Anglie v osmifinále vyhrála nad Německem 2:0 a ve čtvrtfinále nad Ukrajinou 4:0, Dánové nejprve v play off vyřadili Wales (4:0) a následně Česko po vítězství 2:1.

Anglie se s Dánskem dvakrát utkala loni na podzim v Lize národů, v Kodani s ním remizovala 0:0 a ve Wembley mu podlehla 0:1.

Anglie ještě nikdy nepostoupila do finále Eura, na velkém turnaji naposledy hrála finále na zlatém MS 1966, na minulém světovém šampionátu vypadla v semifinále s Chorvatskem.

Dánsko je v semifinále poprvé od roku 1992, kdy senzačně vyhrálo mistrovství Evropy.

o hráči
69. min Grealish o hráči
4 Rice
Rice
o hráči
95. min Henderson o hráči
19 Mount
Mount
o hráči
95. min Foden o hráči

o hráči
79. min Andersen o hráči
4 Kjaer
Kjaer
o hráči
Vestergaard
o hráči
105. min Wind o hráči
Stryger Larsen
o hráči
67. min Wass o hráči
Höjbjerg
o hráči
Delaney
o hráči
88. min Jensen o hráči
o hráči
67. min Nörgaard o hráči
Damsgaard
o hráči
67. min Poulsen o hráči

Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, de Vries

Anglie neprohrála v posledních 11 zápasech (z toho 10 výher) a během této série inkasovala jediný gól - nikoli však na Euru, kde drží čisté konto.

Do londýnského Wembley, kde turnaj vyvrcholí, může díky navýšení kapacity dorazit až 60 tisíc diváků. Svolení ovšem mají pouze obyvatelé Spojeného království...

Zatímco dánský trenér Kasper Hjulmand se drží hesla vítězná sestava se nemění, jeho anglický protějšek Gareth Southgate vrátil do zahajovací sestavy na turnaji zatím nevýrazného Saku místo Sancha.

Angličané poklekli, Dánové jim zatleskali.

1

Začal první poločas utkání Anglie - Dánsko

1

Angličané se vydali hned po rozehrávce na zteč, Delaney fauloval na půlce rozběhnutého Sterlinga.

2

Zápas začal pěkně zostra, za první dvě minuty odpískal rozhodčí Makkelie tři fauly.

4

Sterling přebral míč na levé straně, před vápnem mu ale odkopl míč do autu Stryger Larsen.

6

Kane poslal z pravé strany míč za dánskou obranu, Sterlingovi chyběly dva kroky, aby ho kopl do dánské brány.

8

Sterling odcentroval z levé strany do dánského vápna, Saka se ale k hlavičce přes Vestergaarda nedostal.

9

Saka si naběhl za dánskou obranu, dlouhý míč ale na hřišti nestihl.

10

Damsgaard si nasprintoval na kolmici, jenže Walker byl rychlejší a od míče ho ve vlastním vápně odstavil.

12

Mount se protáhl do dánského vápna, jenže míč mu uskočil a Vestergaard ho odkopl na první roh zápasu.

13

Kane připravil míč Sterlingovi, který ale ve vápně netrefil míč čistě a Schmeichel jeho slabou střelu po zemi snadno pokryl.

15

Kane to zkusil zpoza vápna, míč napálil vysoko nad dánskou bránu.

16

Dánové měli dvě šance ohrozit anglickou bránu. Po ztrátě Phillipse střílel Hojbjerg do náručí Pickforda, který pak vyhodil míč přímo na kopačky Braithwaita, pokus dánského útočníka skončil tečovaný na rohu.

17

Angličané roh ubránili, i když zákrok Stonese zaváněl faulem. VAR na něj ale neupozornil.

20

Zápasu by pomohl gól, tempo hry není vysoké, kupí se fauly.

22

Dánové kombinují na vlastní půlce hřiště, Angličané je nijak intenzivně nenapadají.

23

Angličané získali před vlastním vápnem míč, hned ho ale nepřesným odkopem odevzdali.

25

Přestože byl Damsgaard ve vápně obklíčený třemi anglickými hráči, dokázal vystřelit. Zadní tyč minul asi o metr.

27

Dánská defenziva zatím pracuje spolehlivě, dva centry do svého vápna odklidila do bezpečí.

28

Mount udeřil chtěně loktem do obličeje Dolberga, rozhodčí mu nepochopitelně kartu nedal.

29

Po dalším faulu domácích si Dánové staví míč nějakých 22 metrů od anglické brány.

30

Mikkel Damsgaard (Dánsko) vstřelil gól. Anglie - Dánsko 0:1
Fantazie. Damsggard napral míč přesně pod břevno anglické brány. Pozdě reagující Pickford si na něj sáhl konečky prstů, ale neměl nárok ho vyrazit.

33

Angličané poprvé na turnaji prohrávají, jejich výkon je zatím slabý a teď budou pod ještě větším tlakem.

35

Anglie může srovnat ze stejné situace, z jaké před chvílí skóroval Damsgaard.

36

Sterling nebyl tak šikovný, míč poslal do vyskakující dánské zdi.

36

Dánsko vyvezlo míč od vlastní brány až před anglické vápno, finální přihrávku ale pokazili.

38

Kane předložil míč Sterlingovi, který z pěti metrů trefil Schmeichela. To byla tutovka.

39

Simon Kjaer (Dánsko) vstřelil vlastní gól. Anglie - Dánsko 1:1
Kane narýsoval kolmici za dánskou obranu na rozběhlého Saku, který dával míč pod sebe Sterlingovi. Před nejlepším anglickým střelcem nešťastně zasáhl Kjaer, který zblízka zavěsil do vlastní sítě.

42

Dánsko vedlo jen devět minut, hned po inkasované brance ale přebralo aktivitu.

44

Teď zase zapnuli Angličané, kteří obléhají dánské vápno.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Anglie - Dánsko

47

Poločasová pauza Dánům prospěla, okamžitě začali vysoko napadat.

49
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Harry Maguire (Anglie)

49

Ještě než anglický stoper hlavičkoval, zasáhl loktem do obličeje Kjaera.

51

Dolberg převzal míč na hranici ofsajdu, jeho ránu vyrazil na roh Pickford. Ten se nakonec nekopal, protože rozhodčí zpětně pískl postavení mimo hru.

53

Pickford centr do vápna vyboxoval, přitom nikdo kolem něho nebyl a míč mohl chytit.

55

Maguire se chytá za hlavu. Schmeichel jeho gólovou hlavičku po přímém kopu Mounta konečky prstů vytěsnil u pravé tyče.

57

Hra nabírá na obrátkách, Dánsko si rychlé akci kopne roh.

58

Míč sice neopustil hrací plochu, ale rozhodčí to viděli jinak, takže Braithwaith střílel zbytečně.

59

Dolberg skryl střelu za nohy obránce, Pickford ale proti jeho slabému pokusu zasáhl.

61

Mount a po něm i Saka finální přihrávku pokazili, z nadějné akce Angličanů tak nic nebylo.

64

Angličané hodně přidali, z tlaku ale vyprodukovali jen slabou střelu Mounta do náručí dánského brankáře.

66

Dánové chystají střídání, u postranní čáry stojí hned tři hráči.

67

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Jens Stryger Larsen, nahradil ho Daniel Wass

67

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Mikkel Damsgaard, nahradil ho Yussuf Poulsen

67

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Kasper Dolberg, nahradil ho Christian Nörgaard

69

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Bukayo Saka, nahradil ho Jack Grealish

71

Po hromadném střídání tempo hry upadlo. Hlavně rozjeté Angličany přibrzdilo.

72
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Daniel Wass (Dánsko)
Wass duel dvou střídajících hráčů prohrál, Grealishe podkopl.

73

Mount měl co dělat, aby centr Mounta mířící pod břevno vytáhl na roh.

74

Kane leží v dánském vápně, rozhodčí ale pískl předchozí faul anglického kanonýra na Poulsena. VAR výrok potvrdil.

77

Delaney centr přetáhl, Walker ho zkontroloval do zámezí. Angličané budou odkopávat od vlastní brány.

79

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Andreas Christensen, nahradil ho Joachim Andersen
Dánský obránce si natáhl sval a musí střídat.

80

Mount a Norgaard jdou na kobereček k rozhodčímu, jemuž se nelíbilo jejich pošťuchování.

80

Sváteční střelec Phillips natáhl k ráně z dálky, míč proskákal vedle tyče do zámezí.

82

Na centr Shawa si naskočil Stones, bokem k bráně hlavičkoval hodně vedle brány.

83

Kane dostal míč do běhu, z úhlu to měl těžké, přesto zkusil vystřelit a Schmeichel musel na zem, aby zasáhl.

84

Dánové zahrozili po levé straně, Delaney ale centr zpackal a míč poslal do zámezí.

85

Poulsen zatáhl Stonese na půlce za dres a jen rozhodčí Makkelie ví, proč mu nedal kartu.

88

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Thomas Delaney, nahradil ho Mathias Jensen

89

Dánové se o výhodu rohu připravili sami, Vestergaard ve výskoku fauloval.

90

Rozhodčí nastaví druhý poločas o šest minut.

90

Kane si chystal míč na střelu, Dánové ho ale z pozice vytlačili až k brankové čáře, kde anglický kapitán o míč přišel.

90

Phillips vypálil nad bránu, předtím Kane sebral míč Grealishovi z ideální střelecké pozice a jen se vyčítavě podíval po svém spoluhráči.

90

Od prodloužení nás dělí dvě minuty.

90

Maguire opět kraloval ve vzduchu, Schmeichel u bližší tyče proti jeho málo razantní hlavičce snadno zasáhl.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1

91

Začalo první prodloužení utkání Anglie - Dánsko

91

Hojbjerg si u rozhodčího stěžoval, že ho někdo z hlediště oslňoval dálkovým světlem.

94

Kane dostal míč do běhu, z úhlu to měl těžké, přesto vypálil a Schmeichel musel na zem, aby rukavicí zasáhl. Balon mířil na zadání tyč.

95

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Mason Mount, nahradil ho Phil Foden

95

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Declan Rice, nahradil ho Jordan Henderson

96

Sterling si naběl do stojícího Vestergaarda a po nárazu do urostlého stopera Dánska se těžce zvedal z trávníku.

98

Grealish vypálil zpoza vápna do míst, kde stál Schmeichel, který míč vyboxoval.

100

Angličanům zbylo zjevně více sil a prvních deset minut prodloužení se hraje výhradně na obranné půlce Dánska.

102

Po zákroku Maehleho na Sterlinga pískl rozhodčí penaltu pro Anglii, i když se zdálo, že na hřišti byly v té době dva míče.

103

Věc přezkoumá VAR.

104

Penalta se bude kopat, míč si staví Kane.

104

Harry Kane (Anglie) vstřelil gól. Anglie - Dánsko 2:1
Kane měl kliku jako hrom. Schmeichel jeho střelu k tyči vyrazil, ale přímo k nohám dobíhajícího anglického kapitána, který míč zblízka zametl do sítě a okamžitě odčinil svoje penaltové zaváhání.

105

Ještě přímý kop pro Angličany na konci tříminutového prodloužení prvního prodloužení.

106

Grealish vydržel na hřišti jen 36 minut, než ho anglický trenér před druhým prodloužením stáhl.

108

Místo aby Angličané unavené Dány dorazili, jejich aktivita po vedoucí brance opadla a Pickford už tahá čas při odkopu.

112

Dánové kombinují před anglickým vápnem, k ohrožení Pickforda se ale nedostávají.

113

Anglický brejk pokazil Kane, který prováhal moment ke střele i nahrávce a o míč ve vápně přišel.

115

Braithwaith se odhodlal ke střele a po teči Stonese budou Dánové kopat roh.

115

Nejvýše vyskočil Kane, který si teď plní také obranné úkoly.

116

Anglie je pod tlakem, Maguire hlavičkoval na další roh.

116

A znovu byli úspěšnější angličtí hráči.

119

Angličané drží míč a rozvážně kombinují, aby uteklo co nejvíce času.

120

Angličané tři minuty nepůjčili Dánům míč, než jim utekl do autu.

120

Sterling se probil do střelecké pozice, jenže se dostal blízko ke Schmeichelovi a míč napálil do jeho těla.