Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Rapidu vyzvídal, ale nic jsem neřekl, smál se Ježek

Uprostřed se raduje Patrik Ježek (snímek je z doby, kdy válel za Admiru Vídeň). | foto: Reuters

22 2015
V Rakousku strávil Patrik Ježek patnáct let, pětkrát se stal s mistrem země (dvakrát s Innsbruckem a třikrát se Salcburkem - pozn. aut.). Kdo jiný by měl zkusit odhadnout šance plzeňské Viktorie, jeho mateřského klubu, ve dvojzápase Evropské fotbalové ligy s Rapidem Vídeň.

„Je to padesát na padesát. A jde o zápasy, v nichž se bude lámat chleba,“ naznačuje 38letý internacionál. I podle něho se bude rozhodovat mezi Plzní a Rapidem o druhém postupujícím. „Španělský Villareal si to pohlídá,“ domnívá se Ježek. Minsku nedává příliš šancí.

Plzeňskou Viktorii nečeká ve Vídni nic snadného, souhlasíte?
Rapid nehraje vůbec špatně. Viděl jsem je v předkole, kdy vyřadili Ajax a ukázali svoji sílu.

A pak porazili i favorita skupiny španělský Villareal...
Čekal jsem, že by doma mohli uhrát bod. I to by byl ohromný výsledek. Byl to první zápas, možná to Villareal malinko podcenil. Zvlášť když vedl 1:0 a měl další šance, jenže potom pustili Rapid do hry a vymstilo se jim to.

Jaké byly v Rakousku ohlasy na tu překvapivou výhru?
Mluvil jsem potom s dvěma mladšími kluky, které znám ještě z Admiry, a bylo patrné, že jsou z toho sami překvapení. Byli nadšení, že se jim povedl takový výsledek.

Paradoxně je dobrý vstup do EL příliš nenakopl, v rakouské lize teď dvakrát za sebou prohráli...
Mívají problémy s koncentrací a teď se to potvrdilo. On není problém vyhecovat se proti soupeři jako je Villareal, to jde všechno samo. Hůře se hledá motivace proti papírově slabším soupeřům. Na to dojel Rapid, když teď prohrál ve Wolfsbergeru, předtím klopýtl i v Altachu. Oni ví, že je to špatně, ale stejně to nezvládli. O to větší budou mít teď motivaci na Plzeň.

Jak byste Rapid charakterizoval? V čem je jeho síla?
Mají vynikající standardky, z nich dávají hodně branek. Kope je 35letý Steffen Hofman. Ona vůbec hra Rapidu stojí na něm, kolem sebe má mladé kluky a ti to odběhají. Hodně gólů dávají ze standardek. Mají i rychlý přechod do útoku, hledají tu nejkratší cestu k brance. A jak je vidět, přináší jim to úspěch i na evropské scéně.

Zdá se mi, že je teď rakouský fotbal na vzestupu. I jejich nároďák postoupil na Euro.
On je v Čechách hlavně dlouhodobě podceňovaný, rozhodně není tak špatný. Vemte si, že Rapid letos porazil Ajax i Villareal. Nároďák v kvalifikaci ani jednou neprohrál, a to měl ve skupině Rusko nebo Švédsko. Smůlu má jen Salcburk, že neuspěje v kvalifikaci o Ligu mistrů.

Nekontaktovali vás z Rapidu teď před zápasem v Plzni?
Je pravda, že jejich trenéra Barisiče dobře znám, je to kamarád. Hráli jsme spolu v Innsbrucku. Naposledy jsme se bavili asi týden po losu. Samozřejmě trošku vyzvídal, jenže nic ze mě nedostal. (úsměv) Myslím, že se ale oba mančafty dobře znají. V dnešní době videa to není žádný problém.Najdete na iDNES.czmobilní verze