Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opavský fotbal ožívá, hledá už posily

24 2006
Opava - První posilu pro druhou ligu získali fotbalisté Slezského FC Opava. Z Plzně přijde na dvouleté hostování zkušený záložník Milan Barteska. A opavský fotbal po loňském kolapsu, kdy se propadl až do krajského přeboru, znovu začíná ožívat.

Žemlík se dočkal Bartesky

Při posilování kádru chtějí Opavané sázet na hráče, kteří v Opavě či v okolí působili.

"A na ty, kteří odsud pocházejí," dodal generální manažer Slezského FC Pavel Hadamczik.

A Milan Barteska je jedním z nich. Je to rodák ze Stěbořic. V Opavě byl ale jen v dorostu. Pak odešel na vojnu a do klubu se už nevrátil.

"Ve Stěbořicích má ale pořád trvalé bydliště," upozornil opavský trenér Milan Žemlík, který s Barteskou o příchodu do Opavy mluvil. A s úsměvem dodal: "Řekl jsem mu, že když k nám nebude chtít, tak zařídím, že se ve Stěbořicích už nebude moci objevit."

Opavské sestavy:

30. května 2005

Bobok - Krajčovič, Kotůlek, Kuděla - Drahno, Jašek (49. Baránek), Hořínek (73. Chlebek), Sviták, Bureš - Zeher, Svátek (86. Motyčka). Trenér Palička

18. června 2006

Kovalík (47. Janech) - Peršín, Žídek (24. Štýbar), Pejša, Biedrava - Wirth, Janovský (71. Kořistka), Sluka, Sedlář - Půda, Žurek. Trenér Žemlík

Petr Žemlík, který s Opavou v roce 1995 zažil historický postup do 1. ligy, se snažil Bartesku k sobě do mužstva přitáhnout už třikrát. "Až teď to ale vyšlo. Věřím, že nám pomůže."

Opavští si uvědomují, že stávající převážně mladý kádr budou muset doplnit. "Nikoho ale nebudeme přeplácet," upozornil Pavel Hadamczik. "Máme zkušené hráče jako je Kolínek, Sluka či Pejša, ale většinou jsou tady mladíci," uvedl trenér Žemlík. Ten je přesvědčený, že šest sedm mladých fotbalistů ze stávajícího kádru bude moci druhou ligu hrát. "Otázkou je, jestli na to budou mít hned od začátku. Všichni hráči ale dostanou příležitost."

Klub je vyčištěný, tvrdí Opavané

Předseda představenstva SFC Opava Miroslav Uvíra tvrdí, že klub má rozpočet na příští i případně další druholigovou sezonu pokrytý. Odmítl však, že by návrat týmu do profesionálního fotbalu hradilo město, které vlastní téměř sto procent akcií klubu.

"Městu patří stadion, o jehož provoz a údržbu se stará, a k tomu nám hradí šedesát procent výdajů na mládež," uvedl Uvíra. "Peníze na mužský fotbal si musíme zajistit sponzorsky."

Uvíra ale připustil, že nyní klub dostane od města na druhou ligu příspěvek půl milionu korun. "Na ten má však nárok každý druholigový tým z Opavy," podotkl.

Jak velký budou mít rozpočet v příští sezoně, Opavané zatím neprozradili. "Ještě nemáme úplně přesná čísla," podotkl Pavel Hadamczik. Podle zástupců klubu jsou však ekonomické problémy, jimž klub čelil před rokem, zažehnány. I šedesátimilionové dluhy jsou podle nich skoro splaceny.

"Když dostaneme téměř rok dlužnou částku od 1. FC Slovácka, budeme schopni všechny svoje závazky vyrovnat," prohlásil Miroslav Uvíra. "Klub je vyčištěný a připravený, aby fungoval tak, jak má."

A nač si Opavští chtějí ve druhé lize troufnout? "Především se budeme chtít udržet, hrát ve středu tabulky," řekl Miroslav Uvíra.

Kolínek: Druhá liga nemusí být konečná

O p a v a (jsl) - Před minulou sezonou se záložník Jaroslav Kolínek vracel z lotyšského Venstpilsu domů. Přestože už byl jednou nohou v Jakubčovicích nad Odrou, skončil v Opavě. Stal se největší posilou klubu, který se z první ligy, zachvácen ekonomickými problémy, propadl do krajského přeboru.
"Začínali jsme v šesti lidech, poprvé se naše mužstvo sešlo až na prvním utkání," připomněl Jaroslav Kolínek.

Váhal jste s návratem do Opavy?
Když jsem měl poprvé nastoupit za Jakubčovice, funkcionáři zjistili, že jsem pořád hráčem Opavy. A než aby kluby licitovaly o mé ceně, přijal jsem nabídku Opavy, abych tady hrál a pracoval.

A udělal jste dobře?
Prožil jsem tady krásný rok, i když jsem kvůli zranění všechno neodehrál. Dnes už mohu jen poděkovat Pavlu Hadamczikovi a trenéru Žemlíkovi, že mě tady vzali, a také svým známým Janě a Dušanovi.

Určitě vás potěšily vysoké návštěvy, byť jste hráli jen krajský přebor.
Když na první zápas přišlo tři a půl tisíce fanoušků, to bylo neuvěřitelné. Nevím, jestli by jiný prvoligový klub po sestupu do krajského přeboru měl takovou podporu, tak výbornou atmosféru při utkáních.

Byla to velká změna hrát místo první ligy krajský přebor?
Lotyšská první liga nemá zdaleka takovou úroveň jako česká. Nerozlišuji ale, jakou soutěž hraji. Je mi to jedno. Chci hrát a trénovat pořád stejně, vždycky naplno, a to jsem se snažil předat i spoluhráčům.

Jakým způsobem?
Pořád jsem jim říkal, aby si uvědomili, že nehrají krajský přebor, že značka SFC je něco jiného. A pokud chtějí hrát krajský přebor, tak to mohou v okolních vesnicích.

Teď ale musíte kádr doplnit. Nesnažíte se přilákat bývalé spoluhráče?
Bavil jsem se s Lumírem Sedláčkem, Janem Nezmarem, Radkem Špiláčkem. Všichni se chtějí jednou vrátit, ale jestli to bude za rok dva, to nemohu říct.

Dá se říct, že je krize opavského fotbalu zažehnána?
Pevně věřím, že ano. A věřím lidem, co v klubu pracují. Na tu otázku ale musí odpovědět vedení.

Vy se však v klubu pohybujete. Vnímáte, co se v něm děje.
Je tady opět euforie. Zřejmě nikdo nevěřil, že za rok budeme ve druhé lize. A lidé, co sem před rokem přišli, to dokázali i přes problémy, které tady byly.

Zažil jste s Opavou před 11 roky historický postup do první ligy. Teď jste u obrody klubu. Je to podobné?
To se srovnat nedá. Vítězství v krajském přeboru jsme měli jasné. Teď jsou rozhodující spíš lidé, kteří vytáhli klub z velké šlamastyky, z úplného dna. A ani druhá liga nemusí být konečná.

Ale za rok se první ligy nejspíš nedočkáte.
To neříkám. Už nyní to bylo hodně rychlé. Snad se ani diváci nebudou zlobit, když hned nebudeme hrát o postup. Kádr musíme budovat znovu.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze