Hezký večer u sledování on-line reportáže z odvetného utkání baráže o účast na mistrovství Evropy, které sehraje česká reprezentace v Podgorici proti týmu Černé Hory. První zápas vyhráli Češi v Praze 2:0. Uhájí náskok?

Český tým má díky gólům Václava Pilaře a Tomáše Sivoka velmi nadějnou výchozí pozici. Pokud se dnes trefí ještě alespoň jednou, budou muset Černohorci vstřelit hned čtyři góly - Češi by totiž postoupili i po prohře 1:3. Jestliže domácí vyhrají 2:0, bude následovat prodloužení a případně i penalty.

Český (nebo spíše československý) národní tým chyběl na mistrovství Evropy naposledy v roce 1992. Od té doby se zúčastnil všech čtyř evropských šampionátů. K zajištění účasti na turnaji pořádaném Polskem a Ukrajinou zbývá poslední krok.

Důležité

Sestava českého týmu: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Rezek, Jiráček, Rosický, Plašil, Pilař - Pekhart.

Sestavy a rozestavení

Černá HoraČerná Hora(4-4-2)

M. Božovič
o hráči
Pavičevič
o hráči
Džudovič
o hráči
21 Savič
Savič
o hráči
V. Božovič
o hráči
79. min Djalovič o hráči
Bečiraj
o hráči
57. min Delibašič o hráči
Zverotič
o hráči
Drinčič
o hráči
Damjanovič
o hráči
76. min Vukčevič o hráči
Vučinič
o hráči
Jovetič
o hráči

ČeskoČesko(4-5-1)

1 Čech
Čech
o hráči
Gebre Selassie
o hráči
6 Sivok
Sivok
o hráči
Hubník
o hráči
3 Kadlec
Kadlec
o hráči
9 Rezek
Rezek
o hráči
60. min Pospěch o hráči
13 Plašil
Plašil
o hráči
Rosický
o hráči
Jiráček
o hráči
14 Pilař
Pilař
o hráči
69. min Kolář o hráči
Pekhart
o hráči
84. min Baroš o hráči

Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani
Počet diváků: 0

Trenér Michal Bílek tedy vítěznou sestavu ze zápasu na Letné přece jen trochu změnil. Zasáhl ale jen do složení obrany - na postu stopera nastoupí Roman Hubník, jehož z prvního duelu vyřadil trest. Michal Kadlec se tak vrací na levý kraj obrany. Útočník Milan Baroš usedne znovu jen na lavičku, přednost dostává opět Tomáš Pekhart.

Nečekanou ztrátu hlásí domácí. UEFA dnes oznámila, že do utkání nemůže zasáhnout záložník Milorad Pekovič, kterému vystavila stop žlutá karta v pražském duelu. Kvůli druhé kartě nesmí hrát ani obránce Milan Jovanovič.

Černohorci museli řešit také další problémy. Jeden z klíčových hráčů Simon Vukčevič utrpěl na předzápasovém tréninku zlomeninu nosu a vedení týmu se pro něj snažilo během dneška zajistit výrobu podobné obličejové masky, v níž nastupuje brankář Petr Čech.

České fanoušky navíc mohou před dnešním zápasem utěšovat dvě historická fakta. Za prvé: Černá Hora v kvalifikaci dosud ani jednou nevyhrála o víc než jednu branku. Za druhé: Česko naopak v samostatné historii neprohrálo nikdy o tři góly.

Hodinu před výkopem se zaplnila horní tribuna za jednou z branek, tam se scházejí nejvěrnější fanoušci. Ti postupně obsazují místa i za druhou brankou.

Hlediště stadionu v Podgorici by mělo být vyprodané, vejde se sem 12 500 diváků. Z Česka jich podle posledních informací dorazí pouhých osmdesát. Jaký rozdíl proti těm soupeřovým, v Praze jich hostům fandilo na tři tisíce.

Diváci v hledišti spustili ohlušující pískot, z tunelu v jednom z rohů stadionu vyběhl na trávník Petr Čech a jeho náhradník Jaroslav Drobný. Pětapadesát minut před výkopem zahájili rozcvičení.

Zvrátí Černohorci nepříznivé skóre? "Snad to dokážeme. Kdybych tomu nevěřil, tak bych radši zůstal doma se svým synem," prohlásil kapitán Mirko Vučinič, střelec Juventusu Turín. "Hodně nám pomůžou fanoušci. Co jsme dosud dokázali, bylo hlavně díky nim."

Na vlajkách domácích příznivců se objevují nápisy černohorských měst jako před čtyřmi dny v Praze: Danilovgrad, Budva, Bjelo Polje či Cetinje. Češi dorazili z Vigantic, Orlové a Medlovic, čili z Moravy.

Gólman Čech si zkouší rozehrání od branky. I z tribuny je vidět, jak míč v pokutovém území poskakuje na drnech.

Vůdce českých fotbalistů Tomáš Rosický přiznal, že jej odveta nenechává klidným. "Po výkonu, který jsme předvedli, a po výsledku, který máme, je tým velmi pozitivní. Ale samozřejmě, že si uvědomujeme, že to bude těžký. I já jsem trochu nervózní."

Je 45 minut do výkopu a na hřiště vyběhli domácí hráči. Za obrovského aplausu a jásotu. Domácí se rozcvičují ve žlutých teplákových bundách, přece jen za tmy je v Podgorici chladno, teplota klesla k nule. Pod hlavní tribunou si přihrávají hvězdy Jovetič s Vučiničem.

Krátce po domácích fotbalistech vyběhli na hřiště i čeští. Za ohlušujícího pískotu.

Třicet minut před výkopem je hlediště takřka plné, zbývá jen pár volných sedaček dole za brankami, což jsou místa s nejhorším výhledem.

Z českých fotbalistů se do nominace nedostali třetí gólman Jan Laštůvka, stoper Jan Rajnoch a záložník Milan Petržela. Ti usednou na tribunu.

Domácí publikum píská při čtení sestav českého týmu, nejvíc to bylo slyšet u kapitána Rosického.

Domácí fanoušci zpívají chorály, dokážou udělat bouřlivou atmosféru. Ale pekelná, jak slibovali, zatím není.

Patnáct minut před výkopem hráči obou týmů odešli do kabin. Na trávník kráčejí místní dorostenci, kteří drží vlajky obou zemí a také symboly UEFA.

Sedm minut před výkopem pochodují přes hřiště čeští náhradníci, Milan Baroš zdravil fanoušky za vlajkou Vigantice, odkud pochází.

A týmy už jsou na hrací ploše. Domácí budou hrát v červeném, Češi v bílém. Utkání bude řídit italský sudí Nicola Rizzoli. Zazní hymny obou zemí, nejprve ta česká.

Během znění české hymny celý stadion tleskal. Podle místního reportéra to bylo na podporu českého národa, co všechno udělal pro Evropu počínaje činem Jana Palacha.

1

Začal první poločas utkání Černá Hora - Česko
Rozehrávky se ujali domácí útočníci Vučinič s Jovetičem.

1

Černohorci poslali míč hned dlouhým nákopem dopředu na Jovetiče. Balon se odrazil do strany k Rezkovi, kterého však fauloval jeden ze dvou napadajících soupeřů.

2

Uběhla jen minuta a k obránci Hubníkovi spěchají na hřiště lékaři. Český stoper zůstal ležet v bolestech na zemi po vzdušném souboji s Vučiničem.

3

Trenér Bílek se ale nemusí bát, Hubník je v pořádku a může pokračovat ve hře. Míč následně putuje až k domácímu brankáři Božovičovi. Češi rozehrávku Černé Hory aktivně napadají.

4

Česká obrana zůstává nepropustná, k brankáři Čechovi zatím nikoho nepustila. Hubník teď ovšem zbytečně odevzdává soupeři míč, když jej posílá nepřesným centrem do zámezí.

5

Obránce Kadlec se pouští do útoku po levé straně, ale cestu mu zde zatarasil pravý bek Černohorců Pavičevič. A dokonce získal pro domácí autové vhazování.

6

Vučinič nejprve zkouší na levé straně kličky na Hubníka, který si však vede velmi dobře a hvězdu Černé Hory odzbrojuje. O několik okamžiků později už ale český stoper Vučiniče fauluje více než dvacet metrů od Čechovy branky.

7

Domácí z přímého kopu nezahrozili, naopak na druhou stranu pádí do potiútoku Rezek. Je jasně faulovaný, jeden z protihráčů jej chytil za krk, ale sudí nechává hru pokračovat. Akce končí dalekonosnou střelou Rosického. Míč dopadá pět metrů vedle levé tyče.

9

Sivok teď zavařil brankáři Čechovi při obranném zákroku. Do české šestnáctky letěl centr ze strany, který sklepl před bránu Jovetič. Sivok poslal míč hlavou do Čechových rukavic, jenže český gólman si chtěl pro balon doběhnout sám, a tak měl co dělat, aby míč lapil.

11

Další nadějný protiútok českého týmu: Plašil nachází pěknou komicí na levé straně Pilaře, jenž utíká s míčem do pokutového území. Ale už se s ním dostává moc daleko a jeho přihrávka před bránu je sražená na roh.

12

Po rohovém kopu se Černohorci ubránili bez větších potíží.

13

Češi budou kopat rohový kop číslo dvě. Dobrým napadáním se o to postaral Pekhart.

14

A bude následovat hned ještě jeden. Rosický rozehrál na krátko s Jiráčkem, jehož centr zblokovali domácí opět do zámezí. Centr na přední tyč potom nevyšel a Černohorci tentokrát odhlavičkovali do autu.

15

Plašil znovu nastoupil na postu defenzivního záložníka a své obranné povinnosti plní i dnes velice dobře. Zastavil další útok domácích, záhy byl ale faulovaný Rezek.

16

Centr rovnou do černohorské šestnáctky se nesetkal s úspěchem. Po chvíli už domácí zase rozehrávají od brány gólmana Božoviče.

17

Jiráček se snaží uprchnout s míčem, ale faulem mu v tom zabraňuje Damjanovič. Po rozehrávce na krátkou vzdálenost míč opět zamířil do rukavic brankáře Černé Hory.

18

Černohorci vybojovali na levé straně autové vhazování. Rychlým vhozením se pokusil překvapit českou defenzivu Vučinič, ale pozorný Čech si všiml náběhu Damjanoviče a balon před ním sebral do rukavic.

19

Gebre Selassie po ztrátě míče hlásí, že byl faulován, jenže sudí mu nedává za pravdu. Do brejku se tak žene Vučinič, ale znovu narazil na zeď jménem Roman Hubník.

21

Rezek schytal na své pravé straně další faul. Domácí se s českými fotbalisty rozhodně nijak "nemazlí". Pokyn kouče Brnoviče zněl zřejmě jasně...

22

Další z českých hráčů musí rozdýchat inkasovaný úder. V tomto případě ale nepřišel po faulu některého z domácích hráčů Záložníka Plašila trefil do hlavy míč odkopnutý Božovičem.

23

A pro změnu faul domácího týmu: nyní letí k zemi záložník Jiráček. Po rozehrávce nedaleko středové čáry přihrává Rosický doprava Rezkovi. Tomu se centr nepovedl, přesto budou Češi kopat roh.

24

Stoper Sivok se prosadil k hlavičce, která však mezi třu tyče nezamířila. Domácí teď nebránili standardní situaci dobře, ale čeští fotbalisté toho nevyužili.

26

Jiráček opět padá na trávník. Obhodil si míč kolem obránce, jenž zůstal stát a český záložník se od něj odrazil jako od stromu. Přímý kop rozehrají hosté pětadvacet metrů od brány z levé strany.

27

Gólman Božovič ale neměl práci ani v tomto případě.

28

Jiráček pro změnu v pozici faulujícího. Na hranici černohorské šestnáctky sráží zezadu na zem Zverotiče, který měl k míči blíž.

29

Oba týmy v posledních momentech bojují o balon kolem středové čáry, což samozřejmě mnohem víc vyhovuje Čechům, kterým stačí uhájit náskok z prvního duelu.

30

Více času se ale hraje na polovině Černé Hory, které utíká vidina účasti na evropském šampionátu každou minutou.

31

Po dalším faulu domácích na levé straně obrany si staví míč k přímému kopu Plašil. Jeho centr levačkou se ale stáčí k bráně až příliš. Brankář Božovič míč v pohodě chytá ve výskoku.

33

Vučinič na sebe váže s míčem Gebre Selassieho a Hubníka, díky čemuž se v šestnáctce uvolňuje Damjanovič. Na kolmici si ale naštěstí pro český tým nabíhá z ofsajdu. A nakonec před Čechem stejně střílí vedle.

34

Rezek je zatím zřejmě největším otloukánkem zápasu. Po dalším souboji se musí nechat ošetřit v zámezí, ale očividně bude naprosto v pořádku.

35

Jovetič využívá chvilky volnosti, kdy jej nikdo z hostl neobtěžuje napadáním, a rychle vysílá přízemní střelu z necelých pětadvaceti metrů. Prudká rána letí dostatečně daleko od pravé tyčky.

36

Stávající tempo může české reprezentaci vyhovovat. Žádné vyložené šance diváci dosud neviděli. I přesto domácí fandové vytrvale povzbuzují.

37

Černohorci mají problém dostat se s míčem do českého pokutového území. Většina jejich akcí navíc končí ještě daleko před jeho hranicí.

38

Vučinič se už chystá zpracovat si na kraji šestnáctky míč a jít s ním sám na gólmana Čecha, ale na poslední chvíli mu v tom zabraňuje vracející se Hubník. Domácí chvilku zaváhání české obrany nepotrestali.

40
Důležité

Hubník opět na místě. Zneškodňuje centr Jovetiče, jenž se uvolnil na levé straně. Ale akce Černé Hory pokračuje a nakonec je z toho nebezpečná střela Damjanoviče! Domácí záložník, který vytrvale podporuje útočnou dvojici, si zpracovává na prsou Zverotičův centr z levé strany a po otočce kolem Hubníka okamžitě pálí levačkou ke vzdálenější tyči. Tu balon minul jen těsně.

41
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Dejan Damjanovič (Černá Hora)
za protesty po faulu na Hubníka.

42

Černohorci jsou s blížícím se koncem prvního poločasu nebezpečnější. Tlačí se k pokutovému území hostů a balon nyní drží a svých kopačkách častěji.

43

Podívejte se na momentky z probíhajícího zápasu mezi fotbalisty Černé Hory a Česka. Aby se vám galerie pod sestavami objevila, stiskněte F5.

44

Sivok zastavuje černohorský útok a zakládá protiútok svého mužstva. Brejk táhne středem hřiště Rosický, jenž chce vybídnout k uvolnění útočníka Pekharta, ale jeho přihrávka končí rovněž u obrany soupeře.

45

Na druhé straně fauluje Sivok. Domácí rozehrají standardku z pravé strany. Přímý kop si vzal na starost Vučinič, jehož skákavý centr po zemi prolétl pod Rosickým. Češi se ale ubránili.

45

Nastavují se dvě minuty.

45

Rezek se snaží uvolnit na straně k centru, ale ten se mu nevydařil. Vykopává tak gólman Božovič, jenže domácí si držení balonu dlouho neužili. Černohorci poté faulují, ale přímý kop už se rozehrávat nebude.

45
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Savo Pavičevič (Černá Hora)

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

45

STATISTIKY 1. POLOČASU:
Střely na bránu 0:0
Střely mimo: 2:1
Rohy 0:5
Ofsajdy 1:1
Fauly 16:7

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Černá Hora - Česko
Drohou půli zahájili výkopem Tomáš Rosický a Jan Rezek.

46

Domácí ale brzy ukořistili míč a vydali s ním útočit k levé postranní čáře. Chvíli u ní kombinují, ale poslední nepřesná přihrávka je o něj zase připravila.

47

Pilař aktivně napadá rozehrávku mezi brankářem Božovičem a obráncem Pavičevičem, díky čemuž domácí chybují a Božovič posílá balon do autu.

48

Po autu se ale Češi k ničemu nedostali a naopak se museli na druhé straně vypřádat s rohovým kopem domácích. Sivok posílá míč hlavou do bezpečí.

49

Černohorci mají v úvodu druhé půle balon takřka neustále v držení. A také schytávají faul. Vučiniče seslal skluzem k zemi drobný Pilař.

50

Ale centr ze standardky kousek od rohu šestnáctky letí do míst, kde není nikdo v červeném dresu.

51
Důležité

Domácí neproměnili zatím největší šanci zápasu, český tým může děkovat za skvělý zákrok brankáři Čechovi! Černohorci rozebrali hostující obranu rychlými přihrávkami před pokutovým území. Nakonec hlídadný Vučinič poslal míč do nohy nabíhajícímu Damjanovičovi, který vystřelil z deseti metrů prudce pod břevno. Naštěstí pro Čecha ale neumístil ránu do strany, a tak český gólman reflexivně vyrazil balon na břavno, od něhož se míč odrazil za branku.

52

Rohový kop už Černá Hora ke střeleckému zakončení nevyužila.

53
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Milan Baroš (Česko)
za to, že vyběhl ze zámezí na hřiště pro míč, aby jej podal Černohorci, jenž se chystal vhazovat.

55
Důležité

Další obrovská příležitost Černé Hory! Domácí kopali roh, po centru prohrál Hubník v šestnáctce hlavičkový souboj a umožnil tak, že Savič vrátil míč hlavou ke vzdálenější tyči, u níž byl zcela nehlídaný Vučinič. Jenže černohorskému kanonýrovi se naštěští pro Česko nedaří. Zblízka hlavou vůbec netrefil odkrytou bránu.

57
Střídání

Střídání Černá Hora: ze hřiště odešel Fatos Bečiraj, nahradil ho Andrija Delibašič

59

Domácí jsou ve druhém poločase o poznání nebezpečnější. Nebýt výtečného zákroku gólmana Čecha a střelecké nemohoucnosti útočníka Vučiniče, mohlo už na světelném ukazateli svítit skóre 2:0.

60
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jan Rezek, nahradil ho Zdeněk Pospěch
Kouč Bílek se tak evidentně snaží za každou cenu ubránit dvougólový náskok.

62

Gebre Selassie si musí poradit s centrem do pokutového území, což se mu také daří. Hosté se díky tomu mohou usadit s balonem na útočné polovině.

63
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Mirko Vučinič (Černá Hora)
za faul na Kadlece.

64

Už jen necelá půlhodina zbývá českým fotbalistům, aby mohli oslavit postup na mistrvoství Evropy. V posledních minutách to také vypadá nadějněji, Češi uklidnili situaci a v poklidu kombinují ve středu hřiště.

65

Ale to už se Černohorci ženou do protiútoku. Sivok se jej snaží zastavit faulem, ale brejk nezastavil a musí se dál vracet k vlastní brance. Nebezpečnou situaci zažehnal výtečným obranným skluzem Kadlec, jenž sebral míč nabíhajícímu útočníkovi před nohama.

66
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tomáš Sivok (Česko)
za předchozí faul.

66
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Nikola Drinčič (Černá Hora)

67

Rosický běží tryskem s balonem u nohy pravým krajem černohorské šestnáctky a kousek od brankové čáry posílá zpětný centr na připraveného Pekharta. Ten se chce procpat k hlavičce, ale domácí obrana mu to nedovoluje.

68

Nyní se snaží zase Černá Hora. Obrana českého mužstva si však kombinaci domácích dokázala pohlídat.

69
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Václav Pilař, nahradil ho Daniel Kolář

71
Důležité

A znovu skvělý Čech! Za českou obranu si na kolmici parádně naběhl Vučinič, nechal kolem sebe projet skluzujícího Plašila a vypálil z úhlu levačkou. Čech jeho střelu vyrazil, ale musel se zase rychle postavit na nohy, protože balon se odrazil ke stále volnému Vučiničovi. Ten ale Čecha nepokořil ani dorážkou pravou nohou. A český gólman na druhý pokus vyrazil střelu černohorského útočníka na roh.

72

Po rohovém kopu už má Čech klid a může jen sledovat úprk záložníka Jiráčka. Toho však na půli hřiště takticky fauluje Savič, za což ho stihne trest.

72
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Stefan Savič (Černá Hora)

74

Náhradník Kolář fauluje Drinčiče a umožňuje tak domácím rozehrát přímý kop. S tím ale Černohorci nenaložili příliš dobře, Češi se bez problémů ubránili.

75

Vučinič motá uvnitř pokutového území hlavy i nohy českých obránců, ale nakonec se ve vlastních kličkách ztratil a o balon přišel. Už mohl střílet, hra na efekt se mu nevyplatila.

76
Střídání

Střídání Černá Hora: ze hřiště odešel Dejan Damjanovič, nahradil ho Simon Vukčevič

78

Domácí drží míč a vymýšlí další akci, díky níž by vstřelili z pohledu celkového skóre kontaktní gól.

79

Sám se o to chce postarat nový muž na hřišti Vukčevič, který má na obličeji masku podobnou té, jakou nosí Petr Čech. Dvojice českých beků ho ale odtlačila do strany.

79
Střídání

Střídání Černá Hora: ze hřiště odešel Vladimir Božovič, nahradil ho Radomir Djalovič

80
Důležité

Domácí spalují další slibnou šanci: centr ze strany sklepává hlavou pod sebe Delibašič k Jovetičovi, kterému ovšem střela z voleje nesedla a česká obrana závar před Čechovou svatyní zažehnala.

81
Góly

Petr Jiráček (Česko) vstřelil gól. Černá Hora - Česko 0:1
Parádní akce plzeňského záložníka, která stvrzuje postup českého týmu na Euro 2012! Jiráček přebral před pokutovým územím Černé Hory přihrávku z pravé strany, chvilku přemýšlel před zraky domácích obránců, co si s míčem počne, a pak s ním překvapivě vystartoval mezi dvěma opařenými beky do šestnáctky. Než se Černohorci stačili vzpamatovat, třepetal se míč v síti, ačkoli se ještě odrazil od gólmana Božoviče.

84
Střídání

Střídání Česko: ze hřiště odešel Tomáš Pekhart, nahradil ho Milan Baroš

86

Zdá se, že Češi už zápas v klidu dohrají. Balon drží dostatečně daleko od brankáře Čecha, který měl dnes o poznání víc práce než v pátek na Letné.

88

Domácí fanoušci ale na černohorské fotbalisty nezanevřeli a dál je vydatně povzbuzují. Že Černá Hora skončí kvalifikační boj v baráži, jim nejspíš tolik nevadí.

89

Domácí se přece jen ještě pouštějí do útoku, ale Vučiničova hlavička Čecha trápit nemusí. Domácí útočník poslal míč vysoko nad branku.

90

Nastavují se tři minuty. Během nich Černohorci jistě potřebné čtyři góly nevstřelí, menšina českých fanoušků na stadionu tak spokojeně slaví postup.

90

Utkání už se opravdu jen dohrává. Domácím je jasné, že dnes už nic nezmůžou. Přesto by se fanoušků, rádi odvděčili alespoň čestným gólem.

90

Češi jdou do útoku čtyři na čtyři. Baroš může před šestnáctkou posunout míč doprava volnému Rosickému, ale místo toho pálí hned sám na branku. Tu však netrefuje.

90

Počet diváků 0 (0 % z kapacity 12 500)

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1

Vzájemné zápasy

20. června 2023 18:00Černá Hora-Česko 1:4
10. září 2019 20:45Černá Hora-Česko 0:3
10. června 2019 20:45Česko-Černá Hora 3:0
15. listopadu 2011 20:15Černá Hora-Česko 0:1
11. listopadu 2011 20:15Česko-Černá Hora 2:0
Play-off

baráž

Irsko
Irsko
Estonsko
Estonsko
0:0
Černá Hora
Černá Hora
0:1
Estonsko
Estonsko
Irsko
Irsko
0:4
Černá Hora
Černá Hora
2:0