Příjemný fotbalový večer! Česká reprezentace vstupuje do nově vzniklé Ligy národů UEFA. Jejím prvním soupeřem bude Ukrajinou, kterou od 20.45 přivítá na stadionu v Uherském Hradišti. Duel vám zprostředkujeme v podrobné online reportáži, vítejte u ní.

Nebylo jasné, jaké rozestavení český trenér Karel Jarolím zvolí. Nakonec sáhl k systému s pěti obránci. Pozici levého halvbeka obstará Jan Bořil, na druhé straně bude operovat Pavel Kadeřábek. Záloha je čistě slávistická, v útoku se pak budou doplňovat Michael Krmenčík s Patrikem Schickem.

Hlavními zbraněmi ukrajinské reprezentace jsou krajní záložníci. Na levé straně nastoupí Andrij Jarmolenko z West Hamu, vpravo bude českou obranu prohánět Jevgenij Konopljanka ze Schalke, o němž se svého času mluvilo i v souvislosti s možným přestupem do pražské Slavie.

O co v Lize národů jde? Jedná se o soutěž, která má nahradit údajně nezáživné přátelské zápasy. Týmy, kterým se bude v této novince dařit, si mohou dokonce zajistit postup na evropský šampionát. Česká republika se kromě Ukrajiny utká ve skupině ještě se Slovenskem.

Sestavy a rozestavení

ČeskoČesko(3-5-2)

Vaclík
o hráči
Gebre Selassie
o hráči
3 Kalas
Kalas
o hráči
5 Brabec
Brabec
o hráči
Kadeřábek
o hráči
Hušbauer
o hráči
15 Souček
Souček
o hráči
Sýkora
o hráči
90. min Hořava o hráči
18 Bořil
Bořil
o hráči
Krmenčík
o hráči
46. min Zmrhal o hráči
19 Schick
Schick
o hráči
83. min Tecl o hráči

UkrajinaUkrajina(4-4-2)

12 Pjatov
Pjatov
o hráči
Karavajev
o hráči
Rakickij
o hráči
Kryvcov
o hráči
Matvijenko
o hráči
Jarmolenko
o hráči
66. min Zinčenko o hráči
Malinovskij
o hráči
Stěpaněnko
o hráči
Konopljanka
o hráči
77. min Cygankov o hráči
Jaremčuk
o hráči
85. min Selezňov o hráči
11 Marlos
Marlos
o hráči

Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn
Počet diváků: 0

Historie vzájemných utkání není příliš bohatá. V roce 2011 zvítězili Češi v domácím přátelském duelu 4:0, o rok později pak skončilo další přípravné střetnutí na Ukrajině bez branek.

Na stadionu Miroslava Valenty teď musí řešit technické potíže, přestalo totiž fungovat osvětlení. Na potemnělých tribunách záhy ožili ukrajinští fanoušci, kteří začali z kdovíjakého důvodu nahlas radostně skandovat.

Problém je zřejmě vyřešený, osmitisícový stánek už opět svítí.

Hlavním rozhodčím zápasu je Anthony Taylor z Anglie, asistovat mu budou jeho krajané Gary Beswick a Adam Nunn.

A osvětlení zlobí i nadále. Do plánovaného výkopu zbývá necelých deset minut, stadion je však znovu zahalen ve tmě.

Budiž světlo! Zase se aspoň na chvíli svítí, začátek utkání by tak nemusel být o tolik opožděný proti původnímu předpokladu.

Původně plánovaný výkop ve 20.45 byl o patnáct minut posunutý, sledujte i nadále podrobnou online reportáž.

Mužstva už jsou nastoupená, znějí národní hymny. Domácí oblékli červené dresy, hosté ve žlutém. Duel snad za pár okamžiků opravdu začne...

1

Začal první poločas utkání Česko - Ukrajina

2

Míče se v úvodu ujali Ukrajinci a Čechům jej ještě nepůjčili. Nikam se neženou, opatrně kombinují a vyčkávají.

3

Krmenčík se dral kupředu, o nohy mu ale zavadil Rakickij a český útočník si kousek od rohového praporku vymodlil faul.

4
Góly

Patrik Schick (Česko) vstřelil gól. Česko - Ukrajina 1:0
Na levé straně dostal spoustu prostoru Schick a rozhodl se pro individuální řešení situace, které mu vyšlo skvěle. Obešel Kryvcova a bombou na přední tyč otevírá skóre!

5
Důležité

A málem bylo vyrovnáno! Gól měl na hlavě Jaremčuk, ve výborné pozici na hranici malého vápna však Vaclíkovu branku těsně minul.

6

Jaremčuk hrozí dál. Tentokrát ho centrem našel Marlos, ani druhá hlavička v krátkém časovém sledu ale ukrajinskému útočníkovi nevyšlo.

8

Ukrajinci podobně jako na začátku obléhají české pokutové území, do zformované pětičlenné obrany se jim ovšem proniká složitě.

10
Důležité

Další šance hostů, zase to byl Jaremčuk! Jarmolenko prosvištěl po pravé straně a dával míč pod sebe, kde nabíhal právě ukrajinský forvard. Ani tentokrát si se zakončením neporadil a branku netrefil.

12

Zdánlivě jednoduchou rozehrávku vůbec nezvládl Kalas a našel přímo nohu Konopljanky, ten jeho zaváhání naštěstí pro Čechy nepotrestal.

13

Češi jsou v hlubokém defenzivním postavení, možná hrají až příliš pasivně. To by se svěřencům trenéra Jarolíma nemuselo vyplatit.

14

Opět na zemi skončil Krmenčík a žádal si odpískání faulu na jeho osobu. Může být rád, že sudí Taylor neposoudil právě počínání českého útočníka jako nedovolené.

16

Čeští fotbalisté k Ukrajincům rychle přistupují. Pod tlak tak dostali Malinovského, který nezvládl přihrávku a poslal míč jen k Vaclíkovi.

19

Obrázek hry se nemění. Ukrajina kombinuje, Češi v pohybu, ovšem bez balonu.

20

Za míčem se dral Krmenčík, jenže si počínal nedovoleně, což neuniklo zraku sudího Taylora. Ten píská útočný faul.

21
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Josef Hušbauer (Česko)

22

Konopljanka si navedl balon do středu a pokusil se o centr, kop se mu však nepovedl a míč skončil na hlavě Bořila, který jej odklidil do bezpečí.

23

Ukrajinci dělají domácí defenzivě stále větší potíže. Skákavou střelu z dálky vyslal Marlos, Vaclík lapil.

25

Hostující příznivci zatím významně přehlušují domácí fanoušky. Povzbuzují bez ustání, zatímco Češi se ozývají jen zřídka.

27

Opět dobrý centr Marlose, tentokrát na Konopljanku, ten se ale k zakončení neprotlačil.

28

Další zbytečný útočný faul Krmenčíka, tentokrát povalil Rakického.

30

Po dlouhé době se vydali Češi do útoku. Se zpracováním si neporadil Schick, úspěšnější nebyl krátce poté ani Sýkora.

31

Při bránění rohového kopu se Hušbauer příliš nerozpakoval a napálil balon vší silou. Místo toho, aby jej odklidil co nejdále od brány, na stadionu spíše přisvítil. To však v dnešních podmínkách rozhodně není na škodu...

32

Na trávník vnikl jeden z ukrajinských příznivců. Okamžitě jsou u něj pořadatelé a tahají ho směrem za postranní čáru.

34

Ukrajinci útočnou akci překombinovali. K zakončení se kousek za vápnem odhodlal až Stěpaněnko, střela to byla ovšem mizerná a Vaclíka nevystrašila.

35

Bořil se u pomezní čáry s Jarmolenkem nepáral a může být rád, že po odpískání faulu nenásledovala ještě žlutá karta.

36

A Bořil opět v problémech, tentokrát ve zdravotních. Ve zdi inkasoval tvrdou ránu z přímého kopu a jen těžko se zvedá z hrací plochy.

38

Ukrajincům jako by docházely nápady. Přestože jsou zatím opticky lepší, mají potíže s vytvářením šancí. Od příležitostí Jaremčuka v úvodu utkání žádná vyložená gólovka nepřišla.

40

Krmenčík svým pohybem sice obelstil Rakického, toho však zastoupil druhý stoper Kryvcov a českého forvarda k míči nepustil.

42
Důležité

Po Sýkorově faulu vyslal parádní přízemní střelu z přímého kopu Malinovskij. Výborně zareagoval Vaclík, který se vrhnul k bližší tyči a míč vytlačil mimo branku!

44

Na zemi po vzájemném vzdušném souboji zůstali ležet Krmenčík a Matvijenko. Sudí Taylor vyhodnotil situaci jako faul českého útočníka, rozehrávat tak budou Ukrajinci.

45

Hosté se snaží čím dál více střílet. Tentokrát pálil Malinovskij, ovšem daleko od Vaclíka i české branky.

45
Góly

Jevgenij Konopljanka (Ukrajina) vstřelil gól. Česko - Ukrajina 1:1
Už běžel nastavený čas, když se Marlos proklestil českou obranou a přihrál Konopljankovi, který si hodil míč na střed a utaženou ranou na přední tyč srovnal skóre.

45

Hlavní arbitr přidá k základnímu hracímu času v prvním poločase tři minuty.

45

Parádním centrem šajtlí našel Konopljanka rozběhnutého Jarmolenka, který si chtěl hrudí přiklepnout míč do střelecké pozice, zpracování se mu však nevydařilo.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko - Ukrajina

46
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Michael Krmenčík, nahradil ho Jaromír Zmrhal

47

Češi začali druhý poločas rozhodně aktivněji, než jak končili ten první. Bořil vybojoval roh.

48

Po centru do vápna a několika odrazech byl blízko zakončení ve výborné pozici Zmrhal, vypálit ovšem nedokázal. Při snaze o střelu byl možná faulovaný, sudí Taylor ale penaltu nenařídil.

49
Důležité

Rakickij parádně vybídl Matvijenka, ten vrátil pod sebe na Konopljanku a ukrajinský záložník vystřelil. Pokud by trefil branku, Vaclík by byl bezmocný, těsně však pravou tyč minul!

51

Češi už se pomalu opět zasouvají do obranného bloku. To pro další vývoj utkání zřejmě nevěstí nic dobrého...

52

Schick se Sýkorou se snaží napadat rozehrávku hostů, zbytečně však ztrácejí energii, protože zbytek mužstva je v presinku nepodporuje a nechává za nimi velkou mezeru.

53
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tomáš Souček (Česko)

55

Poměrně riskantně si Češi počínali při zakládání útoku a málem to skončilo pohromou. Bořil nakonec s vypjetím všech sil vybojoval autové vhazování, čímž nastalou situaci uklidnil.

56

Z velkého úhlu se pokusil o zakončení Schick, jeho nedůraznou přízemní střelu ale gólman Pjatov bez větších problémů zneškodnil.

56
Důležité

Na levé straně kouzlil s míčem Jarmolenko, oklamal Brabce a vyslal nebezpečnou ránu, kterou Vaclík výtečně vytěsnil!

57

Čeští fotbalisté se dostávají pod ohromný tlak a v osmi lidech jsou naskládáni ve vlastním pokutovém území.

59

Další nájezd vedl Jaremčuk. Snažil se obtočit s míčem kolem Hušbauera, český záložník mu ovšem balon včas vypíchl.

61

Do dobré šance se dostal Kadeřábek. Vzrušení bylo ovšem zbytečné, v okamžiku přihrávky se totiž nacházel v ofsajdovém postavení.

62

Tudy to nepůjde! Karavajev přes Bořila u pravé postranní čáry neprošel a ještě si od českého halvbeka vysloužil pár ostrých výrazů na svou adresu.

64

Pěkně to z dálky zkusil Bořil. Tak trochu nečekaně vypálil kus za vápnem na přední tyč, Pjatov pohotovým skokem balon vyrazil na roh.

66
Střídání

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Andrij Jarmolenko, nahradil ho Oleksandr Zinčenko

68

Ukrajinci už přes minutu drží míč a českému týmu jej vůbec nepůjčují. Akce hostů ale už poněkolikáté dnes skončila u Jaremčuka, kterého odzbrojil Kalas.

69

Na hranici vápna dostal od Jaremčuka míč Zinčenko a tísněný dvěma obránci technicky vypálil. Moc nechybělo, aby balon skončil ve Vaclíkově síti. Nakonec se ale mezi tyče nevtěsnal.

71

Bořil zrychlil hru přihrávkou na Zmrhala, který vzápětí odcentroval na Kadeřábka. Pravý halvbek z voleje vypálil, trefil ovšem jen tělo v cestě stojícího Stěpaněnka.

73
Důležité

Šikovný Konopljanka si pohrál s českou obranou a z hranice vápna vyslal nebezpečnou střelu na zadní tyč, ovšem znovu fantasticky zasáhl Vaclík!

74

Trochu krkolomně vracel Schick míč přes hlavu do vápna a nechybělo moc, aby našel Sýkoru, ten však na centr nedoskočil.

76

Ve vápně si na Kadeřábkův centr naskočil Schick, jeho zakončení však postrádalo razanci, navíc mířilo do středu brány. Gólman Pjatov si poradil.

77
Střídání

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Jevgenij Konopljanka, nahradil ho Viktor Cygankov

78

Do samostatného úniku se řítil Schick, jenže v momentu přihrávky startoval z postavení mimo hru. Odmáváno, odpískáno.

80

Ve druhé půli má kvalita českého výkonu stoupající tendenci. Vybojují domácí fotbalisté nakonec vítězství?

81

Něco mezi střelou a centrem vysílal před Vaclíkovu branku čerstvý Cygankov, český gólman se položil na trávník a zasáhl.

83

K exekuci přímého kopu z velice výhodné pozice se postavil levonohý Malinovskij, veškeré vzrušení ale bylo zbytečné, ukrajinský záložník totiž branku vysoko přestřelil.

83
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Patrik Schick, nahradil ho Stanislav Tecl

85

Malinovskij se snažil vyslat kupředu Jaremčuka, dobře načasovaným skluzem ale zasáhl Kalas.

85
Střídání

Střídání Ukrajina: ze hřiště odešel Roman Jaremčuk, nahradil ho Jevgenij Selezňov

87

Ani jeden z týmů teď nehraje na remízu, všichni chtějí vyhrát. V posledních minutách sledujeme fotbal nahoru dolů.

88

Za přímočarým pasem Hušbauera pádil Kadeřábek, dříve u míče však byl gólman Pjatov.

89
Důležité

Kadeřábek poslal přízemní centr do vápna a Tecla. Ten se se štěstím dostal velice blízko branky k zakončení, trefil ovšem pouze boční síť!

90

Sudí Taylor nastaví ve druhém poločase tři minuty.

90
Důležité

Češi přežili klinickou smrt! Dvěma rychle po sobě jdoucími zákroky je zachránil fantastický Vaclík!

90
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jan Sýkora, nahradil ho Tomáš Hořava

90
Góly

Oleksandr Zinčenko (Ukrajina) vstřelil gól. Česko - Ukrajina 1:2
To si snad Češi za výkon ve druhém poločase ani nezasloužili... Vaclík se nedohodl s Brabcem a po vzájemné srážce ve vzduchu předložili míč nehlídanému Zinčenkovi, který uklidil balon do odkryté sítě. Laciný gól.

90

Počet diváků 0 (0 % z kapacity 8 121)

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:2

Vzájemné zápasy

8. září 2021 20:45Česko-Ukrajina 1:1
16. října 2018 20:45Ukrajina-Česko 1:0
6. září 2018 20:45Česko-Ukrajina 1:2
15. srpna 2012 20:00Ukrajina-Česko 0:0
6. září 2011 19:00Česko-Ukrajina 4:0