Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osudy hráčů má v moci jedinec

16 2000
B r u s e l (Od našich zvláštních zpravodajů) - Stačilo pár zápasů a už se na mistrovství Evropy diskutuje o rozhodčích. Jsou dobří, nebo špatní? Nemají příliš velkou moc? Stačí jediný okamžik a jediné rozhodnutí, které se může přiklonit na jednu stranu. Jedni jsou nazlobení, druzí šťastní. Rozhodčí může díky maličkosti určovat osudy fotbalistů. Posunuje miliony, které se ve fotbale točí. "Hráče už nepřipravujeme jen na soupeře, ale také na způsob, jakým bude rozhodčí řídit zápas," prohlásil reprezentační trenér Jozef Chovanec. To už má váhu, když takhle promluví muž, který jinak volí uhlazená slova.

Kdekoho zlobí, jak sudí mohou promlouvat do bojů. Ital Collina se stal pro Čechy zrádcem, protože proti národnímu týmu nařídil přísnou penaltu. Skot Dallas pohněval Turky, Dán Nielsen zase Rumuny.

Sporné momenty vnucují myšlenku, že na šampionátu se pomáhá silnějším zemím. Poraženi jsou outsideři, pomocnou ruku dostaly Nizozemsko, Itálie a Německo. "Neříkám, že to tak je. Ale všechno napovídá tomu, že se pomáhá silnějším, je to okaté," říká útočník Pavel Kuka. Vyřazení domácího Nizozemska nebo Německa už ve skupině by byla pro Euro těžká rána.

Fotbal je velké divadlo i obchod, v němž "malí" překážejí. "Už i italští novináři se mě ptali, jestli cítím, že jsme malá a nezajímavá země," tvrdí obránce Tomáš Řepka. "Co jsem jim měl říct? To přece cítí každý. To není alibi, ale holý fakt." Rozhodčí jsou téměř nedotknutelní, mají svůj uzavřený svět.

Neexistuje nad nimi precizní kontrola. Pokud se splete rozhodčí a zaviní tím porážku jednoho mužstva, dostane menší trest než hráč, který je ve stejném zápase vyloučen za faul. Je tohle spravedlivé? "Ale jak byste chtěli rozhodčí kontrolovat?" ptá se obránce Petr Gabriel. "Video nebo dva rozhodčí najednou je nesmysl. Prostě je víc trestat, aby si zodpovědnost uvědomovali."

Fotbal je konzervativní, ale nejspíš se něco změní. V době, kdy svět řídí počítače a fotbalisté jsou tvrdí profesionálové vydělávající miliony, zůstávají rozhodčí jako amatéři stranou vývoje. "Tlak na rozhodčí roste, protože kazí image fotbalu," myslí si útočník Vladimír Šmicer.

Možná není daleko doba, kdy dva rozhodčí na hřišti budou.
Letos to zkoušeli v Itálii při národním poháru. Dva muži se radili. Byla penalta? Myslíš, že byl ofsajd? Když se neshodli, většinou zásadní verdikt, který by ovlivnil utkání, nepotvrdili. "Vypadalo to na chaos, ale funguje to," říká Řepka.

Při evropském šampionátu myšlenku dvou sudí oživil švédský kouč Tommy Söderberg.
"Po zkušenostech z hokeje bych uvítal, aby na každé polovině stál jeden. Fotbal je stále rychlejší, pro jednoho rozhodčího je nemožné všechno uhlídat." Odborníci na amsterdamské Free University to doložili i výzkumem. Nechali tři čárové rozhodčí posoudit 200 ofsajdových situací na videu. Ti ve čtyřiceti procentech selhali.

Kolem rozhodčích to nebude ještě dlouho dokonalé. "Všechno vyřeší až elektronika," říká nizozemský trenér Frank Rijkaard.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze