Utká se první a druhý tým skupiny E. Pokud Belgičané zvítězí, budou mít na Čechy šestibodový náskok a do konce kvalifikace bude ve hře už jen devět bodů. Znamenalo by to, že v případě porážka už Češi takřka jistě nedosáhnout na první příčku a tím i přímý postup na MS 2022.

Březnový vzájemný duel v Praze skončil 1:1. Češi vedli po povedené trefě Provoda, za hosty vyrovnal v 60. minutě Lukaku.

Češi ve čtvrtek v kvalifikaci porazili Bělorusko 1:0, Belgičané si poradili s druhým outsiderem skupiny Estonskem v Tallinu 5:2.

Základní sestava českých fotbalistů pro utkání v Belgii: Vaclík - Coufal, Kaša, Kalas, Matějů - Souček, Holeš - Pešek, Barák, Hložek - Vydra.

Tielemans
80. min Dendoncker o hráči
6 Witsel
Witsel
Carrasco
57. min Saelemaekers o hráči
17 Vanaken
Vanaken
80. min Batshuayi o hráči
9 Lukaku
Lukaku
80. min Lukébakio o hráči
10 Hazard
Hazard
73. min Trossard o hráči

ČeskoČesko(4-2-3-1)

Vaclík
14. min Staněk o hráči
Pešek
66. min Zmrhal o hráči
22 Souček
Souček
7 Barák
Barák
77. min Král o hráči
9 Holeš
Holeš
19 Hložek
Hložek
77. min Wiesner o hráči
20 Vydra
Vydra
66. min Tecl o hráči

Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett

Na hřišti ještě před zápasem probíhá ceremoniál, při němž domácí útočník Lukaku přebírá pocty ke svému jubilejnímu 100. zápasu za Belgii.

A už jsou zde hymny, jako první ta česká.

Po jejím odeznění zní z hlediště sympatický, i když lehce zdrženlivý potlesk.

Zdraví se kapitáni, za domácí Hazard, za české barvy Souček.

A to už se chystá výkop tohoto zápasu. Ve středovém kruhu se staví k akci Lukaku.

Mimochodem proti němu bude dnes večer stát na stoperském postu plzeňský novic Kaša.

1

Začal první poločas utkání Belgie - Česko

1

A máme tady začátek jako ze špatného snu. Kaša dal slabou malou domů Vaclíkovi, který musel vyběhnout z brány a jít do skluzu. Dobíhající Lukaku mu dupnul na nohu. Po 32 vteřinách je Vaclík ošetřován.

2

Trenér Šilhavý nevypadá moc optimisticky, Vaclík je obklopen stojícími hráči a je v péči masérů.

3

Je tam i Lukaku, který Vaclíka povzbuzuje.

3

Vaclík je na nohou, opatrně si nohu zkouší a kýve hlavou, že bude pokračovat.

3

Rozhodčí dává pokyn k zahájení hry, z místa střetu bude rozehrávat Kaša.

4

Na belgické polovině faulován Holeš, nedovoleně ho zastavil Witsel.

4

Barák centroval směrem před branku, kde byla zformovaná obrana domácích.

5

S přihrávkou rychlonohého Peška si obrana Belgie poradila.

5

Do akce se rozběhl Lukaku, plné ruce práce s ním už ve středovém kruhu měl Kalas. Balon mu pleskl o ruku a tak se píská.

6

Čeští hráči vysunuli napadání na belgickou polovinu a donutili domácí skvadru k nepřesnosti.

7

Holeš vyslal po levém křídle Hložka, který dokázal předběhnout Alderweirelda, našel si místo v pokutovém území a vypálil. Ránu, směřující mezi tři tyče, srazil na roh Denayer.

8

Málem byl ale z rohového kopu brejk Belgie. Barák ho zneškodnil.

9

Romelu Lukaku (Belgie) vstřelil gól. Belgie - Česko 1:0
Pro Kašu je to krutá premiéra. Lukaku mu utekl, naběhl si na kolmou přihrávku a z hranice pokutového území bez velkého vymýšlení trefil přesně k Vaclíkově tyči.

10

Hosté jsou před pokutovým územím a snaží se hrát do plných.

10

Na sebe to vzal Hložek, vběhl do vápna a hrál jeden na jednoho na Vanakena. Ten mu takticky ustoupil a Hložek upadl.

11

Další belgický brejk, ze kterého tuhnula krev v žilách. Taky ze střední vzdálenosti ho zakončoval Carrasco, jen se mu nepovedlo trefit prostor branky.

12

Nepřesný český pokus o vysunutí hrotového hráče. Míč v pohodě sbírá stoper Denayer.

12

Holeš pro jistotu hned před pokutovým územím soupeře fauluje.

14

Střídání Česko: ze hřiště odešel Tomáš Vaclík, nahradil ho Jindřich Staněk
Obavy se 15 minut po střetu s Lukakuem naplnily, Vaclík není schopen pokračovat.

15

Opatrná pasáž v české hře.

17

Matějů se rozjel jako na sáňkách pod Castagneho, dal mu co proto, a má kliku, že se tenhle zákrok nepískal.

19

Žlutou kartu dostal Jan Vertonghen (Belgie)
Peškův důležitý počin pro české sebevědomí! Utekl Vertonghenovi, ten ho stáhl rukou a má žlutou kartu.

19

Míč uvnitř vápna Češi v několika hlavičkových soubojích neubojovali. Dopředu jde Belgie.

20

Carrascovu střelu kdosi v české obraně srazil, Staněk už se chystal k zákroku.

21

Žlutou kartu dostal Antonín Barák (Česko)
Barák držel Tielemanse při začínajícím belgickém brejku tak dlouho, že nic jiného než karta následovat nemohlo.

22

Carrasco zamotal hlavu Coufalovi a hned je zle, kličkami v akci pokračuje Hazard.

22

Na Hazardův centr si na malém vápně naběhl Lukaku. Hlavičkoval nad.

25

Hložek zastaven při vyvážení balonu po levém křídle. Jeden ze soupeřových hráčů mu zatarasil cestu.

25

Hložek v daleko nadějnější akci! Dostal přihrávku do běhu a probíjel se do pokutového území, kde ho však domácí zdvojili a srdnatě bojující Hložek pak fauloval.

28

Lukaku zahrozil českému týmu i gólovou přihrávkou. Zády k brance se uvolnil na hranici pokutového území a vyslal do tutovky Hazarda. Jeho zakončení Staněk rukou vyrazil.

28

Rozruch byl zbytečný, asistent rozhodčího na lajně viděl a signalizoval centimetrový ofsajd. Staňkův zákrok přesto klidně můžeme ocenit.

30

Opět Hazard v akci - naštěstí pro český tým tentokrát čekal déle, než bylo potřeba, a pak mu nezbylo než přihrát před vápno Tielemansovi. Ten vypálil vedle.

31

Lukaku dostal zase přihrávku do tahu, už to bylo bez ofsajdu a zase se skvělým Staňkovým zákrokem! Střídající gólman polovysokou bombu vyrazil na roh.

32

Carrasco se pokoušel přejít přes Coufala, při tom si nepohádal pohyb rukou a zasáhl Coufala do obličeje.

32

Hložek se pokusil uvolnit Vydru, belgická obrana byla hned ideálně stažená.

33

Hazard si naběhl do levého křídla, s míčem na noze se vrátil blíž středu hřišti a našel Lukakua. Belgický tank bez přípravy vypálil nad.

34

Chvilka klidu pro postupný český útok.

34

Češi buď neví, co s balonem, nebo lákají Belgičany k vystartování. Přihrávají si na své polovině.

35

Pohybem si o přihrávku řekl Vydra, sbíhal si k brance, tam byl ale pomaleji než brankář Courtois.

35

Lukaku dostal výhodu při brejku, okamžitě proti němu stojí dva čeští hráči Kalas a Kaša a zastavují ho.

36

Kalas se pokusil odkopnout centr před českou branku, balon mu od nohy uletěl za branku. Roh pro Belgii.

38

Teď Lukaku nedokázal sklepnout balon v české šestnáctce přesně.

38

Belgičané si chtěli pomoct malou domů, Vertonghen ji ale poslal slabě a Vydra toho využil k napadání Courtoise. Belgický brankář se ho zbavil chladnokrevnou kličkou.

40

Holeš spolehlivě odvrací belgický roh.

41

Eden Hazard (Belgie) vstřelil gól. Belgie - Česko 2:0
Blesková belgická kombinace středem přináší gól i ve Staňkově síti. Vanaken mu posunul balon mezi Coufala a Kašu, Hazard natáhnul krok a skóroval těsně nad zemí podél vybíhajícího Staňka na zadní tyč.

43

Hosté v ofsajdu, provinili se při pokusu o přihrávku nakrátko na pravém křídle.

44

Pešek si v souboji pomohl rukou. Asi budeme rádi za poločas, teď je to trápení.

45

Hazard dloubáčkem hledal nabíhajícího spoluhráče, českou obranu nepřeloboval.

45

Coufal ubránil Vertonghena, nastavil mu tělo a nenechal bo pookračovat.

45

Nastavují se tři minuty.

45

Lukaku zase v pokusu o naběhnutí mezi české obránce, Matějů se k němu pohotově stáhl a odzbrojil ho.

45

Češi kombinovali před belgickým vápnem, Hložek se odhodlal k centru pravou nohou a trefil bránícího hráče.

45

Tak ale teď! Hložek se uvolnil na centr, našel v pokutovém území Součka, český kapitán se dostal ke střele... a ta šla doprostřed branky, kde číhal Courtois.

45

Kaša přidal na síle při presingu, jeho zákrok na Hazarda byl odpískán jako faul.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Belgie - Česko

46

Do druhého poločasu jdeme ve stejných sestavách, v jakých skončil ten první.

47

Nevýrazný útočný pokus českého celku končí přihrávkou do zámezí.

48

Carrasco se pokusil nalomit českou obranu na levém křídle, nepovedlo se mu to a vrací se zpět.

48

Vydra šel sám na Courtoise! Tohle byla obrovská tutovka, do které ho vyslal Pešek, jenže Vydra domácího gólmana obstřelit nedokázal. Zakončení tak dlouho signalizoval na levou Courtoisovu nohu, až ji tam brankář strčil.

49

Hložek dal Součkovi moc dlouhý balon k rohovému praporku.

50

Lukaku a Hazard šli středem, Kaša před pokutovým územím zasáhl duchapřítomně.

51

Coufal napřed nepřešel přes Carrasca, ale pokračoval v souboji a málem získal míč zpět. Za lehké strčení mu ale rozhodčí píská faul.

52

Peškovi se nepovedl centr z pravého křídla, poslal ho přímo Courtoisovi do rukou.

53

Český tým je teď aktivní, zápas ještě není ztracen, chce to víc odvahy a přesnosti v útoku.

54

Belgie hraje daleko přímočařeji, v dalším postupu směrem k brance jí zabránil rychlým návratem pod míč Souček.

55

Staněk se rozchytal! Lukaku se zase nenechal zastavit na cestě k brance, z úhlu prudce vypálil a český gólman se vyznamenal.

57

Hbitá belgická akce, Coufal se vrátil před branku a zasáhl.

57

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Yannick Carrasco, nahradil ho Alexis Saelemaekers

59

Před Peškem se objevil prostor, tak si vzal míč po sebe, dostal se s ním až před pokutové území a tam nastřelil Denayera, jehož teč prošla těsně vedle tyče!

60

Pešek si věří, ovšem Castagne se nenechal jeho kličkou ošálit a Peška zastavil.

60

Barákův pokus o průnikovou přihrávku končí na belgické obraně, jsou to ale nadějné záblesky.

61

Belgičané přenechali hostům aktivitu.

62

Po Barákově nepřesné přihrávce se na míč dostanou domácí.

62

Na Vydrův centr před brankou nečíhal nikdo v bílém, jen Saelemaekers.

63

Hložek mohl snížit, a za tuhle akci by si to opravdu zasloužil! Z otočky trefil parádně do horního rohu, Courtois se tam dostal levačkou a ránu vyrazil!

63

Převahu se pokusil střelou z dálky podpořit Coufal, střela nebyla moc prudká ani umístěná. Courtois ji v poklidu sebral ze země.

65

Alexis Saelemaekers (Belgie) vstřelil gól. Belgie - Česko 3:0
Jenže Belgičanům stačí fakt málo. Poté, co nechali inciativu Čechům, si dokázali před pokutovým územím přesně dát dvě patičky do běhu a rázem byl Saelemaekers sám před Staňkem. Bez problémů ho prostřelil.

66

Střídání Česko: ze hřiště odešel Matěj Vydra, nahradil ho Stanislav Tecl

66

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jakub Pešek, nahradil ho Jaromír Zmrhal

69

Belgie je v pohodě, hlediště se baví... nic moc pohled pro české barvy.

70

Tecl se vydal stíhat nakopnutý míč, proti Denayerovi neměl šanci.

70

Lukaku naznačil, že půjde jeden na jednoho proti Kalasovi, následně se otočil a nabil proti noze Saelemaekersovi. Ten střílel vedle.

71

Žlutou kartu dostal Axel Witsel (Belgie)
Witsel dal loktem střídajícímu Zmrhalovi.

73

Lukaku se rozběhl do ofsajdu, hodně dlouho se zdálo, že asistent rozhodčího ho snad praporkem nezastaví, a tak si Lukaku došel až pro koncovku a napálil tyč.

73

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Eden Hazard, nahradil ho Leandro Trossard

75

Hosté se snažit neztratit elán, ovšem musí se tlačit do plných a to je komplikované.

77

Žlutou kartu dostal Romelu Lukaku (Belgie)
Lukaku už si troufl moc, Kašu neobešel a pak ho musel faulovat.

77

Střídání Česko: ze hřiště odešel Adam Hložek, nahradil ho Tomáš Wiesner

77

Střídání Česko: ze hřiště odešel Antonín Barák, nahradil ho Alex Král

77

Souček neúnavně pokrývá střed pole, Vanakena tam připravil o balon včasným vyběhnutím.

78

Kaša teď dobře, ve skluzu vypíchl finální přihrávku do čisté šance Saelemaekersovi.

80

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Youri Tielemans, nahradil ho Leander Dendoncker

80

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Hans Vanaken, nahradil ho Michy Batshuayi

80

Střídání Belgie: ze hřiště odešel Romelu Lukaku, nahradil ho Dodi Lukébakio

82

Lukaku si při střídání vyslechl zasloužené ovace, dnes byl k nezastavení. Stý zápas se mu povedl.

83

Batshuayi chtěl oběhnout Kalase a naběhnout si na přihrávku před Staňka. Český brankář mu včas šel pod nohy.

84

Lukebakio bleskově využil Wiesnerovy ztráty, napřáhl ke střele a Wiesner se musel nechat trefit.

85

Staňkovi se vůbec nepovedl odkop, balon nasměroval přímo na belgickou lavičku.

86

Tecl prohrál souboj, do kterého se s míčem u nohy asi vůbec neměl pustit, a skončil na zemi.

86

Kaša se nakonec rozehrál k docela slušnému výkonu, před Staňkem dokázal zlikvidovat Trossardovu akci.

87

Domácí dá hrají s radostí, prostřídanému českému celku dá dost práce je zastavovat.

87

Trossardův padáček na zadní tyč odehrál hlavou Matějů.

88

Wiesner dostal prostor ke střele, tak ji zkusil, neprostřelil však blok bránících hráčů před sebou.

88

Zmrhal se svým soupeřem zboural i rohový praporek, píská se proti hostům.

90

Wiesner si chce tenhle zápas užít. Z otočky vystřelil z hranice velkého vápna nad.

90

Nastavují se dvě minuty.

90

Coufalův centr domácí v poklidu ubránili na přední tyči.

90

Král v souboji dvou vlasatých fotbalistů obešel Witsela, našel na malém vápně Součka, ten hlavou zakončil nad.

90

Dohrává se kolem poloviny hřiště.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:0

90

Belgie nám předvedla, s jakou lehkostí se dá hrát fotbal. Její startování do šancí bylo smrtící, na střely na branku to bylo sice „jen“ 7:4, ale na góly 3:0, což mluví za vše.

5. září 2021 20:45Belgie-Česko 3:0
27. března 2021 20:45Česko-Belgie 1:1
5. června 2017 20:45Belgie-Česko 2:1
12. srpna 2009 17:20Česko-Belgie 3:1
7. února 2007 20:45Belgie-Česko 0:2