Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příchod trenéra Vrby je pro český fotbal velmi pozitivní, říká Čech

20 2013
Sám ví, že není neomylný, že zavinil pár gólů. Petr Čech, který ovládl první část novinářské ankety Zlatý míč, přesto považuje podzim za povedený. "Vždycky mě hodně mrzí, když udělám chybu a dostaneme gól. Na podzim se mi to stalo třikrát," přiznává.

Jak byl váš podzim?
Až na ty dvě tři chyby jsem spokojený. Byly z toho dva góly v Chelsea a jeden v kvalifikaci v Itálii.  To se může stát. Myslím si, že za podzim to není úplně špatná vizitka. Samozřejmě věřím, je formu ještě vylepším a udržím si ji. To je můj cíl do nového roku.

Jste spokojený i s výsledky v Chelsea?
Máme slušnou pozici. Bojujeme o první místo v Premier League a v Lize mistrů jsme postoupili do osmifinále z první příčky. Ale taky byly výsledky, které se nám úplně nepovedly, takže pořád je co zlepšovat. A když víte, že i přes to naše postavení nehrajeme nejlíp a je možnost to změnit, tak je to povzbuzující.

Čech ke Zlatému míči

"Je příjemné vědět, že někdo ocenil práci za první fázi sezony. Budu se samozřejmě snažit, abych první zůstal až do konce. To by znamenalo, že budu mít dobrou a úspěšnou sezonu. A koho bych volil já? V Plzni a ve Spartě si hráči vedli velmi slušně, Tomáš Hübschman podával opět kvalitní výkony. S Šachtarem vede ligu, výborně hrál za národní mužstvo. Takže asi Tomáše."

Do Chelsea se po šesti letech vrátil trenér José Mourinho. Co změnil?
Snaží se mužstvo upravit podle svého, ale ne všechno jde vždycky úplně rychle. To je spíš otázka na něj, jestli je spokojený s tím, jestli se něco změnilo.

A vy cítíte od něj důvěru?
Vždycky jsem od něj cítil důvěru. Už když tady byl při svém předchozím působení. Pro mě je to velice důležité.

Takže se neobáváte ztráty pozice jedničky a příchodu konkurence, o níž v poslední době psala zahraniční média?
Ne, neobávám, ani nad tím nepřemýšlím. Jsem v jednom z nejlepších klubů na světě, takže konkurence tady vždycky byla velká. Člověk musí chytat co nejlíp, aby si místo udržel.

To si jistě udržíte i v národním mužstvu, byť má nového trenéra. Jak angažování Pavla Vrby vnímáte?
Pro český fotbal je to velice pozitivní. Začít s trenérem, který má podporu fanoušků a kterého si vlastně většina k národnímu týmu přála, tak to už je vlastně velice dobrý start. Všude, kde pan Vrba působil, tak měl úspěchy. Se svými týmy dokázal konkurovat v evropských pohárech. Takže si myslím, že je to trenér, který by měl národní mužstvo pozvednout. Věřím, že se mu to podaří.

Česko sice zkazilo kvalifikaci o mistrovství světa, ale Plzeň a Liberec se probojovaly do jarní fáze evropských pohárů. Vylepšilo to pohled na český fotbal?
Je důležité, že se vylepšil národní koeficient. Tím se zvyšují šance týmů v pohárech a zároveň hráči z ligy sbírají zkušenosti, které mohou uplatnit v reprezentaci. Pak nejsou překvapení z toho, jak je národní tým jiný nebo že se hraje pod mnohem větším tlakem. Tohle je ta nejlepší cesta pro český fotbal, jak rozšířit základnu hráčů pro národní tým.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze