Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba měl s Limberským pohovory. Mluvil i s Rosickým a Barošem

Kouč české reprezentace Pavel Vrba hecuje své svěřence. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2015
Žádný nováček, zato několik zajímavých návratů. Na listopadové přípravné zápasy se Srbskem a v Polsku nominoval kouč české fotbalové reprezentace Pavel Vrba zatím dvacet hráčů, další tři ale ještě doplní. „Půjde o jednoho obránce a dva záložníky,“ prozradil na úterní tiskové konferenci.

Ta tentokrát narozdíl od předchozí vypjaté nominační tiskovky proběhla v poklidu, Vrba ochotně odpovídal na všechny otázky. Nevyhýbal se ani těm na téma David Limberský - obránce se totiž do nominace vrátil poté, co poslední sraz vynechal kvůli trestu za nevhodné gólové oslavy jen pár dnů po autonehodě pod vlivem alkoholu.

„Po sportovní stránce si David nominaci zaslouží, patří k nejlepším levým bekům v lize. Co se týče dalších věcí, měl jsem s ním v poslední době několik pohovorů, vysvětlil jsem mu několik pravidel, která chci, aby dodržoval,“ objasnil Vrba. „On to ví a doufám, že je dodržovat bude.“

Nepřipadalo vám, že šel v poslední době Limberský výkonnostně nahoru? Jako by po svém maléru hrál s větší koncentrací?
Jak jsem říkal, jsem přesvědčený, že sportovně do nominace patří. Není vůbec důležité, jestli je víc nebo méně koncentrovaný. Do týmu výkonnostně patří a zbytek záleží jen na něm.

V nominaci je po delší době také jiný levý obránce, Daniel Pudil.
Vrací se po nějakém čase, teď hraje v Anglii pravidelně levého beka. A je úspěšný, postoupili přes Arsenal, jeho výkon byl velice slušný. Proto je v nominaci. Tím nechci říkat, že hráči, kteří dostali na levém kraji šanci v posledních zápasech, vyhořeli. Theo Gebre Selassie měl na začátku problémy s orientací na opačné straně hřiště, ale jinak to zvládl dobře. Ani u Filipa Nováka nechci říkat, že to nezvládl. Ale máme čas na zkoušení dalších variant, proto do toho jdeme. Srazů už tolik nebude.

Informace o nominaci Kamila Vacka, který se vrací po čtyřech letech, už v předstihu prosákly z polských médií. Jak dlouho věděl, že dostane pozvánku?
Kamil se o tom dozvěděl asi před týdnem, sledoval jsem ho v několika zápasech. Dnes to jde přes internet, je to jednodušší než cestovat do Gliwic. Jeho tým je největším překvapením, Kamil i další noví hráči z nich udělali zajímavou fotbalovou baštu. On navíc patří k nejlepším hráčům celé soutěže.

Berete ho jako alternativu za Tomáše Rosického, kdyby dlouhodobě nebyl v pořádku?
Je pravda, že jak jsem Kamila sledoval, způsobem hry je podobný jako Rosický nebo Kolář, navíc je teď rozehraný. Může ale nastoupit i v hlubším postavení, nejen jako „desítka“. Patřil do reprezentace už předtím, než šel do zahraničí, teď se mu jen vrací forma, kterou měl před třemi čtyřmi lety.

Když už jsme zmínili Rosického, jak to s ním vypadá?
Je to čtrnáct dní, co jsem s ním mluvil. Říkal, že teď má mít poslední kontrolu v Německu u lékaře, který ho operoval, po ní se uvidí, jestli se zapojí do tréninku. Když doktor řekne ano, měl by být na březnové zápasy v pořádku. Snad dostane víc prostoru, je tu také lednový přestupní termín. Vím, že být v Arsenalu není jednoduché, má nejvyšší ambice. Vůbec mu nechci radit, nechávám to na něm. Jen bych byl radši, kdyby hrál.

Jak tentokrát rozložíte zátěž mezi brankáře? Šanci by mohl dostat i třetí gólman Koubek, že?
Zvažujeme, že mu dáme prostor, uvidíme, jestli už teď. Nechci nic slibovat, může se stát cokoli na tréninku. Ale i my cítíme, že bychom ho měli vyzkoušet.

Je tedy jisté, že Petr Čech nebude chytat oba zápasy? A nezvažoval jste, že ho kvůli náročnému programu necháte odpočívat?
Odchytá jen jeden, určitě ne dva. Osobně jsem s ním mluvil, chtěl být v nominaci, takže to pro mě bylo strašně jednoduché. Proběhla mezi námi debata, ale jeho rozhodnutí bylo jasné. Chce chytat, veškerý hovor tím pro mě skončil. Petr si to teď prostě užívá, zatímco před rokem si neužíval nic. Teď je vděčný za každý zápas.

Jak vnímáte formu pravých obránců? Kadeřábkovi se v Hoffenheimu tolik nedaří, Gebre Selassie ho pomalu dohání...
Samozřejmě cítím, že Pavel trochu ztrácí výsostné postavení, které v klubu měl. Ale v reprezentaci odehrál výborné zápasy, v Holandsku patřil k nejlepším. Do Hoffenheimu přišel nový trenér, jsem přesvědčený, že svou kvalitou se prosadí. Stejně jako jsme drželi Petra Čecha, zaslouží si to určitě i on.

Proč chybí Tomáš Kalas a naopak v nominaci je Michal Kadlec, i když pravidelně nehraje?
Kalas v poslední době spíš hraje napravo. I proto jsme vzali Kadlece, který tolik nenastupuje, ale víte sami, že je spíš střední než krajní obránce. V Holandsku hrál velice dobře, proto je v nominaci. Není tak vytížený, ale je zkušený.

Neuvažoval jste, že vezmete víc nováčků? Mluvilo se třeba o Jakubu Radovi z Mladé Boleslavi.
Třeba se to ještě může stát. Ti donominovaní nemusí být hráči ze Sparty, Liberce nebo Plzně. Myslím, že na posledních dvou srazech bylo nováčků až dost. V Plzni jsem hrál skoro pořád jen s dvanácti hráči, trochu jste mě za to tehdy kritizovali. Teď je nových tváří dost a někteří mě hodně příjemně překvapili, tak snad v tom budou pokračovat.

Občas se mluví ještě o jednom jménu: Milan Baroš. Je reálné, že by se v budoucnu do reprezentace vrátil?
Potkal jsem ho na koncertě kapely Kryštof, chvíli jsme se bavili, ale byla to taková debata na chodbě. V dané chvíli je důležité, že ho trenér Jarolím dal konečně do kupy. Možná Milan nebyl úplně trpělivý, ale vydržel a pomohlo mu to. Pokud budeme přemýšlet, jestli by nám pomohl, v dané chvíli je to hodně brzo. Dejme mu ještě čas. On sám čeká, co s ním udělá příprava, pak si nechme dveře otevřené pro jakoukoli variantu.

Tentokrát je v nominaci jiný útočník, Matěj Vydra z Readingu. Co od něj očekáváte?
Pro každého útočníka je dobře, když se střelecky chytne, dá gól, což se mu teď povedlo. Matěj je trochu jiný hráč než ostatní naši útočníci, může rychlostně trápit obranu. Na základě toho je nominovaný.

Čekají vás zápasy doma se Srbskem a v Polsku. Který je pro vás osobně důležitější?
Budu upřímný, i když se mi to někdy nevyplácí. Důležitější bude pro mě zápas v Ostravě, kde bude vyprodaný stadion, bude to víc sledované, protože hrajeme doma. Na druhou stranu, v Polsku na nás čeká tým, který se kvalifikoval na mistrovství Evropy, kádr už má něco za sebou. Moc bych to nerozděloval, budu chtít uspět v obou zápasech, ale ten domácí je z mého pohledu o něco výš.Najdete na iDNES.czmobilní verze