Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Panenka fotbal povznesl nad rutinní řemeslo, proto stanul v Síni slávy

Antonín Panenka byl uveden do fotbalové Síně slávy. | foto: Michal Šula, MF DNES

24 2009
Vedle Fotbalisty roku 2008 Petra Čecha se na pondělním slavnostním večeru v hotelu Praha dostalo poct dalším čtyřem mužům od fotbalového řemesla. Trenérovi Karlu Jarolímovi, hráčům Vladimíru Šmicerovi s Tomášem Necidem a internacionálovi Antonínu Panenkovi.

Jde totiž o vítěze doprovodných anket, které vyhlášení Fotbalisty roku už tradičně doplňují.

Jarolím byl za uplynulé období vyhlášen Trenérem roku, Šmicer Osobností ligy, Necid Talentem roku a Panenka byl uveden do Síně slávy.

"Nikdy by mě nenapadlo, jak lehké je tu trenérskou anketu vyhrát," poznamenal dvaapadesátiletý Jarolím, který loni v květnu dovedl Slavii k mistrovskému titulu. "Ale samozřejmě si té pocty moc vážím, protože jde o ocenění práce. Jen bych chtěl zdůraznit, že to není práce jediného člověka."

Slávistický kouč Karel Jarolím"Abyste na takovou metu dosáhli, potřebujete k tomu ty správné fotbalisty a další lidi kolem sebe. Zkrátka partu, která ví, co chce, a na kterou se můžete spolehnout. A právě takovou dneska v Edenu máme," dodal Jarolím.

Šmicer se před novináři usmíval.

"Hlasující nejspíš vzali v potaz, že takovéhle ocenění se dává spíš tak na fotbalový důchod. Tak mě teď mrzí, že tuhle cenu nedostal Martin Vaniak, který je ještě o dva roky starší," říkal Šmicer, jemuž bude v květnu šestatřicet."

"Přitom ale u něj nemyslím ani tak na věk, jako spíš na to, že by si tu Osobnost ligy zasloužil víc. Jen si připomeňme, kolikrát Slavii opravdu podržel."

Slavia Praha, Vladimír ŠmicerKdyž se novináři zajímali, zda si ještě někdy pohrává s myšlenkou na reprezentaci, stříbrný medailista z mistrovství Evropy 1996, uvedl: "Když jsem se před časem do Slavie vracel z Bordeaux, tak jsem na ten nároďák myslel. Ale dnes už myslím jen na to, abych byl co nejdřív zdravý a mohl hrát pravidelně za Slavii. Ještě nechci zůstat už jen tím štístkem a maskotem."

Šedesátiletý Panenka při uvedení do české fotbalové Síně slávy, kde zatím měli místo pouze Josef Masopust a Andrej Kvašňák, neskrýval dojetí.

"Opravdu jsem moc a moc překvapený, je to pro mě nesmírné vyznamenání," řekl. "A když o tom tak přemýšlím, nejspíš se mi vyplatilo moje celoživotní fotbalové krédo: vždycky jsem chtěl dát fanouškům něco navíc, hrát prostě pro diváky, povznést fotbal na víc, než je pouhé kopání do míče."

A Panenkova nezapomenutelná "bělehradská penalta", která v roce 1976 vynesla tehdejšímu Československu titul evropských šampionů?

"Vůbec jsem v té chvíli nemyslel na to, že bych se mohl proslavit. Zase jsem chtěl lidem ukázat něco, co by je pobavilo. A samozřejmě jsem počítal s tím, že německého brankáře Maiera by ta kulišárna ani nenapadla," doplnil Panenka ke svému tehdejšímu dloubáku doprostřed branky.

O dojmy z ocenění se nemohl rozdělit pouze Talent roku střelec Necid. V době, kdy se anketa vyhlašovala, hrál ligu za CSKA Moskva. Tomsk však v ruské metropoli vyhrál 1:0 a Necid se tak na rozdíl od ostatních vítězů anket stal smutným mužem pondělního večera...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze