Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta: Že ve fotbale zuří válka? Tak to není, k převratu není důvod

Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Není mu lhostejné, že přední fotbaloví rozhodčí skončili kvůli praktikám jeho podřízeného místopředsedy Romana Berbra. Vadí mu, že fotbal je v poslední době veřejností vnímám negativně. Přesto šéf asociace Miroslav Pelta dva týdny od vypuknutí aféry žádné razantní opatření neudělal. "Situace nedošla k tomu, abychom zmatkovali a dělali převraty," řekl Pelta.

V neděli po poledni v hotelu v lotyšské Rize jeho dobře naložení kolegové z výkonného výboru odjeli skleněným výtahem do svých pokojů, Pelta v přízemí předstoupil před novináře, aby jim tlumočil výsledek z jednání.

Byl to předzápas kvalifikačního souboje mezi domácí a českou reprezentací v boji o postup na mistrovství Evropy 2016.

O důvěře komise rozhodčích, kterou oficiálně řídí Berbrova manželka Dagmar Damková, se však ani nejednalo. Protože podle stanov to mohl navrhnout jen předseda Ligového shromáždění Dušan Svoboda, jenže do Lotyšska vůbec nedorazil.

„V žádném případě neberu na lehkou váhu, když rozhodčí ukončí aktivní činnost. Rozhodl jsem se, že se všemi aktéry chci mít pohovory. Je třeba se řídit zdravým rozumem,“ prohlásil Pelta.

Bývalí sudí Kovařík či Kocián promluvili o tom, že rozhodčí ve skutečnosti řídí místopředseda Berbr, ačkoliv k tomu nemá mandát. A popsali způsoby, jakými vystupuje na seminářích.

Tvrdíte, že to neberete na lehkou váhu, ale zatím jste neudělal téměř nic. Proč?
Vzbudilo to emoce i uvnitř fotbalového prostředí a je zapotřebí přijmout opatření. Ale já to chci vidět bez emocí. V médiích to vypadá, že zuří válka, že jde o neudržitelný stav. Ale situace není taková, že bychom měli hlasovat o důvěře komise rozhodčích.

Co by se muselo stát, abyste konal?
Musel bych dostat informace, že pan Berbr ovlivnil rozhodčí politicky, finančně ve prospěch některého klubu. To je ve fotbale to nejhorší, co by se mohlo stát.

Ale sudí se jeho praktikami, i když na rozhodčí oficiálně nemá mít vliv, cítí dehonestováni.
Každý má jiný práh bolesti. Nepřipadá mi, že by se na seminářích odehrálo něco zásadního. Všude je běžné, že na semináře chodí lidé z vedení asociace. Byl jsem tam i já. Nic zásadního. Já také kolikrát pronesu nějaký vtípek. Znáte mě, jaký jsem šprýmař. Teď jsem vyléčený, protože přichází nová doba. Přijdu, pozdravím, ale to bude všechno.

Nemáte pocit, že by místopředseda Berbr rozhodčí ovládal?
Co znamená slovo ovládal? Je to široká otázka, těžko se mi na ni odpovídá.

Bývalí sudí naznačili, že například rozhoduje o tom, kdo bude jak a kde nasazován?
Tyhle pocity nemám. Rozhodčí má podat výkon, za který je honorován. Pak je na komisi, aby jeho výkon posoudila. Když jsou kluby s řízením zápasů nespokojeny, mají možnost podat stížnost.

Jde například o různé Berbrovy petice proti nepohodlným sudím, politické ovlivňování. To vám přijde normální?
O peticích nevím. Nebo výběr destinací pro soustředění. Jsou věci, o kterých by mě nenapadlo, že by mohly být problémem. Na rovinu, jsou pro předsedu je to pod jeho rozlišovací schopnosti.

Myslíte si, že se ke Kovaříkovi, Kociánovi či Kordulovi přidají další rozhodčí?
To nevím, ale pamatuju si, že v roce 2004 skončilo najednou skoro dvacet rozhodčích. Pokud bych v současné době měl hodnotit kvalitu řízení zápasů a srovnat to s devadesátými léty, tak nyní je to mnohem lepší.

Kdy chcete případ Berbr versus Kovařík uzavřít?
Vím, že nejasný postoj přináší spekulace. V příštím týdnu chci se všemi jednat a na příštím výkonném výboru za měsíc říct, jaké jsme přijali opatření. Zase mě nepodceňujte, mám o tom velký přehled. Chci si jen s těmi lidmi v klidu sednout a probrat to s nimi, protože mi tam něco nehraje.Najdete na iDNES.czmobilní verze