Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd: Baroš v reprezentaci? Líbilo by se mi to, ale dejme mu čas

(Zleva) Ladislav Krejčí, Milan Baroš a Pavel Nedvěd představují míč pro fotbalové Euro 2016. | foto:  Michal Šula, MAFRA

20 2015
I jeho šokovaly teroristické útoky v Paříži, při kterých minulý pátek zemřelo 129 lidí. Přesto Pavel Nedvěd, druhý český držitel Zlatého míče, doufá, že fotbalové Euro se příští rok ve Francii uskuteční. „Musíme fotbal bránit,“ říká. A věří, že český tým může překvapit - tak jako parta kolem něj kdysi na šampionátu v Anglii.

„Útoky jsou další zlomovou etapou v naší společnosti. Svět se změnil po jedenáctém září, teď se změní znovu,“ tuší Nedvěd. „Budou muset být větší kontroly, víc se bude dbát na bezpečnost, je to otázka na vlády, na politiky. Bohužel se s tím budeme muset učit žít.“

Může mít podle vás současná situace vliv na Euro, které se chystá ve Francii v příštím roce?
Myslím, že ne. Měli bychom všichni být pozornější, ale zastavit se nesmíme. Mistrovství Evropy bude skvělý šampionát a všichni se na něj těší. Nemyslím si, že někdo se zabývá myšlenkou na zrušení šampionátu. Tomu je třeba se postavit a dělat všechno, aby se mistrovství odehrálo. Má to přece být zábava pro lidi.

Fotogalerie

Jasno už je o všech účastnících. Co vás v kvalifikaci nejvíc překvapilo?
Naše skupina. Postoupily tři týmy, to jsem nečekal. Byla velice kvalitní, týmy si zasloužily postoupit, i my jsme tam po právu. Když jsem se díval na baráž, překvapilo mě Irsko, jakou bojovností a vůlí se dostalo přes Bosnu. Ostatní zápasy asi dopadly podle očekávání.

Co říkáte postupu týmů, jako je třeba Albánie?
Nebylo to pro mě překvapení. Albánii jsem viděl asi rok zpátky v přátelském zápase proti Itálii a překvapili mě tím, jak hráli dobře. Už tehdy mě napadlo, že mohou být nebezpeční pro všechny. Postup je i zásluha italského trenéra, který jim vtiskl způsob hry, který jim vyhovuje.

Co soupeři pro český tým? Koho byste reprezentaci přál do skupiny?
Bylo by lepší, kdybychom dostali těžší soupeře. Proti těm by se hrálo líp, nikdo by od kluků tolik neočekával a mohli by překvapit. Myslím, že na to mají. Když budou v ideální formě, mohou hrát dobrý fotbal a zároveň dosáhnout výborných výsledků. Tak jako třeba my na Euru 96. Taky tehdy jsme měli hodně hráčů z ligy. Podobnosti tam jsou. Kluci to mají ve svých rukou, teď je na nich, jak se na šampionát připraví a v jaké tam přijedou formě.

Co byste řekl tomu, kdyby Česko za soupeře vyfasovalo Itálii?
Jo, jako my v tom šestadevadesátém, třeba by to přineslo štěstí. Zajímavý soupeř, na ten zápas bych se těšil. Italové mají trenéra, který u nás v Juventusu úspěšně trénoval, vím, jaký styl jim vštěpuje. Myslím, že budou velice nebezpeční, i když třeba v kádru nemají takové hvězdy jako v minulosti.

Jak vidíte současnou sílu českého týmu, třeba i s ohledem na právě odehrané přátelské zápasy?
Viděl jsem jen něco, ale dost pozorně jsem předtím sledoval kvalifikaci, kterou jsme prošli velice zkušeně. Postoupit dva zápasy před koncem, to je obrovský úspěch. Je vidět, že ti kluci v sobě něco mají a že je vede muž na správném místě. Líbí se mi, že razí teorii, že abyste reprezentovali, musíte hrát v klubu. Hráč, který nenastupuje, nemůže být nikdy připravený, aby reprezentoval.

Nedvěd představil míč pro Euro. Neodskakuje a jmenuje se Krásná hra

Kdo z hráčů, kteří se v poslední době v reprezentaci uchytili, vás nejvíc zaujal?
Je jich víc. Nebudu ale říkat jména, protože fotbal je kolektivní hra a zrovna náš tým může uspět jen kolektivním stylem hry. Český fotbal tuhle schopnost vždycky měl a za trenéra Vrby pořád má.

Našel by se v týmu nějaký nový Nedvěd?
To je těžké říct. Když si vezmete devadesátý šestý rok, asi nikdo nevěřil, že Nedvěd udělá kariéru, jakou udělal. Ti kluci to mají ve vlastních rukách, vlastně spíš nohách. Stačí makat a mohou dokázat velké věci.

Mluví se i o návratu Milana Baroše. Co byste tomu říkal?
Líbilo by se mi to. Moc. Ale měli bychom teď nechat Milana v klidu, protože sám říkal, že toho zatím odehrál strašně málo. Asi by v tuhle chvíli ještě nemohl být připravený na těžké mezinárodní zápasy.

Do začátku turnaje zbývá spousta času, ale už si troufnete tipnout favorita?
To bude určitě domácí Francie. Mají skvělý tým, mladé, výborné hráče, navíc hrají doma. V budoucnu by mohli i dlouhodobě dominovat. Určitě se objeví i nějaké překvapení, ale jinak to vidím na ty klasické favority: Německo, Španělsko, Itálie. Ti půjdou daleko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze