Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubický trenér Krejčí: Kostrbaté jaro zkrášlil solidní závěr

Jiří Krejčí | foto: Radek Kalhous, MAFRA

9 2016
V době, kdy čtete tento rozhovor, si kouč druholigových pardubických fotbalistů Jiří Krejčí (snad) lebedí na dovolené u Jadranu, kam vyrazil s celou rodinou.

„Potřebuju sluníčko. Asi třikrát jsem teď byl v Egyptě, ale nechci dráždit kobru bosou nohou, aby mě tam nepotkal nějaký průšvih. Dřív jsem jezdil do Chorvatska, takže se vrátíme na jedno oblíbené místo,“ říkal 51letý kouč před odjezdem a vtipkoval: „Skončili jsme šestí, takže by to měl být spíš Karibik.“

Přípravu začínáte v pondělí 20. června. Předpokládám, že hráči do té doby budou plnit individuální tréninkové plány...
Vždycky je dostávali, ale tentokrát ne. První trénink budeme mít zajížděcí. Sezona byla i s béčkem a farmou v Kolíně fakt náročná. Chtěl bych, aby si kluci od fotbalu aktivně odpočali. Věřím, že se hýbat budou, ale ať hrajou něco jiného.

Dosáhli jste nejlepšího výsledku Pardubic ve Fotbalové národní lize, na což můžete být právem hrdí. Bodová „výtěžnost“ zápasů na jaře však nebyla taková jako na podzim. Cítil jste v tom ohledu - navzdory zraněním - rezervy?
Když jsme byli desátí, měli jsme docela dost bodů, ovšem tabulka vypadala, jak vypadala. Teď jich máme možná míň, ale jsme šestí a zase se říká: Máte málo bodů. Zřejmě tedy někoho zajímá víc ta tabulka. Je také potřeba si uvědomit, že se hrálo o dva zápasy míň. V lize nás nebylo šestnáct, ale jen patnáct. Třetí věc - souhlasím s tím, že jaro bylo horší než podzim, samozřejmě. I výsledkově. Ale jestliže to máme hodnotit jako celou sezonu, musím říct, že byla povedená, velmi dobrá. Jaro, když to řeknu diplomaticky, bylo z naší strany takové kostrbaté.

Nepřišlo vám, že začátek podzimu i jara si byly dost podobné?
Právě. Proto jsme zase tolik nepanikařili. Na podzim jsme se taky těžko rozjížděli - tam se nám to povedlo až pohárovým zápasem s Teplicemi. Na jaře jsme potom chytili spíš závěr, i když los jsme měli horší. Do toho ještě odložené první kolo s Hradcem, který bojoval o postup a bylo to proti němu složité. Ve Znojmě jsme vyhráli a pak jsme hnedka měli Hradec. Nemohli jsme chytit sérii třeba tří, čtyř vítězných zápasů. Ale závěr jsme myslím zvládli solidně. I když jsme měli zraněné klíčové hráče, jako byli Jeřáb (Jeřábek) nebo Řezníček. Je nutné dodat, že na podzim se hrálo víc zápasů než na jaře (15 ku 13). Jestli jsme podali nějaký špatný výkon, byl to druhý poločas ve Vlašimi, ale jinak nás nikdo nepřehrál, spíš jsme naopak v mezihře kralovali. Ale nepovedly se nám koncovky některých zápasů. S Vyšehradem se nám stalo, že z ojedinělé akce dají gól a my potom nedáme čtyři brankové příležitosti... V tomhle směru byly ty výsledky kostrbaté.

Když vám postupně vypadávali stoper Kopřiva, záložníci Fousek, Jeřábek a Řezníček a útočník Petráň, musel jste tomu nějak výrazněji přizpůsobovat taktiku?
Nechtěli jsme ji měnit, ale byl to problém, protože jsme hráli snad dvě kola ve stejné sestavě. Petráň se zranil dvakrát za sezonu, pak se přidal ještě Joel (Kayamba), který snad poprvé přežil přípravu. A na jejím konci chytil zánět achilovky. Museli jsme improvizovat vzadu, potom na levém záložníku, protože nám z toho vypadl Adam (Fousek). V tom to bylo hodně nepříjemné. Samozřejmě dostali šanci jiní hráči; nejvíc za pačesy ji chytil Kovář.

Ten navíc střílel i góly. Společně s Dominikem Fuskem, který se na konci sezony vracel do někdejší formy, vám museli dělat velkou radost.
Domino (Fusek) v závěru soutěže začal být trochu nebezpečný i pro branku soupeře. Na balonu je silný, ale my mu pořád vytýkáme, že není důležité, když někoho obejde po straně v prostředku hřiště, ale před vápnem. Tam ať si dovolí a připravuje gólové šance, když už branky nebude sám dávat. Vyjma Karviné, kde to byl špatný výkon, měl ke konci ligy asistence a nebezpečné přihrávky. V tom směru určitě přišlo zlepšení. Danovy (Kovářovy) góly jsou třešinka na dortu. Kromě Opavy, kde měl nějaké dýchací problémy, hrál tuším tři zápasy od začátku. Kromě nich nastoupil ještě v útoku a tak dále. A nikdy nezklamal. Nechci ho přechválit, ale ukázal, že by to mohlo být dobré.

Bylo z vašeho pohledu tím úplně největším letošním problémem právě střílení branek?
Rozhodně. V některých zápasech jsme si vytvořili šance a nedali je, v některých jsme se do nich i hůř dostávali, viz Olomouc. Ale dám příklad - nám v záloze hraje Jeřábek, což nikdy žádný střelec nebyl, aby dal 15, 12 gólů za sezonu. Fusek v dorostu taky ne a v chlapech taky ne. Pak je to těžké po nich chtít. Jediný, kdo pro to má opravdu předpoklady, je Petráň, i když mu to zatím nevychází. Věřím tomu, že mu šlápneme na krk tak, že to prostě vylepší, anebo bude mít problém. Fousek by mohl dávat víc gólů. Řezníček by se mohl víc zapojovat, i když dal čtyři góly - to je málo. Nemáme tu rozené střelce, kteří jsou schopni nastřílet osm deset gólů za sezonu. A to můžete dát klidně ze zálohy. Adam to má v krvi, Petráň taky, Řezníček to umí z druhé vlny doplnit, i Kovář. Ale musíme tomu jít ještě víc naproti. Na jaře mi připadalo, že to bylo málo. Vezměte si, kolik gólů dal Kopřiva z pozice stopera, nebo aspoň udělal ve vápně zmatek. My máme standardku a jdeme se tam jenom ukázat, ne dát gól. Tohle nám chybělo, protože on tam šel. Ze standardky jsme nedali gól, už ani nepamatuju. Na tom musíme zapracovat my, ale taky hráči. Když jdou do vápna, nemohou čekat, že jim to spadne na hlavu, ale musejí to dohrát. Protože tou situací si můžete pomoct. Když to shrnu, nesmíme se uspokojit tím, že uděláme dobrou akci, ale musíme to dotáhnout k finálové přihrávce a ke gólu. Do toho se hráči musejí víc nutit.

Jak konečně odklít Michala Petráně, který dával tyče, břevna, trefoval gólmana, nebo mu to létalo těsně vedle?
Útočník se potřebuje chytit, třeba nějakou „trmou vrmou“. Pak to tam začne třeba zase padat. Ale musí se do těch šancí dostávat, chodit do vápna. Osmdesát procent gólů padá odtamtud. Když tam přijde centr, musí tam být a najít si místo, kam balon chce. To myslím zatím není. A potom to tam ti krajoví hráči musejí dávat. Ale to není jenom o Petráňovi. Když hrajeme na dva, tak by tam měl být i druhý útočník. A další krajní záložník a středový ofenzivní. Ve vápně to potřebujeme víc doplňovat.

Chcete, aby hráči stříleli i z dálky, což se třeba v posledním kole se Sokolovem vyplatilo. Nepřekvapilo vás, že se toho ujal zrovna krajní obránce Vojtěch Kakrda? Mohla by to být důležitá zbraň.
To je někdy taky taková naše bolest, že se snažíme gól vykombinovat až do branky, což není snadné. Zatím ta Barcelona nejsme. Ale speciálně Vojta dřív hrál krajního záložníka, většinou zleva. Umí si udělat kličku na prostředek a má výbornou střelu taženou „plackou“ (placírkou). Jemu jsme to připomínali speciálně, kolikrát v těchhle situacích ještě vymýšlí nějaké hovadiny... Ale říkáme to všem. Než abys to zkazil nějakou přihrávkou, radši vystřel. Mlátíme jim to do hlavy, zdůrazňujeme při tréninku. Jenže při utkání to už za ně nevyřešíme. Obránce Novák byl dřív nejlepším střelcem Jablonce. Proč by někdo z beka nemohl dát pět šest gólů... Náš David Přibyl jich dával ze standardek mraky.

Jak jsou na tom aktuálně marodi? Stihnou někteří z nich začátek přípravy?
Pevně věříme, že Jeřábek s Řezníčkem ano. Možná se to zdrží o týden. Jeřábek bude myslím dobrý, Řezníček měl přetržený vaz v kotníku, ale taky by to mohlo být v pořádku. Kopřiva do přípravy asi ještě nezasáhne. Jestli to půjde dobře, mohl by být třeba v polovině podzimu. U něj je to hodně nejisté.

A Přibyl?
Příba s námi už na nějakých 70 procent trénoval, ještě tomu nějaký měsíc v té pauze dá. Měl by však být připravený, ne že ho šoupneme hnedka proti Dukle, ale postupně ho tam budeme zapojovat a věřme tomu, že mu zdraví vydrží.

Těšíte se, že se zdravým kádrem zase vzroste konkurence? A nebudete se muset strachovat, co by bylo, kdyby se zranil někdo další...
S tím jsme se teď potýkali. Na podzim jsme měli kliku, že nikdo nevypadl. Na jaře už ne. Já nejsem stavěný na to, abych někoho ve druhé lize přemlouval, aby běhal. Protože tam nemám náhradu! (zvýší hlas) Nebo někoho vystřídám a vím, že když tam dám jiného, že to nebude lepší. Na to fakt nemám nervy. Konkurenci je třeba zvýšit. Doufejme, že to přinese ovoce. Samozřejmě, když je hráčů moc, tak je to kontraproduktivní. Ale když se ti zranění vrátí a jednoho dva přivedeme, bylo by to podle mě akorát.

Dočetl jsem se, že byste chtěl jednoho útočníka a jednoho záložníka. Jaké typy by to měly být? Do středu, nebo na kraj?
Minimálně útočníka a záložníka. To bych si přál; jestli to bude realita, už nezáleží na mně. Chceme útočníka, i když nám přijde z dorostu David Huf. Je to talent, ale nemůžeme mu toho na bedra nakládat přehnaně moc. A jednoho krajového hráče. Kvůli té konkurenci.

Za Korejce Kima, který pravděpodobně odejde?
To ne, i kdyby se vrátil. Abychom tam měli nějaké varianty.

Co zamýšlíte s útočníkem Klátilem? Stále se mu nějak nedaří pořádně prorazit...
Uvidíme. Musím říct, že trošku stagnuje, jsem z toho smutný.

Zaregistroval jsem, že končí Senegalec Niang. Zkraje jara přitom hrál v základní sestavě. Pak ztratil vaši důvěru?
Ano. Je to hráč, který si myslí, že to, co umí, stačí. Podle mě nevěděl skoro nic o taktice, v hlavě měl jen sebe. Když jsme mu něco chtěli vytknout, že by to mělo být tak a tak - hotový hráč to rozhodně není - moc to nebral. Nebudu dělat s hráčem, který myslí jen na sebe v kolektivním sportu a který se nechce zlepšovat a přijmout kritiku, která mu pomůže. Ne že bych mu vytýkal, že ztratil nějaký balon. Ale když se to stane, a pak nejdeš bránit, anebo když můžeš napadnout hráče, a necháš to na jiném a vykašleš se na to... S takovým hráčem pracovat nehodlám.

Konžan Kayamba vás asi naopak přesvědčil, že stojí za to se mu věnovat, tak jako předtím Kimovi, že?
To jste řekl přesně. Už jsem se lekl, že si snad zaslouží základní sestavu. Zatím odehrál dva dobré zápasy, to se nám líbilo. V Karviné to bylo hrůzostrašné, i když nebyl jediný. Měl smůlu, že na začátku měl zánět té achilovky. Přibrzdilo ho to, na hřiště by se jinak dostal určitě dřív. V závěru sezony chytil formu, ale když jsme měli druhý zápas v tom týdnu, možná mu chyběla kondice. Vypadl asi na pět neděl a úplně to už nedohnal. Teď se budeme my i on modlit, aby se nezranil a vydržel letní přípravu, která není tak náročná jako zimní. Když bude zdravý, bude i kondičně dobře připravený a potom může produkovat svůj fotbal.

Jak to bude s dalším působením stopera Petra Zavadila, který letos v klubu hostoval ze Zlína?
Nezklamal nás, je to čtyřiadevadesátka, mladý kluk. Byla to pro něj první sezona ve FNL, jinak hrál MSFL za Hulín. Na to, že do toho skočil, obstál, dá se s ním pracovat. Skončilo mu hostování, je otázka, jestli u nás bude, nebo ne. Hodilo by se nám, kdyby tady zůstal.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze