Dobrý podvečer, vítejte u zápasu Švýcarska proti Turecku. Pro oba soupeře se jedná o poslední vystoupení v základní skupině A, která dnes jako první na Euru skončí.

Švýcarsko i Turecko potřebují k oživení nadějí na postup bezpodmínečně zvítězit. Lepší pozici má výběr helvétského kříže, který už získal bod za remízu s Walesem a čtyři body by mu mohly stačit k postupu. Do osmifinále postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtveřice z třetích příček.

Italům v souběžně hraném duelu s Walesem k zajištění prvního místa stačí remíza, nerozhodný výsledek by byl výhodný i pro Velšany. Překvapiví semifinalisté minulého Eura po dvou zápasech mají tříbodový náskok na třetí příčku.

Hraje se v Baku, kde by měl za Švýcarsko nastoupit i brankář Yann Sommer. Ten se přitom během mistrovství Evropy stal podruhé otcem. Gólman Mönchengladbachu dostal po středeční prohře 0:3 s Itálií povolení odletět domů do Německa, kde se mu narodila dcera Nayla. Už se ale dokázal připojit zpět k týmu a je v předpokládané sestavě.

Widmer
90. min Mbabu o hráči
Freuler
23 Shaqiri
Shaqiri
75. min Vargas o hráči
10 Xhaka
Xhaka
14 Zuber
Zuber
85. min Benito o hráči
Seferovic
75. min Gavranovic o hráči
7 Embolo
Embolo
85. min Mehmedi o hráči

Ünder
80. min Karaman o hráči
6 Tufan
Tufan
65. min Karaman o hráči
22 Ayhan
Ayhan
65. min Yokuslu o hráči
Kahveci
80. min Kökcü o hráči
Calhanoglu
86. min Toköz o hráči
17 Yilmaz
Yilmaz

Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič

Oba celky už nastoupily na hřiště, mohutnou podporu hlediště mají pochopitelně Turci. Pro některé jejich fanoušky je problém vydržet bez hvízdání a skandování švýcarskou hymnu. Inu, temperament.

Švýcaři si nachystali tříčlennou obrannou linii. V brance za ní je podle očekávání Sommer, od minulých dní již dvojnásobný otec.

Výkop bude mít Švýcarsko.

1

Začal první poločas utkání Švýcarsko - Turecko

1

Shaqiri si při pokusu o přejití přes Ayhana pomohl faulem, Švýcaři na útočné polovině dlouho nepobyli.

1

Shaqiri v náběhu do pokutového území, pokus předat balon před branku Seferovičovi nepřešla přes obranu.

3

Z velké dálky napřáhl Yilmaz, trefil jednoho z bránících hráčů a vybojoval tak roh pro Turky.

4

Další dalekonosný pokus vyslal Tufan, jeho rána šla vysoko nad.

4

Turci hned na útočné polovině napadají, vyplatilo se jim to a zase už se motají kolem pokutového území.

5

Zjevně se Turci snaží pálit okamžitě jak jsou na dohled branky, a Ayhan z toho už mohl otevřít skóre. Jeho polovysokou bombu k tyči musel Sommer akrobaticky vyrazit.

6

Embolo šel do hlavičkového souboje s Ünderem a zboural ho na zem.

6

Haris Seferovic (Švýcarsko) vstřelil gól. Švýcarsko - Turecko 1:0
První švýcarská střela na branku znamená vedení! Sérii tureckých nedůrazů před velkým vápnem trestá Seferovič, jehož nádherná přízemní rána zpoza šestnáctky zapadla přesně za levou tyč.

8

Švýcarsko vypadá, že by rádo přidalo hned druhý zásah, Embolo vyslal střílenou přihrávku Seferovičovým směrem. Brankář Cakir vše dobře četl a zakročil.

9

Úvodní gól všechno dění změnil, Švýcaři se drží na míči a Turci se jim ho snaží sebrat.

10

Což se povedlo teď, ale Calhanoglu chtěl dát zbytečně dozadu a provedl to nepřesně.

12

Švýcarsko jde kopat roh.

12

Na malé vápno si nejaktivněji nabíhal Elvedi, proti přesile tureckých zadáků neměl moc šancí.

13

Turecko je viditelně rozhozené, jeho tah na branku z úvodních minut je ten tam, nyní mají jeho hráči problém přejít půlku hřiště.

14

Yilmaz uháněl za dlouhým balonem, dohnal ho až v zámezí za švýcarskou brankou.

15

Kahveci při pokusu přehrát švýcarskou záložní řádu dloubnul do míče, ale podebral ho moc a poslal ho lobem do autu.

16

Šance Turků volala po vyrovnání! Na pravačku dostal ostrý balon Müldür, mířil na zadní tyč a Sommer s námahou vyrazil. Už tady chyběly centimetry, a to se ještě míč po Sommerově zákroku odrazil těsně před dobíhajícího tureckého borce.

18

Turci už do toho zase šlapou, Celik zastavil akci Švýcarů už v rozjezdu faulem.

20

V nejbližších minutách to asi bude o tom, zda se Turecku podaří vyrovnat, nebo Švýcaři z některého z brejků umocní své vedení. Hraje se docela otevřeně.

20

Freuler mohl jít rychleji dopředu, předal ale Widmerovi a „domácí“ formují svoji ofenzivu.

21

Přihrávka ze středu pole prošla po zemi na Zubera, který se rozhodl zakončit už z asi 22 metrů. Míč mu nesedl, střela šla vedle.

22

Švýcarský tlak do pokutového území. Widmer se pokoušel procpat balon silou, což se nepovedlo.

23

Yilmaz zkušeně udržel míč na hrotu, stáhl si ho pod sebe a předal do druhé vlny.

23

Akci korunoval Tufan opět střelou ze střední vzdálenosti, poslal ji nad.

24

Embolo má potíže po střetu s Demiralem, rozhodčímu ukazuje, že vstane sám, ale drží se za bok.

26

Freulerovi se daří narušovat turecké akce, povedlo se mu to i proti Söyüncümu.

26

Xherdan Shaqiri (Švýcarsko) vstřelil gól. Švýcarsko - Turecko 2:0
V poli je zápas vyrovnaný, ale před šestnáctkami a v nich dominují Švýcaři. Umocnil to Shaqiri, který dostal přihrávku metr za pokutovým územím a pravačkou zakončil přímo do šibenice.

28

Shaqiri mohl dát další gól! Turci si přihrávali pomalu a do kroku, domácí jim však sebrali míč a uháněli ve dvou proti jednomu. Shaqiri to vzal celé na sebe a pokusil se prostřelit Cakira, který vyrazil na roh.

30

Kdepak, Turkům to nejde. Ayhan narazil do dobře postaveného bránícího hráče, porazil ho, a to bylo z jeho strany vše.

32

Turci začínají být podráždění, rozhodčí musí uklidňovat Celika.

33

Akanji dává Turecku šanci kopat roh. Hlavičkový souboj mohl vyřešit i líp než odehráním do zámezí a ví to.

33

Hráči v bílých dresech z rohu branku neohrozili, ale aspoň zůstali u míče na útočné polovině.

34

Ayhan bránící hradbu nepropálil, ale Müldür už ano, líp a blíž k tyči svůj projektil už asi poslat nemohl, přesto se tam Sommer stačil dostat a ránu vyrazit.

35

Embolo vyrazil do kontru, ke své smůle napřed klopýtl přes tureckého hráče a následně Seferoviče místo kolmého uvolnění zahnal k postranní čáře.

36

Pozorný obranný zákrok Rodrígueze udržel daleko od branky Ündera.

37

Balon se chvilku odrážel před pokutovým územím Švýcarska, načež ho Celik napálil zhruba metr nad.

38

Seferovič si naběhl na aut směrem k turecké brance, tam se mu ale cesta zavřela, tak vrátil přihrávku zpět.

39

Embolo neměl moc dobrou pozici, byl v ostrém úhlu, přesto zkusil vypálit na zadní tyč. Branku minul o hodně.

40

Ünder dokázal nacentrovat před švýcarskou branku, kde byl ale dobře postavený Elvedi.

41

Shaqiri se pokusil rozběhnout Seferoviče, který sprintoval kupředu mezi dvěma bránícími hráči. Jeden z nich přihrávku zasáhl hlavou.

43

Yilmal odzbrojený před švýcarskou brankou, Freuler ho při zákroku i poslal na zem. Divákům se to nelíbí a pískají.

43

Shaqiri dostal nabito do pokutového území, místo zakončení dal do druhé vlny proti noze Seferovičovi a ten svojí střelou trefil padajícího obránce.

44

Bleskový výpad Turecka a Müldür byl ve třetí tutovce dnešního zápasu! Opět vypálil dobře k tyči, opět se tam Sommer rukama dostal a polovysokou ránu vyrazil.

44

Müldür už vypadá zoufale, po další promarněné šanci skryl obličej v dresu a zpytuje svědomí.

45

Shaqiri po odvráceném rohu pálil z voleje o zem, tento koníček k brance nedoletěl.

45

Cakir musel vyboxovat další roh, při němž mu clonil jeden ze Švýcarů a centr se točil k brance.

45

Dorážku se snažil ze tří kroků tečovat do sítě Widmer.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0

45

Máme za sebou opravdu velmi atraktivní poločas. Oba celky jsou silné ve hře dopředu, Švýcaři dávají krásné góly a za svými zády mají fantastického gólmana. Nebýt Sommera, klidně to mohla být plichta. Turci jsou střelecky hodně aktivní.

45

Na střely na branku je to 4:4, mimo 3:5.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Švýcarsko - Turecko

47

Turci začali na míči, ale Švýcarsko soustředěně brání ve středu pole.

47

Xhaka se vydal napadat do hloubi turecké poloviny, kde fauloval Calhanoglua.

48

Zuber dostal při zpracování míče a přechodu do útoku pořádně přes paty od Kahveciho.

49

Do těsné blízkosti turecké branky se dostal Zuber, jeho střela ale byla slabší, než Švýcar chtěl, a tak ji Cakir pohotovým zákrokem kryl.

49

Yilmaz si počkal na krásný centr na puntíku pro penaltu, nemusel ani vyskočit, aby zakončoval, ale míč trknul vedle.

50

Widmer srdnatě bojuje o míč u postranní lajny, sám svým tělem zastavil hrozící útok.

50

Opět v dobré palebné pozici Zuber, který si naběhl na přesnou přihrávku od Shaqiriho přesně do nohy. Namířil do míst, kde hlídkoval Cakir.

51

Z dalšího brejku Švýcarska už to měl Cakir mnohem složitější, Embolo na něho ostře pálil z hranice velkého vápna a mířil do levé šibenice. Cakir tam vytrčil ruku a ránu vyrazil.

52

Zase agilní Zuber v akci, přes Celika sice odcentroval, ale ne moc přesně.

53

Xhaka padá před tureckým vápnem, rozhodčí to sleduje s ledovým klidem.

54

Na opačné straně zakončil svůj krásný slalom mezi švýcarskými bránícími hráči Ünder. Levačkou vypálil nad.

55

Turci už mají obranu hodně otevřenou, využít se toho pokusil Shaqiri, na malé vápno do šance ale nepřihrál přesně.

57

Embolo dostal hodně prostoru na dravý průnik do vápna, přesně proti noze dal přihrávku Shaqirimu a ten bez přípravy pálil do levého horního rohu. Minul ho o kousek.

59

Turci už vykazují náznaky odevzdanosti, pořád to sice zkouší, ale už jsou to víc individuální pokusy, což na precizně hrající Švýcarsko zatím nestačí.

60

Seferovič si šikovným manévrováním v pokutovém území nachystal palebnou pozici, namířil přízemní ránu na zadní tyč a Cakir konečky prstů míč vytěsnil.

62

Irfan Kahveci (Turecko) vstřelil gól. Švýcarsko - Turecko 2:1
Turecko odpovídá na švýcarskou palbu taky krásnou střelou v podání Kahveciho! Z 20 metrů si Kahveci krátkou kličkou vystoupil ze zákrytu a nádherně trefil do vinglu.

64

V přehuštěném prostoru v tureckém vápně se nejlépe zorientoval Xhaka, ujal se balonu a poslal ho dozadu, aby zklidnil hru.

65

Freuler bez problémů přehrál svého strážce, utekl mu a nahrál před branku, kde na bližší tyči číhal Embolo. Dorážel těsně vedle.

65

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Kaan Ayhan, nahradil ho Okay Yokuslu

65

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Ozan Tufan, nahradil ho Kenan Karaman

68

Xherdan Shaqiri (Švýcarsko) vstřelil gól. Švýcarsko - Turecko 3:1
Turky už to táhne vyloženě jen dopředu a Shaqiri je trestá. Po jeho ráně pod břevno se Cakir natahoval marně.

70

Žlutou kartu dostal Hakan Calhanoglu (Turecko)
Turkům už tečou nervy, Calhanoglu se prezentoval doslova prasáckým skluzem.

72

Shaqiri hledal sbíhajícího Widmera, před ním jeden z Turků odkopl balon na roh.

72

Následný roh už se Shaqirimu nepovedl, zatočil ho tak, že skončil v zámezí na opačné straně od branky.

75

Žlutou kartu dostal Zeki Celik (Turecko)

75

Střídání Švýcarsko: ze hřiště odešel Xherdan Shaqiri, nahradil ho Rubén Vargas

75

Střídání Švýcarsko: ze hřiště odešel Haris Seferovic, nahradil ho Mario Gavranovic

76

Žlutou kartu dostal Caglar Söyüncü (Turecko)
Xhaka si to vzal na pravačku, chystal se vběhnout do pokutového území, a tak ho turecký zadák zkosil.

77

Xhaka trefil ostrou přízemní ranou tyč!

77

Xhaka se ještě pokusil zabojovat o odražený balon, upadl v souboji s Yilmazem a dožaduje se penalty.

78

Žlutou kartu dostal Granit Xhaka (Švýcarsko)

79

Ünder se odmítá vzdát! Jeho rychlý průnik s míčem před nohou končí prudkou tanou těsně nad.

80

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Irfan Kahveci , nahradil ho Orkun Kökcü

80

Střídání Turecko: ze hřiště odešel Cengiz Ünder, nahradil ho Kenan Karaman

82

Yazici to ještě zkusil zdramatizovat, jeho ránu srazil jeden ze Švýcarů na roh.

82

Po něm ve výhodné pozici hlavičkoval o zem a vedle Yilmaz.

89

Přetažený rohový kop Turků se dostal zpět do středu pokutového území, kde byl na střelu nachystaný Müldür. Narozdíl od šancí v prvním poločase tentokrát namířil doprostřed branky, kde byl Sommer.

90

Nastavují se tři minuty.

90

Střídání Švýcarsko: ze hřiště odešel Silvan Widmer, nahradil ho Kevin Mbabu

90

Zápas dohrávají Švýcaři na polovině soupeře.

90

V pokutovém území se pokoušel něco vymyslet Vargas, balon se mu zamotal pod nohama.

90

Tak ještě pár vteřin pro Turky. Jejich předposlední atak jim Švýcaři bez otálení vyřešili odkopem přes půlicí čáru, nyní se Turecko vrací před pokutové území.

90

Karaman dostal moc pěknou přihrávku, trefil nohu jednoho z obránců.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:1

90

Turecko je prvním celkem na Euru, který je vyřazen, při třech porážkách dali jenom jeden gól.