Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarolímův souputník: Větší tlak než v Arábii by u reprezentace nezažil

VYDAŘENÁ SPOLUPRÁCE. Během společného angažmá ve Slavii oslavili Karel Jarolím a Pavel Řehák (vlevo) dva tituly. Dařilo se jim i v Saúdské Arábii. | foto: Roman VondroušČTK

9 2016
Karla Jarolíma zná tak dobře, jako málokdo jiný. Potkali se už jako spoluhráči, pak jako trenéři vedli Slavii ke dvěma titulům a uspěli také v arabském Al-Ahlí. I proto teď Pavel Řehák, současný kouč slávistické juniorky, říká: „Karel by byl pro reprezentaci ideální volbou“.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta to zřejmě vidí podobně, proto Jarolíma oslovil jako prvního kandidáta. A zdá se, že dohoda je blízko - začátkem příštího týdne by mohlo dojít k podpisu čtyřleté smlouvy.

„Myslím, že Karel je jeden z mála našich trenérů, kteří si reprezentaci zaslouží,“ tvrdí Řehák, jenž s Jarolímem spolupracoval jako asistent. „Vím, jaký je, jak pracuje. Věřím, že i z toho materiálu, který teď veřejnost kritizuje, by byl schopný dostat maximum.“

Jak se vám s ním trenérsky spolupracovalo?
Vždycky perfektně. Byl samozřejmě hodně náročný a tvrdý na všechny okolo, i na nás asistenty - to je jeho hlavní rys. K úspěšnému trenérovi to ale patří. A on se navíc pořád vzdělává. Nové tréninkové metody, nové trendy, to ho vždycky vedlo k úspěchům.

Že je hodně přísný a neústupný, to se o něm dobře ví. Nemohlo by to být u reprezenetace někdy i na škodu? Nemusel by polevit?
Správná otázka, ale Karel je natolik zkušený, že ví, kde je nějaký práh. Jestli reprezentaci skutečně dostane, určitě bude mít cit a bude s tím umět zacházet. Dokáže si hráče získat.

Třeba suchým humorem, že? Používá ho často?
No, spíš výjimečně (úsměv).

Zažili jste společně třeba dvouleté angažmá v Saudské arábii. Dokázal si snadno zvyknout na odlišné podmínky?
Zorientoval se rychle. A to mu pomohlo, aby byl úspěšný. Tolik se to v Česku neví, ale my tam vyhráli Královský pohár, dostali jsme se do finále asijské Ligy mistrů a taky jsme skončili druzí v lize. Na to se do té doby v Al-Ahlí jen vzpomínalo, takové úspěchy tam měli naposledy někdy před třiceti lety.

Fotogalerie

Zatím Jarolím působil jen v klubech, práce u reprezentace by byla určitě dost jiná. Myslíte, že by se musel v něčem změnit?
Každopádně. Ale zase se k tomu vracím: on je natolik zkušený, že ví, jak tuhle práci pojmout.

Byl by určitě pod velkým tlakem, asi ještě větším než ve Slavii nebo v Saúdské Arábii...
(přerušuje) Myslím, že větší tlak než v Saúdské Arábii nemůže u nároďáku poznat. Tam to bylo extrémní. Princové, kteří klub vedli, chtěli pořád jen vyhrávat - a když se to nepovedlo, dali vám to tvrdě najevo. Nejdřív ani nepozdravili, pak kritizovali: Takhle ne, to nejde! Přitom tým, který jsme trénovali, býval šestý, sedmý, najednou jsme hráli o titul, ale oni byli pořád nespokojení.

Jak se s tím vyrovnával?
Vždycky jsme si mimo fotbal vymysleli nějakou adrenalinovou aktivitu. Tím jsme se od tlaku na chvíli oprostili, pak jsme se mohli zase soustředit na fotbal. Karel určitě umí i vypnout, odreagovat se. Fotbalem nežije čtyřiadvacet hodin denně, ale třeba osmnáct (úsměv).

Nemohl by mu u reprezentace chybět každodenní kontakt s hráči?
Reprezentace byla určitě jedním z jeho trenérských snů. Proto myslím, že i na tohle bude připravený.

Co se dá od něj jako od reprezentačního trenéra očekávat? Jak by mohl tým posunout?
Určitě důsledností. Dbá na každý detail, i třeba ve cvičení při tréninku. Všechno se musí dělat přesně tak, jak on chce, důsledně. To může hráče posouvat dál a dál. A je výjimečný v tom, jak umí přečíst soupeře.

Povídejte.
Dokáže jeho hru rozebrat do úplných detailů. Co my jsme se nakoukali na video... Sledovali jsme to všichni společně, on i my asistenti. A často se stalo, že objevil věci, které jsme my ostatní neviděli. Na první pohled se zdálo, že to jsou maličkosti, ale v důsledku se ukázalo, že byly strašně důležité. Klidně na nich postavil taktiku a většinou se to vyplatilo.

Mohli by se pod ním fanoušci těšit na útočný fotbal?
To si netroufnu říct. Na útočný fotbal potřebujete hráče, kteří mají předpoklady, jsou výjimeční. A těch je v Česku bohužel pomálu, takoví my nejsme - nemáme na každý útočný post superrychlé fotbalisty se skvělou technikou. Jeho silná stránka ale bude dokonale zvládnutá taktika, to bude klíč k úspěchu.

Byl jste několikrát jeho asistentem, nepřipadá to v úvahu i teď?
To by bylo složité, já mám ve Slavii smlouvu. A hlavně záleží na Karlovi, koho si k sobě případně vybere.Najdete na iDNES.czmobilní verze