Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokud Plzeň zůstane pohromadě, evropské jaro si zahraje zas, věří Vrba

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba před odvetou osmifinále Evropské ligy. | foto: AP

15 2013
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Už chtěl pryč. Pryč z místa, které mu mohlo přinést tolik radosti. V Turecku bylo dávno po půlnoci, když trenér Pavel Vrba chytil záložníka Daridu za loket a hnal ho od televizního mikrofonu do nastartovaného autobusu. "Tak už jedeme. Musíme," zavelel kouč.

Ještě před tím vyprávěl o tom, jak je smutný a hrdý zároveň. Dotáhl Plzeň do osmifinále Evropské ligy, ale všichni kolem věděli, že mohl dokázat i víc.

Trenére, jak blízko jste byli postupu přes Fenerbahce?
Musíme to hodnotit jako dvojzápas. Doma jsme nehráli tak, jak bychom si představovali a jak nás veřejnost zná. To rozhodlo. Jinak musím říct, že v Istanbulu jsme zase ukázali naši tvář, bohužel jsme dostali strašně laciný gól. Soupeř nás potrestal za špatnou rozehrávku a nedůrazné řešení situace ve velkém vápně.

Tu chybu, o které mluvíte, udělal nejzkušenější hráč, kapitán Pavel Horváth. Co jste si k tomu řekli?
Pokud jsme ve velkém vápně otočení zády do hry, nesmíme hrát na mnoho doteků. To se musí řešit na jistotu. Pavel tvrdil, že na něj někdo zavolal, že je sám, což je samozřejmě chyba toho spoluhráče. Já tvrdím, že v takové situaci se musíme chovat zodpovědně, nesmím udělat chybu.

Zrovna Horváth je technický typ, jiný hráč by asi letící míč okamžitě odpálil pryč, nebo ne?
Nechci, aby moji hráči prali balony pryč. Chci, aby hráli fotbal. A my jsme ukázali, že i v obraně máme tvořivé hráče. Byli jsme silní, protože jsme se už od obránců nebáli kombinovat. Řezník a Limberský předvedli fantastický výkon. Pokud nemáte podporu od obrany, nemůžete velkým mužstvům konkurovat.

Ještě naposledy k Horváthovi. Proč jste ho střídal už v 72. minutě?
Hráli jsme vabank. Hřiště bylo roztažené, chtěl jsem ve středu hřiště běhavější hráče. Kolář a Darida takoví jsou, lépe zachytávají náběhy soupeře. Byli jsme pak pohyblivější. Pavel je silný, když se hraje do zhuštěné obrany a potřebujeme zahrávat standardní situace. Ale když se hraje vabank a hra se odehrává na šedesáti sedmdesáti metrech, šli jsme do rizika a nasadili běhavější hráče.

Nakonec vám k postupu chyběl jeden gól. Které šance nejvíc litujete? Limberského střely do tyče? Ďurišovy nepřesné hlavičky?
Už v prvním poločase jsme měli dvě situace, kdy jsme mohli skórovat. Po přestávce jsme pak byli výrazně lepší. Za duel v Istanbulu prostě musím hráče pochválit. Pokud půjdeme dál stejnou cestou, určitě nebyl duel proti Fenerbahce naším posledním v evropských pohárech.

Postoupil do čtvrtfinále lepší tým?
Z pohledu obou zápasů ano. Fenerbahce bylo lepší u nás, my tady. V součtu však Turci dali dva góly a my jen jeden, což je rozhodující ukazatel. Ale v Istanbulu jsme ukázali, proč je Plzeň momentálně na čele ligy a proč se dostala tak daleko v Evropské lize. Z toho zápasu mám velice dobrý pocit. Napravili jsme si pošramocenou pověst.

Jen škoda, že jste neprošli dál.
Ano, byl by to obrovský úspěch. Zvlášť vzhledem k podmínkám, které máme. Vždyť my dokážeme konkurovat Atlétiku Madrid, Neapoli nebo Fenerbahce, což jsou top kluby v Evropě. Ukázali jsme, že i v Česku lze vytvořit silné mužstvo. Věřím, že se můžeme dostat do situace nizozemských či belgických klubů. Úroveň české ligy se k tomu pomalými krůčky blíží.

Takže pohárovou sezonu hodnotíte pozitivně?
Velmi pozitivně. Pokud mužstvo udržíme pohromadě, jsem přesvědčený, že jsme schopni výkony v pohárech opakovat. Věřím, že to nebylo naposledy, kdy Plzeň hraje jarní část soutěže.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze