Vítejte u online přenosu z přípravného turnaje v Číně. Čeští fotbalisté se v semifinále utkají s Uruguayí, účastníkem mistrovství světa. Zápas začíná ve 12.35, sledujte ho spolu s námi.

Češi hrají proti Uruguayi od rozdělení Československa potřetí, oba předchozí duely se odehrály na Poháru FIFA v roce 1997. Napřed zvítězila 2:1 Uruguay, poté 1:0 výběr vedený Dušanem Uhrinem.

Favoritem jsou jednoznačně Uruguayci, kteří nastupují ve velmi silné sestavě. Českou obranu jistě patřičně prověří elitní útočníci Cavani a Suárez.

To český kouč Karel Jarolím zkouší rozestavení s pěti obránci Kadeřábkem, Gebre Selassiem, Suchým, Novákem a Bořilem. Na hrotu dostali důvěru Schick a Krmenčík.

Sestavy a rozestavení

UruguayUruguay(4-4-2)

Muslera
o hráči
4 Varela
Varela
o hráči
Giménez
o hráči
3 Godín
Godín
o hráči
17 Laxalt
Laxalt
o hráči
Nández
o hráči
60. min Sánchez o hráči
15 Vecino
Vecino
o hráči
68. min Torreira o hráči
Bentancur
o hráči
79. min Rodríguez o hráči
de Arrascaeta
o hráči
60. min Ramírez o hráči
Suárez
o hráči
79. min Gómez o hráči
21 Cavani
Cavani
o hráči
80. min Stuani o hráči

ČeskoČesko(3-5-2)

Pavlenka
o hráči
Gebre Selassie
o hráči
17 Suchý
Suchý
o hráči
22 Novák
Novák
o hráči
Kadeřábek
o hráči
15 Souček
Souček
o hráči
76. min Trávník o hráči
8 Darida
Darida
o hráči
7 Barák
Barák
o hráči
18 Bořil
Bořil
o hráči
38. min Frýdek o hráči
Krmenčík
o hráči
60. min Kopic o hráči
19 Schick
Schick
o hráči

Rozhodčí: Al-Adbai - Dharman, Al-Buršajd
Počet diváků: 22 537

Jak fotbalisté Uruguaye, tak ti z Česka před momentem vyběhli na trávník stadionu Guangxi Sports Center. Ten pojme až 60 tisíc fanoušků, ale tolik jich tu dnes určitě nebude. Vypadá to maximálně na pár tisícovek.

Fotbalisty zřejmě čeká poněkud netradiční atmosféra. Řadu diváků, kteří už jsou na svých místech, tvoří děti, zřejmě ze zdejších škol, které vyrazily na zápas společně. Mají nafukovací tleskátka, sem tam se ozve i zvuk vuvuzel, které proslavilo mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice.

V Nan-ningu je půl osmé večer, okolo dvaceti stupňů, spíš méně. Fouká mírný vítr, podmínky pro fotbal jsou ideální.

Na stadionu, který má kolem travnaté plochy rovněž atletickou dráhu, momentálně skrytou, se hlasatel právě statečně popral s četbou českých jmen. Následovala sestava Uruguaye a velký ohlas pro Suáreze s Cavanim, největší hvězdy týmu.

Deset minut do výkopu. Dobrovolníci roztáhli v půlícím kruhu logo China Cupu a diváci se opět roztleskali. Je cítit, jak se na velký fotbal v Číně těší. Včera, při utkání domácího týmu proti Walesu (0:6), jich sem dorazilo přes třicet tisíc.

Fotbalisté obou celků nastoupili za doprovodu sudích na hrací plochu, zápas co nevidět začne. Napřed však pochopitelně zazní státní hymny.

1

Začal první poločas utkání Uruguay - Česko
Rozehráli Uruguayci, jmenovitě útočník Cavani.

1

Gebre Selassie uzmul soupeři balon na vlastní polovině a Češi se pokusili o útok, Barákova přihrávka ale proletěla středem obrany až k Muslerovi.

2

Faul. Theo Gebre Selassie povalil na polovině Uruguaye De Arrascaetu.

3

Nández proinkal po pravém křídle, ale nedokázal ani odcentrovat, ani získat roh. Dobře ho pohlídal Novák a odkopl do bezpečné vzdálenosti od vlastní brány.

4

Darida obral Cavaniho a posílal ihned pas na rozbíhajícího se Krmenčíka, myšlenku však vystihl pozorný Godín.

5

Schick se snažil něco vymyslet proti dvěma obráncům soupeře, ti ho však vytlačili z vápna a nakonec českého útočníka donutili zahrát do autu. Muslera vykopává.

6

Kadeřábek se stáhl s unikajícím Laxaltem, který pro svůj tým získal první rohový kop v zápase.

7

De Arrascaeta odcentroval na přední tyč a po zásahu jednoho z obránců si mohl exekuci zopakovat. Vzápětí sám centroval z hranice šestnáctky a po Barákově hlavičce nad vlastní bránu přichází třetí roh.

8

Ani z něj však Uruguayci brankáře Pavlenku přímo neohrozili, ostrý centr De Arrascaety odvrátil hlavičkou v pádu Novák.

9
Důležité

Penalta! Suárez se rozběhl za přihrávkou do pokutového území, Pavlenka vyběhl pozdě z branky a hvězdu soupeře podrazil.

10
Góly

Luis Suárez (Uruguay) proměnil pokutový kop. Uruguay - Česko 1:0
Útočník Barcelony dává padesátou branku v národním týmu, vystřelil doleva nahoru, Pavlenka skočil na opačnou stranu.

11

Gebre Selassie nedovoleně zastavil na polovině hřiště Cavaniho.

12

De Arrascaeta vedl nadějný útok Uruguaye, který však na hranici šestnáctky zazdil nepřesnou a dlouho avizovanou přihrávkou na Cavaniho.

14

Opět v akci levý záložník soupeře, nakopl míč směrem k české šestnáctce na rozběhnutého Suáreze, ovšem přihrávka byla nepřesná a Pavlenka chytá.

15

Suáreze uhlídal obránce Novák jen za cenu rohového kopu, kterého se ujme De Arrascaeta...

15

... levé křídlo s číslem deset centrovalo na zadní tyč, tam si naběhl Godín a tísněn dokázal hlavičkovat. Pavlenka nicméně slabý a nepříliš umístěný pokus bez potíží lapil.

16

Bořila dostal pod tlak vysoko napadající Varela. Bývalý bek Manchesteru United českého obránce obral o míč a vynutil si faul.

17
Důležité

Do famózního centru De Arrascaety z volného kopu se opřel hlavičkou jeden z Uruguayců a brankář Pavlenka předvedl parádní pohotový zákrok.

18

Vecino v souboji patnáctek Součka nepřetlačil, ale udržel pro Uruguay území u rohového praporku.

19

Kadeřábek neprošel přes Laxalta, který se výborně vrátil do defenzívy. Dlouhý aut do šestnáctky vhodí Novák...

20

... český obránce nicméně našel jen náruč gólmana Muslery.

20

Soupeř okamžitě vyrazil vpřed a během chvíle byli Uruguayci nebezpeční v pokutovém území, Cavaniho ránu zblokoval Suchý.

21
Důležité

Varela odcentroval z pravé strany, Suárez se odpoutal od Gebre Selassieho a z penalty hlavičkoval, naštěstí pro Pavlenku bránu netrefil.

22
Důležité

Souček přihrál vpravo ke Kadeřábkovi, který v těžké pozici stihl odcentrovat. Krmenčík se ke střele po obtížném zpracování kvůli obráncům soupeře nedostal, Barák se nicméně k odraženému míči procpal a vypálil. Muslera přízemní pokus chytil.

24

Varela má na křídle hodně prostoru, tentokrát ho však naplno nevyužil, přízemní centr poslal přímo do prostoru, kde čekal jen Suchý.

25

Darida se na hranici vápna neodhodlal k zakončení, vzápětí nicméně ztracený míč znovu vybojoval a odcentroval. Před Schickem balon sebral ze vzduchu Muslera.

26

Kostrbatá a překombinovaná akce Čechů. Schick sklepl k Daridovi, který opět nechtěl střílet a tak v šestnáctce přihrál Krmenčíkovi. Vysoký útočník místo rány z úhlu volil kličku zpět a vrácení balonu Daridovi, kterého ihned odzbrojil Godín.

28

Schick přebíral balon na polovině soupeře a fauloval ho Vecino, standardka pro Česko.

28

Češi volný kop rozehráli rychle a na krátko, zaskočili však spíš sami sebe, než nezformovanou obranu Uruguaye. Kvůli nepřesnosti se kombinací dostali zpátky na půlku.

29

Dlouhý aut Nováka za sebe prodloužil Krmenčík a Schick si nachystal balon ke střele přes hlavu. Varela jeho úmysl přečetl, vrhl se mezi míč a Schickovu nohu. Faul.

31

Češi teď ale kombinují výhradně na polovině hvězdného soupeře, postupnou akci ale zakončuje nepřesná přihrávka na Daridu.

32

Suárez viděl vlevo volného De Arrascaetu, jenomže tomu se nepovedl první dotyk a odevzdal balon Gebre Selassiemu.

33

Uruguayci si z českého tlaku pomáhají přihrávkou k Muslerovi, který ale odkopává zpátky na kopačky fotbalistů v červených dresech.

34

Po akci Cavaniho se Suárezem budou Uruguayci kopat roh, asistent nicméně přehlédl Cavaniho ofsajd.

35

Roh z pravé strany zahrál De Arrascaeta k Gimenézovi, jenž vracel hlavičkou na přední tyč ke Cavanimu. Vlasatý útočník měl slabší chvilku a balon minul.

37
Góly

Edinson Cavani (Uruguay) vstřelil gól. Uruguay - Česko 2:0
Druhý uruguayský ostrostřelec dává také gól - a jaký! Po ztrátě Čechů dostal balon vzduchem na šestnáctku a parádními nůžkami překonal Pavlenku. Svěřenci kouče Jarolíma reklamovali ofsajd, branka však padla v souladu s pravidly. S obrannou řadou se nestihl dostatečně rychle vysunout Kadeřábek.

38
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jan Bořil, nahradil ho Martin Frýdek

40

Uruguay kontroluje hru, trpělivě si přihrává na polovině hřiště.

41

Další akci soupeře zastavuje ofsajd Cavaniho.

42

S dlouhým autem Nováka si defenziva soupeře poradila stejně dobře jako s následným nákopem Součka, který směřoval zpět do pokutového území.

43

Suárez málem pláchl celé obraně, obětavým skluzem proti němu dobře zasáhl Suchý.

44

Součkův centr prodloužila uruguayská defenzíva k Frýdkovi, který možná střílel, možná centroval. Nicméně spoluhráče nenašel, protože Godín zahrál na roh...

45

... od levého praporku však Češi brankáře Musleru ohrozit nedokázali.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Uruguay - Česko
Tentokrát uvedli balon do hry Češi, konkrétně Schick.

46

Rychlá akce soupeře, Nández si počkal na Varelův náběh, který od čáry vracel balon pod sebe. Jeho myšlenku vystihl Novák.

47

Frýdkův nepřesný centr odkopl ze šestnáctky Uruguaye záložník Vecino.

49

Vecino fauloval nedaleko šestnáctky Baráka, zajímavá příležitost pro Čechy. Na přímou střelu nicméně poněkud daleko.

50

Barák přeci jen zkusil z volného přímého kopu vypálit, trefil však jen zeď.

51

Barák se nedokázal prosadit přes Nándeze, který navíc zahrál tak šikovně, že jeho gólman Muslera může vykopávat.

52

Cavani po pěkné kombinaci Uruguayců vypálil z hranice šestnáctky, trefil však Nováka, od kterého se balon odrazil na roh.

52

Tradiční exekutor De Arrascaeta nacentroval na malé vápno, kam se k balonu probojoval Vecino. Neměl však potřebný prostor k zakončení a v akrobatické pozici minul.

54

Laxaltův centr směřoval na penaltu, kam si sbíhal Suárez. Před ním zasáhl hlavičkou Suchý.

55

Rohový kop Čechů rozehrál Barák, defenzíva soupeře si s jeho centrem hladce poradila. Z následného protiútoku Uruguaye zakončoval Nández, který z vápna napálil blokujícího Nováka.

56
Důležité

Bentancur fauloval Daridu a Češi po rychlé rozehrávce trochu vyděsili Musleru, útočník Schick z těsného ofsajdu hlavičkou zády k bráně jen těsně minul.

59

Jedna akce Uruguaye skončila na pokutovém území soupeře, a tak to Suárez a spol. zkoušejí rozehrávkou od stoperů.

60

Suchý na polovině podkopl Suáreze a vzápětí přichází první střídání českého soupeře.

60
Střídání

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Giorgian de Arrascaeta, nahradil ho Gastón Ramírez

60
Střídání

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Nahitan Nández, nahradil ho Carlos Sánchez

60
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Michael Krmenčík, nahradil ho Jan Kopic

62

Kadeřábkův vysoký centr přelétl Schicka a Muslera ho tak mohl pohodlně chytit a následně rozehrát.

63

Cavani si nerozuměl se Suárezem, který se pomalé přihrávky nedočkal. Češi vyrazili vpřed, na půli Uruguaye fauluje Bentancur záložníka Baráka.

64

Česká akce pak skončila dřív, než začala. Barák si špatně zpracoval balon a pak zatáhl za dres Bentancura, který českého záložníka obral.

65
Důležité

Gaston Ramírezsi na hranici pokutového území připravil míč na střelu z voleje – levačkou vypálil těsně vedle.

66

Postupnou kombinaci Česka přerušil Laxalt, jenž vystihl přihrávku na Kadeřábka.

67

Bentancur si nachystal balon k ráně z velké dálky, přízemní střelou však bránu netrefil.

68
Střídání

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Matías Vecino, nahradil ho Lucas Torreira

70

Schick měl za zády Giméneze a udělal mu sice pěknou kličku, ale s balonem se dostal do zámezí.

71

Uruguayci poklidně kontrolují hru, naopak Češi jsou roztržití a zbytečnými ztrátami odevzdávají balon.

73

Cavani centroval na zadní tyč, Sánchez ale svůj náběh zastavil. Novák se pak nedomluvil s Pavlenkou a hlavičkou vrátil balon soupeři, byť mohl třeba zpracovat a uklidnit hru.

74

Ramírez po přenesení hry vlevo odcentroval, pro Cavaniho byla jeho dobře myšlená přihrávka moc svižná.

75

Godín vybojoval míč a sám vyrazil do protiútoku, v němž přihrál Cavanimu. Gebre Selassie, vzápětí tvrdě, ale podle sudích čistě hvězdu PSG obral.

76

Nebezpečně vypadající akce Uruguaye, za přihrávkou do šestnáctky se hnal střídající Sánchez. Proti němu tentokrát dobře vyběhl Pavlenka a potíže zažehnal.

76
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Tomáš Souček, nahradil ho Michal Trávník

77
Důležité

Češi se probojovali k balonu ve vápně, důrazný Kopic ho procpal přes dva obránce k Schickovi, který musel ihned pálit. A trefil břevno.

78

Počet diváků 22 537 (38 % z kapacity 60 000)

79
Střídání

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Luis Suárez, nahradil ho Maxi Gómez

79
Střídání

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Rodrigo Bentancur, nahradil ho Cristian Rodríguez

80
Střídání

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Edinson Cavani, nahradil ho Cristhian Stuani

81

Celá ofenzíva Uruguaye je sice vyměněná, na průběhu utkání to nic nemění. Torreira zprava centroval, Maxi Gómez v šestnáctce hlavičkoval a Pavlenka jeho pokus mířící doprostřed chytá.

82

Godín na polovině hřiště tvrdě dojel Schicka, Češi tak po rozehrávce můžou kombinovat.

83

Další nedovolený zákrok Uruguayců, Sánchez tentokrát podkopl u levé postranní čáry Frýdka.

84

Kadeřábkův ostrý centr zprava odhlavičkoval těsně před Schickem uruguayský stoper Gimenéz.

85

Na druhé straně hřiště se do zakončení tlačil Stuani, před nímž zahrál na roh Gebre Selassie. Střídající Ramírez odcentroval od praporku na hlavu jednoho z Čechů.

86

Po ztrátě soupeře se Češi dostali ke střele, Kopic vypálil zpoza šestnáctky po zemi daleko vedle.

87

Gimenez zválcoval v hlavičkovém souboji Daridu a byť se rozčiloval, sudí svůj verdikt nezměnil. Standardka pro Česko.

88

Fotbalisté v červených dresech se balonu po rozehrávce na krátko zbavili, pak ho získali zpět a vzápětí znovu ztratili. Trávník potom podkopl Sáncheze.

89

Hra je přerušena kvůli ošetřování Gimeneze, který v doprovodu lékařů kulhá za postranní čáru.

90

Ramírez zahnal Laxalta do zámezí a Češi tak vhazovali na vlastní polovině. Sudí Al-Adbai nastavuje dvě minuty.

90

Kopic si na pravém křídle navedl balon na levačku a centroval na zadní tyč, svým pasem však překopl všechny hráče v pokutovém území. Muslera může rozehrávat.

90

Další centr Česka, tentokrát z druhé strany. Frýdkovi se prudký pas pravačkou moc nepovedl a uskočil od nohou Barákovi.

90

Frýdek vzápětí opouští hřiště se zakrváceným nosem po faulu Sáncheze. Volný kop pro Česko v posledních okamžicích zápasu - rozehrál Darida, Muslera vyběhl a vyboxoval pryč.

90

Češi na Uruguay neměli, favorit ukázal svou sílu a po gólech Suáreze s Cavanim zápas pohodlně kontroloval.

90

Svěřenci kouče Jarolíma budou hrát v pondělí od 8.35 českého času o třetí místo s domácí Čínou, která podlehla 0:6 Walesu. Balea a spol. čeká ve stejný od 12.35 finále.

90

Díky za pozornost, vážení čtenáři. Na shledanou někdy příště u dalšího online přenosu (nejen) ze zápasů fotbalové reprezentace zde na iDNES.cz. Pěkný zbytek dne.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:0

Vzájemné zápasy

23. března 2018 12:35Uruguay-Česko 2:0
Příprava

semifinále