Krásný fotbalový večer! Je to tady, Česko po kvalifikaci v Anglii hraje přípravu proti nejpopulárnější reprezentaci světa. Brazílie, nikdo ve fotbale neznamená víc. Duel, který na stadionu v pražském Edenu startuje ve 20.45 hodin, vám přineseme v podrobné online reportáži. Vítejte u ní.

Na jihoamerického giganta samostatná česká reprezentace narazila pouze jednou - v roce 1997 na Konfederačním poháru v saúdskoarabském Rijádu podlehla 0:2. Před rozdělením republiky se národní tým s Brazílií utkal sedmnáctkrát (2 výhry, 6 remíz a 9 porážek).

Ožijí vzpomínky na rok 1962, kdy se právě Brazílie a tehdejší Československo utkaly o titul mistrů světa v Chile, či na hattrick Jozefa Adamce při slavném vítězství 3:2 v Bratislavě z července 1968.

V Praze se Brazilci představí podruhé v historii, před třiašedesáti lety se hrálo na Strahově v přípravě bez branek, tentokrát duel přivítá vršovický Eden, stadion Slavie.

Čelůstka
59. min Kúdela o hráči
22 Novák
Novák
46. min Gebre Selassie o hráči
Masopust
15 Souček
Souček
11 Pavelka
Pavelka
69. min Král o hráči
7 Zmrhal
Zmrhal
84. min Jankto o hráči
19 Schick
Schick
52. min Vydra o hráči
8 Darida
Darida
56. min Frýdek o hráči

Casemiro
71. min Arthur o hráči
18 Allan
Allan
Paquetá
46. min Everton o hráči
Richarlison
63. min Neres o hráči
20 Firmino
Firmino
87. min Fabinho o hráči
Coutinho
72. min Jesus o hráči

Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe
Počet diváků: 19 116

Češi by se rádi vzpamatovali z hrubě nepovedeného vstupu do kvalifikace o evropský šampionát, v Anglii totiž vyfasovali pětigólový výprask. Brazílie v posledním zápase remizovala s Panamou, poprvé od konce loňského mistrovství světa nezvítězila.

Domácí celek povede do utkání jako kapitán Vladimír Darida, v brance podle očekávání nastupuje Jiří Pavlenka, na krajích záložní řady dostávají šanci slávisté Jaromír Zmrhal a Lukáš Masopust.

Duel budou řídit rozhodčí z Rumunska. Hlavním arbitrem je Ovidiu Alin Hategan, asistenty pak Octavian Sovre a Sebastian Eugen Gheorghe.

Obě mužstva už jsou nastoupena na hrací ploše, stadionem znějí státní hymny. Domácí oblékli bílé dresy, hosté ve žlutém. Duel za pár okamžiků začne.

Ještě před výkopem uctí hráči společně s fanoušky minutou potlesku památku bývalého výtečného fotbalisty Jozefa Adamce, který svého času nastřílel Brazílii hattrick.

1

Začal první poločas utkání Česko - Brazílie

2

Už první vteřiny napovídají, jak asi bude většina utkání vypadat. Brazilci drží míč a neúnavně kombinují, Češi se posunují v obranném bloku.

2

Domácí se vydali do útoku, ve vápně vznikla mela, gólman Alisson ale nakonec zůstal bez práce.

3

Přímý kop rozehrával Darida, svůj centr však nasměroval pouze do míst, kde se pohyboval brankář Alisson, který si stáhl balon do svých rukavic.

5

A poprvé se dopředu vydali i hosté, pro Čechy to ovšem dopadlo zřejmě nejlépe, jak mohlo. Čelůstka otřel míč o soupeře a Pavlenka bude odkopávat od branky.

6

Další akce hostů, tentokrát kouzlil s míčem Coutinho, snažil se to ale zahrát až moc na krásu a jeho ofenzivní akce skončila nezdarem.

8

Češi si při domácí rozehrávce hodně zahrávali a Firmino obral o balon Nováka, včas ovšem přispěchal Suchý a rodící se nebezpečí uhasil.

10

Výborně to provedl Darida, prošel přes několik hráčů a předal míč do strany. Z levého křídla odcentroval Novák, avšak trefil jen prvního hráče v cestě.

11

Masopust si nechtěl dělat problémy a raději poslal Alexe Sandra k zemi, hosté budou rozehrávat přímý kop.

12

A další faul domácího celku, tentokrát si počínal nedovoleně Novák, opět to však bylo v uctivé vzdálenosti od Pavlenkovy branky.

14

Na levé straně se otevřel volný prostor pro Paquetu, který okamžitě centroval do vápna. Firmina nenašel, míč odvrátil mimo pokutové území Čelůstka.

16

Hodně tvrdě zajel Pavelka do Allana, který při pádu úpěl, že to bylo slyšet až na tribunu. Sudí píská faul, ke karetnímu trestu zatím nesahá.

17

Za dlouhým nákopem pádil Coutinho, praporek pomezního rozhodčího však okamžitě vyletěl vzhůru. Odmáváno, odpískáno.

19

Brazílie se snaží trochu zklidnit vlastní dosud rozháranou hru, kombinují ze strany na stranu a pokoušejí se rozhýbat českou obranu.

20

Přestože Masopust přihrál nepřesně, dopadlo to pro Čechy velice dobře. Domácí budou rozehrávat od rohového praporku.

21

Do vápna se procpal Darida, než ale stačil vystřelit, upadl na zem a česká akce přišla vniveč.

22

Exekuce přímého kopu z nadějné pozice se ujal Schick a přízemním pokusem hodně vystrašil Alissona! Neujala se ani následná Součkova dorážka.

24

Žlutou kartu dostal Casemiro (Brazílie)

25

Proti centru z přímého kopu vyrazil Alisson hodně neohroženě a při zákroku zboural svého spoluhráče Richarlisona, který se jen velice pomalu sbírá ze země.

26

Dalekonosný aut poslal do vápna Novák, Souček si však v hlavičkovém souboji s hostujícími stopery neporadil.

28

Z přímého kopu to zkusil bombou Casemiro, trefil však jen prostor, kde stál gólman Pavlenka, který míč vyboxoval do bezpečí.

30

Na zemi zůstává ležet po vzdušném souboji Masopust a Pavlenka raději zakopává míč do zámezí, aby mohl být krajní záložník ošetřený.

31

Po úvodní půlhodině se nedá říct, že by Češi nějak výrazně zaostávali. Zatím velice sympatický výkon domácího mužstva.

33

Po Coufalově centru z pravé strany se dostal k zakončení hlavou Pavelka, byl však v lehkém záklonu a nedokázal míč přesně nasměrovat. Alisson zasahovat nemusel.

34

Z dálky se odhodlal ke střele Darida. Balon skončil mimo branku, rána ale byla tečovaná, Češi tak budou kopat od rohového praporku.

35

A další rána, tentokrát od Součka. Další pěkný pokus, Alisson byl připravený a nepříjemný projektil zpacifikoval.

37

David Pavelka (Česko) vstřelil gól. Česko - Brazílie 1:0
Je to opravdu tak, Češi vedou nad Brazílií! Hosté zaváhali, stopeři se hodně rozestoupili a Pavelka dostal kousek před hranicí pokutového území spoustu prostoru, zamířil přesně k levé tyči a překonal bezmocně plachtícího Alissona.

39

Další velká chyba Brazilců při rozehrávce, tentokrát z toho ovšem šance nevznikla. Češi se prokombinovali zpátky až na vlastní polovinu.

40

Apatičtí Brazilci jako by ani nezaznamenali, že prohrávají. Češi jsou teď jasně lepším celkem.

41

Schick hezky našel Zmrhala, ten se však snažil přihrávku hrotovému útočníkovi oplatit. To se ovšem ukázalo jako špatné řešení, hosté míří po zisku míče do protiútoku.

43

Brazilskou letargii se snažil prolomit Paqueta, jeho dalekonosný pokus ale zamířil vysoko nad horní břevno Pavlenkovy brány.

46

Střídání Česko: ze hřiště odešel Filip Novák, nahradil ho Theodor Gebre Selassie

46

Hned v úvodu druhé půle si domácí vypracovali nadějnou příležitost. Po Masopustově centru zakončoval Schick, leč nepřesně.

48

Výborně to provedl čerstvý Everton, který si prohodil dva protihráče a procpal se do vápna, jeho následnou přihrávku však srazil mimo Souček.

49

Roberto Firmino (Brazílie) vstřelil gól. Česko - Brazílie 1:1
Obrovská chyba Gebre Selassieho! Krajní bek nezvládl zdánlivě jednoduchou přihrávku na Suchého a naservíroval míč do běhu Firminovi, který nestihl ani poděkovat a uklidil jej do sítě.

51

Najednou jako by Brazilci dostali chuť a tlačí se kupředu, Češi zaujali defenzivní postavení.

52

Střídání Česko: ze hřiště odešel Patrik Schick, nahradil ho Matěj Vydra

54

Na trávníku leží Darida a drží se za stehno, rozhodčí Hategan raději přerušuje hru. Vypadá to na střídání...

56

Střídání Česko: ze hřiště odešel Vladimír Darida, nahradil ho Martin Frýdek

57

Další problém pro domácí mužstvo, tentokrát se totiž posadil na hrací plochu Čelůstka. Vypadá to na potíže s tříslem.

58

Tak to už není možné, další Čech na trávníku, v tomto případě se se zdravotními problémy potýká Masopust.

59

Střídání Česko: ze hřiště odešel Ondřej Čelůstka, nahradil ho Ondřej Kúdela
Kúdela debutuje v národním týmu.

60

Co se to v Edenu děje? Pavelka se srazil se Součkem a oba leží v bolestech na zemi. Jen aby Češi vůbec dohráli v jedenácti a nevyplýtvali všechna dostupná střídání...

61

Tentokrát má technické problémy se sluchátkem hlavní rozhodčí, utkání se v posledních minutách hodně táhne.

61

Že se opět hraje, jasně ukázal Coutinho. Jeho pěknou ránu vytěsnil Pavlenka mimo, Brazilce čeká rozehrávka rohového kopu.

63

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Richarlison, nahradil ho David Neres

64

Z dobré pozice pálil Vydra, jenže veškeré vzrušení bylo nakonec zbytečné. Pozemní rozhodčí odmával ofsajd.

65

Individuálně to zkusil Vydra, naběhl si však pouze do Danila, který jej sice tvrdě, ale naprosto čistě poslal k zemi.

66

Everton se hodně rozčiluje a žádá si penaltu, rumunský sudí si je však jistý a o nařízení pokutového kopu, zdá se, ani neuvažuje.

68

Vydra se sice snaží, na své ofenzivní akce je ovšem je většinou sám a ani tentokrát brazilskou defenzivní vozbu nepřekonal.

69

Střídání Česko: ze hřiště odešel David Pavelka, nahradil ho Alex Král
Také pro Krále se jedná o reprezentační premiéru mezi dospělými.

70

Po levé straně se probíjel Neres a nakonec tak trochu nechtěně ohrozil branku, jeho sraženou přihrávku ale Pavlenka vyrazil na roh.

71

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Casemiro, nahradil ho Arthur

72

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Philippe Coutinho, nahradil ho Gabriel Jesus

73

Jak už to tak u přátelských utkání bývá, s přibývajícími střídáními zápas ztrácí na tempu a ani tento není výjimkou.

75

Počet diváků 19 116 (99 % z kapacity 19 370)

77

Po efektivní narážečce se sám před Pavlenkou ocitl Neres, český gólman se vytasil v klíčový moment s parádním zákrokem a uchránil domácí mužstvo od inkasování!

79

Je patrné, že zatímco Brazilci mají ještě kam sáhnout, Čechům docházejí síly a jsou teď pasivnějším celkem.

81

Gebre Selassie se s tím nepáral a odkopl míč za čáru, Brazilci budou opět rozehrávat od rohového praporku.

82

Domácí si dost zahrávají a jako by nebyli schopní dostat míč pryč z vlastního vápna. Následuje další roh pro hosty.

83

Gabriel Jesus (Brazílie) vstřelil gól. Česko - Brazílie 1:2
Česká defenziva nápor nevydržela! Po parádní přihrávce Danila pádil na Pavlenku volný Neres, zachoval se nesobecky a předložil pas Jesusovi, jenž poslal balon do odkryté branky.

84

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jaromír Zmrhal, nahradil ho Jakub Jankto

86

Domácí se nadechují k závěrečnému náporu, Brazilci však dobře presují a znepříjemňují Čechům rozehrávku.

87

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Roberto Firmino, nahradil ho Fabinho

89

Do otevřené obrany vlétl Danilo a vybídl Nerese. Na něj byla přihrávka příliš rychlá, s maximálním úsilím ale vydřel aspoň rohový kop.

90

Gabriel Jesus (Brazílie) vstřelil gól. Česko - Brazílie 1:3
Lahůdková akce Brazilců končí brankou! Patička, otočka, přesná přihrávka... První Jesusovu střelu ještě Pavlenka vyrazil, na dorážku už ovšem nedosáhl. Pro Čechy sice nešťastný, ale krásný fotbalový moment.

90

Hlavní rozhodčí prodlouží přátelské utkání ještě o pět minut...

90

Hosté už nikam nespěchají a snaží se dohrát duel s míčem na svých kopačkách. Kombinují poblíž středového kruhu, Češi už ani příliš nekladou odpor.

90

Domácí se rozhodně nemají za co stydět, předvedli mnohem lepší výkon než v Anglii a dlouho Brazílii trápili, přestože nakonec odejdou ze hřiště jako poražení.