Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ostuda Maradonova týmu inspirovala Peruánce. Také chtějí hrát v horách

Peruánské město Cusco leží ve více než tříkilometrové nadmořské výšce. | foto: David Koubek, ČRo1-Radiožurnál

3 2009
Krutý debakl Maradonova souboru v Bolívii přináší inspiraci. Podmínky, které provázely vysokou porážku fotbalistů Argentiny, by jako recept na úspěch chtěli použít i v Peru. Soupeře hodlají zvát do vysokohorského prostředí, kde budou mít hostující týmy problémy kvůli nedostatečné aklimatizaci.

Bolívie deklasovala v kvalifikaci o postup na mistrovství světa favorizované Argentince 6:1 na stadionu Estadio Hernado Siles v La Pazu v nadmořské výšce 3600 metrů.

Peruánci, kteří tabulku jihoamerické kvalifikace uzavírají, se teď chystají rovněž vysoko do And. O MS v roce 2014 chtějí hrát ve městě Cusco ve výšce 3400 metrů nad mořem namísto v metropoli Limě jako dosud.

"Vítězství Bolívie ukázalo, jak důležité to je rozhodnutí. Předložím prezídiu příslušný návrh," oznámil člen výkonného výboru peruánského svazu Juvenal Silva.

V kvalifikačních bojích o šampionát v roce 2010 je La Paz se svojí nadmořskou výškou extrémem, kvůli kterému před dvěma lety FIFA zakázala konání zápasů v takových podmínkách.

Po protestech jihoamerických andských států však regule pozměnila a nařídila alespoň povinnou aklimatizaci, i od toho ale nakonec pod nátlakem upustila. Nad doporučenou maximální hranicí 2500 metrů se nyní hraje i v ekvádorském Quitu (2850 m) a kolumbijské Bogotě (2600 m).

Za zrušení omezení orodoval v minulosti i samotný Maradona, jehož tým teď v Andách utržil debakl.

S odstupem času i hvězdný útočník Lionel Messi potvrdil, že na kruté porážce měl lví podíl tamní řídký vzduch. "Tam se nedá hrát. Každý bojoval. Ale jak jste zasprintovali, bylo těžké znovu popadnout dech," konstatoval útočník Barcelony.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze