Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd představil míč pro Euro. Neodskakuje a jmenuje se Krásná hra

19 2015
Jaký míč bude létat po trávníku, až příští rok v létě fotbalisté rozehrají ve Francii mistrovství Evropy? Už se to ví: jmenuje se Beau Jeu, což v překladu znamená Krásná hra, a zdobí ho design ve francouzských barvách. Nový balon představili ve čtvrtek v Praze Pavel Nedvěd, Milan Baroš a Ladislav Krejčí.

Jaký je? Čím je specifický?

„Neskutečně drží na noze, tolik neodskakuje, to určitě hráči přivítají. A moc se mi líbí i barvy a design,“ chválil Nedvěd. „Převažuje bílá, což mám rád. Je to takový klasický balon.“

Klasický, ale zase ne tak docela. Na plášti se překrývají číslice 2016 s písmeny skládajícími dohromady nápis Euro. „Hlavně bych si přál, aby se s ním dařilo našim klukům a aby pro něj soupeři chodili do sítě co nejčastěji,“ usmál se Nedvěd.

Fotogalerie

A vzpomněl si i na jeden míč, který mu ze začátku k srdci nepřirostl.

„Rok 2004, Roteiro na Euru v Portugalsku. Stříbrnočerný, strašně hladký. Tam jsme měli problémy se zpracováním a trochu jsme si stěžovali,“ vybavil si. „Ale na druhou stranu jsme došli až do semifinále a hráli skvělý fotbal. Takže s odstupem času na něj mám fantastické vzpomínky.“

Pamětníkem Roteira a nejlepším střelcem portugalského Eura je i Milan Baroš, který už si Beau Jeu také ozkoušel. „Nové míče často lítají rychle, jsou nepříjemné pro brankáře. Doufám, že pokud budu s tímhle balonem někdy hrát já, tak se mi taky podaří nějaký gól vstřelit,“ zadoufal.

Na testování míče, které trvalo osmnáct měsíců, se podíleli jak hvězdní hráči, třeba Gareth Bale nebo Iker Casillas, tak robotické přístroje v laboratořích. Výsledek? Panel zůstal ze šesti dílů, míč má opět dva ventilky, aby zachovával rovnováhu. Novinkou je ale unikátní konstrukce segmentového materiálu, která má umožnit ještě lepší kontrolu nad míčem.

Snad bude i díky tomu ve Francii opravdu k vidění krásná hra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze