Celtic ovládl ligu bez jediné porážky, Rozehnal si dal vlastní gól

NEPORAŽENÍ. Fotbalisté Celtiku Glasgow s trofejí pro šampiona skotské ligy. | foto: AP

21 2017
Fotbalisté Celticu Glasgow zvítězili 2:0 nad Hearts a stali se prvním týmem skotské ligy od konce 19. století, který prošel sezonou bez porážky. Naposledy se to podařilo městským rivalům Rangers v ročníku 1898/99, Celtic podobný počin zvládl ještě o sezonu dříve. Obránce David Rozehnal si v dresu Ostende v play-off belgické ligy vstřelil vlastní gól.

Svěřenci trenéra Brendana Rodgerse měli zajištěný titul již od 2. dubna, o motivaci přesto měli postaráno. Poslední kolo proti Hearts rozhodli ve prospěch domácích v druhém poločase Leigh Griffiths a Stuart Armstrong.

Celtic zároveň stanovil skotský ligový rekord v počtu bodů. Získal jich 106 za 34 výher a čtyři remízy a překonal vlastní maximum z ročníku 2001/02. Zaznamenal také 106 branek a i v této statistice je celek z Glasgowa rekordmanem.

Speciální pocity prožívá obránce Celticu Kolo Touré, který podobně zdařilý triumf prožil v sezoně 2003/04 v Arsenalu. Londýnský celek tehdy ovládl Premier League s bilancí 26 výher a 12 remíz.

Celtic může úspěšný ročník zdokonalit v sobotu 27. května, kdy se ve finále Skotského poháru utká s ligovým vicemistrem Aberdeenem. Stejného soupeře Celtic porazil ve finále Ligového poháru.

Výsledky play-off o titul - 38. kolo: Celtic Glasgow - Hearts 2:0, Partick Thistle - Aberdeen 0:6, St. Johnstone - Glasgow Rangers 1:2.

Belgická liga - play-off o titul

Bývalý reprezentační obránce David Rozehnal si dal ve 42. minutě utkání proti Anderlechtu vlastní gól, hlavou srazil za záda gólmana Ostende centr z pravé strany. Odehrál 89 minut.

Výsledky - 10. kolo play off, skupina o titul: Anderlecht - Ostende 3:2 (první gól domácích vlastní Rozehnal), FC Bruggy - Gent 2:1, Waregem - Charleroi 2:2.

Turecká liga

Na český souboj došlo v utkání mezi Antalyasporem a Bursasporem. Na straně domácích odehrál celý duel Ondřej Čelůstka, za hosty nastoupil Tomáš Sivok. Václav Procházka zvládl plných 90 minut za Osmanlispor.

Výsledky - 32. kolo: Galatasaray - Osmanlispor 2:0, Rizespor - Gaziantepspor 2:0, Kayserispor - Adanaspor 1:1, Antalyaspor - Bursaspor 2:1, Besiktas - Kasimpasa 4:1, Konyaspor - Karabükspor 3:0, Trabzonspor - Basaksehir 0:0.

Druhá německá liga

Fotbalisté Stuttgartu a Hannoveru se po jedné sezoně strávené v druhé německé lize vrátí do nejvyšší soutěže. Baráž proti šestnáctému celku bundesligy Wolfsburgu bude hrát Braunschweig, který naposledy v elitní společnosti působil v sezoně 2013/14.

Stuttgart ovládl druhou bundesligu o dva body před Hannoverem, neboť v posledním kole porazil sestupující Würzburg 4:1. Dvěma góly k vysokému vítězství přispěl Simon Terodde, s 25 brankami jasně nejlepší střelec druhé bundesligy. Kmenovým hráčem Stuttgartu je i český útočník Jan Kliment, který ale hostuje v dánském Bröndby Kodaň.

Hannover remizoval na hřišti Sandhausenu 1:1 a na druhém místě skončil o bod před Braunschweigem, který zvítězil 2:1 nad Karlsruhe.

Výsledky - 34. kolo: Bochum - St. Pauli 1:3, Braunschweig - Karlsruhe 2:1, Drážďany - Bielefeld 1:1, Düsseldorf - Aue 1:0, Fürth - Union Berlín 1:2, Heidenheim - Mnichov 1860 2:1, Kaiserslautern - Norimberk 1:0, Sandhausen - Hannover 1:1, Stuttgart - Würzburg 4:1.

Ruská liga

Výsledky - 30. kolo: CSKA Moskva - Machačkala 4:0, Lokomotiv Moskva - Petrohrad 0:2, Orenburg - Rostov na Donu 2:0, Perm - Kazaň 1:2, Samara - Groznyj 1:3, Tomsk - FK Krasnodar 1:5, Tula - Spartak Moskva 3:0, Ufa - Jekatěrinburg 1:0.

Švýcarská liga

Utkání mezi Young Boys Bern a Basilejí mělo dvojnásobnou českou účast. Za domácí naskočil na posledních deset minut obránce Jan Lecjaks, v dresu hostíí odehrál celý zápas stoper Marek Suchý.

Výsledky - 34. kolo: Lausanne - Thun 0:0, Lugano - Vaduz 2:1, Sion - Lucern 2:3, St. Gallen - Grasshopper Curych 4:1, Young Boys Bern - Basilej 2:1.

Rakouská liga

Výsledky - 34. kolo: Ried - St. Pölten 1:1, Mattersburg - Altach 1:0, Salcburk - Mödling 2:0, Wolfsberg - Austria Vídeň 2:1, Rapid Vídeň - Sturm Štýrský Hradec 1:0.

Dánská liga - play-off o titul

Výsledky - 9. kolo play-off, skupina o titul: Nordsjaelland - Midtjylland 2:3, Lyngby - FC Kodaň 3:1, Sönderjyske - Bröndby Kodaň 3:0.

Polská liga, skupina o titul

Adam Hloušek odehrál za Legii Varšava celý zápas, jeho spoluhráč Tomáš Necid nastoupil na závěrečnou desetiminutovku.

Výsledky - 5. kolo, skupina o titul: Wisla Krakov - Štětín 4:0, Poznaň - Gdaňsk 0:0, Bialystok - Legia Varšava 0:0.

Mistři v ostatních soutěžích

Gibraltar: Mistrem se po 65 letech stali fotbalisté Europy FC. V posledním kole zvítězili 2:0 na hřišti Glacis United a ukončili čtrnáctiletou nadvládu Lincolnu Red Imps. Europa získala sedmý titul v historii a v příští sezoně si zahraje první předkolo Ligy mistrů.

O vítězství Europy rozhodli v druhém poločase Liam Walker, který předtím působil právě v Lincolnu, a Enrique Gomez Bernal. Europa skončila v tabulce o bod před Lincolnem.

Lucembursko:Titul obhájilo Dudelange. Třináctý mistrovský triumf v historii získali po výhře 2:0 v posledním kole na hřišti Jeunesse Canach. Dudelange zvítězilo pouze o skóre před Differdange, které mělo totožnou bilanci 20 výher, pěti remíz a jedné porážky.

O titulu dnes rozhodli lucemburští reprezentanti Daniel da Mota a David Turpel. Differdange nestačila ani vysoká výhra 6:2 nad Victorií Rosport. Rozdíl ve skóre u Differdange činil 44 gólů, zatímco u mistrovského Dudelange o deset branek více.

Srbsko: Partizan Bělehrad získal 27. titul v historii. V posledním kole srbské ligy porazil jasně 5:0 Mladost Lučani a v tabulce skončil o tři body před městským rivalem Crvenou Zvezdou, které nestačila ani výhra 4:0 nad Radnički Niš.

Na vítězství Partizanu se podílel dvěma zásahy Leonardo, po jedné trefě přidali Jevtovič, Jankovič a Kosovič. Dodržel se tak trend posledních let, kdy se Partizan a Crvena Zvezda na srbském trůnu střídají.

Historicky mají oba kluby stejný počet trofejí. Partizan jich získal osm v samostatné srbské lize, stejný počet v rámci Srbska a Černé Hory a 11 v jugoslávské éře. V příští sezoně si zahraje druhé předkolo Ligy mistrů.

Chorvatsko: Hráči Rijeky poprvé vybojovali chorvatský titul. Rozhodli o tom v předposledním ligovém kole výhrou 4:0 s Cibalií a ukončili jedenáctiletou vládu Dinama Záhřeb, za kterým v předchozích třech sezonách vždy zůstali na druhé pozici. Rijeku čeká druhé předkolo Ligy mistrů.

Do předposledního kola vstupovala Rijeka s pětibodovým náskokem před Dinamem, které ale v odpoledním duelu na hřišti Osijeku vyhrálo 1:0 a vytvořilo na lídra tabulky tlak, neboť v posledním kole se Dinamo utká právě s Rijekou na domácím hřišti.

Rijeka si ale s předposlední Cibalií poradila bez problémů, už po poločase vedla o tři branky po dvou trefách Gavranoviče a gólu Bezjaka. Po změně stran definitivně stvrdil zisk titulu Župarič.