Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spokojený Vrba: I manželka mi říkala, že mám v životě obrovské štěstí

9 2015
Že bude mít dva zápasy před koncem kvalifikace hotovo? To trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba po rozlosování skupin rozhodně nečekal. "Když jsem los viděl, neměl jsem lehké spaní," přiznal s odstupem. Díky tomu, že cíl splnil s velký předstihem, má teď plno času na zkoušení.

A tenhle luxus Vrba hodlá naplno využít. Slíbil, že dá šanci těm hráčům, kteří na ni doteď čekali a tolik nenastupovali. „Někteří určitě dostanou mnohem víc prostoru,“ prozradil na setkání s novináři, během kterého hodnotil úspěšnou evropskou kvalifikaci.

Na Euro jste postoupili nečekaně brzy. Jak to prožíváte?
Asi je mi mnohem příjemněji než holandskému nebo tureckému trenérovi. Los byl opravdu obtížný, naštěstí se to vyvinulo takhle, za což jsem moc rád. Turecko s Nizozemskem hrají o baráž, to by asi před startem nikdo neřekl. Celá skupina je úplně naruby, tím se potvrdilo, že to byla jedna z nejtěžších. Těší mě, že my už máme jistotu.

Co rozhodlo?
Určitě rozjezd kvalifikace. Vítězství doma s Holandskem, pak v Turecku. Sice pořád zbývalo hodně zápasů a mohlo se pak stát cokoli, ale tyhle momenty nás hned na začátku nakoply.

Obránce David Limberský v Lotyšsku říkal, že jste dítětem Štěstěny, že máte zvláštní karmu, které úspěchy přitahuje. Cítíte to také tak?
Myslím, že i vy dobře víte, že když člověk něco nedělá na maximum, vrátí se mu to ve zlém. Štěstí přeje připraveným a taky manželka mi říkala, že já mám v životě obrovské štěstí (úsměv).

Přípravná utkání? Srbsko, zřejmě Polsko. A dál se uvidí

S kým sehrají fotbalisté přátelské zápasy

Tým Pavla Vrby sehraje letos ještě čtyři zápasy. V říjnu dva kvalifikační proti Nizozemsku a Turecku, v listopadu dva přátelské.

"Jednáme o přípravě se Srbskem, pracovní variantou je, že se uskuteční v Olomouci," prozradil manažer národního týmu Dušan Fitzel.

Druhý přípravný zápas by reprezentanti mohli sehrát s Polskem, které ale ještě hraje o postup na Euro. "Kdyby postoupili do baráže, budeme muset najít někoho jiného," uvedl Fitzel, podle kterého chce reprezentace před šampionátem využít všechny dostupné termíny k odehrání přípravných zápasů.

"Na jaro jsme rozhodili sítě a uvidíme, jak to dopadne," prohlásil. "Zásadní bude prosincové losování základních skupin mistrovství Evropy, kde se podle losu budou dohadovat přípravné termíny.“

Proti Lotyšsku nebo Kazachstánu se ukázalo, že tam má rezervy, hra chvílemi nebyla ideální. Z kolika procent jste byl spokojený?
Výsledkově stoprocentně. Co se týká výkonu, s Lotyšskem jsem byl spokojený s prvním poločasem, proti Kazachstánu s druhým. Neměli jsme vyloženě průšvihový zápas, ale ani takový, ve kterém bych byl úplně spokojený. Ukazuje se, že v Evropě už dneska není slabý soupeř.

Na čem je tedy směrem k Euru potřeba nejvíc zapracovat?
Na spoustě věcí. Kvalifikace nebyla suverénní, takže není možné tým jen udržovat. Ale v posledních zápasech bylo jasně vidět, že se vyplatilo sledovat hráče v české lize. Proto budeme často na stadionech, cestovat za hráči, pozorovat je. Čeká nás spousta kilometrů, cestování, kontakt s trenéry a funkcionáři.

Dobrá, ale co je potřeba změnit po herní stránce?
Zlobí mě, že góly, které jsme dostávali, padly většinou po hrubých chybách. Nebyly to góly do šibenice, to se stane. Ale tohle se stávat nesmí. Dostává to hráče pod tlak, nepůsobí pak tak sebevědomě. Musíme se snažit, aby to tak nebylo.

Co udělat, aby obrana fungovala tak, jak má?
Můžu vám vykládat, jak na tom budeme tvrdě pracovat... Ale konkrétněji: chceme hráče, kteří v zadní linii hrají fotbal, umí kombinovat. Určitě po nich tohle budeme chtít. Je jasné, že z takového stylu hry vzniknou občas i chyby. Proto hledáme hráče, kteří to zvládnou. Ale není to snadné: i když vzadu hrají ti nejzkušenější, stejně občas udělají obrovskou chybu. Teď během kvalifikace to ještě šlo napravit dalším zápasem, ale na Euru už čas nebude. Tam vás potrestají. Je to taky dost o zkušenostech, nemáme kluky, kteří hrají ve velkých evropských klubech, jako to bylo dřív. V české lize hrají za sezonu 6 nebo 7 těžkých zápasů, pak si musí zvykat.

Pokračuje i hledání útočníka. Chybí vyložený tahoun...
Takový ten Koller, Baroš, já vím. Ne že by útočníci nebyli, věříme Lafatovi, Škodovi, je tu Vydra, Kadlec, Necid, Kozák už začal trénovat. Ale záleží na postavení v klubu. Pokud tam budou úspěšní, mohou být v reprezentaci. V opačném případě to nejde.

Například Vydra už z toho důvodu klub změnil.
Je škoda, že i Venca Kadlec nepřestoupil. Tihle kluci by si měli najít tým, kde budou hrát. Vydra udělal podle mě správný krok a nevadí, že šel do druhé ligy - i ta je v Anglii náročná. Zjednodušil mi situaci, má prostor, aby v nominaci byl. V posledních čtyřech zápasech určitě dostane šanci.

Platí stoprocentně, že kdo nehraje v klubu, nemůže být v reprezentaci?
Těžká otázka. Například Čech, i když nechytal v Chelsea, byl pro nás stejně důležitý. Ale ukázalo se, že i on potřebuje herní praxi. S každým hráčem, i v zahraničí, budeme komunikovat, ale herní praxe je základem pro všechny.

V poslední nominaci bylo hodně nováčků. Dá se čekat, že se nějací objeví i v příštím výběru?
Uvažovali jsme i o jiných hráčích, kteří třeba nejsou nováčci, ale dlouho se v reprezentaci neukázali. Možnost to je, ale na druhou stranu... Nemyslím, že bychom měli až tolik na výběr, aby se v každé nominaci objevovalo několik nováčků.

Jak se brzy zpečetěný postup projeví na sestavě? Dostane třeba v bráně šanci Vaclík?
Určitě to můžete očekávat, stejně jako u Gebre Selassieho. Nechci říkat, že přijde hodně změn, ale pár hráčů se protočí. Na některých postech mají hráči vyrovnanou výkonnost, v tom případě dostanou šanci ti, kteří doteď tolik nenastupovali.

Jak vidíte situaci kolem kapitána Rosického? Opět je zraněný, do kvalifikace už asi nezasáhne.
Zřejmě opravdu na říjnové zápasy nebude k dispozici, ale kdyby byl zdravý v listopadu, určitě bych byl rád, aby přijel. Spíš mě ale zajímá, co bude od ledna. Jestli zůstane v Arsenalu, nebo se přemístí jinam, kde dostane víc prostoru. Budeme s ním mluvit, ale je to jeho rozhodnutí. Už má dost roků na to, aby se rozhodl podle nejlepšího vědomí a svědomí. Jsem si jistý, že bude chtít hrát na Euru a udělá všechno pro to, aby byl připravený.

Euro je ještě daleko, přesto - už jste si pro turnaj vytyčil cíl?
Zeptejte se pana Pelty, on vám tyhle věci určitě řekne. Jak ho znám, tak určitě nemá malé cíle. A v tom jsme na tom úplně stejně. Dneska je náš tým pro Evropu bezejmenný, ale musíte mít ambice. Kdyby ne, nemohl bych trénovat a hráči hrát fotbal.Najdete na iDNES.czmobilní verze