Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pane vrchní, tady! - volali na Nedvěda

27 2003
Praha - Kdyby tyhle rozesmáté a žertující fotbalisty pozoroval nezasvěcený, musel by nabýt dojmu, že české národní mužstvo se chystá na přáteláček do Lichtenštejnska. V letištní hale optimismus téměř ze všech jen sálal. "Kluci, co si dáte, chcete ještě někdo něco," halasil u jednoho stolku Pavel Nedvěd. Za chvíli se od barového pultu vrátil s plnou náručí plechovek s limonádou a rozdával je spoluhráčům. "Pane vrchní, tady! Můžeme si taky objednat?" - dobíral si reprezentačního kapitána opodál sedící masér Eduard Poustka.Prohlédněte si fotografie z pražského odletu a příletu do Rotterdamu

Náramně se bavili i ostatní. O překot rozdávali úsměvy do kamer tří televizních štábů, ochotně odpovídali reportérům. Takhle znamenitě naladěné fotbalové profesionály zastihnete opravdu jen málokdy. Snad jen tradičně zachmuřená tvář trenéra Karla Brücknera dávala tušit, že za dva dny rozhodně o žádnou pouťovou zábavu nepůjde.

Česká fotbalová reprezentace ve čtvrtek dopoledne odlétala do Rotterdamu, kde v sobotu ve 20.30 nastoupí ke kvalifikačnímu zápasu proti domácímu Nizozemsku.

"A čeho bychom se měli bát," reagoval liverpoolský ofenzivní záložník Vladimír Šmicer na dotaz, zda on a jeho kolegové z mužstva už mají ze soupeře alespoň trochu vítr.

Jan Koller se přiznal, že ve středu byl poprvé v životě na velkém hokeji. Reprezentanti totiž v rámci pražského soustředění vyrazili na extraligové semifinále Sparta - Slavia. "Párkrát jsem si hokej zahrál se sparťanskými fotbalisty ještě když jsem byl na Letné, ale abych třeba šel na ligu, to mě nikdy nenapadlo," řekl dvoumetrový útočník Dortmundu.

Hokej byl takřka novým zážitkem i pro Nedvěda, záložníka Juventusu. "Já byl na hokeji naposled, když jsem dělal průmyslovku v Plzni. Škoda, že sparťani nevyhráli," připomněl penaltové vítězství Slavie. "Ale mnohem víc mi vadilo, jak v té hale bylo nahuleno, skoro jsme nemohli dýchat. A co teprv hokejisti, bylo mi jich líto."

Když se řeč stočila zpátky na fotbal, byl Nedvěd hodně obezřetný.

"Jsem v prognózách opatrný, protože mám pořád v hlavě tu zvoranou baráž s Belgií. A budu jí tam mít tak dlouho, dokud nepostoupíme na mistrovství Evropy," přiznal kapitán týmu, co ho už přes šestnáct měsíců trápí. "Tenkrát jsem si jako všichni myslel, jak Belgičany převálcujeme. I po té jednobrankové prohře u nich. Takže já teď radši nic neříkám."

O současné síle české reprezentace však Nedvěd promluvit neváhá. "Máme opravdu výborné mužstvo. A dokázali jsme to nedávno vítězstvím s Francií. A jestli tehle úspěch někdo zlehčoval řečmi, že Francouzi v tom přáteláku nehráli naplno, tak francouzský reprezentant Thuram, spoluhráč z Juventusu, se mi zadušoval, že vyhrát chtěli. Jenže my jim to nedovolili."

V sobotu v Rotterdamu docela určitě budou chtít vyhrát Nizozemci. "Uvidíme," poznamenal Nedvěd mnohoznačně a spolu s ostatními spoluhráči se zvedl k odbavení.

V Rotterdamu česká fotbalová výprava přistála s téměř hodinovým zpoždění. Nad nizozemským městem se totiž válela mlha a speciál musel čekat při kroužení v oblacích. Až když dějiště sobotního zápasu zalilo slunce, mohl letoun na přistání.

Hned na letištní ploše se ke speciálu nahrnuly nizozemské televizní štáby, středem jejich zájmu byli především Tomáš Galásek, který obléká dres Ajaxu Amsterdam, a Jan Koller z Borussie Dortmund.

Trenér Brückner hned po příletu oznámil, že večerní trénink na stadionu místního Excelsioru je uzavřený, nesmí na něj tedy ani čeští novináři, kteří přilétli s výpravou.

Nálada je nadále vynikající, fotbalisté jsou pořád rozesmátí, ale rozhovory už neposkytují. Jen Tomáš Ujfaluši špitl: "Bod ze sobotního zápasu by byl zlatý, ale kdo by nechtěl všechny tři."

V těchto chvílích fotbalisté míří z letiště na hotel, kde budou odpočívat až do večera. Poté odjedou na trénink, kde budou za zavřenými dveřmi nejspíš pilovat nějakou herní variantu, která by nizozemskéhom protivníka měla v sobotu překvapit.

Čeští fotbaloví reprezentanti Jankulovski, Koller a Ujfaluši (zleva) těsně před odletem do Nizozemska.

Fotbalový reprezentant Marek Jankulovski se po příletu do Rotterdamu podepisuje jednomu z nizozemských sběratelů autogramů.

Kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd v hale ruzyňského letiště těsně před odletem ke kvalifikačnímu zápasu do Nizozemska.

I Karel Poborský hýřil na letišti před cestou ke kvalifikaci do Nizozemska dobrou náladou

Po příletu do slunečného Rotterdamu vystupují z letadla Tomáš Ujfaluši, Marek Jankulovski, Tomáš Rosický a Karel Poborský.

Vladimír Šmicer (vpravo) s Milanem Barošem byli první, kteří po příletu do Rotterdamu vystoupili z letadla. Za nimi schází Pavel Nedvěd, Vratislav Lokvenc a další.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze