Pět důvodů, proč Zlín sestoupil z první ligy

Hráči Zlína se na jaře radovali často, ale postupu neunikli | foto: Jan Karásek, MAFRA

2 2009
Nejen fandové ze Zlínska drželi místnímu fotbalovému klubu palce při boji o záchranu nejvyšší soutěže. Jejich sympatie si získal tím, že se nesmířil s pozicí jasného sestupujícího a rval se až do posledního kola. Ale ani báječná stíhací jízda nedokázala smazat obrovské manko, které tým nasbíral v úvodní polovině sezony.

Zejména kvůli zmiňovanému manku Zlín elitu opouští. MF DNES vám nabízí hlavní důvody, proč FC Tescoma sestoupil z první ligy.

O Čelůstku se zajímá bundesligový tým

Chcete si vsadit, která z opor zlínských fotbalistů nebude na podzim nastupovat ve druhé lize? Pokud své peníze investujete do obránce Ondřeje Čelůstky, s velkou pravděpodobností o ně nepřijdete.

O člena reprezentační jednadvacítky má zájem jeden klub z německé bundesligy, ptali se na něj také zástupci Slavie a Mladé Boleslavi.

"Z Německa cítíme velký zájem, ale žádná jednání zatím neprobíhají," poznamenal trenér a ředitel FC Tescoma Ladislav Minář. "Záleží, kam bude chtít odejít. Ale pokud by měl zůstat v Česku, nemá smysl, aby zamířil do klubu, který nebude hrát evropské poháry," upozornil.

Konkurence se zajímá také o Davida Šmahaje, Karla Kroupu nebo Martina Baču, který má ale kotník v sádře. "Po jarních výkonech o naše hráče bude zájem," nepochybuje Minář.

Ve Zlíně skončili tři hostující fotbalisté - Vitalij Trubila, Richard Dostálek a Filip Rýdel. Olomoucký záložník Rýdel už získal nové angažmá, přestupuje do Plzně. Kontrakt navíc vypršel záložníkovi Marku Zúbkovi. "Všichni ostatní hráči mají platné smlouvy," upozornil ředitel Zlína 

1. Tragický podzim. Získat pouhých 9 bodů z úvodních 16 zápasů, to je jasná vstupenka do nižší soutěže. Podzim mužstvu vůbec nevyšel, přitom do něj vstupovalo v optimistické náladě.

Vždyť loni skončilo osmé a k tomu při letním soustředění v Alpách zdolalo kvalitní zahraniční soupeře. Jenže nečekaná domácí porážka 0:1 od Jablonce v úvodním kole tým srazila. Chybovali brankáři i obránci, útočníci se neprosazovali, hra nudila.

2. Trenérské rošády. Důsledek mizerných podzimních výkonů. Josef Mazura skončil po 7 zápasech. Vaz mu zlomila domácí porážka 0:3 od mistrovské Slavie, která na hřišti jasně kralovala.

Za náhradu si klub vybral Stanislava Levého, který však měl platnou smlouvu v Plzni. Tým proto dočasně převzal ředitel Ladislav Minář. Z jednoho zápasu se vyklubaly čtyři.

Pak přece jen nastoupil Levý, ale tým pod jeho vedením získal pouhý bod. Zkušený kouč chystal na zimní přestávku velký řez v mužstvu i realizačním týmu, ale k němu už nedošlo, protože byl odvolán. Podruhé k týmu přišel Minář, jenž vydržel až do konce sezony.

3. Pozdní vzepětí. Až příliš pozdě začala stíhací jízda. Tým se k ní nadechl sedm kol před koncem, kdy ztrácel na záchranu 10 bodů.

Následovala báječná šestizápasová série s pěti výhrami a jednou remízou, která dovolila Zlínu, aby v tabulce přeskočil Žižkov a mohl před závěrečným kolem pomýšlet na záchranu. Jenže debakl 1:6 v Jablonci srazil náladu na bod mrazu.

4. Nevydařené závěry zápasů. Zlín si podepsal ortel možná hned v úvodním jarním utkání. Na Žižkově byl jasně lepší a po Kročově trefě dlouho vedl. Až do 93. minuty, kdy z poslední akce srovnal na konečných 1:1 Sabou.

Podobný kolaps přišel ve 22. kole proti Teplicím. Tescoma vedla po první ligové brance mladíka Čelůstky, ovšem nepozornost při bránění využil v 89. minutě Mareš.

5. Nepřízeň rozhodčích. Vymlouvat se na chyby rozhodčích by neměl žádný klub, ovšem muži v černém prokazatelně obrali zlínské fotbalisty o 4 body. A k záchraně Tescomě chyběly jen 2 body.

Největší chybu udělal v 19. kole Bílek, který v Českých Budějovicích uznal Benátův gól navzdory tomu, že Sedláček v ofsajdové pozici bránil brankáři Baránkovi. Budějovice díky tomu vyhrály 1:0.

Další chybu vyrobil sudí Kocourek ve zmiňovaném utkání s Teplicemi. Mareš tečoval míč v ofsajdu, přesto zařídil remízu 1:1.

Vyhřívaný trávník: čeká se na peníze

Neohrozí sestup zlínských fotbalistů do druhé ligy chystanou výstavbu vyhřívaného trávníku na stadionu Letná? Neměl by. Rekonstrukce je připravena, čeká se pouze na peníze. Celá akce vyjde na 20 milionů korun. Sportovní kluby Zlín, které jsou majitelem areálu, získaly poloviční dotaci ze státního rozpočtu, zbytek by měl přijít z městské pokladny.

"Jakmile budeme mít rozpočet na vyhřívání zajištěný, můžeme s výstavbou okamžitě začít," naznačil Pavel Chwaszcz, ředitel Sportovních klubů Zlín.

Městský rozpočet s částkou na rekonstrukci travnaté plochy počítá, jenže peníze zatím nemá. Na nejrůznější investiční akce, mezi něž patří vyhřívání plochy na Letné, ale i čtyřicetimilionová rekonstrukce Stadionu mládeže nebo výstavba bazénu na Jižních Svazích, si chce vzít půlmiliardový úvěr. Ovšem výběrové řízení dosud neskončilo podpisem smlouvy.

"Koncem června jedná zastupitelstvo. Věřím, že po tomto zasedání bude jasno," přeje si Chwaszcz, který doufá, že sestup rekonstrukci trávníku neohrozí. "Může se stát cokoliv, ale věřím, že zastupitelé své rozhodnutí nezmění. Navíc bychom za pár let tento problém mohli řešit znovu," připomněl, že vyhřívaná tráva bude od nové sezony nutným požadavkem pro účast v první lize.

"Vzhledem k tomu, že polovinu prostředků jsme dokázali zajistit ze státního rozpočtu, pro město by bylo nevýhodné takovou šanci nevyužít," dodal majitel fotbalového klubu Zdeněk Červenka.

Pokud radnice avizované prostředky opravdu dodá, rekonstrukce trávníku by mohla začít začátkem prázdnin. Trvala by zřejmě dva měsíce, což by znamenalo, že zlínský tým by svá úvodní druholigová utkání musel sehrát jinde. Například v Kroměříži nebo v Uherském Hradišti.

Poslední, ovšem chronologicky první kiks sudích přišel ještě na podzim v duelu s Mladou Boleslaví. Znovu byl v akci Kocourek, respektive jeho asistent Večeřa. Za stavu 0:1 zkazil Žůrkovu radost z vyrovnání. Domácí rychlík prý střílel z ofsajdu, ale televizní kamery to vyvrátily.

Rád bych zůstal u trénování, netají se Minář

Zůstane v trenérské funkci? Vrátí se do ředitelské kanceláře? Nebo snad klub opustí? Trenér a ředitel FC Tescoma Ladislav Minář, který tým málem udržel v první lize, zatím neví, jakým směrem se vydá.

Rozhodující bude schůzka s majitelem klubu Zdeňkem Červenkou. "Rád bych trénoval dál," netají se Minář.

Znamená to, že tým povedete i nadále? A jak byste se zachoval při nabídce odjinud?
Nedělám si iluze, že se o mě někdo bude bít. Ale na druhou stranu je mi jedno, jestli budu pokračovat jako funkcionář nebo jako trenér. S mladýma klukama by mě to bavilo. Ale vyhodnotit si, jak to má být, musí někdo jiný.

Tušíte, jakou prioritu klub zvolí?
Tento týden budu mít s majitelem sezení, všechno bude záviset na něm. Záleží, jaký bude rozpočet, podle toho poskládáme kádr. Může třeba nastat varianta, že zůstanou jenom mladší hráči. Třeba vyděláme peníze prodejem hráčů a tím zabezpečíme druhou ligu. Ale zatím opravdu netuším, co bude.

Je na vás vidět, že v sobě nesete zklamání z toho, že boj o záchranu jste nedotáhli k úspěšnému konci. Zůstane ve vás dlouho?
Určitě. Na jaře jsme odvedli kus dobré práce. Ze 14 zápasů jsme udělali 20 bodů, což je krásné. Navíc jsme hráli slušně a vrátili diváky na tribuny, protože v první polovině sezony jsme je vyháněli. Když dostanete šanci mít ligové angažmá a pak sestoupíte, kus zklamání ve vás zůstává.

Přestože jste o záchranu bojovali až do posledního kola, téměř všechny šance jste ztratili už na podzim. Proč vám úvodní polovina sezony vůbec nevyšla?
Očistu, kterou jsme udělali v zimní přestávce, jsme možná měli udělat dřív. Potřebovali jsme pročistit vzduch v kabině a udělali jsme to i za cenu toho, že jsme některým hráčům ukončili smlouvu bez náhrady.

Trenérské změny tomu taky nepřidaly. Navíc podzim hráčům nevyšel. Gólmani dostávali laciné góly, inkasovali jsme ze standardek, nebyli jsme schopni vstřelit gól. Všechno se to zkrátka poskládalo.

Nemyslíte si, že častými změnami trenérů jste se ztrapnili?
To by se musel ztrapnit i Žižkov, a to měnil jiné trenéry.

Ale vy jste déle než měsíc čekali na kouče Levého, abyste se s ním po pěti zápasech rozloučili...
Představa byla taková, že by se udělaly důrazné změny včetně hráčů i realizačního týmu. Ale každý trenér je braný podle výsledků a on získal jediný bod. Majitel i představenstvo proto všechno přehodnotili.

Co sestup znamená

Lubomír Blaha
bývalý trenér Zlína

Vemte si příklad Slovácka. Měl to být jen sestup na rok a už se ta doba natahuje. Mám obavy, že něco podobného možná čeká i Zlín. 

Vlastimil Hrubčík
fotbal. funcionář
Sestup Zlína znamená ztrátu prestiže pro celý kraj, který momentálně nemá mezi elitou žádného zástupce. Je to škoda i pro mladé hráče, neuvidí nejlepší.

Libor Lukáš
náměstek hejtmana
Prezentace města i kraje prostřednictvím klubu byla velká, sestup mě mrzí. Doufám, že tento stav nebude dlouhodobý. Věřím, že se vrátíme co nejdříve. 

Miroslav Michalovský
manažer hokej. Zlína
Je to škoda, že Zlín už nebude mít zastoupení ve fotbalové lize. Jejich situaci jim vůbec nezávidím. O záchranu se rvali až do poslední chvíle a návraty bývají těžké.

Po špatném podzimu jste měli nadosah výhru v úvodním jarním kole na Žižkově, ale přišli jste o ni v samém závěru. Nešlo o zásadní zlom, který vaše šance definitivně pohřbil?
Určitě ne. K záchraně nám scházely dva body a můžeme si vykládat, že jsme je ztratili v posledních minutách na Žižkově nebo s Teplicemi. Ale kde je napsané, že bychom pak na konci udělali takovou šňůru?

Ale mohlo jít o výrazné psychické povzbuzení.
Na tom možná něco je. Jsem přesvědčený, že kdybychom tam vyhráli, v dalším kole bychom porazili i Kladno. Třeba bychom vítěznou šňůru chytli na začátku a dostali soupeře pod tlak. Ale to jsou jenom spekulace.

To máte pravdu. I tak jste se o záchranu bili až do konce, ale nevyšlo to. Jaká byla cesta domů?
Hodně špatná. Do jarní části jsme vložili velké úsilí, takže tomu odpovídá velikost zklamání.

Hráči dostali volno. Co teď budete dělat vy?
Práce bude dost. Hlavně kolem hráčů, asi se budou řešit hostování a přestupy.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Tabulka ligy

Známky

2,07

Miroslav Stoch

Slavia

2,13

Michal Trávník

Jablonec

2,13

Josef Hušbauer

Slavia

Góly

12

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

9

Miroslav Stoch

Slavia

8

Michal Trávník

Jablonec

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. Slezský FC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
12. SK Sigma Olomouc 15 4 3 8 16:26 15
13. 1. FK Příbram 15 4 3 8 19:37 15
14. 1. FC Slovácko 15 4 0 11 15:29 12
15. MFK Karviná 15 3 2 10 19:30 11
16. Dukla Praha 15 3 2 10 13:31 11

Nejčtenější

Černé dresy s bílým velkým S. AC Sparta slaví 125 let od založení

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

VIDEO Je největší, nejslavnější, nejúspěšnější. Má nejvíc fanoušků, obdivovatelů, ale i těch, kteří ji...

Pan Sparta. Brzy se to obrátí a zase budeme nejlepší, věří archivář

Dlouholetý archivář Václav Boreček vzpomíná na mnoho velkých fotbalistů, kteří...

VIDEO Fotbalová Sparta slaví 125. narozeniny. Kdo patří mezi její ikony? Kdy bylo Spartě nejhůř? Odpovědi...

Byla tam spousta výborných věcí, ale i nedostatků, říká po výhře Šilhavý

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý během přípravného utkání v Polsku.

Gdaňsk (Od našeho zpravodaje) Fotbalová reprezentace se pod jeho vedením zvedá, zlepšuje se herní projev, přibývají výhry. Ta...

Tak vysokou výhru jsem nečekal, připustil po premiéře Hapal

Trenér slovenské reprezentace Pavel Hapal v zápase s Ukrajinou.

Takřka ideální premiéru na lavičce slovenských fotbalistů prožil v pátek trenér Pavel Hapal. Český...

Když Lewa kope do trávy. Reprezentaci zachránil nerovný terén

Kapitán polských fotbalistů Robert Lewandowski v akci během přípravného duelu s...

Gdaňsk (Od našeho zpravodaje) Pětapadesát gólů už za Polsko dal. Mohl a měl dát padesátý šestý. Jenže uznávaný střelec Robert...

Další z rubriky

15 kol = 15 událostí fotbalu. V lize zaujali Baroš i autor tří vlastňáků

Slávista Miroslav Stoch v utkání 3. předkola Ligy mistrů proti Dynamu Kyjev.

Dlouhé roky to býval mezník. Patnácté kolo, půlka sezony. Teď je to poprvé událost především na...

Záchrana Slovácka? Bude to jen dřina, upozorňuje nový trenér Svědík

Martin Svědík, nový trenér fotbalistů Slovácka

V pátek večer napsal vítěznou tečku v druholigové Jihlavě, o den později se už chmuřil na tribuně...

Černé dresy s bílým velkým S. AC Sparta slaví 125 let od založení

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

VIDEO Je největší, nejslavnější, nejúspěšnější. Má nejvíc fanoušků, obdivovatelů, ale i těch, kteří ji...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz