Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Baník přežil klinickou smrt, prodej stadionu městu prošel o jeden hlas

Fanoušci Baníku Ostrava před zápasem s Příbramí vytáhli burcující transparent připomínající nedávný zánik tří klubů z Ostravy a hrozící konec Baníku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

20 2013
Nadvakrát, ale přece. Devětadvacet hlasů ostravských zastupitelů při opakovaném hlasování zajistilo fotbalovému Baníku 115 milionů korun na splacení dluhů a naději na další fungování. Při prvním hlasování chyběl jediný hlas, při druhém už návrh odkoupit stadion Bazaly do majetku města prošel.

Schválení koupě pozemků na stadionu předcházela infarktová situace, kterou by si fanoušci klubu se slabším srdcem zřejmě nechtěli již nikdy zopakovat.

Dále čtěte

Při prvním hlasování totiž nákup pozemků v zastupitelstvu neprošel, Baník tak byl doslova na odstřel.

Majitelům by bez pomoci města nezbývalo mnoho možností, jak klub zachránit, a tak by ho čekalo patrně insolvenční řízení.

Pro hlasovalo 27 zastupitelů, dvanáct jich bylo proti, osm se zdrželo a jeden zastupitel nehlasoval. Baník byl v té chvíli mrtev. O několik minut později se ale hlasování opakovalo, s výsledkem 29 pro, 12 proti a sedm se zdrželo. Nákup pozemků byl přijat.

Jak se hlasovalo?

Výsledek prvního hlasování:
(celkový počet zastupitelů 55):
Pro – 27
Proti – 12
Zdrželo se – 8

Návrh nebyl přijat.

Výsledek druhého hlasování:
(celkový počet zastupitelů 55):
Pro – 29
Proti – 12
Zdrželo se – 7

Návrh byl přijat.

Jak se hlasovalo:
Pro případnou koupi pozemků a stadionu na Bazalech musela hlasovat většina z celkového počtu pětapadesáti ostravských zastupitelů, minimální počet hlasů pro schválení byl tedy 28. Na zasedání bylo přítomno 48 zastupitelů.

"I když není fotbal můj oblíbený sport, považuji Baník za součást města, ke kterému neodmyslitelně patří. A proto jsem rád, že se jej podařilo podpořit," komentoval výsledek druhého hlasování ostravský primátor Petr Kajnar.

"Několik minut jsme byli v klinické smrti," přidal se spolumajitel Baníku Petr Šafarčík. "Jsme ale teprve v půlce cesty, naše další kroky teď budou mířit do Prahy, kde budeme bojovat o udržení ligové licence," dodal.

Ostravský Baník zachránilo před cestou do insolvence až druhé hlasování. Někteří zastupitelé totiž v okamžiku, kdy viděli, že klubu hrozí zánik, změnili svůj názor na pomoc klubu.

"Dva předsedové klubu požádali o revokaci usnesení, proto se hlasovalo jak o tom, zda budeme hlasovat znovu, tak následně o koupi," popsal kritické okamžiky klubu ostravský primátor.

Rozhodující hlasy pro koupi Baníku nakonec přinesli dva zastupitelé. Tomáš Mrázek z TOP 09 a Vojtěch Mynář z ČSSD, kteří se při prvním hlasování zdrželi. Ve druhém už nákup pozemků na Bazalech podpořili.

Oldřich Jakubek z KSČM poprvé nehlasoval vůbec, při druhém hlasování se zdržel.

O záchranu Baníku se bojovalo hlavně v zákulisí

Svůj souhlas už předem deklarovali zastupitelé ODS, proti byli komunisté, zastupitelé z hnutí Ostravak a TOP 09.

Všem kritikům vadila částka, za kterou chtělo město pozemky pod Bazaly koupit, a navrhovali, že by hlasovali pro pomoc klubu v případě, že by město pozemky na Bazalech koupilo za poloviční hodnotu, zhruba padesát milionů korun.

"Klub KSČM nepodpoří záchranu Baníku prostřednictvím neprůhledného nákupu majetku, ale nabízí čistší řešení: koupit Bazaly za 50 milionů a dalších 50 milionů věnovat Baníku na udržení v první lize," přednesl ještě před jednáním zastupitelstva stanovisko komunistů předseda klubu zastupitelů KSČM Josef Babka.

Zda je tato možnost průchozí, zkoumali celý víkend právníci. Městu by totiž mohly hrozit problémy kvůli nedovolené podpoře.

Fotogalerie

Primátor Petr Kajnar ale tento návrh označil na mimořádném zasedání zastupitelstva za neprůchodný. Odmítla ho i dozorčí rada Baníku.

Další opoziční zastupitelé při hlasování váhali hlavně kvůli ceně, kterou nakonec město za stadion Bazaly zaplatí. Ještě v roce 2008 totiž byly stejné pozemky ohodnoceny na 42 milionů korun.

Podle Petra Šafarčíka, spolumajitele Baníku, je ale současná cena pozemků 115 milionů korun správná, o původní částce hovoří jako o podvodu.

"Podle nás šlo o posudek připravený účelově pro vyvedení majetku. Byl to zkrátka tunel. Už jsme podali trestní oznámení na členy statutárního orgánu, kteří tehdy podepisovali dokumenty," říká Petr Šafarčík.

Žaloba by mohla mířit i na bývalého majitele ostravského Baníku Tomáše Peteru. Ten sice v představenstvu klubu nikdy nefiguroval a jeho podpis není pod žádným dokumentem, ale trestnímu stíhání by uniknout nemusel.

"Například kvůli půjčkám krytým směnkami klubu. Petera měl přebírat hotovost, kterou jsme v účetnictví nenašli," upřesnil Petr Šafarčík směr, kterým by se další žaloby mohly ubírat.

Je to předvolební boj, komentoval bývalý sociální demokrat

Do jednání zastupitelstva naplno zasáhlo i politikaření. Nezařazený zastupitel, bývalý sociální demokrat Radim Lauko otevřeně řekl, že boj o hlasy je politickým bojem o pozice v ČSSD, výslovně označil porubského starostu Lumíra Palyzu.

"Nejedná se o věcnou podstatu, ale o boj před volbami, to mi přijde ubohé," komentoval zákulisní boje o schválení koupě s poukázáním na to, že Lumír Palyza byl nejprve pro koupi Bazalů, potom ale otočil.

Před zastupiteli vystoupil také Šafarčík. "Nejde hrát na remízu, pokud se někdo zdrží, jako by hlasoval proti," apeloval na zastupitele s tím, že pokud koupi stadionu neschválí, klub končí.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Tomáš Zajíc

Slovácko

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze