Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Vrba: Těžká skupina, ale nic jiného než postup neexistuje

Pavel Vrba | foto: Ladislav Němec, MAFRA

23 2014
Na začátku své mise nový trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba rozhodně štěstí neměl. Los kvalifikace o mistrovství Evropy 2016 určil Česku těžké, nepříjemné a neoblíbené soupeře. "Ale nic jiného než postup pro nás neexistuje," prohlásil Vrba.

Vrba je ve funkci necelé dva měsíce, v sobotu vyrazil na Azurové pobřeží a v neděli byl u toho, když legendární polský brankář Jan Tomaszewski poslal Česko proti Nizozemsku, Turecku, Lotyšsku, Islandu a Kazachstánu.

Los v Nice byl jeho první oficiální akcí, kterou v roli reprezentačního kouče absolvoval. "Je to pro mě nová zkušenost, ale losy nerozhodují. Důležité je, co se stane na hřišti. Tam se přece jen cítím líp než tady v sálech," řekl Vrba v rozhovoru pro web asociace.

Co losu říkáte?
Možná, že některé skupiny vypadají relativně lehčí, ale když jsem bral reprezentaci, tak jsem řekl, že nic jiného než postup pro nás neexistuje.

Skupina patří k těm nejtěžším, souhlasíte?
Každopádně se s tím musíme poprat a doufat, že v ní všichni budou ztrácet body, a že my jich ztratíme nejmíň a postoupíme.

Favoritem je Nizozemsko, finalista posledního mistrovství světa 2010, ale také největší zklamání předchozího Eura 2012.
Samozřejmě, že Holandsko je mužstvo, které na evropské scéně patří k těm nejlepším. Pak jsou tam takoví ti silní soupeři, jako je Turecko a podle mého názoru také Island, který v poslední kvalifikaci bojoval do poslední chvíle o postup na světový šampionát. A Lotyšsko s Kazachstánem jsou varianty, které jsme si přáli nejméně.

Právě Island, mužstvo až z pátého výkonnostního koše udělalo skupinu hodně těžkou, že?
Island udělal obrovský pokrok. Viděl jsem jeho zápas s Norskem v kvalifikaci, kde hrál 1:1 a zdálo se mi, že nepatří do losovacího koše, ve kterém byl.

Bude těžší Island, nebo Turecko?
Turecko, to je fotbalová bašta. Zažil jsem to několikrát v evropských pohárech. Fotbal tam je na prvním místě. Turci jsou asi víc než Island. Ale chci říct, že Island je takovým černým koněm skupiny, který může překvapit. Před třemi lety hrála islandská jedenadvacítka na mistrovství Evropy a ti hráči nyní dorostli, takže z tohoto pohledu je vidět, že to mužstvo může být silné a může překvapit. Ano, skupina není jednoduchá, ale naším cílem je postoupit.

Čeští fotbalisté v kvalifikaci o Euro 2016 ve skupině A skončí:

celkem hlasů: 4752

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. února 2014. Anketa je uzavřena.

do třetího místa 1811
do druhého místa 1690
nepostoupí do baráže 1251

Nizozemci, Češi, Turci a Islanďané si to rozdají o postup, na který mají šanci až tři týmy. Co však Lotyšsko a Kazachstán?
I Lotyšsko bude chtít získávat body a Kazachstán asi nikdo nezná. Musíme začít shánět informace ze zápasů, které tahle mužstva odehrála v poslední kvalifikaci.

Kazachstán je nepříjemný především kvůli dlouhému cestování a pětihodinovému časovému posunu. Souhlasíte?
Kromě Kazachstánu tam nejsou problémové destinace, Kazachstán samozřejmě problém je. Patří to ale k fotbalu a my se s tím musíme vyrovnat.

Autor:


Témata: Baráž, Nice, Pavel Vrba
Najdete na iDNES.czmobilní verze