Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aspoň jednou reprezentovat, přál si Čech před lety. Do týdne má stovku

20 2013
Pro Petra Čecha ta zpráva z anglického bulváru zněla jako vtip. "Já a na seznamu posil Arsenalu? No, to je zajímavý. Ale asi to nemá cenu nijak dál komentovat. Ani si neumím představit, že bych tam šel. A tím to končí," zdůraznil brankář konkurenční Chelsea.

Klubové záležitosti řešit nehodlá i proto, že v nejbližších dnech ho s národním mužstvem čeká kvalifikace o postup na mistrovství světa. V pátek v Olomouci proti Dánsku, v úterý v Jerevanu proti domácí Arménii, kde si navíc připíše jubilejní stý start za reprezentaci.

"Mám se dobře, poslední týden byl v Chelsea úspěšný. Tak se snad dobrá nálada promítne i tady," prohlásil Čech.

Věříte, že s dobrou náladou budete odlétat i do Anglie?
Věřím, že jo. Věřím, že soustředění ukončíme s pocitem dobře odvedené práce. Hrajeme se soupeři, kteří si taky dělají zálusk na postup. Pro nás bude důležité je nechat za námi. A hlavně Dánům odskočit.

Když Dány porazíte, jejich šance na šampionát 2014 v Brazílii se výrazně sníží. Uvažujete i tímto směrem?
Hlavně se dívám na to, aby naše situace byla dobrá. Měli bychom do dalších zápasů klid. Líp se hraje, když nemusíte nic honit na poslední chvíli a víte, co přesně potřebujete uhrát.

A budou podle vás Dánové ze hry o postup, když v Olomouci prohrají?
Úplně ne, ale komplikace to pro ně bude velká. U nich jsme je obrali o dva body, teď by s námi ztratili další tři. Už by postup neměli ve svých rukách.

V Dánsku jste remizovali 0:0. Byl to začátek série, během níž národní mužstvo v sedmi zápasech dostalo jen dva góly. Čím to je?
Obrana hraje ve stejném složení, sedlo si to. Dřív se optimální sestava hledala, teď se ustálila. A když někdo hrát nemůže, vymění se jeden hráč a nic se nepozná. I pro brankáře je to lepší. Víte, co kdo v které situace udělá, můžete se na to spolehnout. Jinak by se muselo víc komunikovat. A zkuste se slyšet, když je na stadionu bouřlivá atmosféra a já stojím dvacet metrů od hráčů.

Proti Dánsku nastoupíte ke svému 99. startu za reprezentaci. Už máte v hlavě stovku, která přijde o čtyři dny později v Arménii?
V hlavě to mám, ale jedna věc mě mrzí. Kdybych před měsícem neměl zlomený malíček na ruce a nepřišel o přípravný zápas v Turecku, mohl jsem stovku slavit v Olomouci s Dánskem. Bylo by to doma, což by pro mě bylo zajímavější. Ale vybírat si nejde, takže věřím, že to dopadne aspoň v Arménii.

Proč by to nevyšlo?
Stát se může cokoli, třeba mě trenér nepostaví. A devětadevadesátý zápas odchytám v červnu s Itálií.

Co pro vás stovka znamená? V české historii víc startů, přesně 118, nasbíral jen Karel Poborský.
Když jsem začínal, tak jsem si přál za národní mužstvo chytat aspoň jednou. A teď je tady ta stovka. Ne každému se to podaří. Navíc je mi teprve třicet a jsem brankář. Když není jedničkou, do branky se nedostane. Hráči v poli to mají jednodušší. Naskočí na dvě minuty a mají start. Brankář musí být v základní sestavě. O to víc si toho vážím.

Kdy vás napadlo, že by to mohlo vyjít?
Asi před dvěma třemi lety během kvalifikace na Euro 2012. Dostal jsem se přes devadesát a říkal si, že když vydržím na téhle úrovni chytat ještě pár let, tak tu stovku dám. Když máte dvacet třicet zápasů, tak si to ani nedokážete představit. Jo, je vidět, že jsem zestárl.

Překonáte Poborského?
Ještě mi zbývá dvacet zápasů, což je dlouhá doba. Ale nemožné to není. Záleží jestli budu zdravý, jestli budu mít formu. Bylo by hezké Karla překonat, ale určitě si neříkám, že až se to stane, tak skončím. Za rekordy se nehoním, já reprezentuju rád.

Jaké to bude, až budete nastupovat na hřiště ke stému utkání?
To nevím, protože budeme hrát venku. Aspoň to bude pro mě jednodušší, co se týče emocí. Doma by na mě mohlo čekat nějaké překvapení, do toho fanoušci. Prostě by to víc poutalo pozornost. Takhle se budu soustředit jen na samotný zápas.

Ceremoniály nemáte rád?
Dřív jsem jejich fanouškem rozhodně nebyl, ale postupně jsem si zvykl. Často se předávají peníze nebo něco jiného na charitu, ceny pro hráče. Zrovna o víkendu jsme od jednoho švýcarského fanklubu Chelsea dostal cenu pro hráče roku.

Kdybyste měl říct jeden reprezentační zápas, který vám za těch jedenáct let v paměti zůstal nevíc, který by to byl?
Holandsko na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku.

Proč?
Kvalita zápasu, atmosféra kolem něj, počet šancí, pět gólů, naše vítězství tři dva. Byl to vynikající zápas. Jednou jsem viděl záznam a i odstupem času musím říct, jak mě to strhlo.

Nejlepší zápas váš osobně? Nejlepší zákrok?
To se těžko vybírá. Kdybych to měl říct celkově, tak asi finále Ligy mistrů a chycená penalta v prodloužení. V reprezentaci jsem si asi nejvíc zachytal na mistrovství světa proti Ghaně. To byl extrém. Bohužel, každý si pamatuje hlavně výsledek, prohráli jsme dva nula a pak jsme o postup ze skupiny marně bojovali s Itálií.Najdete na iDNES.czmobilní verze