Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sokolovská uhelná uťala podporu sportu. Šéf fotbalistů: Rozumím tomu

Pavel Makoň | foto: Václav Šlauf, MAFRA

20 2015
Sokolovští fotbalisté se těsně před začátkem letní přípravy dostali do schizofrenní situace. Sokolovská uhelná jako vlastník akciové společnosti FK Baník Sokolov odmítá zaplatit „sama sobě“ za další sezonu ve Fotbalové národní lize.

Je ráno 17. června, když se v kanceláři vedení fotbalového Baníku ocitne na stole dopis s adresou doručovatele: Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Uvnitř v hlavičce dopisu na srozuměnou stojí: Informace o pozastavení finančních prostředků na podporu fotbalu a hokeje v Sokolově.

Neustávající strkanice o emisní povolenky mají stát Sokolovskou uhelnou stovky milionů korun ročně, část z nich chce společnost ušetřit na výdajích do vrcholového sportu rozprostřeného napříč celým Karlovarským krajem. O desítky milionů korun ročně tak v součtu dost možná co nevidět přijdou karlovarští i sokolovští hokejisté i druholigoví fotbalisté Baníku.

„Tato skutečnost pro nás znamená finanční ztrátu v takovém rozsahu, že to je ohrožení fungování těchto sportů v Sokolově,“ píše v klubovém prohlášení Pavel Makoň, předseda představenstva fotbalového Baníku Sokolov. „V téhle věci už začínáme podnikat určité kroky,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Vyjádření Baníku Sokolov

„FK Baník Sokolov a HC Baník Sokolov chápe důvody opatření ze strany mnohaletého a váženého partnera a zároveň věří, že za pomoci všech významných státních, regionálních i městských organizací pominou okolnosti, za kterých byla tato opatření přijata. Oba kluby podporují Sokolovskou uhelnou v jejím úsilí o dosažení právního jednání a zároveň děkují za dlouholetou podporu. Vzniklou situaci vedení obou klubů řeší a vynasnaží se, aby zejména A mužstva byla zachována a důstojně odehrála nastávající ročník svých druholigových soutěží.“

Myslíte tím otevřený dopis města Sokolov pro premiéra a ministra financí?
Také. Zastupitelstvo města v něm vyjadřuje svou důvěru vůči Sokolovské uhelné a společnost v jejím nerovném boji plně podporuje.

Říkáte také. Jaká další opatření chystáte?
Ta jsou stále ještě ve stadiu přípravy, takže k nim nemá cenu zatím se vyjadřovat. Ono to totiž není zdaleka jen o sportu, ale také o kultuře nebo sociálních potřebách regionu. Rozhodnutí Sokolovské uhelné znamená zásadní ohrožení a omezení všech aktivit, které tady doposud podporovala a těch je co do rozsahu tolik, že to dopadne vlastně úplně na všechny. Sto milionů ročně zkrátka není málo, někde to musí být znát.

Nedala se věc řešit jinak?
Já jim rozumím. Chtějí vyslat určitý apel. Signál, že tady vedou už několik let nerovný boj a stále bez výsledku.

Vy jste kdysi kvůli podobně marnému boji rezignoval na svůj post výkonného šéfa klubu.
Byl jsem ale u vzniku našeho klubu a jsem za to rád. Určitě bych byl teď nerad u jeho zániku.

Vzpomenete si při té příležitosti i na jeden z už dříve vyhrocených sporů Sokolovské uhelné o pinky, které patřily do dobývacího prostoru (rok 2007)?
To byl ale také jediný případ za doby existence našeho klubu, kdy docházelo k restrikcím. Tohle je druhý případ. Tehdy to bylo částečné utlumení podpory, teď je to její úplné přerušení.

Vlastnictví, to současně znamená také odpovědnost. A Sokolovská uhelná není jen hlavním sponzorem, ale také majitelem klubu. Bude se také tady něco měnit?
Z vlastnictví našeho klubu se také společnost nevyvazuje, alespoň zatím. Sokolovská uhelná stále zůstává majitelem klubu, jen bez finanční podpory.

Sokolovská uhelná vyhlásila pozastavení podpory. Pokud by jí obnovila ne po pár měsících, ale letech, co by se stalo?
Pokud by se vše pak mělo znovu nastartovat, znamenalo by to opět dlouhodobý proces a obávám se, že některé procesy by byly už nevratné. I my jsme si za těch uplynulých devět let mysleli, že některé věci - zvlášť u mládeže půjdou o něco rychleji, ale to nejde zařídit jen tak, mávnutím kouzelného proutku.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 9 5 3 1 22:12 18
2. Fotbal Třinec 9 5 2 2 14:9 17
3. FC Hradec Králové 8 4 3 1 14:10 15
4. FK Pardubice 9 5 0 4 11:8 15
5. Dynamo České Budějovice 7 4 2 1 12:5 14
6. 1.SC Znojmo 8 4 2 2 10:12 14
7. FC Sellier & Bellot Vlašim 9 4 1 4 15:14 13
8. FK Olympia Praha 7 3 3 1 10:7 12
9. 1. FK Příbram 8 3 2 3 11:10 11
10. FK Viktoria Žižkov 9 2 4 3 14:13 10
11. FC MAS Táborsko 8 2 4 2 13:12 10
12. Baník Sokolov 8 2 2 4 11:13 8
13. FK Ústí nad Labem 9 2 2 5 11:17 8
14. Frýdek - Místek 7 1 2 4 4:10 5
15. FK Varnsdorf 8 0 4 4 6:13 4
16. FC Vítkovice 9 0 4 5 7:20 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze