Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšený Pepe: Jsme válečníci. Řekli jsme si, že vyhrajeme pro Ronalda

HEZKY! Portugalští fotbalisté Pepe a Rui Patrício slaví vítězství na mistrovství Evropy. | foto: Reuters

11 2016
Po světě nemá moc fanoušků, jeho herní styl spíš řadu fotbalových příznivců vytáčí. Ale letošní Euro portugalskému obránci Pepemu sedlo fantasticky. Nepředvedl žádný „blikanec“, kterými je proslulý, pozornost poutal jen parádními výkony. Také jemu musí Portugalsko děkovat za to, že dosáhlo na první zlato v historii.

Koho bude za pár týdnů zajímat, že Portugalci vyhráli v základní hrací době na turnaji jen jeden zápas? Že dostali tři góly od Maďarska a jen tak tak proklouzli ze skupiny?

Titul evropských šampionů jim už nikdo nevezme, Francii ve finále porazili 1:0 po prodloužení. A Pepemu nelze upřít, že si do Francie přivezl skvělou formu.

Ve finále měl víc práce než v předchozích zápasech, šikovný Griezmann a vysoký Giroud mu občas zavařili a jednou ustál krizový moment s obrovským štěstím - to když se kolem něj obtočil Gignac a trefil tyč. Jinak hrál Pepe spolehlivě, řídil portugalskou obranu a patřil k lídrům týmu, který musel hrát od 25. minuty bez Cristiana Ronalda, hlavní hvězdy.

„Bylo těžké ztratit našeho nejdůležitějšího hráče. Takového, který dokáže dát gól v kterémkoli momentu,“ uvědomoval si Pepe. „Mohl být rozdílovým hráčem, ale my jsme ukázali, jací jsme válečníci. Řekli jsme si, že vyhrajeme pro něj a jsem nadšený, že se nám to fakt povedlo.“

Fotogalerie

Bez Ronalda museli Portugalci změnit plány, což si vzal v kabině na starost trenér Fernando Santos. Pepe jeho reakci po zápase ocenil.

„Všechny nás překvapil, změnil taktiku. Byl to ten správný plán B,“ chválil holohlavý stoper. „Navíc náhradníci, které trenér poslal do hry, byli v tu chvíli přesně ti praví. Od prvního dne nám říkal: prvním cílem je se na Euro kvalifikovat, druhým vyhrát zlato.“

To se Portugalcům povedlo poprvé v historii. S Francií si museli sáhnout na dno a přežít několik šancí soupeře, ale dočkali se.

„Hodně jsme vytrpěli, byl to těžký zápas. Ale věděli jsme, že když budeme tvrdě pracovat a zůstaneme pokorní, dočkáme se. Nechali jsme na hřišti všechno, to byla naše jediná šance. Reprezentovali jsme Portugalsko, krásnou zemi imigrantů. Bojovali jsme za každého z nich,“ líčil Pepe, sám rodák z brazilského Maceió. „Tohle vítězství je pro ně.“

Portugalští fanoušci slavili:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze