Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nedvěd hledá talenty: Já už jsem zadřenej motor, teď potřebujeme nové

Kromě práce v Juventusu se Pavel Nedvěd hodně věnuje i mládeži. | foto:  Michal Šula, MAFRA

20 2013
Pamatujete? Fotbalová parta kolem Pavla Nedvěda si podmaňovala Evropu a dokázala se měřit s nejlepšími reprezentacemi světa. Ale tato generace už je pryč. A kapitán bronzových medailistů z mistrovství Evropy 2004 teď pomáhá najít své nástupce.

"Myslím, že talenty máme. Příští kvalifikace bude stát právě na těch mladých. Mám na mysli hráče jako Vladimír Darida, Václav Kadlec nebo Matěj Vydra. To jsou kluci, na kterých reprezentace může stát a mají budoucnost," tvrdí držitel Zlatého míče za rok 2003.

Jedenačtyřicetiletý Nedvěd pracuje ve vedení slavného italského klubu Juventusu Turín, ale v sobotu se objevil v Česku jako šéf poroty v soutěži "Hledá se motor". Společnost Adidas tak chtěla najít talentované fotbalisty mezi patnácti a osmnácti lety, na kterých je vidět zápal, odhodlání a zarputilost.

Přesně takový byl během aktivní kariéry i Nedvěd. Pravý lídr týmu. I díky němu byla reprezentace tak úspěšná.

"Já už jsem zadřenej motor. Teď potřebujeme nové. Český fotbal to potřebuje," pokračoval Nedvěd.

Pavel Nedvěd a soutěžící v akci
Pavel Nedvěd jako porotce v soutěži
Pavel Nedvěd a vítěz soutěže

Chybí právě takový "motor" reprezentaci?
Nároďáku chybí víc věcí. Ale je to strašně těžké, rozbor by byl na mnohem delší dobu. Talenty máme, a to i v reprezentačním áčku. Ti mladí kluci jsou dobří. Teď jen musejí dostat šanci a musí se jim vysvětlit, co mají hrát. Budoucnost bych černě neviděl.

Budoucnost už bude s novým trenérem. Byl by Pavel Vrba, který je považovaný za favorita na tuto pozici, tím správným koučem?
Tohle si bude muset vyřešit vedení asociace a nesmí udělat chybu. Je důležité, jaký trenér přijde a jak se k tomu celkově přistoupí. V další kvalifikaci už si nemůžeme dovolit nepostoupit, to by mělo na český fotbal velký dopad. Takže i výběr nového trenéra bude strašně důležitý.

A sebe si v nějaké funkci u reprezentace nedovedete představit? Vladimír Šmicer končí jako manažer...
Taky se to teď na něj všechno hodilo, že byl hlavní viník. Ale on ty zápasy nehrál, v tom problém nebyl. Bylo to trochu zbytečné a unáhlené. Ale asi k tomu nějaké důvody byly, já to zákulisí úplně dopodrobna neznám.

Dovedete si tedy představit, že budete nějakým způsobem u reprezentace?
Bylo by to strašně těžké. Momentálně jsem dost vytížený. Poznávám chod špičkového evropského klubu a mám možnost sledovat mládež i áčko. Je to pro mě obrovská zkušenost a nerad bych se toho teď vzdával. A sedět na dvou židlích? Ne, to by nešlo.

V Juventusu mimo jiné sledujete talentované kluky. Stejně tak jste pozoroval mladé fotbalisty na akci "Hledá se motor". Je to práce, kterou teď chcete dělat?
Je fakt, že tak trochu už to v Juventusu dělám. Se sportovním ředitelem vyhledáváme talentované hráče, takže na téhle akci jsem díky tomu měl srovnání.

Vítězem se stal sedmnáctiletý Štěpán Hlinka z Příbrami. Nehodil by se do Juventusu?
Má pro to všechny předpoklady. Ale čeká ho ještě spousta práce a musí se ještě hodně zlepšovat.

Uvažujete, že byste do Juventusu dodával české talenty?
Z Česka i ze Slovenska už jsme mladé kluky získali. Když se někdo takový objeví, tak budeme rádi, když bude akceptovat naši nabídku.

Co vůbec říkáte na odchody mladých hráčů do zahraničí?
Vždycky jsem byl proti tomu. Ale teď je fotbal takový, že když mladé kluky nebudeme vyhledávat, tak nám je seberou ostatní kluby. Mladí teď prostě do ciziny odcházejí. Na druhou stranu je pozitivní, že ti kluci dostanou šanci trénovat s těmi nejlepšími. V Juventusu navíc máme třeba i střední školu.

Kdyby se Štěpánu Hlinkovi ozval klub typu Juventus, tak co mu doporučíte?
Kdyby to byl Juventus, tak mu samozřejmě poradím, ať to zkusí.

A kdyby to byl jiný klub?
To je strašně těžké. Ale venku je kvalita. Ten mladý kluk se sice dostane do prostředí, které ho může trošku stlačit k zemi, ale když má charakter, tak má velkou šanci dělat fotbal. Třeba celý den. Navíc se u toho může i dobře učit, na což mimochodem v Juventusu hodně dbáme. Myslím, že kdyby nabídku dostal, tak by to měl zkusit. Vrátit se může vždycky.

Co by vlastně měli mladí hráči trénovat nejvíc?
Hlavně trénovat. Všechno. Jedině tak to můžou dotáhnout daleko. Je strašně těžké poradit, co by měli trénovat nejvíc. Hlavně je fotbal musí bavit a dělat ho každý den. To je ta správná cesta.

Mladým se věnujete hodně. Jste například i ambasadorem mistrovství Evropy do 21 let, které za necelé dva roky bude pořádat Česko.
Jsem moc rád, že to takhle dopadlo a mistrovství bude Česko pořádat. Ten šampionát pro nás bude důležitý i vzhledem k budoucí kvalitě prvního týmu... Spousta hráčů se pak v áčku objeví. Už jsem mluvil s trenérem Jakubem Dovalilem a moc mě mrzí, že kvůli mému pracovnímu vytížení můžu pomoct opravdu jen jako ambasador.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze