Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nikdo si nechce měnit dres, divil se Čech. A tak sám zašel za Vaclíkem

14 2013
Po pohárových zápasech Petra Čecha obvykle nahánějí soupeři s žádostí o výměnu dresu, ale po utkání na Spartě zatím nikdo nepřišel. "Přečetli si v novinách, že si nesmíme měnit dresy, ale my jsme žádný zákaz neměli," divil se brankář londýnské Chelsea.

O nechuti Angličanů měnit dresy informovala novináře Sparta, ale Čech to hned vyvrátil: "Šel jsem za Vaclíkem a dres jsem mu sám nabídl. Nejdřív se divil, ale pak poslal i další kluky. Kdo to stihl, dres si vyměnil."

Chelsea vyhrála zápas prvního kola play-off Evropské ligy na Spartě 1:0, a tak Petr Čech odcházel ze svého oblíbeného stadionu spokojen.

Klíčové momenty očima Petra Čecha

16. Lafata ve skluzu přestřelil: "Byla to pro střelce těžká pozice, překvapilo mě, že na míč vůbec dosáhl. Spíš jsem počítal, že to proletí pryč, ale on se k míči dokázal dostat."

27. Krejčího střelu přizvedl Cahill: "Pro mě nejtěžší moment zápasu. Šel jsem po původní střele k zemi, ale míč najednou vylétl do vzduchu. Měl jsem štěstí, že jsem to ustál a zůstal jsem nahoře. Kdybych už spadl, tak jsem to nestihl."

44. V rohu pokutového území v souboji s Krejčím neudržel míč v rukou: "Chtěl jsem míč chytit, ale nebyl jsem si jistý, jestli bych s ním nevyběhl ven z vápna. Tak jsem ho jen vyhodil, abych ho mohl odkopnout."

82. Oscar po 15 vteřinách na hřišti skóroval: "Bude to znít divně, ale ve chvíli, kdy šel na hřiště, tak jsem si říkal, ten tam vleze a dá gól. On na nic nečeká, fotbalem se baví a pořád hraje naplno. Byla dvě střídání rychle po sobě, hra se na chvíli zastavila; on tam vlezl, hned to vzal a všechny zaskočil."

"Vyhráli jsme, dali jsme gól venku, žádný nedostali, takže z pohledu výsledku to je ideální. Úplně bez chyb to však nebylo," přiznal. "Sparta přežila prvních dvacet minut, a když zjistila, že se s námi dá hrát, připravila si několik nebezpečných akcí."

V základních sestavách ve čtvrtek nastoupilo dvanáct českých fotbalistů a jen tři Angličané. Sparta v úvodu nenasadila žádného cizince, Chelsea osm.

"Byl to zvláštní pocit, když jsem jako jediný ve svém týmu rozuměl všem protihráčům," řekl Čech.

Změnu proti zápasům za Spartu či českou reprezentaci si však nejvíc uvědomil při rozcvičce. "Od roku 2000 jsem se nerozcvičoval na levé straně hřiště."

Při hlášení sestav diváci svému krajanovi tleskali, když však při utkání váhal s rozehrávkou, tak na něho pískali. "Toho jsem si ani nevšiml, vnímám jen celkovou atmosféru, a ta byla dobrá. Diváci dlouho cítili šanci na dobrý výsledek, fandili a zápas měl výbornou kulisu."

Výsledek 1:0 je pro Chelsea výborný, ale rozhodnuto podle Čecha ještě není. "Když se Spartě povede jeden brejk, tak hotovo nebude. Musíme přidat ještě jeden gól, až pak bude rozhodnuto."

Nejlepší český fotbalista posledních let vzal dopoledne své spoluhráče na procházku na Karlův most a večer žertoval, že k vítězství pomohla magická moc sochy Jana Nepomuckého. "Většina kluků si na ni sáhla pro štěstí," smál se Čech.Najdete na iDNES.czmobilní verze