Pěkný podvečer přímo z Varšavy, kde češké fotbalisty čeká čtvrtfinále evropského šampionátu proti Portugalsku. Zápas začíná ve 20.45 a budeme ho sledovat v podrobné on-line reportáži.

Během dne byl ve Varšavě klid, ale postupně fanoušci přijížděli. Kolem páté dorazily i dva speciální vlaky s českými příznivci, kterých by na stadionu mělo být k deseti tisícům. Čecha, Baroše a spol. budou navíc podporovat i Poláci, takže česká reprezentace bude mít domácí prostředí.

Překvapením v české sestavě je mladý záložník Vladimír Darida. Prvním náhradníkem za zraněného Tomáše Rosického byl až dodnes Daniel Kolář.

Sestava Česka proti Portugalsku: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Jiráček, Plašil, Hübschman, Darida, Pilař - Baroš. Darida je ve svém třetím startu za národní tým poprvé v základní sestavě, navíc je to v reprezentaci jeho první soutěžní zápas.

Hübschman
86. min Pekhart o hráči
22 Darida
Darida
61. min Rezek o hráči

Meireles
88. min Rolando o hráči
4 Veloso
Veloso
Moutinho
17 Nani
Nani
84. min Custódio o hráči
23 Postiga
Postiga
40. min Almeida o hráči
Ronaldo

Rozhodčí: Webb - Mullarkey, van Roekel
Počet diváků: 0

Jedenadvacetiletý Darida je nejmladším členem Bílkova týmu. Až do teď měl na kontě jen dva starty za národní tým, a to ještě v přípravných zápasech - proti Izraeli a proti Maďarsku.

Přitom před Eurem plzeňský Darida tvrdil: "Budu šťastný, když se alespoň na chvíli dostanu na hřiště." Teď nastupuje v základní sestavě v důležitém čtvrtfinále.

Nejspíš se bude hrát pod střechou, která je hodinu před výkopem nad stadionem zatažená.

Jako první na rozcvičení vyběhli Petr Čech a jeho dva náhradníci Jaroslav Drobný s Janem Laštůvou. Chvíli po nich, asi 50 minut před výkopem, jsou na hřišti i portugalští gólmani.

Na první pohled není trávník Národního stadionu v ideálním stavu, i proto na něm mužstva před zápasem netrénovala. Před oběma brankami je tráva vyšlapaná, prořídlou trávu s hnědými fleky najdete i po celé ploše.

Je 45 minut před výkopem a diváci se do hlediště zatím trousí jen pomalu.

Po střechou jsou zavěšeny čtyři velkoplošné obrazovky, každý otočena na jednu z tribunu.

Do výkopu chybí 44 minut, na hřišti jsou všichni čeští fotbalisté. Rozcvičuje se i Tomáš Rosický.

Krátce po českých fotbalistech na hřiště vyběhli i Portugalci. Zatím jen základní jedenáctka včetně Cristiana Ronalda, náhradníci zůstali ještě v kabinách.

Uvnitř stadionu pod zataženou střechou je velké dusno. Moderátoři už divákům představili obě mužstva. Z hlediště se ozývá Češi, Češi.

Je půl hodiny do výkopu, komfortní sedačky vyvedené v červených a šedých barvách se zaplňují fanoušky. Týmy se rozcvičují, na straně Portugalců však jen základní jedenáctka.

Jako první opouští rozcvičení ten, co přišel první - Petr Čech. Zbývá třiadvacet minut do výkopu, ostatní spoluhráči jsou stále na hřišti. Moderátor se snaží nažhavit diváky a organizuje mexickou vlnu, příliš se mu to nedaří.

Do kabin následují Čecha i spoluhráči, je dvacet minut do výkopu a padesátitisícové hlediště zatím plné rozhodně není.

Hřiště je prázdné, hráči odešli do kabiny. Patnáct minut před výkopem přichází na řadu představení cvičeňkyň a cvičenců s tradičním programem Eura.

Vedle pěti až sedmi tisíc českých fanoušků je v hlediště spousta Poláků, kteří slibovali, že na turnaji budou podporovat Čechy. Ti by tedy měli hrát v domácím prostředí.

Je deset minut do výkopu, vystoupení cvičeňkyň končí a na většině sedaček už sedí pro dnešek jejich majitelé.

Nechali se slyšet čeští fanoušci a k nimi se přidali ti polští.

Šest minut před začátkem vstupují oba týmy na trávník. Český tým bude hrát v červených dresech, Portugalci v bílých.

Jako první zní portugalská hymna.

Nyní je na řadě Kde domov můj.

Podle hlasitosti aplausů je znát, že větší přízni tribun se opravdu bude těšit výběr Michala Bílka. Fanoušci oslavují každého z hráčů ohlášených hlasatelem.

Střecha je zatažená, hráči nastoupení a rozhodčí Webb připraven zahájit velké utkání.

1

Začal první poločas utkání Česko - Portugalsko
Míč rozehráli čeští fotbalisté.

1

První dlouhý míč z kopaček Portugalců odvrátil Gebre Selassie, který následně zastavil i první pokus o kličku Cristiana Ronalda.

2

Hned první česká akce přinesla roh, když Daridovi až v pokutovém území vypíchl míč Veloso.

2

Po nakrátko rozehraném rohu následoval centr, na nějž Sivok ani nikdo jiný nedosáhl.

4

Sérii nepřesností uprostřed hřiště vystřídala postupná česká kombinace, která ovšem skončila v autu.

5

Za hlasitého skandování "Češi, Češi" se o postupnou kombinaci pokusili Portugalci, dostali se ale jen k polovině hřiště.

6

Vlažný začátek pokračuje. Portugalský pokus o výpad po pravé straně skončil nepovedeným Postigovým pokusem o centr.

7

Darida získal míč na soupeřově polovině, následný Jiráčkův centr zblokovali Portugalci na roh.

7

Češi standardní situaci od praporku opět rozehráli nakrátko a opět bez následného efektu.

8

Nani si ve středovém kruhu pohrál s míčem, pak ho ale odevzdal jen svému spoluhráči za zády.

9

Cristiano Ronaldo po zkažené přihrávce svého kolegy burcuje tým v bílých dresech.

10

Limberský se dostal do křížku s Nanim poté, co jej portugalský křídelník v souboji o míč fauloval.

11

Sivok nepustil k míči Raula Meirelese za cenu rohu. Ten Češi snadno odvrátili.

12

Coentrao u levé lajny zlobil české fotbalisty, poté centroval Nani a Sivok hlavičkoval na roh.

12

První střelecký pokus v zápase má na svědomí Joao Moutinho, míč směřující zpoza vápna doprostřed branky Petr Čech bez potíží lapil.

13

Portugalci začínají mít převahu v držení míče, hráči v červeném je ale zatím do své šestnáctky nepouští.

14

Chvilku času na rozehrávku dostal i český tým, který kombinuje na své půlce.

15

Michal Kadlec předvedl sólo přes celé hřiště, v jehož závěru přiťukl míč nalevo Pilařovi. Tomu se ale centr nepovedl.

16

Jiráček si zaběhl za portugalské obránce, ti jeho pokus o přihrávku srazili na roh.

17

Třetí český roh už z kopačky Plašila směřoval do šestnáctky, kde Cristiano Ronaldo odhlavičkoval před vlastním brankářem míč na další roh.

17

S Plašilovým centrem z opačné strany si Portugalci poradili.

18

Zatím nejnadějnější česká akce! Jiráček posunul míč na pravé křídlo Daridovi a na jeho přízemní centr tísněný Baroš jen těsně nedosáhl.

19

Češi kopali už pátý roh, Plašil z něj ovšem poslal míč až do autu.

20

Cristiano Ronaldo dostal poprvé míč do běhu, Kadlec s Limberským ho ale rychle obklíčili a portugalské eso vybojovalo jen roh.

20

Rozhodčí Webb po strkanici v českém vápně důrazně domlouvá Jiráčkovi.

21

Portugalský roh se obloukem snesl daleko za českou branku.

22

Český tým předvádí odvážnou hru, ale zatím jen po šestnáctku. Teď se do ní pokusil dopravit míč Baroš, jeho centr ale musel Pilař honit až u autové čáry a o míč přišel.

23

Bílkovi svěřenci hrají s favoritem otevřenou partii, ta ale zatím ani na jedné straně nenabídla žádnou větší šanci.

24

Coentrao vyhrál souboj na hranici české šestnáctky, jeho tečovaný centr ale doplachtil do rukavic Petra Čecha.

25

Poté, co Coentrao posadil na zem Jiráčka, rozehráli Portugalci nebezpečnou akci, v jejímž závěru zakončoval Ronaldo a vyběhnutý Čech jeho střelu výborně vyrazil. Gól by ale stejně neplatil, protože rozhodčí písknul Ronaldovi faul na Kadlece.

26

Žlutou kartu dostal Nani (Portugalsko)
Portugalský křídelník možná ztrácí nervy, zbytečně tvrdě fauloval Limberského.

27

Žlutou kartu dostal Miguel Veloso (Portugalsko)
Další napomenutí pro Portugalce, tentokrát za zákrok na rozběhnutého Daridu.

28

Za portugalskými obránci se zjevil Gebre Selassie, jeho přízemní centr před bránu v poslední chvíli zastavil Pepe.

29

Portugalci možná víc drží míč, ale české kontry vypadají nebezpečněji. Teď ovšem Jiráček poslal míč Gebre Selassiemu do příliš složité pozice.

30

Portugalci složitě hledali cestu na českou polovinu, dlouhým nákopem pak jen odevzdali míč.

31

Zasahovat musel Petr Čech, po Limberského skluzu proti Nanimu ale pouze zastavoval míč, aby se nekopal roh.

32

Portugalci zatím hrozí spíš z levé strany, Coentraův zblokovaný centr teď přistál zvrchu na síti Čechovy branky.

33

První velká šance Portugalska. Gebre Selassie řešil závar v české šestnáctce lehkovážnou patičkou, po níž se míč snesl k Ronaldovi a ten efektními nůžkami z malého vápna vystřelil jen o kousek vedle.

35

A znovu Ronaldo pálí. Tentokrát z přímého kopu z uctivé dálky poslal míč vedle vzdálenější tyče Čechovy branky.

36

Český tým se teď nějakou chvíli pouze brání.

37

Zformovaná defenziva ale zatím odráží portugalské akce bez větších potíží.

38

Portugalský brankář při odkopu špatně trefil míč, naštěstí pro něj doskákal k jeho spoluhráči.

39

Na trávníku zůstal ležet portugalský útočník Postiga a vypadá to s ním zle. Trenér Bento už povolal k lavičce náhradníka Huga Almeidu.

40

Střídání Portugalsko: ze hřiště odešel Hélder Postiga, nahradil ho Hugo Almeida
Postigu odnesli na nosítkách, Almeida nastupuje poprvé na Euru. Zřejmě ho čekají souboje s klubovým spoluhráčem z Besiktase Sivokem.

41

Meirelesův centr z přímého kopu do nitra české šestnáctky nedolétl.

42

Sivok ukázal výbornou orientaci, když vysoký centr s přehledem poslal hlavou k brankáři Čechovi, který jej snadno chytil.

44

Portugalci se zlobí, protože Nani v pokutovém území po souboji s Limberským upadl. Ještě předtím mu ale uskočil míč, zřejmě proto rozhodčí faul nepískl, i když český obránce svého soupeře lehce přidržel.

45

Portugalci na chvíli sevřeli český tým před jeho šestnáctkou, Ronaldo ale přiťukl míč Nanimu nepřesně a ten o něj přišel.

45

Rozhodčí nastaví dvě minuty.

45

Český tým teď podrželo velké štěstí! Ronaldo se zády k brance snadno obtočil kolem Kadlece a z úhlu prostřelil Čecha, kterého zachránila bližší tyč.

45

45

První půli lze rozdělit na dvě části. V první půlhodině český tým vzdoroval Portugalcům odvážnou hrou s nadějnými brejky, které však nedotáhl do konce. V posledních patnácti minutách ale Ronaldo a spol. Čechy zatlačili a vůdce portugalské party měl dvě velké příležitosti, při té druhé musela Bilkův výběr zachránit tyč.

45

Na celkový počet střel vede Portugalsko 5:1, jen jeden pokus však směřoval mezi Čechovy tyče. Na rohy je utkání vyrovnané 5:5, držení míče je 52:48 ve prospěch Portugalců.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko - Portugalsko

46

Hned po pár vteřinách mohli Portugalci skórovat, když Meireles centrem z levé strany našel na bližší tyči volného Huga Almeidu, který ovšem hlavičkoval příliš vysoko.

47

Další centr, tentokrát od Joaa Pereiry z pravé strany, prolétl českým vápnem netečován.

48

Ronaldo se pokusil z přímého kopu z obrovské dálky o přímou střelu, díky ruce v české zdi si vzdálenost na druhý pokus zkrátil.

49

Napodruhé mířil Ronaldo ke vzdálenější tyči a právě o ni se míč opřel! Druhé velké štěstí pro Česko.

51

Ronaldo kouzlil u levé postranní čáry a přes tři české hráče odcentroval, obranný zákrok přišel až těsně před Čechovou brankou.

51

Pro další centr už si došel sám Čech.

52

Český pobyt na soupeřově polovině byl hodně krátký, Portugalci rozjíždějí další akci.

53

Portugalci si posílali krátké přihrávky před českou šestnáctkou, až Nani odevzdal míč.

54

Raul Meireles vysunul obloučkem do běhu Ronalda, ten tísněný Gebre Selassiem míč na hranici šestnáctky špatně trefil a poslal ho nad branku.

55

Hráči v červeném nedkážou udržet míč, takže pokračuje portugalský nápor.

56

Po zblokované Ronaldově střele následoval roh. Po něm se opřel do odraženého míče Pepe a vysoko přestřelil.

57

Sivokův nákop doputoval do rukavic brankáře Patricia. Ten si snad poprvé ve druhém poločase sáhl na míč.

58

Limberský obral o míč Naniho, ale vzápětí upadl a portugalská hvězda z dálky provětrala Petra Čecha. Ten musel skočit ke vzdálenější tyči, aby míč vyrazil.

58

Teď už se Portugalci radují, ale zbytečně. Almeida, který zblízka hlavičkoval do sítě, stál v jasném ofsajdu.

59

První vážná česká akce po změně stran hned stála za to. Pilař na levém křídle obešel dva soupeře a pronikl až do vápna, kde mu nabíhali spoluhráči, jenže Pilař zazmatkoval a poslal míč Portugalcům.

60

Míč do nadějné pozice dostal Baroš, šanci však zkazilo špatné zpracování.

61

Střídání Česko: ze hřiště odešel Vladimír Darida, nahradil ho Jan Rezek

62

Češi ožili. Jiráčkovi chyběl jen kousek, aby se uvolnil a pronikl do šestnáctky, soupeř mu ale kličku vystihl.

63

Baroš se před pokutovým územím odhodlal ke střele, kterou ale poslal příliš vysoko.

63

Nani na hranici šestnáctky šikovně uvolnil Joaa Moutinha, tomu však míč utekl a proto o nadějnou pozici přišel.

64

Teď už Joao Moutinho pálil a Petr Čech musel předvést těžký zákrok, aby střelu směřující pod břevno vytěsnil.

65

Před českou brankou je opět rušno. Coentrao posadil míč na hlavu Almeidy, který naštěstí hlavičkoval příliš vysoko.

66

Petr Čech si dovolil kličku na dotírajícího Ronalda, ale vzápětí poslal míč do autu.

66

Český brankář při vyběhnutí odpálil míč, ale zároveň bolestivě zasáhl Kadlece, který zůstává ležet na trávníku.

67

Kadlec kulhá za postranní čáru, ale zřejmě bude pokračovat.

68

Jiráček na vlastní půlce špatně rozehrál, naštěstí pro něj se pak Portugalcům centr nepovedl.

68

Ronaldo si naběhl k bližší tyči na centr Naniho a poslal míč vedle Čechovy brány.

70

Češi chvíli podrželi míč na soupeřově půlce, k zakončení se ale nedostali.

71

Český tým se v posledních minutách trochu osmělil, na dostřel k bráně soupeře se ale nedostává. Naposledy přišel o míč Pilař.

72

Ronaldo si zpracoval dlouhý míč v české šestnáctce a přes dva české hráče jej dokázal přihrát Meirelesovi, ten zbrkle vysoko přestřelil.

73

Další vysoký nákop na Almeidu zastavil ofsajd, který rozhodčí rozeznali velmi přesně.

74

Nebezpečnou portugalskou kombinaci zazdil Maireles zkaženým centrem z levé hranice vápna.

74

Teď Meireles procedil míč na Naniho, jeho střelu z jasné pozice přizvedl Kadlec těsně mimo Čechovy teče. Portugalcům už poněkolikáté scházely k úspěchu centimetry.

76

Rezek mohl postupovat sám na bránu, jenže ho přidržel Pepe. Teď rozhodčí mohl pískat, rozhodl se ale nechat pokračovat ve hře.

77

V české šestnátce to opět hořelo, Nani z pravé strany ale špatně trefil míč a u bližší tyče tak snadno zasáhl Čech. Před jeho brankou přitom číhali dva úplně volní Portugalci.

78

Portugalci si měnili míč kolem šestnáctky, jejich akci zastavil až po dlouhé době Pilař.

79

Jiráček se šikovnými "houslemi" uvolnil u levé lajny, pro jeho míč do vápna si ale vyběhl brankář Patricio.

79

Cristiano Ronaldo (Portugalsko) vstřelil gól. Česko - Portugalsko 0:1
Portugalský tlak už byl pro českou defenzivu příliš silný. Nani na pravé straně prostrčil míč Joau Moutinhovi, ten popoběhl k brankové čáře a poslal přesný centr, na nějž si naběhl Ronaldo a hlavou poslal míč odrazem od země pod břevno. Čech neměl žádný nárok.

81

První pokus o českou odpověď nevyšel, míč opět drží Portugalci.

82

Portugalci dlouho drží míč, Češi je zatím nedokážou účinně napadat.

83

Portugalci si kombinací vytvořili šanci, při níž z hranice šestnáctky zakončoval Joao Pereira. Jeho střelu k bližší tyči bravurně vyrazil Čech, přestože mu Ronaldo clonil ve výhledu.

84

Střídání Portugalsko: ze hřiště odešel Nani, nahradil ho Castro Custódio
Portugalci ukazují opatrnost, ofenzivního hráče střídá defenzivní.

85

Po faulu na Coentraa budou Portugalci zahrávat přímý kop ve velké vzdálenosti od české branky.

86

Muži v bílém dál rozvážně kombinují, Češi jen běhají bez míče.

86

Střídání Česko: ze hřiště odešel Tomáš Hübschman, nahradil ho Tomáš Pekhart
Michal Bílek posílá na hřiště druhého útočníka.

87

Češi na chvilku získali míč, ale hned jej odevzdali Raulu Meirelesovi. Ten si však při zpracování pomohl rukou.

87

Ronaldo upadl po souboji s Gebre Selassiem, penalta se nepíská.

88

Střídání Portugalsko: ze hřiště odešel Raúl Meireles, nahradil ho Fonseca Rolando
Portugalci opět vyztužují defenzivu, záložníka nahrazuje stoper.

89

Do odraženého míče se těsně před českou šestnáctkou opřel Veloso a vysoko přestřelil.

90

Žlutou kartu dostal David Limberský (Česko)
Portugalci získali standardní situaci u české šestnáctky i cenné desítky vteřin.

90

Rozhodčí Webb nastaví 4 minuty.

90

První minuta nastavení je u konce, český tým konečně získal míč. Ale pouze na své polovině.

90

Portugalci sbírají všechny odražené míče. Do konce nastavení zbývá něco přes dvě minuty.

90

Petr Čech poslal dlouhým nákopem míč až do portugalské šestnáctky a je z toho roh. Na něj si nabíhá i Čech.

90

Plašil vyslal přetažený centr, po němž Jiráček přišel o míč. Následný portugalský brejk zastavil na půlce Limberský.

90

Jenže vzápětí Limberský fauloval a čas rychle utíká.

90

Prvních třicet minut se ještě Bílkův tým soupeři vyrovnal, poté ale portugalská převaha narůstala a vyústila v zasloužené vítězství. Český celek ani jednou neohrozil branku protivníka, přesto mu fanoušci tleskají.

90

Čeští hráči se shromáždili před svými fanoušky a opětují jejich potlesk.

90

Pro český tým tedy turnaj končí, i postup do čtvrtfinále ale překonal očekávání. Portugalci se dozví jméno svého soka pro semifinále pozítří, kdy se utká Španělsko s Francií.