Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petera chce léčit fotbal. Od pátku

27 2006
Praha - Termín, od kterého by se mohl zásadně změnit český fotbal, už se ví. V pátek se sejde sedm či osm nejdůležitějších mužů z klíčových klubů, aby zkusili najít cestu, kudy ven z problémů. Svolává je Tomáš Petera, vlastník Baníku Ostrava. "Nazrála doba, abychom přestali tlachat a stěžovat si," řekl.

Od soboty, kdy o jeho iniciativě informovala MF DNES, je fotbalové hnutí na trní. Nikdo netuší, jak schůzka mocných skončí. Petera navrhuje revoluční změny: snížení počtu účastníků, profesionální rozhodčí či zavedení videa.

"Ohlas je veliký, od představitelů klubů veskrze pozitivní. Ale taky mu chodí anonymní esemesky, aby fotbal nerozvrtával," říká Peterův spolupracovník Karel Tejkal.

Od soboty je ostravský šéf v cizině, ale předtím ohlásil, že na jednání určitě dorazí šéfové Sparty i Slavie. Kdo dál? Liberec, Brno, Olomouc či Plzeň. Petera zve jen nejvyšší muže, nejlépe majitele.

Ale ne všechny: "V šestnácti by se to rozmělnilo. Nejdřív se zkusíme dohodnout v sedmi osmi lidech, pak ať se vysloví ostatní, jestli s námi souhlasí."

Petera druhé místo nebere 

P r a h a (tm) - "Být druhý znamená prohrát," zní motto Tomáše Petery. Odmalička mu ho vštěpoval otec, bývalý trenér basketbalové reprezentace a šéfredaktor deníku Sport.

Co Petera dělá, v tom chce vyhrát. Být první. Dokáže to i ve snaze změnit český fotbal? Nejbohatší mezi českými sportovními manažery není, sám to přiznává. Obrat jeho firem ročně činí okolo 100 milionů korun.

Možná není ani nejvlivnější. Pánové Hušák, Kulhánek, Zíka, ti všichni jsou tvrdou konkurencí.

Ale největším univerzálem Petera je. Vždy hleděl výš. Už jako tenisový kouč, kdy vedl stále lepší hráče: Zíba, Damma, Ulihracha, Kordu, s nímž dobyl Australian Open.

Takřka ve všem vyhrál. Jen ve volbě předsedy Českého olympijského výboru jím podporovaný Jan Železný loni neuspěl. Také se rozpadlo impérium hvězd Top Team.

Dnes Peterovy firmy vlastní práva na pořádání Davis Cupu, je marketingovým partnerem Českého olympijského výboru. Na Zlatou tretru přilákal megahvězdy. Do Prahy přivedl a vyprodal basketbalové Final Four, myslí na tenisové Masters.

Je spolumajitelem fotbalového Baníku. Když se ho ujímal, zaznělo "Chceme titul", mnozí se smáli. Cíl splnil. Ale nyní už nechce změnit jen jeden klub, ale celou ligu.

Dozrál Petera pro takový úkol?

Co vlastně trápí český fotbal?

Rozhodčí. Výrazně chybují, což štve kluby i fanoušky. Šéf rozhodčích Luděk Macela své muže hájí: "Odmítám hon na čarodějnice. Nechybují tendenčně ani úmyslně."

Po obrovské korupční aféře je listina rozhodčích plná nových jmen, pro Peteru to však není obhajoba. Proto žádá profesionální sudí. Navrhuje jim plat 150 tisíc korun měsíčně, čímž by chtěl zamezit korupčnímu prostředí. Zároveň by zavedl video, které by rovnou při utkání pomáhalo odhalovat sporné momenty.

Nedůvěryhodná vláda. Nedávný skandál s úplatky a odposlechy nerozmetal zavedené pořádky. Ve zdlouhavých volbách předsedy svazu neuspěl bývalý reprezentant Ivan Hašek, který jako jediný sliboval personální změny.

I proto se do fotbalu mohli vrátit zprofanovaní funkcionáři. Třeba dříve potrestaný manažer Hastík pomáhá Slovácku, Horníka požádala o pomoc Příbram.

Výprodej hráčů. Lize scházejí osobnosti, každý trochu nadějný hráč míří při první možnosti do ciziny. Loňským hitem bylo Turecko.

Destruktivní taktika. Souvisí s výprodejem. Kreativní hráči a útočníci logicky scházejí, zároveň fotbalu nepomáhají ani trenéři. Před líbivou hrou upřednostňují výsledky. Hlavní bývá neprohrát – a jakkoli.

Chybějící fanoušci. Průměrná návštěva 4660 diváků na zápas, to je málo. Mnohde navíc prostředí plné vulgárních pokřiků, do kterého se potenciálním fanouškům nechce.

 

ANKETA MF DNES: co říkají na Peterovy revoluční návrhy

1. Jste pro osamostatnění ligy?
Pavel Mokrý, předseda ČMFS
A v čem je dnes liga nesamostatná? Svaz ji neřídí, jen má pod sebou rozhodčí a disciplinárku, což je nutné, jinak by nás vyřadili z UEFA i FIFA. Ligu řídí Ligové shromáždění, kluby ovlivňují kdeco. V čem se cítí svázaní? Nechápu.
Tomáš Zápotočný, kapitán Liberce
Že by ligu neřídil svaz? To nevím, jak by to fungovalo.
Jaroslav Vacek, místopředseda ČMFS
Ta otázka se řeší už čtyři pět let a nenašel se vhodný model. Jak oddělit ligovou a svazovou ekonomiku? Komu to prospěje? Funguje to v Anglii nebo Německu, ale nekoukejme někam, kam nemůžeme dosáhnout. Zkusme model Rakousko.
Jan Kovář, zástupce Gambrinusu, sponzora ligy
Liga by měla být řízená svazem, jinak se může fotbal vymknout z pantů. Nejsme v NHL.
Petr Doležal, šéf Slavie
Pokud se předloží ucelený komplex, který bude obsahovat ekonomická a legislativní kritéria, rád se o tom pobavím.
Miroslav Tulinger, ligový rozhodčí
To není otázka pro rozhodčího, kluby si ligu řídí už teď, svaz jim pouze poskytuje servis.
Daniel Křetínský, šéf Sparty
Otázku řídícího orgánu považujeme za podružnou. Klíčová jsou pravidla a ta mohou být dostatečná i se svazovým vedením.

Snížili byste počet účastníků?
Pavel Mokrý
Určitě ne. Pořád jsme schopni vychovat dost mladých talentů, kteří v lize můžou dál růst. I okolní státy, které dřív ukrojily ligu, se teď vracejí na šestnáct týmů. Spíš bych diskutoval, do jaké míry má být profesionální i druhá liga.
Tomáš Zápotočný
Zní to zajímavě. Mít třeba dvanáct týmů jako ve Skotsku, mohlo by to zvýšit úroveň soutěže. Hrálo by se dvakrát doma, dvakrát venku se Spartou, Slavií či Teplicemi, což by bylo plus.
Jaroslav Vacek
Na českou ekonomiku je šestnáct týmů nadbytek, ale sami hráči si pochvalují, že mladí mají kde růst. Díky tomu máme pořád nové Rosické a Baroše. Evropa nám závidí, že první ligu hraje tolik mladých. Ale já jako ekonom říkám, že ideál je dvanáct.
Jan Kovář
Ne. Šestnáct klubů je normálně schopno se uživit.
Petr Doležal
Pro český fotbal jsou mladí hráči velmi důležití. Čím víc dostanou příležitostí, tím je to lepší. Nevím, čemu by pomohlo snížení týmů.
Miroslav Tulinger
Nejsem schopen odpovědět, fotbal nesleduju z pozice oddílů.
Daniel Křetínský
Má to svoji logiku. Spíš se ale domníváme, že by snížení klubů mělo logicky plynout z přísných podmínek pro účast v soutěži, například modernizace stadionu, vyhřívané trávníky.

Zavedl byste profesionální sudí?
Pavel Mokrý
Nevím, diskusi se nebráním. Po korupční aféře teď máme novou generaci rozhodčích, která zatím není připravena. Ale dejme jí čas. Profíci? Ještě nenastala doba.
Tomáš Zápotočný
Ano. Když jsou profíci hráči, proč ne rozhodčí? Měli by víc peněz i odpovědnosti. Soustředili by se jen na pískání. Teď je to v podstatě jen jejich koníček.
Jaroslav Vacek
Nechme amatéry. Klidně bych jim přidal, ale vynášel bych smrtelné tresty. Otázkou je, kolik by jich do dvou let zbylo.
Jan Kovář
I stávající jsou v podstatě profesionálové. Jsou vybíráni a plat za odpískaný zápas je adekvátní. Že by měli mít 150 tisíc měsíčně? Kdo jim to zaplatí? Navíc profesionalizace nezaručí kvalitu.
Petr Doležal
Ne. Profíci jsou jen v Anglii, i v Itálii od toho upustili. Mluvil jsem s hokejisty. Tam profesionální rozhodčí platí svaz, pískají až 20 zápasů měsíčně a podle informací, které mám, jsou právě profesionálové hodnoceni jako jedni z nejhorších.
Miroslav Tulinger
To je téma k široké diskusi. Určitě nelze z amatéra udělat profesionála a on hned začne pískat líp. Musí se pracovat dlouhodobě. A můj názor? Nejsem ani pro, ani proti.
Daniel Křetínský
Podporujeme myšlenku zvýšení odměn sudích. Přinese to větší nezávislost a zvýší to prestiž a zvýší se tlak na kvalitní výkony. Toto zvýšení nemusí být plně spojeno s profesionalizací sudích.

Mělo by sporné situace řešit video?
Pavel Mokrý
Nemám vyhraněný názor. Chápu snahy o zavedení videa, jeden chybně vyřešený moment může rozhodnout o milionech. Ale subjektivní faktor k fotbalu patří stejně jako chyby rozhodčích i hráčů.
Tomáš Zápotočný
Jsem pro. Při gólech i sporných momentech, jako jsou penalty. Aby to fungovalo jako v hokeji. Někdo může říct, že to je jen zdržování, ale dost by to pomohlo, protože rozhodčí občas přehlédnou něco důležitého.
Jaroslav Vacek
Tak revoluční bych nebyl. Bojím se, aby se z fotbalu nestal maglajs a videošou. Každé tři minuty budou hráči řvát, že je někdo drží nebo kope.
Jan Kovář
Při sporných situacích určitě, při penaltách, gólech. Užívat ho v poli by bylo zbytečné.
Petr Doležal
Pouze při gólových situacích. Jinak by to fotbal pokazilo.
Miroslav Tulinger
Nikdo neřekl, co by se vlastně sledovalo. Jestli jen branková čára, nebo i jiné věci. A kdo by určoval, kdy video použít a kdy ne? Fotbal je příliš komplikovaný, nehraje se na čistý čas, není tu prostor na přerušování zápasů a zkoumání videa.
Daniel Křetínský
Obecně se nám to zdá jako dobrá myšlenka. Je nutné najít takový model, aby použití nezpomalovalo hru, tudíž by se používalo jen ve výjimečných situacích.

Určil byste platový strop jako v NHL?
Pavel Mokrý
Na to, jaký fotbal se u nás hraje a jaká je ekonomická síla, jsou platy hráčů nadprůměrné. Šroubují se příliš vysoko, platový strop bych přivítal.
Tomáš Zápotočný
Silné kluby typu Sparty a Slavie by s tím nesouhlasily, naopak menším by se to líbilo.
Jaroslav Vacek
Jednoznačně jsem pro, lize by to jen prospělo. Souhrn platů na mužstvo by se měl řídit procentuální částkou z celkového krytého rozpočtu. Bohužel u nás lítají miliony nekryté.
Jan Kovář
To nemusí být od věci. Kluby spustily spirálu, ve které točily stále větší peníze. Samy se musí dohodnout, co udělají dál.
Petr Doležal
Ano, i Franz Beckenbauer mluví o tom, že fotbal potřebuje zachránit. Spirála je vytočená příliš vysoko.
Miroslav Tulinger
Tohle vůbec nebudu komentovat, nemám k tomu informace.
Daniel Křetínský
Domníváme se, že by to snížilo konkurenceschopnost české ligy. NHL je soutěží, která odměňuje na nejvyšší úrovni a nemá v podstatě konkurenci. Naše liga soupeří s ostatními evropskými ligami. Je to nesrovnatelné.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

1

David Douděra

Dukla

1

Michael Krmenčík

Plzeň

1

Tomáš Hořava

Plzeň

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
2. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
16. Dukla Praha 1 0 0 1 1:3 0

Nejčtenější

Jeden zápas z každého kola. Česká televize o fotbalovou ligu nepřišla

Liberecký Milan Kerbr (vlevo) v souboji s Lukášem Masopustem z Jablonce.

Česká televize o fotbalovou ligu zcela nepřišla. S držitelem práv O2 TV se dohodla, že z každého...

Nechceme hráče, kteří sem jdou dohrát kariéru, říká Trpišovský

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský hovoří s novináři na tiskové konferenci...

Před začátkem přípravy vytvořil s kolegy seznam. Jsou na něm hráči, o nichž je Jindřich Trpišovský...PŘEHLEDNĚ: Jak se mění fotbalová liga. Formát, pohárové příčky, video

Ondřej Kolář a Michael Ngadeu Ngadjui (oba Slavia) brání Michealu Krmenčíkovi...

Dlouhá, náročná, s největším počtem zápasů v historii. Průlomová, revoluční, televizní, prostě...

Tak přece dohoda? Do Slavie má namířeno nigerijský útočník Olayinka

Peter Olayinka z Dukly slaví gól na hřišti Slovácka.

Přestupní částka se vedení Slavie zpočátku zdála příliš vysoká, nigerijský fotbalista Peter...

Z malého tlouštíka nejdražším brankářem světa. Kdo je Alisson

Brankář Alisson Becker z AS Řím plachtí vzduchem, ale na ránu liverpoolského...

Není to tak dávno, co v semifinále Ligy mistrů obdržel od Liverpoolu sedm gólů. Anglický klub to...

Další z rubriky

Start proti Karviné. Nehodláme se soupeři přizpůsobovat, zní z Liberce

Liberečtí fotbalisté oslavují vítězství nad Slováckem.

Liberečtí fotbalisté odstartují nový ročník první ligy domácím duelem s Karvinou. Zápas úvodního...

Hledá se nový ligový král. Titul chtějí Plzeň, Slavia i Sparta

Vítězný kankán plzeňských fotbalistů po výhře na Dukle.

Nemá a nebude mít nejdražší posily. V kádru najdete hned jedenáct hráčů, kteří nasbírali přes 200...

Douděrův gól výhru Dukle nepřinesl. Ale užil jsem si to, usmíval se

David Douděra z Dukly překonává plzeňského brankáře Matúše Kozáčika.

Dvacetiletý fotbalista pražské Dukly David Douděra mohl zažít start sezony jako ze snu. V šesté...Najdete na iDNES.cz