Penaltu dal: 121. A. Kramarič, 121. L. Modrič, 121. I. Rakitič
Penaltu nedal: 121. M. Badelj, 121. J. Pivarič
Penaltu dal: 121. S. Kjaer, 121. M. Krohn-Dehli
Penaltu nedal: 121. C. Eriksen, 121. L. Schöne, 121. N. Jörgensen

115. M. Zanka

Střely na branku: :; Střely mimo: :; Rohové kopy: :
Počet diváků: 40 851 (91 % z kapacity 44 899)

Tři zápasy, tři výhry a hladký postup do osmifinále. Chorvatsko ve skupině nezaváhalo ani jednou, dokonce si poradilo i s Argentinou. Dánsko také neprohrálo, vyhrálo ale jen první utkání proti Peru, pak přišly dva nerozhodné výsledky.

Pro Dánsko by postup do čtvrtfinále znamenal vyrovnání nejlepšího výsledku na mistrovství světa, který zaznamenalo v roce 1998. Tento turnaj byl historický také pro Chorvaty, kteří to na něm dotáhli ještě o kolo dál.

Vítěz tohoto souboje v Nižném Novgorodu narazí ve čtvrtfinále na domácí Rusko.

Favoritem jsou Chorvati, kteří ve skupině přehráli Nigérii 2:0, Argentinu dokonce 3:0 a i v sestavě plné náhradníků Island 2:1. Dvakrát už skóroval hvězdný Luka Modrič, jeden zásah přidali Rebič, Rakitič, Badelj a Perišič. Jeden gól si dal chorvatský soupeř sám.

Strinič
81. min Pivarič o hráči
18 Rebič
Rebič
Rakitič
10 Modrič
Modrič
Brozovič
71. min Kovačič o hráči
Perišič
97. min Kramarič o hráči
Mandžukič
108. min Badelj o hráči

Christensen
46. min Schöne o hráči
Delaney
98. min Krohn-Dehli o hráči
10 Eriksen
Eriksen
20 Poulsen
Poulsen
Cornelius
66. min Jörgensen o hráči
Braithwaite
106. min Sisto o hráči

Rozhodčí: -
Počet diváků: 40 851

Dánové herně příliš neoslnili, po úvodní šťastné výhře nad Peru 1:0 remizovali s Austrálií 1:1 a v nudném duelu s Francií 0:0. O dosavadní dva góly se postarali Poulsen a Eriksen.

Do dánské sestavy se po trestu vrátil útočník Poulsen, proti předchozímu zápasu bude hrát rovněž krajní bek Knudsen.

Chorvatský trenér Dalič postavil stejnou jedenáctku jako při vítězství nad Argentinou. V posledním zápase skupiny z této základní sestavy nastoupili od začátku jen Modrič a Perišič, zbytek odpočíval.

Zápas bude pískat Argentinec Nestor Pitana.

Hlavní předností dánského souboru je defenziva, brankář Kasper Schmeichel v posledních sedmi mezistátních duelech inkasoval jediný gól. Dánsko je neporaženo už 18 utkání v řadě.

Chorvati se budou chtít poučit z posledního Eura, kde s podobně našlapaným kádrem jako nyní odehráli zbytečně opatrné osmifinále s Portugalskem, v němž v závěru prodlouží inkasovali rozhodující gól.

Zajímavostí je, že ani jeden tým z této dvojice nikdy na mistrovství světa nehrál prodloužení. Změní se to dnes?

1

Začal první poločas utkání Chorvatsko - Dánsko

1

Duel začal hlavičkovanou na chorvatské polovině, Vida odklidil míč směřující do pokutového území do autu.

1

Mathias Jörgensen Zanka (Dánsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Dánsko 0:1
To je šokující úvod! Dlouhý aut propadl až ke vzdálenější tyči k Mathiasu Jörgensenovi, přezdívanému Zanka. Ten vystřelil po zemi a brankáři Subašičovi se nepříliš prudký pokus odrazil od ruky za brankovou čáru.

4

Mario Mandžukič (Chorvatsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Dánsko 1:1
Dánské vedení mělo kratičký život! Vrsaljkovu střílenou přihrávku z pravé strany odpálil Kjaer přímo do spoluhráče Christensena, od nějž se míč odrazil k Mandžukičovi. Ten skákající balon z hranice malého vápna pohotově uklidil k tyči.

8

Hra se po dvou bleskových zásazích trochu uklidnila a má očekávaný scénář. Chorvati drží míč a Dánové vyrážejí do přímočarých protiútoků.

9

Do chorvatského vápna letěl další dlouhý aut, tentokrát bránící hráči míč pohodlně odklidili.

11

Rebič si na hranici šestnáctky vykoledoval faul Zanky. Velmi výhodná pozice pro Chorvaty.

12

Perišičovu střelu přizvedl Delaney stojící ve zdi na roh.

13

Modrič vysunul do šestnáctky Rebiče, jeho centr od brankové čáry byl příliš vysoký.

15

Chorvati podle očekávání obléhají dánské pokutové území. Většinu akcí zatím vedou po pravé straně.

17

Dánské ofenzivní výlety jsou zatím hodně nesmělé, muži v červenobílé kombinaci spíše odevzdávají míče.

18

Dlouhý nákop Corneliuse doskákal až k chorvatskému brankáři.

19

Perišič si z levé strany navedl míč do dánské šestnáctky, jeho střela trefila prvního protivníka před ním.

20

Mandžukič, na něhož směřoval přetažený centr, upadl po souboji s Knudsenem. Rozhodčí faul nepískl a opakované záběry mu daly za pravdu.

23

Dánské přečíslení vedl Eriksen, který těsně před pokutovým území napřáhl. Chorvati jeho střelu srazili na roh, ten poté bez potíží ubránili.

26

Stadionem obíhá mexická vlna, na hřišti se nic tak vzrušujícího v posledních minutách nekoná.

27

Dánům vyšla skvělá kombinace, v jejímž závěru Eriksen vysunul do pokutového území Braithwaita. Ten z mírného úhlu trefil nohu vybíhajícího brankáře Subašiče.

29

Také Chorvati zahrozili. Tvrdou ránu Rakitiče z dálky Schmeichel vyrazil, následně jej z téměř nulového úhlu prověřil Rebič. Odražený míč se poté dostal k Perišičovi, který ve vyložené pozici napálil balon nad břevno.

32

Po dánském rohu míč poskakoval chorvatským vápnem. Chvíli na to se k centru dostal Eriksen, ale našel jen ruce Subašiče.

33

Strinič se nebojácně pustil mezi tři dánské soupeře, ale předkopl si při tom příliš míč a ten tak sebral brankář Schmeichel. Navíc si chorvatský krajní bek při své akci pomohl faulem.

35

Modrič poslal obloučkem míč k levé autové čáře Perišičovi, jeho centr zblokoval Poulsen a následně odpálil do bezpečí Kjaer.

38

Chorvati víc drží míč, ale jen těžko pronikají dánským valem.

39

Chorvati mohli udeřit z přímého kopu, když Modrič elegantně zakroutil míč na hlavu Lovrena, ten však z hranice malého vápna prodloužil balon těsně vedle vzdálenější tyče.

42

Chorvati už si na dlouhé auty dávají pozor, obdivuhodně dlouhý hod Knudsena opět bez potíží zpacifikovali.

42

Blízko ke gólu měl Eriksen, když si v rohu pokutového území vyměnil míč s Poulsenem a poslal oblouček směrem k bráně. Těžko říct, zda šlo o centr nebo chytrou střelu, míč každopádně drcl do břevna!

44

Strinič z levé strany přiťukl míč nabíhajícímu Rakitičovi, tomu však střela z první příliš nesedla a Schmeichel přízemní pokus bez větší námahy chytil.

45

Rozhodčí nastaví první poločas o jednu minutu. Na trávníku zůstal ležet Mandžukič, jehož výraz ve tváři nevěstí nic dobrého. Ale nakonec chorvatský útočník odkráčel po svých.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

45

První půle nabídla dva bleskové góly a několik dalších šancí poměrně rovnoměrně rozdělených na obě strany. Chorvati mají územní převahu, ale Dánové se také dokáží dostat do nebezpečného zakončení.

45

Na celkový počet střel vede Chorvatsko 9:5, na pokusy na bránu 3:2. Držení míče v poměru 55:45 pro Chorvatsko je vyrovnanější, než se čekalo. Dánové zatím s favoritem hrají vyrovnanou partii.

45

Aby oba týmy skórovaly během úvodních čtyř minut, se v historii mistrovství světa stalo pouze jednou. A to na minulém šampionátu při duelu Argentiny s Nigérií.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Chorvatsko - Dánsko

46

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Andreas Christensen, nahradil ho Lasse Schöne

48

Druhá půle začíná opatrně, ani jeden tým se příliš nežene dopředu.

50

Mandžukič se pral s Kjaerem o míč zbytečně, chorvatskému útočníkovi byl odpískán ofsajd.

51

Knudsenův centr od brankové čáry sebral ze vzduchu Subašič.

53

Poté, co na útočné polovině chvíli kombinovali Dánové, se k míči vrátili Chorvaté. Ani oni se však daleko nedostali.

55

Po změně stran mají častěji míč na kopačkách Dánové, kteří si troufají i na vysoké napadání.

56

O první rozruch se postarali Dánové, když na pravé straně rozkmital nohy Poulsen a poslal přízemní centr do vápna. Ten Vida odvrátil jen k Braithwaitovi, který si míč posunul kolem něj, při pokusu o rychlé zakončení se však ukopl.

59

Až nyní se Chorvatům ve druhém poločase povedla kloudnější akce. V jejím závěru si na Perišičův centr nabíhal osamocený Rakitič, ale míč pro něj byl příliš dlouhý.

61

Poulsen si parádně zpracoval dlouhatánský nákop Kjaera, ale narážečka na hranici chorvatského pokutového území už mu nevyšla.

63

Delaney se od půlící čáry rozběhl až do chorvatského vápna, míč se nakonec odrazil k Braithwaitovi, kterému utekl. Dánsko má ve druhém poločase navrch.

64

Rychlý chorvatský kontr přivedl do pokutového území Perišiče, jeho snahu o zakončení zmařil Dalsgaard.

65

Dánové zblokovali také střelu Rebiče, po níž se míč odrazil vysoko do vzduchu a nakonec jej důrazně vyboxoval Schmeichel.

66

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Andreas Cornelius, nahradil ho Nicolai Jörgensen

69

Druhý poločas je o poznání nudnější než ten první. Mírnou převahu mají Dánové, vyloženou šanci si zatím nevytvořil ani jeden tým.

70

Počet diváků 40 851 (91 % z kapacity 44 899)

71

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Marcelo Brozovič, nahradil ho Mateo Kovačič

72

Poulsen obešel Striniče a posunul míč ve vápně Jörgensenovi. Ten si udělal prostor pro střelu, jenže ta se mu vůbec nepovedla a mířila po zemi přímo do brankáře Subašiče.

74

Další nebezpečnou akci Dánska zakončil Eriksen střelou zpoza vápna, která bránu netrefila. Chorvati působí bezradně, naopak Dánové jsou čím dál nebezpečnější.

77

Chorvati konečně dokázali déle podržet míč a hned z toho bylo nebezpečí. Vrsaljko však z pravé strany svou přihrávkou žádného spoluhráče nenašel a Modrič napálil odražený míč daleko od brány.

78

Další střelu zpoza vápna vyslal Rebič. Bránu sice trefil, ale rovněž prostor, v němž stál její strážce Schmeichel.

81

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Ivan Strinič, nahradil ho Josip Pivarič

82

Faulovaný Kovačič si zřejmě při pádu poranil rameno a je přímo na trávníku ošetřován.

84

Pivaričův centr z levé strany šikovně hlavou prodloužil Perišič, míč však dopadl na horní síť.

85

Teď se Perišič tlačil k přízemnímu centru pro změnu z pravé strany, míč odvrátil Zanka.

86

Rebič si na pravé straně pohrál s Knudsenem, jeho přihrávku na malé vápno však odklonil Zanka. Následnou Pivaričovu střelu Dánové vychýlili na roh.

87

Do odraženého míče se těsně před chorvatským pokutovým územím opřel Schöne, střela proletěla vedle vzdálenější tyče.

90

Knudsenův dlouhý aut odhlavičkovali Chorvati na další aut. Knudsen přebíhá celou šířku hřiště a znovu pošle míč do vápna.

90

Chorvati tentokrát odkopli míč až k dánské bráně. Rozhodčí nastaví tři minuty.

90

Z velké dálky napřáhl Rakitič, letící Schmeichel na míč nedosáhl, ale střela jeho bránu minula.

90

Eriksenův centr z rohu odrazil Subašič na hranici pokutového území k Braithwaitovi, ten rovnou z voleje poslal míč těsně vedle vzdálenější tyče.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 1:1

90

Podruhé se dnes osmifinálový zápas bude prodlužovat. Druhý poločas nebyl zdaleka tak atraktivní jako první. Dlouho byli lepší Dánové, Chorvatsko se dostalo víc do hry až zhruba v posledních dvaceti minutách.

90

Na střely vede Chorvatsko 18:10, na ty na bránu 5:3. Ale živěji ve druhém poločase vypadali Dánové.

91

Začalo první prodloužení utkání Chorvatsko - Dánsko

91

Dánové začali prodloužení zostra. Poulsenovu hlavičku odvracel Lovren, chvíli na to Delaneyho střela z dálky trefila jednoho z bránících hráčů.

93

Jörgensenova další rána z dálky se odrazila hned od dvou chorvatských hráčů. Po dalším z řady dlouhých Knudsenův autů míč sebral brankář Subašič.

95

V chorvatské šestnáctce je živo. Z jedné strany do ní centroval Eriksen, z druhé pak nastřeloval míč Knudsen. Chorvati mohou být rádi, že ze situace vznikl jen rohový kop.

96

Chorvati se neustále brání. Starosti jim nadělal další Knudsenův aut, následně vápnem prolétl Eriksenův centr.

97

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Ivan Perišič, nahradil ho Andrej Kramarič

98

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Thomas Delaney, nahradil ho Michael Krohn-Dehli

99

Pěknou akcí se blýskl Schöne, který si obhodil Kovačiče a zpoza vápna vystřelil. Míč skončil vedle brány.

101

Chorvati se konečně vymanili z tlaku a kombinují v blízkosti středové čáry.

104

Modričův dlouhý pas si ve vápně zpracoval Kramarič, jeho zblokovaný centr musel Schmeichel vyškrábnout na roh.

105

Chorvati nakonec kopali rohy dva, ani z jednoho bránu neohrozili.

105

Závěr první části prodloužení patří Chorvatům, Modričův pas naslepo z pravé strany pokutového území však žádného spoluhráče nenašel.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 1:1

105

Začátek prodloužení byl pro Chorvaty děsivý, když to v jejich šestnáctce několikrát hořelo. V posledních minutách však pro změnu tlačili oni.

106

Začalo druhé prodloužení utkání Chorvatsko - Dánsko

106

Střídání Dánsko: ze hřiště odešel Martin Braithwaite, nahradil ho Pione Sisto

106

Kovačič si před pokutovým územím postrčil míč blíž ke středu a vypálil, tvrdý pokus trefil jedno z dánských těl, které mu stálo v cestě.

108

Střídající Sisto se otočil v rohu pokutového území a vypálil, míč o kus minul vzdálenější tyč.

108

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Mario Mandžukič, nahradil ho Milan Badelj

110

Dánové drží míč na chorvatské polovině.

111

Pivaričův centr z levé strany odhlavičkoval do bezpečí Zanka.

113

Klasika v podobě Knudsenova autu skončila střeleckým pokusem Jörgensena, který z úhlu minul bránu.

114

Penalta pro Chorvatsko! Modrič vysunul Rebiče, který šel sám na brankáře, udělal mu kličku a když chtěl doklepnout míč do prázdné brány, podrazil jej zezadu Zanka.

115

Žlutou kartu dostal Mathias Jörgensen Zanka (Dánsko)

116

Schmeichel zachraňuje Dánsko! Vrhl se na levou stranu a slabě kopnutou Modričovu penaltu chytil!

118

Chorvati dál útočí, Dánové jsou hodně zatažení.

119

Modrič zpoza vápna zamířil přímo doprostřed brány, Schmeichel bez potíží jeho střelu chytil.

120

Další střelu zpoza pokutového území vyslal Kramarič, dánskou bránu minul.

120

Rozhodčí nastaví jednu minutu.

120

U míče je Schmeichel. Vypadá to, že stejně jako v předchozím duelu bude rozhodovat penaltový rozstřel.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 1:1

120

Chorvatům se možná vracejí vzpomínky na osmifinále předchozího Eura. Znovu hráli hodně opatrně a Dány jako favorit nijak nepřehráli. A když měli mečbol, Modrič zahodil penaltu.

121

Zahrávají se pokutové kopy Chorvatsko - Dánsko
Kopat začnou Dánové.

121

Christian Eriksen (Dánsko) NEDAL. 0:0 v penaltovém rozstřelu.
Gólman Subašič skočil ke své pravé tyči a Eriksenovu střelu vytěsnil na tyč.

121

Milan Badelj (Chorvatsko) NEDAL. 0:0 v penaltovém rozstřelu.
Také Schmeichel skočil doprava, Badeljovu střelu vyrazil nohama.

121

Simon Kjaer (Dánsko) PROMĚNIL. 0:1 v penaltovém rozstřelu.
Dánský kapitán napálil míč do horního rohu.

121

Andrej Kramarič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 1:1 v penaltovém rozstřelu.
Kramarič před kopem zpomalil a nechal Schmeichela skočit na opačnou stranu.

121

Michael Krohn-Dehli (Dánsko) PROMĚNIL. 1:2 v penaltovém rozstřelu.
Dánský veterán poslal míč na levou stranu, Subašič skočil k opačné tyči.

121

Luka Modrič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Modrič tentokrát proměnil, když poslal míč po zemi doprostřed brány.

121

Lasse Schöne (Dánsko) NEDAL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Subašič se vrhl ke své pravé tyči a středně vysokou ránu vyrazil.

121

Josip Pivarič (Chorvatsko) NEDAL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
U pravé tyče se brankářům daří, také Schmeichel u ní vyráží míč.

121

Nicolai Jörgensen (Dánsko) NEDAL. 2:2 v penaltovém rozstřelu.
Střelu doprostřed vytěsnil Subašič nohou.

121

Ivan Rakitič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Schmeichel tentokrát skočil doleva a Rakitič umístil míč po zemi k opačné tyči. Chorvatsko vítězí!

130

Brankáři v rozstřelu čarovali, nakonec v něm bylo úspěšnější Chorvatsko. Pro Dány je to krutý konec, protože odehráli velmi dobrou partii a soupeři se přinejmenším vyrovnali. Oddechl si především Modrič, který v závěru prodloužení zahodil penaltu.

130

Chorvatsko slaví postup do čtvrtfinále mistrovství světa podruhé ve své historii, utká se v něm v sobotu s Ruskem.