Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Euforie v Bosně: slzy fotbalistů, dojatí fanoušci a velkolepé oslavy

Fanoušci Bosny a Hercegoviny v centru Sarajeva oslavují postup fotbalistů na mistrovství světa 2014. | foto: Dado RuvičReuters

16 2013
V ulicích Sarajeva zase hořely ohně. Ne, zlé časy se do Bosny a Hercegoviny nevrátily. Naopak, národ celou noc z úterý na středu oslavoval postup fotbalové reprezentace na mistrovství světa. "Hráči si nedokážou představit, co tady pro lidi znamená," řekl jeden z fanoušků Salih Redžič.

Oslavy propukly krátce po skončení utkání v Litvě, kde Bosna výhrou 1:0 uhájila první příčku ve skupině před Řeckem. A postoupila na mistrovství světa, který příští rok hostí Brazílie. Na vrcholném šampionátu si zahraje poprvé v samostatné historii, která se píše od roku 1995.

"V úterý večer se v Kaunasu psala historie. Vstoupil do ní tenhle fotbalový svaz, tahle reprezentace, tahle země. Před rokem a půl, po vyřazení Portugalskem v baráži o Euro, se zdálo, že jsme na dně, a teď jsme v Brazílii. Děkuju všem hráčům i úžasným fanouškům, kteří nás povzbuzovali," pravil po nočním příletu do Sarajeva předseda fotbalového svazu Bosny a Hercegoviny Elvedin Begič.

Hráči plakali radostí na hřišti, fanoušci na náměstích před velkoplošnými obrazovkami. "Jen těžko se dají kontrolovat emoce. Bosna a Hercegovina už dlouho podobný úspěch nezažila a na lidech je to vidět," napsal server avaz.ba.

HISTORICKÁ CHVÍLE. Fotbalisté Bosny a Hercegoviny oslavují postup na světový
Fanoušci Bosny a Hercegoviny v centru Sarajeva oslavují postup fotbalistů na...

Když v půl druhé ráno na sarajevském letišti přistál speciál s fotbalisty, čekaly tam tisíce lidí. Podle slov mnohých Bosňanů to je téměř jediná vzpruha v zemi, sužované národnostními konflikty, ekonomickými problémy a velkou nezaměstnaností.

" Všichni jsme nějakou takovouhle Brazílii potřebovali. To není o fotbale, to je o pocitech úspěchu, na které už většina z nás zapomněla a mladí ho tady nikdy nezažili," cituje agentura AP dvaapadesátiletého nezaměstnaného Saliha Redžiče.

"Nemáme jiné důvody, proč být šťastní," doplnil dvacetiletý student Benjamin Sarič, který má jen malou naději, že po dokončení školy sežene práci.

Tým po návratu do země čekala triumfální jízda otevřeným autobusem přes metropoli, vrcholem byly společné oslavy v centru metropole. K nadšenému davu promluvil trenér Safet Sušič, někdejší útočník bývalé Jugoslávie. "Pro mnohé naše hráče byl zápas v Kaunasu utkáním na rozloučenou, a to kvůli jejich chování v letadle," žertoval.

Potom vážněl. "Blahopřeji mým, pardon - našim hráčům. Čtyři roky jsme budovali tenhle tým, který během kvalifikace nepřipustil žádné pochybnosti. Od prvního zápasu se chovali jako opravdoví profesionálové a dnes v noci se dočkali odměny. Díky taky příznivcům, bez nich bychom to měli podstatně těžší. Byla by škoda, kdyby toto mužstvo nepostoupilo na šampionát. A taky by to bylo nespravedlivé. V kvalifikační skupině jsme nastříleli třicet gólů a to je velmi solidní porce," pochválil svůj tým.

Nejzkušenější bosenský reprezentant Zvjezdan Misimovič zase rozproudil příznivce pokřikem "Kdo neskáče, nemá rád Bosnu".

Sami fotbalisté byli uchváceni tím, co ve své zemi způsobili a neskrývali velké emoce. "Děkuji všem, kdo slaví  tady i kdekoli na světě. Ukázali jsme, jak je Bosna silná," prohlásil nejúspěšnější střelec bosenské reprezentace Edin Džeko, opora Manchesteru City a někdejší útočník Ústí nad Labem a Teplic.

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze