Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta: Pojďme živit sen o pořádání Eura, je to výjimečná příležitost

Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

1 2014
Šance, která se už nemusí opakovat. "Kdy jindy bychom do Česka mohli dostat mistrovství Evropy?" zdůraznil Miroslav Pelta. Proto se předseda fotbalové asociace sen o spolupořádání šampionátu dál snaží udržovat při životě.

Evropská fotbalová unie (UEFA) závěrečný turnaj obvykle svěřuje do rukou jedné země, případně dvou, jako to bylo v posledních dvou případech (Rakousko se Švýcarskem a Ukrajina s Polskem).

Euro 2020 však bude hostit třináct evropských měst, což je unikát k šedesátiletému výročí založení organizace UEFA.

"Je to výjimečná příležitost. Až se mistrovství Evropy zase vrátí do jedné, do dvou zemí, neumím si představit, že bychom ho mohli mít tady," prohlásil Pelta.

Do 25. dubna musí podat kandidaturu, jenže zatím v zemi není stadion, na kterém by se turnaj mohl hrát. Poslední možností je nyní rekonstrukce Edenu, respektive navýšení kapacity o deset tisíc míst na třicet.

Proč jste kandidaturu neodepsal?
Jak všichni vědí, chtěli jsme kandidovat s novým Strahovem, ale se státem se nám minulý týden nepodařilo vyjednat garance, že na stavbu přispěje. Ale plány pořád pokračují, na tom se nic nemění, budeme jednat dál. Nestihne se to však do uzávěrky přihlášek.

Proto jste přišel se záložní variantou, což je Eden?
V nejbližších dnech zahájíme jednání. Existuje studie, že kapacitu lze navýšit, ale větším problémem je infrastruktura. Jedné poradenské firmě jsme zadali analýzu okolí. Vypracovat kandidaturu nebude lehké stihnout, ale nevzdáváme se. Tu myšlenku na Euro se pokoušíme zase oživit.

Vlastník stadionu v Edenu není příliš čitelný. S kým tedy jednáte?
Během jednoho, dvou dnů zveřejníme oficiální stanovisko. Vydáme společné prohlášení, abychom měli garance.

Kdy se tedy rozhodne, jestli do toho půjdete?
Jestli je to vůbec technicky možné, to je otázka několika dnů. Nezískali jsme podporu vlády na stavbu stadionu, ale s pořádáním jsou spojené další závazky jako pohyb osob, vízová politika, je toho prostě víc.

Kdo rekonstrukci Edenu zaplatí? Majitel? A bude se na tom podílet asociace?
Eden je v rukou soukromých vlastníků, takže naší účast z finančního hlediska nelze zapojit. Současný majitel zvažuje, že by měl zájem a že by navýšení kapacity zaplatil. Pořád je všechno ve fázi diskuzí.

Autor:


Témata: Eden, Miroslav Pelta, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze