Do finále mistrovství Evropy 2021, které hostí londýnské Wembley, se probojovaly Itálie s Anglií. Průběh utkání vám přineseme od 21 hodin minutu po minutě v online reportáži. Vítejte!

Itálie v osmifinále porazila Rakousko 2:1 po prodloužení, ve čtvrtfinále Belgii 2:1 a v semifinále zdolala Španělsko na penalty 4:2 po výsledku 1:1.

Anglie v osmifinále porazila Německo 2:0, ve čtvrtfinále deklasovala Ukrajinu 4:0 a v semifinále vyhrála nad Dánskem 2:1 po prodloužení.

Anglie, která stejně jako Itálie startuje na desátém Euru, nastoupí premiérově ve finále a může získat první trofej od zlata na domácím MS v roce 1966.

Emerson
118. min Florenzi o hráči
18 Barella
Barella
54. min Cristante o hráči
Jorginho
Verratti
96. min Locatelli o hráči
14 Chiesa
Chiesa
86. min Bernardeschi o hráči
Immobile
55. min Berardi o hráči
10 Insigne
Insigne
91. min Belotti o hráči

AnglieAnglie(3-4-3)

Pickford
2 Walker
Walker
120. min Sancho o hráči
5 Stones
Stones
Maguire
Trippier
71. min Saka o hráči
Phillips
4 Rice
Rice
74. min Henderson o hráči
3 Shaw
19 Mount
Mount
99. min Grealish o hráči
9 Kane
Sterling

Rozhodčí: Kuipers - van Roekel, Zeinstra

Itálie na velkém turnaji ještě s Anglií neprohrála; do zápasu jde se sérií 33 utkání bez porážky, což je národní rekord, naposledy podlehla Portugalsku 0:1 v Lize národů v září 2018.

Anglie neprohrála dvanáctkrát za sebou (z toho 11 výher), při této sérii inkasovala jen dva góly.

Ve finálových sestavách se překvapení nevyskytují. Italský kouč Roberto Mancini nasazuje na levý kraj obrany Emersona, který za zraněného Leonarda Spinazzolu zaskakoval už v semifinále proti Španělsku. Angličané se zřejmě vrátí k rozestavení 3-4-3.

Trojice rozhodčích finálového zápasu pochází z Nizozemska. Hlavním arbitrem je Björn Kuipers, asistovat mu budou Sander van Roekel a Erwin Zeinstra. U videa bude na regulérnost verdiktů dohlížet německý sudí Bastian Dankert.

Historicky první evropské finále Anglie si nechtějí nechat ujít ani fanoušci, kterým se nepoštěstilo sehnat lístek. Sociálními sítěmi se šíří videa, jak se probíjejí přes pořadatele na stadion Wembley.

Pojďme se raději věnovat fotbalu. Do výkopu zbývá přibližně deset minut. Kdo nakonec zdvihne trofej pro mistra Evropy?

Buranství však projevují i ti fanoušci, kteří lístek mají. Snaží se totiž přehlušit italskou hymnu soustavným bučením a pískotem.

1

Začal první poločas utkání Itálie - Anglie

1

Rozehrávku měli Italové, ale míč poslali až dozadu k Donnarummovi. Dlouhý nákop dopředu zastavil hlavou Stones.

2

Jenže teď Angličané darovali soupeři roh. Insigneho centr ovšem nikoho v modrém nenalezl.

2

Luke Shaw (Anglie) vstřelil gól. Itálie - Anglie 0:1
To je start! Trippier nacentroval až na zadní tyč, kde zůstal úplně osamocený Shaw, který tvrdou ranou z první prostřelil na přední tyči Donnarummu.

5

Mount se až příliš agresivně pokusil oloupit na útočné polovině o míč Jorginha. Je mu pískán faul.

6

Italové se kombinací dostali až k anglickému vápnu. Tam je ale připravená pětičlenná obrana. Míč odkopl pryč Maguire.

7

Chiesa se drze probíjel dopředu. Shaw ho zastavil pouze faulem. Zajímavá pozice pro Itálii.

8

Pozice to byla spíš pro leváka, ale nakonec se rozehrávky chopil Insigne. Jeho střela skončila dobré dva metry nad bránou.

9

Sterling pokryl balon před Chiellinim, který do něj zezadu lehce drcnul. Rozhodčí Kuipers píská faul pro Anglii.

10

Walker povedenou nahrávkou našel na pravém křídle Trippiera, avšak jeho přízemní centr ke Kaneovi nedoletěl. Do cesty se mu postavil Chiellini.

11

Další faul uprostřed hřiště. Tentokrát se proti pravidlům provinil Verratti, který podrazil přímo před zraky rozhodčího Kanea.

12

Trippier hledal podobně jako při gólovém centru spoluhráče na zadní tyči. Tam se nacházel pouze Ital Di Lorenzo, od nějž se míč odrazil na roh.

13

Nejvýš se nacházel pochopitelně brankář Donnarumma, který pro sebe stáhl balon.

14

Souboj dvou spoluhráčů s Chelsea dopadl o něco lépe pro Mounta, který navzdory Jorginhovu skluzu vybojoval roh.

15

Centr od praporku nebyl úspěšný. Šanci na reparát měl Mount, ale balon poslal přímo na Donnarummu.

16

Rice dobře vystoupil proti Verrattiho nahrávce, pak ale s míčem vyběhl z hracího pole.

17

Emerson si zaběhl za anglickou obranu. Bohužel pro Itálii byl o pár kroků napřed a tím pádem v ofsajdovém postavení.

18

Tohle přenesení hry už bylo v pořádku. Míč převzal Insgine a ihned zkusil překopnout Stonese. Ten ale před Immobilem stačil hlavičkovat.

19

Anglie zatím působí v defenzivě velmi solidně. Italům se nedaří vypracovat příležitost k zakončení.

21

Shaw centroval ze své strany slabší pravačkou. Nikoho v bílém ale nenašel. Dobrý presink Trippiera ale způsobil, že Anglie zůstane u míče.

22

Další problém pro Itálii. Na zemi zůstává sedět záložník Jorginho, který signalizuje bolest v oblasti kolene.

23

Jorginho je ještě ošetřován za postranní čarou. Itálie v tuto chvíli hraje v deseti.

24

Chiesa byl na útočné polovině sám. Počkal sice na náběh Immobileho, ale přes Stonese k němu míč nedostal.

25

Jorginho už je zpátky na hřišti. Italský protiútok, který táhl Insigne, však skončil nezdarem.

26

Anglickou akci zastavil ofsajd, v němž se ocitl Trippier.

27

Italové už nějakou chvíli drží balon a snaží se postupně dostat na dostřel anglické brány.

28

Z větší vzdálenosti zkusil štěstí Insigne, ale rána mu nesedla. Balon se vykutálel pár metrů od pravé tyče Pickfordovy brány.

29

Immobile čekal nahrávku trochu jinam, a tak se míče zmocnili Angličané. Kane však situaci tři na tři zbrzdil.

30

Bonucci přenášel hru na Chiesu a už to i vypadalo, že se italští fotbalisté dostanou do vápna. Shaw ovšem odhlavičkoval míč pryč.

32

Když na to přijde, Angličané dokáží bránit hodně hluboko. Insignemu se proto nepodařilo najít skulinku, kterou by nabídl spoluhráčům střeleckou pozici.

33

Italové dál drží balon a když o něj přijdou, dokáží ho ihned získat zpět.

34

Mount se pokoušel naslepo vrátit míč před bránu Sterlingovi. S ním se vrátili italští obránci.

35

Chiesa byl obtěžovaný, ale sudí Kuipers mu ponechal výhodu. A tak pokračoval v akci, kterou zakončil trochu nečekanou střelou levačkou těsně vedle Pickfordovy tyče.

36

Shawovi se podařilo vyhrát souboj o balon na levé straně s Chiesou a poslal nahrávku po ose malého vápna. Mount ji však přeběhl.

38

Emerson si dal balon trochu dál od nohy. Situaci se snažil vyřešit skluzem, ale trefil i Rice. Sudí píská, ale trestat kartou ještě nebude.

40

Insigne posunul balon Emersonovi, který se musel hodně vytáčet, aby ho vrátil před bránu. Jenže ve vápně bylo šest Angličanů na dva Italy.

41

Italové budou mít další šanci z přímého kopu, který je tentokrát o něco dál.

42

Rozehrával Verratti, jehož vysoký centr našel pouze hlavu Stonese. Italové ovšem sebrali odražený míč a hledají skulinku v anglické obraně.

43

Marná snaha, Angličané brání dobře pozičně i obětavě.

44

Sterling si chtěl vymodlit faul na útočné polovině, ale sudí Kuipers nechává hru pokračovat. Zas tak hrozné to zřejmě nebylo.

45

Poločas se chýlí ke konci. Gól do šatny se snažil ještě vymyslet Emerson, ale ke střele se po zasekávačce uvnitř vápna nedostal.

45

Ještě čtyři minuty se budou nastavovat před odchodem do šaten.

45

Immobile zakončoval po centru Di Lorenza, do rány se mu však postavil Stones. Verrattiho dorážka z otočky postrádala razanci, a tak balon sbírá Pickford.

45

Bonucci to zkusil bez přípravy, takřka z kroku. Míč letí daleko od brány.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Itálie - Anglie

47

Žlutou kartu dostal Nicolo Barella (Itálie)
Barella byl v souboji pozdě, Kanea zastavil skluzem na kotník, za což vidí žlutou kartu.

48

Sterling ukázal neuvěřitelné zrychlení a prohnal se mezi obránci, načež se těsně před Donnarummou skácel k zemi. Penalta? Sudí Kuipers pokynul, aby se ve hře pokračovalo.

50

Na opačné straně ale sudí píská, avšak těsně před vápnem. Faulovaný Insigne udělal pořádný kotoul.

51

Insigne chtěl překvapit Pickforda střelou kolem zdi na jeho straně, přímý volný kop však nasměroval mimo.

53

Znovu Insigne. Italský křídelník se dostal ke střele z levé strany, ale ani tentokrát bránu netrefil.

54

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Nicolo Barella, nahradil ho Bryan Cristante

55

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Ciro Immobile, nahradil ho Domenico Berardi

55

Žlutou kartu dostal Leonardo Bonucci (Itálie)
Bonucci to přehnal s agresivitou, kterou odnesl Sterling.

56

Shawův centr si našel Maguire, jenž hlavičkoval nad italskou bránu.

57

Chiesa skrytou střelou neuspěl. V akci ještě pokračoval Insigne, který z ostrého úhlu Pickforda nepřekvapil.

58

Kombinace se italským fotbalistům teď úplně nevyvedla. Berardi ještě míč ve hřišti zachránil, ale pak ho do autu stejně kopl Di Lorenzo.

60

Nadějně vypadající akce Itálie končí hvizdem sudího. Emerson už chystal střeleckou pozici spoluhráči, jenže při zpracování zahrál rukou.

61

Rice se pustil do výpadu středem hřiště, avšak balon mu nakonec utekl až k Donnarummovi.

62

Berardi úplně nepočítal s narážečkou od Cristanteho a zastavil svůj pohyb po křídle.

62

Chiesa přízemní střelou pěkně protáhl Pickforda, kterému se podařilo včas zasáhnout.

64

Angličané s rozehrávkou rohového kopu trochu otáleli, přesto se bude opakovat. Po Stonesově hlavičce totiž zasahoval Donnarumma.

64

Tentokrát míč doletěl jen k Bonuccimu, který ho odhlavičkoval pryč z italského vápna.

65

Donnarumma měl další práci, ale o poznání jednodušší. Stačilo jen na hranici vápna pohlídat dlouhý nákop.

66

Skvělý centr Chiesy nakonec odvrátil Maguire, za nímž se ještě tlačil do zakončení Berardi.

67

Leonardo Bonucci (Itálie) vstřelil gól. Itálie - Anglie 1:1
Rohový kop propadl k Verrattimu, jehož hlavičku ještě Pickford s pomocí tyčky vyrazil. Jenže pak si ho našel volný Bonucci, který vyrovnává skóre.

71

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Kieran Trippier, nahradil ho Bukayo Saka

72

Angličané s příchodem Saky mění rozestavení na 4-3-3. Na pravý kraj obrany se posunul Walker.

73

Berardi byl zřejmě v ofsajdu, čili by případný gól neplatil. Jeho zakončení šlo stejně nad anglickou bránu.

74

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Declan Rice, nahradil ho Jordan Henderson

75

Před Pickfordem se zjevil Cristante, avšak balon se mu zamotal pod nohama.

76

Angličané zatím působí dost rozhozeně, s míčem prakticky nehrají. Když už se ho zmocnil Maguire, dlouhý nákop poslal do autu.

77

Tak přece jen se „domácí“ trochu zvedají. Už se dostávají s míčem za půlku, ale utkání teď přerušuje větší množství faulů.

79

Chiesa je šikovný fotbalista, podařilo se mu uvolnit mezi dvěma hráči, avšak těsně před vápnem už ho přece jen Angličané odzbrojili.

81

Neúspěšný průnik zjevně odnesl Chiesův kotník, kterému se teď věnují italští lékaři.

83

Italové zatím v deseti, Chiesa se ještě nevzdává a podstupuje ošetření za autovou čarou.

83

Mount centroval pod sebe a vyloženě trefil Saku, který neměl jak s jeho nahrávkou naložit, míč se od něj prostě odrazil.

84

Chiesa už je zpět na hřišti.

84

Žlutou kartu dostal Lorenzo Insigne (Itálie)

86

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Federico Chiesa, nahradil ho Federico Bernardeschi

87

Anglické „divadlo“ pokračuje. Utkání narušil jeden z fanoušků, který vtrhl na hřiště.

88

Pořadatelé už narušitele odchytili, může se tedy pokračovat ve hře.

89

Sterling s balonem protancoval do vápna, ale pak se přes Bonucciho ke střele ani centru nedostal.

90

Sečteno. Základní hrací doba bude prodloužena ještě o šest minut.

90

V první minutě nastaveného času disponovali přímým volným kopem Angličané. Maguire vracel míč před bránu, kde už ale byli připravení hráči v modrém.

90

Většina nastavení už je pryč. Míč mají v držení Italové, kteří mají čas zřejmě na poslední útok.

90

Walker zkušeně pohlídal Cristanteho centr a míč sklepl Pickfordovi.

90

Žlutou kartu dostal Giorgio Chiellini (Itálie)
Dost účelný zákrok Chielliniho, který chytil Saku za flígr a praštil s ním o zem. Za žlutou může být možná ještě rád.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1

91

Začalo první prodloužení utkání Itálie - Anglie

91

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Lorenzo Insigne, nahradil ho Andrea Belotti

92

Italská útočná akce končí Emersonovým faulem, který vystavil ukázkový basketbalový blok Hendersonovi.

93

Berardi měl nohu vysoko, ale soupeře do obličeje nezasáhl.

95

Italové uspávali Angličany pomalou kombinací na vlastní polovině. Dlouhý nákop Bonucciho Pickforda nepřekvapil.

96

Berardi nabídl šanci Anglii, kterou však Sterling nevyřešil dobře.

96

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Marco Verratti, nahradil ho Manuel Locatelli

97

Odražený míč po rohovém kopu si našel Phillips, avšak jeho rána z hranice šestnáctky letěla mimo bránu.

98

Di Lorenzo se probil přes Phillipse k centru z pravé strany, Belotti však číhal jinde a míč odkopl pryč Maguire.

99

Belotti zkusil vystřelit z větší vzdálenosti, jeho pokus byla ale sražený a pro balon si mohl dojít Pickford.

99

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Mason Mount, nahradil ho Jack Grealish

100

Sudí Kuipers v tuhle chvíli zrovna výhodu ponechávat nemusel. Angličané šli do plných a přišli o zajímavý přímý kop z hranice vápna.

101

Grealish na sebe navázal dva hráče a patičkou ťukl balon Sakovi. Od něj se ale odrazil do zámezí.

103

Emerson se přetlačil přes Walkera a odcentroval nebezpečně na bližší tyči. Bernardeschi míč netrefil a Pickford reflexivně balon vyrazil.

105

Locatelli se snažil ohrozit bránu z dálky, do jeho střely se položil Maguire.

105

První část prodloužení bude nastavená o jednu minutu.

105

Kane trefil do ruky Locatelliho. Navzdory vypršenému nastavení ještě mají Angličané příležitost z přímého kopu.

105

Poslední akce první části prodloužení končí útočným faulem Angličanů.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 1:1

106

Začalo druhé prodloužení utkání Itálie - Anglie

106

Žlutou kartu dostal Harry Maguire (Anglie)

107

Italové startují druhé prodloužení přímým kopem po faulu Maguirea.

107

Bernardeschi poněkud vyděsil Pickforda nepříjemnou střelou se zajímavou trajektorií. Anglický brankář musel míč lapit nadvakrát.

108

Donnarumma si nepočínal zrovna jistě. Kaneův centr ještě před ním málem hrál Stones do odkryté brány.

110

Obraz hry se otočil. Teď jsou to Angličané, kdo kontroluje balon a snaží se prokombinovat do zakončení.

111

Sterling se motal ve vápně, avšak Chiellini mu nakonec ve skluzu balon odpálil.

112

Anglické dobývání pokračuje, akce začíná odzadu.

113

Jorginho byl u míče dřív, jenže se mu noha svezla přímo na třísla skluzujícímu Grealishovi.

114

Žlutou kartu dostal Jorginho (Itálie)

117

Bernardeschi se dožadoval odpískání penalty pro Itálii, Stones měl ovšem ruku přímo u těla, když ho trefil jeho centr.

118

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Emerson, nahradil ho Alessandro Florenzi

120

Nový muž na trávníku Florenzi ještě získal roh pro Itálii.

120

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Jordan Henderson, nahradil ho Marcus Rashford

120

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Kyle Walker, nahradil ho Jadon Sancho

120

Bernardeschiho centr jen lízl Locatelli, míč tak jen prosvištěl ke druhému rohovému praporku.

120

Druhá část prodloužení se bude hrát ještě tři minuty navíc.

120

Kapitáni Chiellini a Kane jdou losovat k sudímu Kuipersovi, kdo začne a na kterou bránu se bude kopat.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 1:1

120

V prodloužení branka nepadla. O vítězi letošního Eura tak rozhodnou pokutové kopy.

120

Italové už jeden rozstřel na šampionátu zvládli, v semifinále porazili Španělsko. Angličané budou kopat penalty poprvé.

121

Zahrávají se pokutové kopy Itálie - Anglie

121

První budou kopat Italové.

121

Domenico Berardi (Itálie) PROMĚNIL. 1:0 v penaltovém rozstřelu.
Pickford se hnul k levé tyči, Berardi poslal balon opačným směrem.

121

Harry Kane (Anglie) PROMĚNIL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Donnarumma sice vystihl směr, jenže Kane zahrál penaltu perfektně. Razantní střela zaplula přesně k tyči.

121

Andrea Belotti (Itálie) NEDAL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Belotti si dal s rozehrávkou na čas, ale spíš znervózněl sebe než Pickforda. Anglický brankář jeho pokus likviduje u levé tyčky.

121

Harry Maguire (Anglie) PROMĚNIL. 1:2 v penaltovém rozstřelu.
Lépe trefit to snad nešlo... Maguire napálil balon přesně do horního rohu a rozbil brankovou kameru.

121

Leonardo Bonucci (Itálie) PROMĚNIL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Italským fanouškům zatrnulo, ale Bonucci nakonec dokázal míč kopnout nad Pickforda.

121

Marcus Rashford (Anglie) NEDAL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Rashford si počkal na pohyb Donnarummy, jenže pak poslal balon do tyče.

121

Federico Bernardeschi (Itálie) PROMĚNIL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Bernardeschi má nervy z ocele. Míč poslal po zemi a doprostřed, Pickford ale skákal k pravé tyči.

121

Jadon Sancho (Anglie) NEDAL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Sancho kopnul penaltu hrůzostrašně, Donnarumma míč chytá.

121

Jorginho (Itálie) NEDAL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Jorginhovo klasické poskočení tentokrát nezabralo. Pickford i s pomocí tyče jeho penaltu likviduje.

121

Bukayo Saka (Anglie) NEDAL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Další mladík selhává. Saka kopl míč stejně jako Sancho, Donnarumma střelu chytá.