Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Truc akce a laciná gesta, odpovídá Pelta své kritičce Haindlové

Miroslav Pelta | foto: Alexandra MlejnkováČTK

21 2013
V českém fotbale se nenašel nikdo, který by s Miroslavem Peltou svedl boj o pozici předsedy asociace. Pro volební valnou hromadu v sobotu 8. června je tak současný šéf jediným kandidátem. "Nevím, jestli je to špatně, nebo dobře, ale vždycky rozhoduje práce," prohlásil Pelta.

Šéfem domácího fotbalu se stal v listopadu 2011 v mimořádných volbách, protože tehdejší předseda Ivan Hašek z funkce odstoupil. Peltovi se nyní chtěl postavit Haškův člověk, předsedkyně odvolací a revizní komise Markéta Haindlová však pro kandidaturu nezískala dostatečnou podporu. "Asi během svého mandátu pracovala špatně," poznamenal Pelta.

Cítíte se už jako vítěz?
Takhle nepřemýšlím. Sice jsou před námi volby, ale já mám v hlavě jen kvalifikační zápas s Itálií. Když ho nezvládneme, druhý den nám všem bude hůř. Největší sponzor asociace je postup na mistrovství světa.

Ale když nemáte protikandidáta, bude vaše obhajoba snazší?
Když vidím, kdo všechno mi vyjádřil podporu, neumím si představit, že bych předsedou zvolen nebyl. Že bych nezískal nadpoloviční většinu hlasů v Čechách i na Moravě.

Zaregistroval jste výroky Markéty Haindlové, že jste český fotbal zavezl do tunelu?
Mluvil jsem s ní a musím se proti tomu ohradit. Markéta je mladá ambiciózní slečna, ale nezískala ani deset nominací, aby mohla jít do voleb. To pak ukazuje na její postavení. Od ní to byla spíš truc akce. Už dřív mezi ní a mnou docházelo k neshodám. Mně vadí, že když někdo prohraje, tak začne mluvit proti fotbalu. Jsou to laciná gesta, která způsobují jen škodu.

Řekla, že ty kluby, které ji podpořily, budou mít problém. A skutečně některé o víkendových zápasech byly ze strany rozhodčích poškozeny. Víte o tom, co se v divizi stalo?
Z jejích úst jsem to zaregistroval. Podívám se na to, ale rovnou říkám, že si neumím představit, aby kvůli její podpoře dostali hráči červenou kartu. Doufám, že je to jen shoda okolností. Jinak by to byla vážná situace.

Co s tím uděláte?
Já jsem celý víkend v Jablonci slavil vítězství v poháru. Měl jsem jiné starosti než zjišťovat, od koho dostala podporu. Nechám si to zmapovat, ale pořád si říkám, že ta souvislost není možná. Jinak bychom byli v nenormálním prostředí.

Roudné, jeden z poškozených klubů, otevřeně mluví o pomstě. To opravdu není normální prostředí.
Snad si neumíte představit, abych já měl zájem někoho poškodit. Já takhle neuvažuju. Doufám, že to byla náhoda.

A kdyby nebyla?
Tak bychom na tom morálně byli hodně špatně.

Ale nepřipadá vám to aspoň podivné? Zase to vrhá na fotbal špatný obraz.
Potřebuju časový prostor, abych se na to podíval. Já mám čisté svědomí. Máme tady demokratické volby a já za práci, kterou jsem pro fotbal vykonal, se cítím natolik silný, že jsem neměl pochybnosti, abych nebyl úspěšný.

K zastrašování mohlo dojít bez vašeho vědomí. Je to možné?
Za sebe říkám, nikoho jsem nezastrašoval, nikomu jsem nevolal. Já prostě takhle neuvažuju. Když jsem byl úspěšný ve volbách, ať už ve fotbale, nebo v politice, tak jsem nikdy nikoho neurážel. Vždycky jsem se choval slušně a to platí i teď.

Ale o zápase týmu Roudné v Rokycanech jste přece věděl už od neděle, ne?
Dostal jsem zprávu na mobil, ale nic jsem nezjišťoval.

Haindlová se chtěla postavit Ivánkovské cestě. Jak to vnímáte?
Co to znamená? Že o mně byla zmínka v divadelní hře. Že je tam: Volal mi Pelta. To snad ani nemá cenu komentovat. Rozhodují fakta. Nebyl jsem obviněn, neprokázala se žádná spojitost s korupčním jednáním. Ale když se to hodí, tak se to připomíná.

Naposled to připomněl liberecký útočník Jiří Štajner, který o pohárovém utkání v Jablonci, jehož jste majitelem, řekl, že to byla prasárna.
U Jirky převážily emoce. Byl plný stadion, z Liberce dorazilo přes čtyři tisíce lidí a chtěli vidět můj Jablonec na kolenou. My jsme dali dva regulérní góly, vyhráli a postoupili. Mrzí mě, jak se k tomu Liberec postavil. Ale vidím u sebe jeden problém.

Jaký?
Být předsedou asociace a zároveň majitelem klubu. Pak si to lidi v hlavě zjednoduší a hned si spojí, že mi chce někdo pomáhat, že mi to přináší výhodu. Nemám zájem, aby mi někdo pomáhal. Já to nepotřebuju. Buď na to mám, nebo ne. Po podzimu jsem byl s Jabloncem druhý, teď jsme šestí. Ale zamyslím se a nějak se k vlastnictví Jablonce postavím. Mám pocit, že mi funkce předsedy škodí ve směru ke klubu. To, co Jirka Štajner řekl, bylo neadekvátní k tomu, jak zápas proběhl.

Druhým mužem českého fotbalu chce být Roman Berbr. Máte pocit, že pro veřejnost, fanoušky a sponzory by byl dobrý signál, aby se místopředsedou stal člověk s tak negativní pověstí?
Musíme si uvědomit, že má ohromnou volební sílu. Je to člověk, který pro fotbal hodně udělal. Ano, pochází z kontroverzní skupiny a sám si někdy říkám, že rozhodčích už bylo dost. Ale oni jsou organizovaní, mají svou sílu a s tím je zapotřebí umět žít. Čím bude víc vidět, tím líp. Veřejná kontrola je vždycky lepší, nejvíc vás zkontrolují média. Bude muset jakékoli kroky či pochybení zdůvodnit.

Ale ve volbách je to tak, že bez jeho podpory je problém vyhrát, být zvolen do funkce. Souhlasíte?
Myslím si, že fenomén Berbr se přeceňuje. Pravda, v Čechách má silné postavení a bez jeho podpory je obtížné sehnat hlasy. Vždyť při minulých volbách jsem v Čechách prohrál s Rajchlem i Paclíkem.Najdete na iDNES.czmobilní verze