Fotbalisté Španělska vstoupí do mistrovství Evropy pondělním duelem v Seville proti Švédsku.

Španělé startují na jedenáctém Euru a se třemi triumfy z let 1964, 2008 a 2012 jsou spolu s Německem nejúspěšnější zemí. Na evropském šampionátu 2016 ale vypadli v osmifinále stejně jako o dva roky později na mistrovství světa.

Švédové se představí na sedmém Euru, od čtvrtfinále 2004 ale pokaždé skončili ve skupině. Kvůli koronaviru jim budou chybět záložníci Dejan Kulusevski a Mattias Svanberg, domácím zase kapitán Sergio Busquets.

Sevilla v pořadatelství nahradila Bilbao. Na Estadio La Cartuja může přijít maximálně 18 tisíc diváků, tedy 30 procent z celkové kapacity.

Koke
87. min Ruiz o hráči
16 Rodri
Rodri
65. min Alcántara o hráči
26 Pedri
Pedri
F. Torres
75. min Oyarzabal o hráči
7 Morata
Morata
66. min Sarabia o hráči
19 Olmo
Olmo
75. min Moreno o hráči

ŠvédskoŠvédsko(4-4-2)

1 Olsen
Olsen
2 Lustig
Lustig
76. min Krafth o hráči
Lindelöf
Danielson
Augustinsson
S. Larsson
20 Olsson
Olsson
84. min Cajuste o hráči
8 Ekdal
Ekdal
Forsberg
84. min Bengtsson o hráči
9 Berg
Berg
69. min Quaison o hráči
11 Isak
Isak
69. min Claesson o hráči

Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič

Se Španělskem a Švédskem si tak trochu zalaškoval los. Oba celky se totiž utkaly už v kvalifikaci o postup na šampionát. A když uspěly, bylo jim určeno, že se v základní skupině srazí znovu.

Ve zmíněné kvalifikaci o postup na Euro vyhráli Španělé doma 3:0, zápas ve Švédsku skončil 1:1.

Švédům dnes chybí v sestavě legendární útočník Zlatan Ibrahimovič, který se sice vrátil do národního týmu, ale zastavilo ho zranění.

Španělsku pro změnu vypadl Sergio Busquets, dlouholetá stálice středové řady. Záložník Barcelony měl pozitivní test na covid-19.

Hráči obou týmů už jsou na trávníku a poslouchají hymny.

Výkop bude mít Švédsko.

Už se mělo hrát, ale rozhodčí zjistili nedostatek u jedné z branek, takže se ještě upravuje síť.

1

Začal první poločas utkání Španělsko - Švédsko

2

Alba na pravé straně spolupracoval s Pedrim, který se poroučel na trávník, ale hvizdu se nedočkal.

3

Olmo na centr nedosáhl, pro Španělsko z toho bude první roh.

4

Alba poslal přízemní balon na Moratu, ten to měl ale trochu za nohou, takže nemohl vystřelit.

5

Švédsko za pět minut ještě nemělo v držení míč.

6

Druhý roh pro Španělsko.

7

Olmo pohotově vypálil, ale mířil příliš vysoko.

9

Švédsko vůbec nespěchá s rozehráním autového vhazování.

11

Po faulu na aktivního Olma trestný kop pro domácí.

12

Španělé vůbec nenechají soupeře hrát. Jakmile Švédsko získá balon, je bleskově atakováno a nestíhá rozehrát.

13

Ubráněný Morata bleskově vyskočil z trávníku a znovu vybojoval míč pro domácí.

16

Koke našel skvělým centrem Olma, který zblízka hlavičkoval a Švédy zachránil fantastickým zákrokem brankář Olsen.

18

Další nebezpečný centr Španělů, k míči se na zadní tyči marně cpal Torres.

19

Alba si při útočné akci nechtěně pomohl rukou.

20

Útočný faul Pedriho.

22

Koke se trochu šťastně dostal v pokutovém území ke střele, ale netrefil branku.

24

Taktický faul Švédů na půlce.

25

Olsson ukopl před Moratou balon na roh.

27

Španělé vrátili míč až ke svému gólmanovi, postupnou kombinací ne a ne vyzrát na obranu soupeře.

29

Olmo dostal balon mezi stopery na nabíhajícího Kokeho, který z první nedokázal přesně zamířit. Vysoká rána.

31

Alba hledal přízemním centrem Moratu, jenže do míče vletěl Olmo a akci zbrkle pokazil.

33

Llorente si špičkou obhodil hlídače, ale brankář Olsen byl u balonu dříve.

35

Švédsko se po dlouhé době dostalo k pokutovému území a vybojovalo roh.

37

Morata spálil největší šanci zápasu. Po obrovské chybě Danielsona, který promáchl, šel španělský útočník zcela volně na branku, ale nedokázal přesně zamířit.

38

Olsen bezpečně pohlídal slabou střelu Torrese.

39

Moratu zastavil ofsajd.

41

To jsou věci. Llorente musel na brankové čáře zaskakovat za překonaného brankáře Simóna po akci Isaka. Odražený míč pak ještě trefil tyč španělské branky.

43

Po tečované ráně Rodriho roh pro Španělsko.

45

Olsen se musel vytáhnout proti hodně povedené dálkové ráně Olma.

45

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Španělsko - Švédsko

47

Olmova průniková přihrávka na Moratu byla švédskou defenzivou přečtena.

48

Morata se vrátil vypomoci obraně a fauloval Isaka.

50

Morata z hranice pokutového území placírkou netrefil švédskou branku.

52

Centrovaný míč od levé lajny švédská obrana bez potíží odvrátila.

53

Brankář Olsen si pohlídal centr Olma z pravé strany.

55

Žlutou kartu dostal Mikael Lustig (Švédsko)
Zbytečné zdržování hry.

57

Koke nereagoval na Moratovu narážečku, záměr zůstal nepochopen.

59

Alba si sám ukopl míč, takže i další španělská akce skončila neúspěchem.

61

Isak se brilantně s míčem vymotal proti přesile tří Španělů a předložil balon před prázdnou branku pro Berga. Ten ale minul. A spoluhráči se hromadně chytali za hlavu.

63

Míč už znovu drží Španělé. Jejich „milion“ přihrávek ale zatím na soupeře neplatí.

65

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Rodri, nahradil ho Thiago Alcántara

66

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Álvaro Morata, nahradil ho Pablo Sarabia

68

Centr Llorenteho byl příliš nízký, následná střela Olma nepřesná.

69

Střídání Švédsko: ze hřiště odešel Marcus Berg, nahradil ho Robin Quaison

69

Střídání Švédsko: ze hřiště odešel Alexander Isak, nahradil ho Viktor Claesson

70

Faulovaný Alcantara, míč pro Španělsko, které už ale nemá tak vytrvalý tlak jako v první půli.

73

Sarabia se od brankové čáry snažil o přihrávku pod sebe, Švédové byli pozorní.

74

Švédský bek Lustig sedí na trávníku a žádá ošetření.

77

Centr Alby z levé strany nebyl pro Švédy nebezpečný.

78

Danielson nekompromisně odpálil míč na útočnou polovinu.

79

Po nepříjemné srážce zůstává s bolestivou grimasou na trávníku Pedri.

82

Oyarzabal se dostal do pokutového území, ale bylo tam příliš přehuštěno.

83

Laporte si u čáry mění ponožky.

84

Střídání Švédsko: ze hřiště odešel Kristoffer Olsson, nahradil ho Jens-Lys Cajuste

84

Střídání Švédsko: ze hřiště odešel Emil Forsberg, nahradil ho Pierre Bengtsson

86

Španělsko drží míč, ale hra je naprosto bez přímočarosti a finální myšlenky.

87

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Koke, nahradil ho Fabián Ruiz

88

Larsson naprosto nafilmoval pád a ještě zůstává teatrálně ležet. Domácím fanouškům se to logicky vůbec nelíbí.

89

Alba centroval od levé strany Morena, Španělé chtěli alespoň roh, ale nemají ani ten.

90

Olsen zachránil Švédy. Na brankové čáře dokázal jít rychle na zem a vyrazil gólovou hlavičku Morena.