Itálie v osmifinále vyřadila Rakousko 2:1 po prodloužení a ve čtvrtfinále Belgii 2:1, Španělsko si nejprve poradilo s Chorvatskem 5:3 po prodloužení a následně se Švýcarskem na penalty.

Je zajímavé, že oba týmy mají vyrovnanou vzájemnou bilanci: 11 výher a porážek a 15 remíz.

Ptáte se, co poslední setkání na evropských šampionátech? Itálie v osmifinále Eura 2016 porazila Španělsko 2:0, čtyři roky předtím mu ale podlehla ve finále 0:4 a ve čtvrtfinále 2008 na penalty.

Itálie od září 2018 neprohrála 32 zápasů po sobě (27 výher, 5 remíz), což je národní rekord, a v posledních 13 zvítězila. Španělsko od loňského října drží sérii 13 duelů bez porážky.

o hráči
73. min Tolói o hráči
18 Barella
Barella
o hráči
85. min Locatelli o hráči
Jorginho
o hráči
Verratti
o hráči
73. min Pessina o hráči
10 Insigne
Insigne
o hráči
85. min Belotti o hráči
Immobile
o hráči
62. min Berardi o hráči
14 Chiesa
Chiesa
o hráči
107. min Bernardeschi o hráči

ŠpanělskoŠpanělsko(4-3-3)

23 Simón
Simón
o hráči
Azpilicueta
o hráči
85. min M. Llorente o hráči
12 García
García
o hráči
109. min P. Torres o hráči
o hráči
70. min Rodri o hráči
Busquets
o hráči
106. min Alcántara o hráči
26 Pedri
Pedri
o hráči
F. Torres
o hráči
62. min Morata o hráči
Oyarzabal
o hráči
70. min Moreno o hráči
19 Olmo

Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp

Do londýnského Wembley, kde turnaj vyvrcholí, může díky navýšení kapacity dorazit až 60 tisíc diváků.

Vítěz se v neděli 11. července utká ve finále s Anglií, nebo českým přemožitelem Dánskem.

Itálie je favoritem zápasu, ale otazníkem je, jak se vyrovná s absencí hvězdného Spinazzoly, který si přetrhl achilovku a čeká ho dlouhá pauza. V dnešním duelu na levém kraji obrany nastupuje Emerson.

Španělé se na semifinále vytasili s jedním překvapením, když na hrotu útoku dostává příležitost Oyarzabal. Nenastupují Moreno a Morata, s jejichž formou zřejmě trenér nebyl spokojen.

Chystají se státní hymny obou soupeřů.

Výkop provedou Španělé.

1

Začal první poločas utkání Itálie - Španělsko

1

Španělé se s rozehrávkou vrátili k brankáři, od kterého začínají po zemi.

1

Sedmatřicet vteřin jsme čekali na první faul, kombinaci Španělů jím narušil Verratti.

2

Španělé si chtěli míč co nejdéle ponechat a dostat se kombinačně do zápasu, ale relativně brzo chybovali. Na tahu je Itálie.

3

Bonucci na své holeni pocítil důrazný nájezd Olma.

4

Tak jak to na tomto Euru bývá, i teď asistent rozhodčího nechává dohrát akci Italů a až pak zvedá praporek. Barella si tedy užil operaci před brankou a lob, jímž trefil tyčku.

5

Hosté (Španělé) se zatím hledají, jejich rozehrávka letí do autu.

5

Itálie hraje na hraně na ofsajd lajně, podruhé letí praporek nahoru.

6

Torres se pokusil zrychlit hru směrem do italského vápna, přihrávka na Olma byla moc prudká.

7

Španělsko obehrává polovinu hřiště a z hlediště se nese poměrně silný pískot. Už víme, kdo bude mít dnes ve Wembley převahu.

8

Italské napadání platí.

8

Ne už tak přechod do kontru, přihrávka do náběhu skončila v zámezí.

9

Alba přihrával do středu pokutového území Italů, kde byl nejlépe postaven Bonucci a odkopává.

10

Verratti vletěl do španělského postupného útoku, Španělé s námahou udrželi míč pod kontrolou.

10

Moment pro zakončení prováhal Oyarzabal, volil ještě přihrávku před branku a tu Italové nepustili.

11

Během posledních minut se hra přesunula stabilněji na italskou polovinu.

12

Oyarzabal nehraje na hrotu, jak jsme před zápasem avizovali, ale chodí si pro míče do hloubky a zapojuje se do tvorby hry.

13

Španělsko tedy hraje bez klasického hrotu, o to soustředěněji a ve větším počtu hráčů postupují kombinačně kupředu.

13

A tak přece se Oyarzabal objevil za italskou obranou, a byl z toho náznak obrovské šance! Jenže po kolmé přihrávce si španělský hráč nechal míč za sebou.

15

Torres pohotově vystartoval na balon, který od sebe lajdácky odehrál jeden z Italů, a bez vymýšlení ze střední vzdálenosti vypálil. Střelou po zemi minul pravou tyč.

16

A další bleskový přechod Španělů středem hřiště! Patičkou tam přečíslení vytvořil Olmo.

16

Finální přihrávka hostům selhala.

17

Italové dlouho nehráli, Chiellini ho nepřesnou přihrávkou odevzdal.

17

Úspěšně se v napadání projevili i Italové, dosud spíš zakřiknutí. Barella vybojoval na Busquetsovi faul.

18

Insigne se při standardce pokusil postavenou španělskou obranu přelobovat, dva jeho spoluhráči se za míčem hnali, brankář Simón byl ale rychlejší.

19

Španělský rohový kop.

19

Zahraný tak, že míč končí na polovině hřiště.

20

Verrattiho dotěrnost slavila úspěch v souboji s Olmem.

21

Italové prováhali velkou šanci k zakončení do prázdné branky! Emerson postupoval k pokutovému území, Simón vyběhl proti němu a nedokázal zasáhnout. Jenže domácí místo střely začali hledat ještě tutovější postavení.

23

Chiellini se příliš opřel do pasu k pravé lajně na Chiesu a míč poslal na tribunu.

24

Busquets šel do souboje před velkým vápnem a hned padal, tohle mu rozhodčí pískat nebude.

25

Olmo nadvakrát střílel a byl blízko gólu! První ránu nasměroval do bránícího Di Lorenza, druhou pak k tyči po Donnarummově pravici. Italský gólman se tam vrhnul a gólovou střelu vyrazil.

27

Donnarumma nerozehrál dobře, přímo na střed, kde číhali Španělé na start kontru. Znovu to byl Olmo, kdo mu chtěl zahrozit, rozbil se však o obranu Itálie před velkým vápnem.

28

Di Lorenzo okopával Torrese tak dlouho, až mu rozhodčí odpískal faul.

30

Pohyb na italské lavičce značí brzké střídání! Italové nehrají tak, jak se od nich jako od favorita čekalo.

32

Rozhodčí Brych uklidňuje Torrese, který z boku loktem srazil Di Lorenza.

32

Těžko říct, kdo z Italů půjde dolů, viditelné zdravotní potíže nemá nikdo.

32

To potíže s míčem má hodně z nich, demonstroval to ztrátou Emerson.

33

Olmo si troufnul na střelu zpoza pokutového území, poslal ji poměrně vysoko nad.

34

Donnarumma překopl skoro celé hřiště a po souboji získávají území Italové.

34

Neporadili si, na jejich autové vhazování byli Španělé připraveni.

35

Po důrazném forčekingu na půli hřiště další šance na protiútok pro Italy, Insigne ho nedotáhl do koncovky.

36

Di Lorenzo si hlasitě říká o kartu, u lajny zajel znovu do Torrese a ten se zařváním od souboje odpadl.

37

Hra se nám vyrovnala, taktika převažuje.

37

Změnit se to pokusil Emerson, z místa obránce si to namířil prostředkem přímo k brance. Doběhl až před pokutové území, kde po čistém souboji upadl.

39

Busquetsova patička nevyšla, Italové jdou do ofenzívy.

40

Hru rychle otočili Španělé, na pravém křídle se uvolnil Oyarzabal a z první se pokusil obstřelit gólmana. Zakončení mu však vyletělo do nebes.

42

Přečíslit zataženou italskou obranu se pokusil Bonucci, jeho rychlý výpad přinesl přihrávku do ofsajdu.

44

Dravý Emerson zase vystartoval po levém křídle, Koke ho dostihl a lehce do něho hrudí strčil. Při té rychlosti, kterou Emerson vyvinul, to stačilo k dramatickému pádu.

45

Emerson je u všeho důležitého. Insigne mu nabil na levé křídlo, italský obránce vypálil levačkou a orazítkoval břevno!

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Itálie - Španělsko

47

Dvě minuty byli aktivnější Španělé, než si při přihrávce na krátkou vzdálenost nepohlídal ofsajdové postavení Torres.

48

Simónovi selhala rozehrávka, je z toho rohový kop pro Itálii.

48

Na malém vápně kraloval při obranné hře hlavou Laporte.

49

Proti stejnému obránci šel do souboje jeden proti jednomu Immobile. Laporte mu nedal ani centimetr prostoru.

50

Hra se konečně rozproudila! Olmo z pravého křídla hledal před brankou Torrese, před nímž na roh zahrál Di Lorenzo.

50

Centr směrem do branky vyboxoval Donnarumma.

51
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Sergio Busquets (Španělsko)
Immobile našlápl v obraně a dral se kupředu, za cenu faulu ho zastavil Busquets.

52

Z obranného odkopu se stal velmi nebezpečný brejk Španělska! Na míč si naběhl Oyarzabal, předložil tutovku nabíhajícímu Busquetsovi a ten těsně přestřelil.

53

Ranou mezi obráncovýma nohama odpovídá střelou na zadní tyč Chiesa! Simón byl bleskově na zemi a ránu kryje.

55

Španělé vyčkávali, pak se italskou obranu pokusili překonat dloubáčkem. Nevyšlo to.

57

Verratti útočil do plných, přesto se dokázal vymotat z obklíčení a předat míč do levého křídla.

57

Vznikla z toho přihrávka do připravené španělské obrany.

58

Ze střední vzdálenosti napřáhl Oyarzabal, vypálil sice prudce, ale přímo na brankáře. Donnarumma rukama chytá.

59

Znovu jsou Španělé v držení míče a obehrávají pokutové území soupeře.

60

Korunovat akci se pokusil Alba, centr před branku mu nevyšel.

60

Federico Chiesa (Itálie) vstřelil gól. Itálie - Španělsko 1:0
Albův centr přímo do brankářových rukavic má pro Španělsko trpkou dohru! Donnarumma okamžitě založil útok, Italové se dostali na opačnou stranu hřiště a Chiesa tam bleskovou kombinaci zakončuje technickou ranou zpoza vápna na zadní tyč.

62

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Ciro Immobile, nahradil ho Domenico Berardi

62

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Ferran Torres, nahradil ho Álvaro Morata

64

Španělé se hned pokoušejí přitlačit, z jejich rozvláčných kombinací létají častěji centry před branku.

65

Oyarzabal měl na hlavě vyrovnání! Naběhl si za italskou obranu, dočkal se vysoké míče, nedokázal ho ale usměrnit do branky.

67

Olmo si nechal sklepnout balon do druhé vlny, v plném běhu napálil míč pravačkou a těsně minul levou tyč!

67

Barella při průniku zastaven, nepíská se.

68

Berardi protlačil balon do brejku pro Chiesu a ten se dere před španělskou branku.

68

Chiesa si počkal, až mu naběhne Berardi, a vrátil mu přihrávku! Střídající Ital se pokusil prostřelit Simóna mezi nohama, brankář Španělska mezeru rychle zavřel.

69

Myslím si, že před sebou máme atraktivních dvacet minut, protože Španělé ukazují schopnost přitlačit v tlaku a Italové prahnou po pojistce v podobě druhé trefy.

70

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Mikel Oyarzabal, nahradil ho Gerard Moreno

70

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Koke, nahradil ho Rodri

71

Donnarumma se natahoval po Albově centru, nedíval se za sebe a odtud mu nastavil stoličku Azpilicueta. Klukovský faul.

73

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Marco Verratti, nahradil ho Matteo Pessina

73

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Emerson, nahradil ho Rafael Tolói

75

Olmo španělský přechod do útoku uspěchal, Laportovu přihrávku prodloužil jen do postavené italské obrany.

77

Morata dostal nabito do pokutového území, vylekal ho bránící Bonucci a nakonec Morata svoji ránu namířil do jeho nohy.

77

Španělé už spěchají, Alba svojí kolmicí nenašel nikoho. Míč má u nohou Donnarumma.

78

Španělská obrana není koncentrovaná, brankář Simón často vybíhá k rozehrávce a smrdí to nějakým nedorozuměním.

80

Itálie vytlačuje napadáním rozehrávku Španělska až k jeho brance.

80

Berardi z toho dokonce vytěžil střelu, neměl však srovnané nohy a vypálil slabě.

80

Álvaro Morata (Španělsko) vstřelil gól. Itálie - Španělsko 1:1
Střídající Morata srovnává po narážečce, kterou se spoluhráčem zcela rozebral italskou obranu. Jednoduše se dostal až před brankáře, naznačil mu ránu na levou ruku a zakončil do prázdného opačného kouta branky.

82

Španělsko je při chuti, okamžitě se stěhuje zpět před italskou branku.

83

Na rohový kop si před malým vápnem naběhl Busquets, Donnarumma netakticky vyběhl a italská branka zívala na potenciálního střelce! Busquets ale netrefil.

84

Morata je k neudržení! Naběhl si na kolmici, předložil morenovi a ten z druhé vlny přestřelil.

85

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Nicolo Barella, nahradil ho Manuel Locatelli

85

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Lorenzo Insigne, nahradil ho Andrea Belotti

85

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel César Azpilicueta, nahradil ho Marcos Llorente

88

Alba uvolnil na levém křídle rychle postupujícího Moratu, který si však při pokusu a o kličku ukopl balon do zámezí.

89

Italské vhazování na španělské polovině.

90

Už se hraje opatrně.

90

Olmo měl snahu uvolnit se mezi několika Italy, nahrával do pokutového území a tam Chiellini v pádu na zem možná zahrál rukou.

90

Nastavují se tři minuty.

90

Víc vůle rozhodnout mají hosté, dostali se k zahrávání rohového kopu.

90

Ani Španělé ale neriskují, raději než kombinaci zvolili jednoduchou přihrávku a tu má v rukou Donnarumma.

90

Teď Berardi v honbě za Chiesovým pasem, nedoběhl ho ale ani za čarou.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1

91

Začalo první prodloužení utkání Itálie - Španělsko

91

Olmo záhy po zpracování balonu stržen na zem, fauloval ho tolói.

92

Olmo sám standardku rozehrál, centrem našel jen hlavu bránícího italského hráče. Následuje útočný španělský faul.

93

Tvrdý střet, ze kterého s bolestivými grimasami odpadli Alba a Berardi. Oba budou v pořádku.

95

Španělská chvilka na mazlení s míčem. Italové vysunuli napadání a hosté přihrávají na jistotu brankáři.

96

Belotti při výskoku na nakopávaný míč postrčen zezadu, upadl a svíjí se ve středovém kruhu.

96

Rozhodčí Brych po určité prodlevě přerušuje hru, aby se Belotti dal dohromady.

97

Pedri vyvezl balon a rozdal doleva, kde si Olmo došel pro faul. Tolói neměl moc jiných možností, než ho stáhnout na zem.

97
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Rafael Tolói (Itálie)

98

Olmo přihrávku poslal na teč nebo na dorážku, balon vyplaval před Donnarummou a ten musel rychle na zem, aby míč vyrazil!

98

Nepřehledná situace ve změti těl před brankou Itálie pokračovala, po dalších dvou třech odrazech skončil míč vedle pravé tyče.

100

Španělsko začíná být opět lepší, Italové jejich akce raději zastavují co nejdřív a nejdál od branky fauly.

102

Moreno zatočil svoji přihrávku směrem k brance, Donnarumma vyběhl a balon vyboxoval, ale jen k Llorentemu, který hned dorážel. Trefil nohy zaskakujícího obránce Bonucciho.

103

Belotti si naběhl do ofsajdu.

104

Olmo má prsty prakticky ve všem, co Španělé vymýšlejí. Jeho kolmice směřovala na Moratu, střídající útočník byl dobře pokrytý.

105

Italové v této fázi hry rezignovali na cokoliv jiného než je bránění.

105

Llorente dostal prostor na pravém křídle, odkud přihrával na malé vápno, ovšem pozičně výtečně postavený Bonucci zasáhl.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 1:1

105

Hráči na obou stranách toho mají viditelně dost, někteří se během taktické porady protahují.

106

Začalo druhé prodloužení utkání Itálie - Španělsko

106

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Sergio Busquets, nahradil ho Thiago Alcántara

106

Donnarumma váhal s odkopem, než před ním skluzem projel Morata, a pak odkop nasměroval do zámezí.

107

Španělé pokračují v útočení. Kdo jiný než Olmo si vzal balon, hned u něho byl Locatelli a srazil ho.

107

Střídání Itálie: ze hřiště odešel Federico Chiesa, nahradil ho Federico Bernardeschi

108

Alcántara nasměroval svůj nákop do zdi, míč po teči skončil u brankáře.

108

Italové vystrčili růžky, jejich brejk přerušil obranným skluzem Laporte.

109

Několik hráčů trápí křeče.

109

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Eric García, nahradil ho Pau Torres

110

Berardi se uvolňoval ve španělském vápně, chystal si to na levačku, ale nastřelil někoho před sebou.

111

Berardi dopravil míč do španělské sítě, bylo to ale po asi dvoumetrovém ofsajdu.

113

Italové vysunuli svoji obranu výš od pokutového území, aby se nedostávali pod tlak v nebezpečné blízkosti branky.

113

Dál však hraje především Španělsko.

113

Alcántarovi nesedla křížná přihrávka, má ji v rukou Donnarumma.

114

I Španělům samozřejmě docházejí síly, a tak se jim zatažená italská obrana překonává těžko.

115

Belotti vybojoval míč, rychle mu do brejku vystartoval jeden ze spoluhráčů, Belotti mu ale nedokázal prostrčit míč do sóla.

115

Moreno si vyměnil míč s Llorentem, následoval centr opět jen do Bonnarummova území.

116

Belotti se sice vydal dopředu, ale taky do ofsajdu.

118

Italové přesunuli pár hráčů na útočnou polovinu, kde jim ale nevyšlo autové vhazování a Bonucci musel faulovat Moratu.

118
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Leonardo Bonucci (Itálie)
Zase tak hrozné to nebylo, ale nohu Bonucci zvedl vysoko.

119

Pedri chtěl do pokutového území projít přehuštěným středem, nepovedlo se.

120

Španělská kolmice končí za italskou brankou, začíná to vypadat na penalty.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 1:1

120

Unavené bojovníky na obou stranách čeká rozstřel, ultimátní zkouška nervů.

120

Brankáři se zdraví v přátelském objetí. Jeden z nich půjde dnes z hřiště zdrcený, ale jsou to pořád parťáci.

120

Losování „vyhrál“ Chiellini, zahajovat rozstřel bude Itáie.

121

Zahrávají se pokutové kopy Itálie - Španělsko

121

Manuel Locatelli (Itálie) NEDAL. 0:0 v penaltovém rozstřelu.
Locatelli si vybral stranu po Simónově pravici, španělský brankář tam ale byl včas.

121

Dani Olmo (Španělsko) NEDAL. 0:0 v penaltovém rozstřelu.
Ani první španělský pokus není úspěšný, Olmo přestřeluje!

121

Andrea Belotti (Itálie) PROMĚNIL. 1:0 v penaltovém rozstřelu.
Také mířil k pravé tyči, Simón tam zase šel, ale rána byla prudká a zapadla do sítě.

121

Gerard Moreno (Španělsko) PROMĚNIL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Moreno svůj rozběh téměř přerušil a pak kopl do horní poloviny branky. Jistý gól.

121

Leonardo Bonucci (Itálie) PROMĚNIL. 2:1 v penaltovém rozstřelu.
Bonucci dává bezpečně. Simón šel potřetí po své pravici, italský matador zakončil na opačnou stranu.

121

Thiago Alcántara (Španělsko) PROMĚNIL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Taky s jistotou a na opačnou stranu.

121

Federico Bernardeschi (Itálie) PROMĚNIL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Střídající Ital se nechal rozhodit Simónovým poskakováním a zakončil do horního koutu nad něho.

121

Álvaro Morata (Španělsko) NEDAL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Slabě kopnutá penalta, Donnarumma ji chytil svojí levou rukou a Italové jsou blízko finále!

121

Jorginho (Itálie) PROMĚNIL. 4:2 v penaltovém rozstřelu.
Jorginho s ledovým klidem proměňuje! Taky on se cestou k míči skoro zastavil, zasekl svoji střeleckou nohu a tou pak lehce trefil volný kout po Simónově levici. Španělský gólman už v době svého pohybu věděl, že si vybral špatnou stranu, a místo skoku jen rezignovaně zaklekl.

121

Španělé byli odvážnější, Italové důslednější, a jejich sázka na obranu vyšla.

121

(Itálie) vstřelil gól. Itálie - Španělsko 2:1

121

Zápas byl ukončen po penaltovém rozstřelu. Zápas byl ukončen 2:1

121

O druhé místo ve finále hrají zítra Angličané s Dány. Opět budeme u toho s online přenosem.