Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oranjes si už štěstí vybrali

14 2000
H a a g - O "zázračném štěstí" pro domácí tým píše dnes nizozemský tisk, když se vrací k nedělnímu utkání mistrovství Evropy s českými fotbalisty. "Oranžová jedenáctka zachránila svou pověst favoritů proti českému týmu za pět minut dvanáct. Zachránila ji však nikoli její hra, ale neobyčejná klika," napsal v komentáři Algemeen Dagblad.

Stejně jako další listy přinesl na první stránce velkou fotografii křičícího rozhodčího Colliny. Připomněl, že právě on před dvěma lety při utkání s Belgií na mistrovství světa vyloučil za faul nizozemské eso Kluiverta; tentokrát svůj skutek odčinil, ovšem sporným způsobem.

"Po odvrácení řady gólů dostoupilo holandské štěstí vrcholu v 89. minutě. České drama naopak začalo tím, že Kollerova rána zůstala na břevně, a pak přišel Collina se svým rozhodnutím." List ho vysvětluje tím, že rozhodčí byl ovlivněn už několika předchozími případy sražení nizozemských hráčů. "Měl na české fotbalisty vztek. Penalta měla kompenzovat i tyto fauly," soudí list.

De Volkskrant připomíná mimo jiné, že Ronald de Boer, kterého měl Němec stáhnout v pokutovém území za dres, později přiznal, že scéně pomohl. Napřed byl nadšen, že penalta byla nařízena, ale pak "se vrátil zpět na zem", líčí list De Boerovy pocity. Dospívá k závěru, že "nyní budou tresty v podobě penalt na šampionátu brát už všichni vážně".

V komentáři nadepsaném "Prapodivná záchrana týmu, který tolik zklamal", list jednoznačně píše, že český tým byl lepší. Penalta a konečný výsledek tuto skutečnost zamaskovaly. 'Oranjes' mají nyní všechny šance, protože jako správní šampióni začínají vždy s rozpaky a budou se zápas od zápasu zlepšovat.

List De Telegraaf v obdobném duchu vypráví, jak Nizozemsku spadl díky "zázračnému štěstí" kámen ze srdce. Nyní se mužstvo musí zlepšovat, protože "svůj příděl štěstí vyčerpalo už na celý šampionát".

Noviny píší o zápase až dnes, jelikož kvůli pondělnímu svátku nevyšly. Z českých hráčů si všechny všímají vynikajících výkonů Srníčka, Němce, Řepky, Šmicera, nejvíce ale vyzdvihují Kollera, Poborského a hlavně Nedvěda.

Autor:


Témata: Ostatní
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze