Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osudy hráčů má v moci jedinec

16 2000
B r u s e l (Od našich zvláštních zpravodajů) - Stačilo pár zápasů a už se na mistrovství Evropy diskutuje o rozhodčích. Jsou dobří, nebo špatní? Nemají příliš velkou moc? Stačí jediný okamžik a jediné rozhodnutí, které se může přiklonit na jednu stranu. Jedni jsou nazlobení, druzí šťastní. Rozhodčí může díky maličkosti určovat osudy fotbalistů. Posunuje miliony, které se ve fotbale točí. "Hráče už nepřipravujeme jen na soupeře, ale také na způsob, jakým bude rozhodčí řídit zápas," prohlásil reprezentační trenér Jozef Chovanec. To už má váhu, když takhle promluví muž, který jinak volí uhlazená slova.

Kdekoho zlobí, jak sudí mohou promlouvat do bojů. Ital Collina se stal pro Čechy zrádcem, protože proti národnímu týmu nařídil přísnou penaltu. Skot Dallas pohněval Turky, Dán Nielsen zase Rumuny.

Sporné momenty vnucují myšlenku, že na šampionátu se pomáhá silnějším zemím. Poraženi jsou outsideři, pomocnou ruku dostaly Nizozemsko, Itálie a Německo. "Neříkám, že to tak je. Ale všechno napovídá tomu, že se pomáhá silnějším, je to okaté," říká útočník Pavel Kuka. Vyřazení domácího Nizozemska nebo Německa už ve skupině by byla pro Euro těžká rána.

Fotbal je velké divadlo i obchod, v němž "malí" překážejí. "Už i italští novináři se mě ptali, jestli cítím, že jsme malá a nezajímavá země," tvrdí obránce Tomáš Řepka. "Co jsem jim měl říct? To přece cítí každý. To není alibi, ale holý fakt." Rozhodčí jsou téměř nedotknutelní, mají svůj uzavřený svět.

Neexistuje nad nimi precizní kontrola. Pokud se splete rozhodčí a zaviní tím porážku jednoho mužstva, dostane menší trest než hráč, který je ve stejném zápase vyloučen za faul. Je tohle spravedlivé? "Ale jak byste chtěli rozhodčí kontrolovat?" ptá se obránce Petr Gabriel. "Video nebo dva rozhodčí najednou je nesmysl. Prostě je víc trestat, aby si zodpovědnost uvědomovali."

Fotbal je konzervativní, ale nejspíš se něco změní. V době, kdy svět řídí počítače a fotbalisté jsou tvrdí profesionálové vydělávající miliony, zůstávají rozhodčí jako amatéři stranou vývoje. "Tlak na rozhodčí roste, protože kazí image fotbalu," myslí si útočník Vladimír Šmicer.

Možná není daleko doba, kdy dva rozhodčí na hřišti budou.
Letos to zkoušeli v Itálii při národním poháru. Dva muži se radili. Byla penalta? Myslíš, že byl ofsajd? Když se neshodli, většinou zásadní verdikt, který by ovlivnil utkání, nepotvrdili. "Vypadalo to na chaos, ale funguje to," říká Řepka.

Při evropském šampionátu myšlenku dvou sudí oživil švédský kouč Tommy Söderberg.
"Po zkušenostech z hokeje bych uvítal, aby na každé polovině stál jeden. Fotbal je stále rychlejší, pro jednoho rozhodčího je nemožné všechno uhlídat." Odborníci na amsterdamské Free University to doložili i výzkumem. Nechali tři čárové rozhodčí posoudit 200 ofsajdových situací na videu. Ti ve čtyřiceti procentech selhali.

Kolem rozhodčích to nebude ještě dlouho dokonalé. "Všechno vyřeší až elektronika," říká nizozemský trenér Frank Rijkaard.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

VIDEO Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra...

Příbramský kouč Csaplár: Štastný bod? Štěstí je nejskvělejší komodita

Příbramský trenér Josef Csaplár (vpravo) křičí pokyny na své svěřence v utkání...

VIDEO Jeho tým dokázal něco, co se v probíhající sezoně první ligy ještě nikomu nepovedlo: obral o body...Ronaldo žádný gól, Messi dva. Jak se změnila fotbalová planeta

Cristiano Ronaldo z Juventusu (vpravo) se snaží vyzrát na Fabia Depaoliho z...

Stefano Sorrentino je fotbalový brankář s uhrančivýma hnědýma očima. Před dvaceti lety to jako...

KOMENTÁŘ: Proti Surkisovi! Jak se Slavia namočila do vysoké hry

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík (uprostřed) sleduje zápas 3. předkola Ligy...

Jmenuje se Grigorij Surkis, je to Ukrajinec, někdy se chová drsně až nevybíravě a má dlouhé prsty....

Chyběla nám trpělivost. A závěr? Něco neuvěřitelného, zlobil se Ščasný

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný (v bílém) se u rozhodčích dožaduje odpískání...

VIDEO Po minulém utkání v Teplicích toho hráčům moc vytýkat nemohl. Zato domácí zápas s Příbramí a hlavně...

Další z rubriky

Brankář Toldo svatební dar mít nebude


R o t t e r d a m Jen třicet sekund chybělo v neděli italským fotbalistům k naplnění zlatého snu. Pak snad poprvé ve...

Šampionem je nejvyrovnanější tým


P r a h a Výjimečná sehranost, málokdy vídaná vyrovnanost všech řad, psychická odolnost a obrovské sebevědomí...

EURO 2000 přineslo střelecký rekord


R o t t e r d a m Letošní evropský fotbalový šampionát v Belgii a v Nizozemsku přinesl vzkříšení útočné hry. V 31...Najdete na iDNES.cz