Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reprezentanta Pavlenku vítal v Ostravě potlesk i uštěpačné poznámky

Brankář Baníku Ostrava Jiří Pavlenka v akci. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

16 2014
Jakmile se vrátil ze srazu reprezentace, spoluhráči z Baníku Ostrava ho v kabině přivítali potleskem. Fotbalový brankář Jiří Pavlenka se nesměle usmíval. „Když jsem pak na tréninku pustil gól, kluci si mě dobírali, měli různé poznámky,“ přiznal Pavlenka. „Ale sranda musí být, za to jsem rád.“

Pavlenka minulý týden původně vyrazil na sraz národního týmu do 21 let, jenže sparťan Bičík měl zdravotní problémy, a tak trenéři áčka povolali brankáře Baníku. „Během půlhodiny, sotva jsem si odložil tašku na pokoj, jsem měnil hotel,“ uvedl Pavlenka. „Před pár lety jsem se díval, jak kluci hráli Euro, a teď jsem najednou byl mezi nimi. Je to pocta. Zkušenost.“

Jako třetí gólman byl u výher národního týmu v kvalifikaci mistrovství Evropy v Turecku 2:1 a v Kazachstánu 4:2. Přivezl si i čtyři reprezentační dresy. A teď je o ně mezi jeho kamarády zájem. „Zájemců je hodně, nějak to vymyslím, ale poputují i k rodičům.“

Jaké to v reprezentaci bylo?
Super. Celý ten týden byl pro mě velký zážitek. Přece jen jsem byl trochu nervózní. Je to skok.

V čem?
Na hráčích je vidět, že mají zkušenosti, přehled o hře. Třeba na Lafatovi je vidět, že si v šestnáctce umí najít prostor, dobře zakončuje. Reprezentanti vymyslí něco jiného než hráč, který má dvacet let. Ten tolik nepřemýšlí a pálí rovnou na bránu.

Bavil jste se s trenérem Pavlem Vrbou o vaší případné budoucnosti v národním mužstvu?
Bavili jsme se, ale o čem, to je mezi mnou a jím... Vytahovat to nebudu.

Jak vás přijal brankář Petr Čech?
Normálně jsme se všichni i s Tomášem Vaclíkem bavili, často jsme spolu byli na tréninku. Ale i další hráči byli v pohodě.

Hned jste Čechovi tykal?
Potkali jsme se už dříve, když jsme byli s jedenadvacítkou v Anglii. Tam jsme si už tykali, tak by bylo blbé mu začít vykat.

Tomáš Vaclík začínal ve Vítkovicích. Znali jste se?
Osobně ne, potkali jsme se jen jako spoluhráči. Když jsem v Baníku začínal, on už byl v Praze.

Co jste od Petra Čecha odkoukal?
Je to top brankář. Má ohromné zkušenosti, čte hru. Sledoval jsem, jak se rozcvičuje, co a jak dělá. Ale to jsem se snažil odkoukat také od Tomáše. I to jsou zkušenosti.

Je něco, co zavedete do přípravy po vzoru obou gólmanů?
V tom je každý brankář specifický, každý se rozcvičuje jinak, ale některé prvky by nebylo špatné zapojit. Třeba věci na rozběhání.

Jak jste kvalifikační duely prožíval?
Bylo to jiné, než když jsem zápasy sledoval jako divák. Přece jen jsem byl v tom kolektivu, hráčům blíže. Jenže stejně jako fanoušek si přejete, aby to dopadlo co nejlépe.

V pátek od 20.15 hodin hostíte Jihlavu. Nebude problém, abyste se přeorientoval zpátky na ligu?
Musím už myslet dopředu. Jsem rád za zkušenost, kterou jsem dostal, ale už jsem se těšil na kluky v klubu, na kabinu. A soustředím se na pátek.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze