Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bitva bohů. Neptun ve finále dohlíží na Atlético, Cybele straní Realu

Také triumf v roce 2014 slavil Real Madrid u sochy bohyně Cybele. Obleče se do bílých barev také letos? | foto: Reuters

27 2016
Milán (Od našeho zpravodaje) - Ve starověku pomáhali mocní bohové statečným rekům, teď jejich náklonnost vzývají fotbaloví hrdinové. Pokud sobotní finále Ligy mistrů vyhraje Real Madrid, fanoušci budou slavit u sochy bohyně Cybele. Když uspěje Atlético, jásot propukne u Neptunovy fontány.

Přestože stadiony obou klubů dělí v Madridu pár kilometrů, tentokrát se utkají na neutrálním hřišti v Miláně. Sobotní finále Ligy mistrů (výkop 20:45) má po dvou letech znovu ryze madridské obsazení (v roce 2014 vyhrál Real).

Už ve čtvrtek byly ve městě sem tam vidět malé skupiny španělských fanoušků, které na letišti přivítaly nápisy „Užijte si milánské finále“. Milán pomalu ožíval fotbalovou atmosférou, byť největší nápor diváků se očekává až v pátek odpoledne a v sobotu.

Finále Ligy mistrů

Sobota 20:45

„Vamos Real Madrid! Te sigo a todas partes yo te quiero!“ zpívala ve městě asi šestičlenná skupinka v bílých dresech. „Real Madrid, do toho! Přijedu za tebou kamkoliv, protože tě miluju!“

Po chvíli hledání bylo o kousek dál slyšet: „Vamos Atleti, Vamos! Do toho, Atlético, do toho!“

V nadsázce řečeno, oběma týmům budou přát kromě fanoušků také bohové. Pomůžou fotbalovým hrdinům z Realu Madrid, nebo Atlétika?

Na úspěchy Realu Madrid dohlíží bohyně Cybele, „matka všech bájných bohů“. U její sochy slaví fanoušci i fotbalisté úspěchy. Často jí kolem krku uvážou klubovou šálu.

Patronem soupeře je Neptun, čili bůh moří. Také on má v Madridu sochu, uprostřed fontány, a u té se zase v případě triumfů srocují fanoušci Atlétika.

Oba týmy čeká vypjatý 213. vzájemný zápas - 107krát vyhrál Real, 54krát Atlético a 51krát skončilo utkání nerozhodně.

Půjde o vyhrocený souboj, který nezajímá jen Španělsko, ale celý fotbalový svět. Atlético se už několik let dostává ze stínu slavnějšího Realu Madrid, takže přezdívka „El Pupas“, nešťastníci, padá do zapomnění.

Proti sobě se postaví dvě různé filozofie. Vyhraje bohatý Real Madrid, který se pyšní stadionem ve čtvrti bankéřů a byznysmenů?

Anebo uspěje Atlético, které vystavělo stadion v průmyslové jižní části města a v minulosti mu fandili spíš dělníci? Ne náhodou má přezdívku Colchoneros, neboli matracáři, podle cechu výrobců matrací.

Takto striktní rozdělení fanoušků už sice neplatí, ale s trochou fantazie ho lze vidět ve fungování obou klubů. Real Madrid dodnes skupuje nejdražší fotbalisty planety, jeho hlavními vlastností jsou hrdost a marnivost a přijímá jen vítězství.

Atlético sice hvězdy typu Cristiano Ronaldo nebo Lionel Messi nemá, protože si musí vystačit s několikanásobně skromnějším rozpočtem, ale za úspěchem jde tvrdou prací. Nepříjemným stylem v letošním ročníku Ligy mistrů vyřadil Barcelonu a Bayern Mnichov.

Teď si chce poradit s dalším slavným klubem, se kterým ho navíc pojí dávná rivalita, a poprvé v historii vyhrát Ligu mistrů. Na druhé straně však stojí Real Madrid, který touží po jedenáctém triumfu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze