Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penaltu v Plzni si sudí obhájí, to na Slavii evidentně chyboval

Plzeňský David Limberský zahrává penaltu. | foto: Pavel NěmečekMAFRA

4 2013
Ostravský fotbalista Lukáš Droppa si s nešťastným výrazem ve tváři oběma rukama přejel po těle, čímž naznačoval: "Dostal jsem míčem do břicha." Sudí Karel Hrubeš však v utkání 18. kola první ligy v Plzni viděl hraní rukou a odpískal penaltu. Nejspíš chybu neudělal a verdikt si obhájí.

Druhé jarní dějství fotbalové ligy zažilo dvě situace, o nichž lze souhrnně říct, že není ruka jako ruka.

Slávistický stoper Milan Bortel v utkání s Mladou Boleslaví hrál proti pravidlům evidentně, rozhodčí Pavel Franěk však hraní rukou na začátku utkání neodpískal.

U ostravského záložníka Droppy není ani z televizních záběrů jasné, jestli se přestupku dopustil nebo ne. A penalta se kopala.

"S předsedkyní komise rozhodčích Dagmar Damkovou jsme se dohodli, že při podobně sporných momentech se veřejně vyjadřovat nebudeme do doby, než obě komise rozhodnou. Jde o to, abychom svými názory jejich práci neovlivňovali a nedávali prostor ke spekulacím," prohlásil předseda pravidlové komise Jiří Kureš.

Droppu v pokutovém území trefila prudká rána plzeňského obránce Davida Limberského do oblasti břicha. Přirozenou reakcí bylo, že šel do předklonu, míč mu chvíli zůstal na těle. Zadržel ho tam za pomoci ruky, byť nechtěně? Vypadalo to, že ano.

"Jsem v lize chvíli, a kdybych řekl, co si o penaltě myslím, dostanu asi stopku. Takže raději neřeknu nic," poznamenal ostravský útočník Milan Baroš.

Sudí Hrubeš mohl situaci vidět z jiného úhlu. Mohl mít lepší pohled, než ukazují televizní kamery. 

"Všechno to pořádně prostudujeme, pak můžeme vydat nějaké stanovisko," podotkla Dagmar Damková, která názor Hrubeše zná. Komise zasedne příští úterý, pak řekne, jestli si Hrubeš počínal správně, či chyboval.

V duchu pravidel by se spíš pískat nemělo, ale podle pravidel zřejmě ano.

Obecně platí, že ruka se nepíská, když si ji hráč nastřelí při odkopu. Při dalších situacích se musí zohlednit další aspekty, jako jestli byla ruka od těla atd. "Například i neopatrnost hráče se považuje za úmysl a jde o přestupek," poznamenal šéf pravidlové komise Kureš.

Co však on ani komise rozhodčích studovat nemusí, je situace ze sedmé minuty v utkání Slavie s Mladou Boleslaví. Hostující útočník Matej Sivrič prošel z levé strany do pokutového území, a jeho pokus o centr stoper Bortel srazil rukou. Slávista měl ruku od těla, navíc šla proti míči. Evidentní přestupek proti pravidlům, sudí Franěk však penaltu neodpískal.

"Jít tak rychle do vedení, mohlo se všechno odvíjet jinak," posteskl si boleslavský trenér Ladislav Minář, jehož tým nakonec uhrál v Edenu remízu 1:1.

Stejným výsledkem to skončilo i v Plzni, protože nařízenou penaltu po Droppově zákroku chvíli před koncem Limberský neproměnil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze