Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pan ´Góóóóóól´ jede už na desáté mistrovství

26 2006
Weggis - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nadechne se a křičí. "Góóóóóól!" Rozhlasový reportér Roberto Carmona oslavuje typicky po brazilsku vstřelení branky. Co na tom, že se ve švýcarském Wegisu jedná o pouhý trénink, v němž si brazilští fotbalisté zahráli proti sobě navzájem...

"Lidé v Brazílii na tyhle projevy čekají a my jim je musíme dát," říká sedmdesátiletý muž, pro něhož bude šampionát v Německu desátým mistrovstvím světa v řadě!

Ač chodí po tréninkovém kempu Brazilců ve vytahaných černých teplácích, hráči se u něj sami ochotně zastavují. Prohodí s ním pár slov, zažertují, a když k nim nastrčí mikrofon, ochotně se nechají vyzpovídat.

Vždyť 10 světových šampionátů nepamatuje žádný z nich. I Carmona, zaměstnanec rádia Transamerica ze Sao Paula, je svým způsobem legendou brazilského fotbalu.

"Vy jste z Československa?" ptá se, neboť o rozpadu federace zjevně neví. "Á, ve finále v Chile 1962 jsme vás porazili 3:1!"

Tenhle šampionát nezažil ani on. Jeho první byl v Mexiku 1970, od té doby nevynechal ani jeden. Může tedy srovnávat.

"Dnešní možnosti samozřejmě zlepšily přenosy po technické stránce, ale jedno zůstává pořád stejné: emoce, které rozhlasové přenosy v Brazílii vzbuzují. Poslouchání fotbalu z rádia je totiž u nás kulturní tradicí. I teď se velmi často stává, že si lidé pustí televizi bez zvuku, na ni postaví rádio a dají ho pořádně nahlas."

Ani se jim nelze divit, pokud jsou všichni rozhlasoví reportéři jako Carmona. Když v živém vstupu líčí brazilský trénink, máte z jeho hlasu pocit, že se na trávníku odehrává největší drama v dějinách fotbalu. Přitom hráči právě leží na trávníku a líně se protahují...

Opravdu dramatických situací zažil Carmona dost. Například v Argentině 1978 pronikl jako jediný novinář po finále do nepovolených prostor a natočil exkluzivní rozhovory.

Pak proti němu šli policisté s pistolemi. V poslední chvíli se otevřely dveře a v nich stál Joao Havelange, tehdejší šéf světového fotbalu. "Pusťte mě, jsem jeho ochranka!" odzbrojil policisty Carmona a nakonec udělal interview i s Havelangem...

Konec vzpomínání, volá současná práce. "Na shledanou v Německu," loučí se. "A také v roce 2010 a 2014," jmenuje roky dalších šampionátů. Své "góóóóóól" chce křičet ještě dlouho.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze