Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pelé: Dobře, že nemáme Česko

6 2006
Londýn, Praha - Podle nejslavnějšího fotbalisty všech dob Pelého dopadl los mistrovství světa pro jeho domovskou Brazílii dobře. Důvod? "Vyhnuli jsme se České republice," uvedl Pelé pro lednové číslo magazínu World Soccer. Slova fotbalové ikony hřejí. Jsou výrazem respektu, který výběr trenéra Karla Brücknera před letním šampionátem v Německu vzbuzuje.

Spousta expertů pasuje Česko minimálně na jednoho z černých koňů turnaje. Tak o něm mluví například legendární Franz Beckenbauer či César Luis Menotti, kouč argentinských mistrů světa 1978.

Avšak prohlášení Pelého, "největšího z největších", lze považovat za speciální kompliment.

Poklona padla v souvislosti s Pelého komentářem k losu šampionátu, na němž se na konci loňského roku v Lipsku podílel. Dřív než trojnásobný světový šampion začal tahat z osudí účastníky jednotlivých skupin, přistoupil k němu brazilský kouč Carlos Alberto Parreira.

"Říkal mi, ať k Brazílii nepřidělím Čechy, protože se s nimi ve skupině rozhodně nechce potkat. To se mi povedlo," líčil Pelé, který Česko osobně přiřadil k Itálii, Ghaně a Spojeným státům.

Parreira, jenž v Německu povede obhájce titulu, před Českem varoval už v minulosti. Loni v červnu, když jeho tým zvítězil v generálce na šampionát, v Poháru FIFA, prohlásil: "Jsme největšími favority. Nejvážnějšími soupeři mohou být Němci, Nizozemci a Češi."

S brazilským trenérem souhlasí s odstupem několika měsíců i Pelé: "Neřekl bych, že máme lehkou skupinu. Už jen proto, že každý se na nás bude chtít vytáhnout. Přesto je los celkem dobrý, protože jsme se vyhnuli Portugalsku, Nizozemsku a České republice."

Brazilci narazí ve skupině na Austrálii, Chorvatsko a Japonsko, které trénuje další brazilská legenda – Zico. Ten prý zase Pelého prosil, aby ho nedával k Brazílii, ale po losu od něj uslyšel: "Promiň, nemohu ti pomoci."

Pelé "splnil" hlavní úkol, Ronaldinhovi a spol. nehodil do skupiny Čechy. K souboji Česko–Brazílie však přesto může docela snadno na turnaji dojít.

Pokud Brazílie vyhraje skupinu a Brücknerův tým skončí ve své druhý, anebo naopak, dojde v osmifinále k velkému zápasu. Byl by to duel ve světovém žebříčku první Brazílie s druhým Českem.

Jak by asi dopadl? Při takové představě už Pelé nepochybuje. "Přes veškerou úctu k soupeřům, pokud mám říct jediné jméno, kdo šampionát vyhraje, bude to Brazílie."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze