Chorvaté dokázali favorizovaný výběr Španělska porazit na minulém Euru i v Lize národů, kde s ním ale také v září 2018 utrpěli historický debakl 0:6. Jak dopadne zápas v osmifinále letošního mistrovství Evropy?

Chorvatsko se Španělskem hraje od 18 hodin v Dánsku na kodaňském stadionu Parken a úspěšnější tým narazí v dalším kole na lepšího z dvojice Francie - Švýcarsko.

Chorvatům kvůli pozitivnímu testu na koronavirus schází Ivan Perišič, zkušený křídelník a jedna z velkých opor.

Chorvatsko skončilo druhé v „české“ skupině D. Vyřazovací zápasy na Euru však neumí, v letech 1996, 2008 i 2016 vypadlo hned v prvním utkání play off.

ChorvatskoChorvatsko(4-2-3-1)

Livakovič
Juranovič
74. min Brekalo o hráči
Čaleta-Car
21 Vida
Gvardiol
17 Rebič
Rebič
67. min Oršič o hráči
Brozovič
10 Modrič
Modrič
113. min Ivanušec o hráči
Kovačič
79. min Budimir o hráči
Vlašič
79. min Pašalič o hráči
Petkovič
46. min Kramarič o hráči

ŠpanělskoŠpanělsko(4-3-3)

23 Simón
Simón
Azpilicueta
12 García
García
71. min P. Torres o hráči
24 Laporte
Laporte
14 Gayá
Gayá
77. min Alba o hráči
8 Koke
Koke
77. min Ruiz o hráči
Busquets
101. min Rodri o hráči
26 Pedri
Pedri
22 Sarabia
Sarabia
71. min Olmo o hráči
7 Morata
Morata
F. Torres
88. min Oyarzabal o hráči

Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun

Španělsko skončilo ve své skupině E rovněž druhé, když po dvou remízách přejelo Slovensko. V poslední době se mu však nedaří, od titulu na Euru 2012 vyřazovací zápas na velkém turnaji nevyhrálo.

Kromě Perišiče chybí Chorvatům také vykartovaný stoper Lovren. Španělé zase nechali jen na lavičce zkušeného Jordiho Albu, kterého nahradil Gaya.

Stadion v Kodani je opět velmi slušně zaplněný, převahu v hledišti mají Chorvati.

Španělé budou hrát v bílých dresech, Chorvati v černé šachovnicové verzi.

1

Začal první poločas utkání Chorvatsko - Španělsko

2

Duel začal očekávaným scénářem, kdy Španělé drží míč. Jejich kombinaci se pokusil rozčísnout Laporte dlouhým pasem na Gayu, ale u balonu byl dřív brankář Livakovič.

4

Tribunami duní chorvatské chorály, míč putuje mezi španělskými kopačkami.

5

Brozovič sestřelil Moratu, Španělé budou zahrávat přímý kop, ale z velké dálky.

6

Centr ze standardky Chorvati odvrátili nedůrazně, takže Španělé pokračovali v ofenzivě a Torres hlavou posouval míč na penaltu Kokemu, jenže ten jej nedokázal v těžké pozici zpracovat.

8

Brozovič poslal svému brankáři trochu záludnou malou domů, Livakovič zvládl míč odkopnout.

9

Koke centrem z přímého kopu našel Azpilicuetu, ale ten hlavičkoval v záklonu a ještě z velké dálky, takže pro chorvatského brankáře šlo o snadný zákrok.

10

Díky faulu na Petkoviče pobudou Chorvati poprvé trochu delší čas na útočné polovině.

11

Modrič ukořistil míč těsně před španělskou šestnáctkou, ale pak jej nepřesně poslal Rebičovi.

13

Busquets vysunul do vápna Moratu, ten vrátil míč zpět Sarabiovi. Jeho střela z ostrého úhlu rozvlnila boční síť.

15

Statistická zajímavost: už jen čtyři góly na tomto turnaji chybí k vyrovnání součtu z celého minulého Eura.

16

První velkou šanci měl Koke, který si naběhl na přesný pas do vápna, ale v ideální pozici vystřelil jen doprostřed brány a Livakovič zvládl nohou míč vykopnout.

17

Španělé měli po Kokeho šanci k dispozici dva rohy krátce po sobě, z žádného zakončení nevytěžili.

18

Chorvatům se povedlo rychle přenést hru, ale Vlašič místo centru míč zasekl a celá akce vyzněla do ztracena.

19

Torresův centr z pravé strany našel volného Moratu, který hlavou trefil Vidovu ruku. Ta však byla v přirozeném pohybu a penalta se nepíská.

20

Pedri (Španělsko) vstřelil vlastní gól. Chorvatsko - Španělsko 1:0
To je šok! Pedri poslal z hloubi pole zpětnou přihrávku svému gólmanovi, Simon míč podcenil, ten mu přeskočil nohu a došoural se až do sítě.

23

Španělé pokračují ve své hře plné krátkých přihrávek, ale působí opařeně.

24

Rukou zahrál také španělský stoper García, ale protože se jí opíral o trávník, tak z toho penalta taky není.

25

Modrič vysunul Vlašiče, který se na pravé straně dostal až do malého vápna, ale nakonec střílel z příliš velkého úhlu a trefil jen boční síť.

26

Chorvati jsou při chuti. Po další rychlé akci si před vápnem udělal místo pro střelu Kovačič, ale poslal míč kousek nad bránu.

27

Sarabia se přes chorvatského obránce procpal k hlavičce, ale ta letěla daleko od brány.

30

Španělé opět převzali iniciativu, ale jejich kombinace zatím k ničemu nevede.

32

Španělé vybojovali aspoň roh, ale při něm fauloval Azpilicueta.

34

Pedri vysunul Sarabiu, ten však byl v jasném ofsajdu.

35

Chorvati zatím snadno zachytávají španělské pokusy o náběhy za obranu, naposledy se poctivě vrátil Juranovič.

37

Do odraženého míče po rohovém kopu se opřel Gaya, jeho střelu nechtěně tečoval Azpilicueta, od nějž se míč odrazil vedle chorvatské brány.

38

Pablo Sarabia (Španělsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 1:1
Španělé slaví po velkém závaru. Ten vyvrcholil ránou Gayi z levé strany pokutového území ke vzdálenější tyči, kterou sice Livakovič výborně vyrazil, ale míč mu do sítě vrátil Sarabia.

41

Španělé ožili. Po jejich souhře na pravé straně posílal přízemní pas do vápna Azpilicueta, Brozovič odvrátil.

42

Chorvaté se ubránili dvěma španělským rohům po sobě.

43

Odražený míč napálil z velké dálky Koke, míč proletěl v uctivé vzdálenosti od chorvatské brány.

44

Z pravé strany posílal ostrý centr do vápna Juranovič, ale Rebič na něj nedosáhl a tak míč skočil do náruče brankáři Simonovi.

45

Kovačič kolmicí od půlící čáry vysunul Rebiče, gólman Simon však vyběhl až před vápno a míč odkopl.

45

Morata z otočky zpoza vápna vystřelil nad chorvatskou bránu.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:1

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Chorvatsko - Španělsko

46

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Bruno Petkovič, nahradil ho Andrej Kramarič

46

Při malé domů na španělskou bránu to mezi chorvatskými fanoušky zahučelo, gólman Simon si tentokrát dal pozor.

48

Kokeho centr ze španělského přímého kopu bez potíží odvrátil Vida.

49

Pedri před chorvatským vápnem předvedl elegantní otočku, místo cesty do šestnáctky však posunul míč doleva Gayovi, jemuž se následný centr nepovedl.

51

Španělé pokračují ve své obvyklé hře s dominantním držením míče.

52

Ferrán Torres přetaženým centrem z levé strany našel Sarabiu, který se snažil z voleje vrátit míč před bránu, ale poslal jej přímo do rukavic Livakoviče.

53

Kolmice na Kramariče byla příliš dlouhá, míče se snadno zmocnil brankář Simon.

54

Po důrazném skluzu Čalety-Cara se musí měnit míč, který nejspíš chorvatský stoper propíchl.

55

Sarabia si znovu počíhal na přetažený centr, tentokrát od Pedriho, jeho sklepnutí před bránu však opět našlo jen chorvatského hráče.

57

César Azpilicueta (Španělsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 1:2
Španělská převaha nese ovoce. Pedri potáhl míč, dal jej doleva Torresovi, na jehož centr z levé strany si na malém vápně naskočil Azpilicueta a přestože hlavičkoval skoro doprostřed brány, Livakovič neměl šanci střelu z takové blízkosti zastavit.

60

Teď je na Chorvatech, aby hráli s míčem a vymýšleli, ale zatím jim to moc nejde.

62

Chorvatskou snahu kazí ztráta a následný faul Modriče.

64

Španělé mají víc prostoru a mohou hrát přímočařeji, centr Kokeho na Moratu však pokryl Vida.

66

Chorvaté se po dlouhé době dostali k zakončení, ale Rebič míč na hranici šestnáctky špatně trefil a Simon slabou střelu bez potíží lapil.

67

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Ante Rebič, nahradil ho Mislav Oršič

67

Střídající Orsič se hned zapojil do akce a zpětným pasem připravil velkou šanci pro Gvardiola, jehož přízemní střelu zpoza malého vápna k bližší tyči Simon skvěle chytil.

69

Chorvati nahánějí Španěly už v hloubi jejich poloviny a znepříjemňují jim rozehrávku.

71

Po faulu Brozoviče na Kokeho budou Španělé rozehrávat přímý kop.

71

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Pablo Sarabia, nahradil ho Dani Olmo

71

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Eric García, nahradil ho Pau Torres

72

Po španělském přímém kopu létal míč vápnem sem a tam, až jej Morata doklepl do sítě, ale stál v jasném ofsajdu.

73

Žlutou kartu dostal Marcelo Brozovič (Chorvatsko)
Chorvatský záložník příliš vehementně reklamoval španělskou ruku.

74

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Josip Juranovič, nahradil ho Josip Brekalo

75

Čaleta-Car poslal svému brankáři hodně divokou malou domů, Livakovič si s určitými potížemi poradil.

76

Hra je přerušena kvůli zraněnému Gayovi.

76

Ferran Torres (Španělsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 1:3
Je zřejmě rozhodnuto. Situaci vůbec nezvládl obránce Gvardiol, který nechal dlouhý míč projít až k Torresovi a ještě upadl, takže měl španělský útočník spoustu času, aby tváří v tvář prostřelil Livakoviče kolem jeho nohy.

83

Žlutou kartu dostal Duje Čaleta-Car (Chorvatsko)
Chorvatům už tečou nervy, Čaleta-Car zbytečně kopl do Moraty.

84

Olmo se ocitl sám před chorvatským brankářem, ale jeho nepovedený pokus o lob Livakovič snadno chytil.

85

Mislav Oršič (Chorvatsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 2:3
Chorvati ještě žijí. Modrič pronikl z pravé strany až před bránu a přihrál zpět Budimirovi, jehož střelu zblízka Španělé zblokovali, ale Oršič jej pak dotlačil za čáru. Španělé sice opět míč vykopli, ale technologie už signalizovala gól.

87

Chorvati svého soka zmáčkli, ale šanci si nevytvořili a navíc se provinili faulem.

88

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Ferran Torres, nahradil ho Mikel Oyarzabal

89

Španělé dopravili míč až k chorvatskému brankáři.

90

Modrič dlouhým pasem našel Brekala, ale tomu byl máván ofsajd.

90

Chorvati dostanou k dobru ještě šest minut.

90

Modrič hlavou vysunul Kramariče, ten ovšem skákající míč poslal zpoza vápna vedle brány a navíc byl v těsném ofsajdu.

90

Mario Pašalič (Chorvatsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 3:3
Obrovská chorvatská euforie. Oršič ve druhé minutě nastavení posadil z levé strany krásným centrem míč na hlavu Pašaliče, který jej z malého vápna prodloužil ke vzdálenější tyči.

90

Španělé se vrhli do útoku, ale cestu k bráně zatím nenacházejí.

90

Oyarzabal dostal prostor ke střele zpoza vápna, ale Brozovič jej zezadu rozhodil a míč šel daleko vedle brány.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 3:3

91

Začalo první prodloužení utkání Chorvatsko - Španělsko

92

Žolík Oršič pořád nemá dost. Nejprve přes tři soupeře přihrál Kramaričovi a pak se dostal k odraženému míči, aby jej poslal jen kousek nad břevno.

94

Budimir se ve španělském vápně snažil přetlačit Pau Torrese, ale ten si skákající míč pohlídal a odehrál.

95

Centr Oyarzabala z brankové čáry stáhl ze vzduchu brankář Livakovič.

96

Obrovská chorvatská šance! Opět u toho byl Oršič, který se zleva probil až k malému vápnu a servíroval míč před bránu. Tam se odrazil ke Kramaričovi, který z malého vápna trefil ruku padajícího brankáře Simona.

97

Po dlouhém míči za obranu Jordi Alba přiťukl zpět Olmovi, jehož střela trefila patu obránce Vidy.

99

Španělé dostali míč na pravou stranu k Olmovi, jeho přihrávku do vápna přečetl Čaleta-Car.

100

Álvaro Morata (Španělsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 3:4
Španělé znovu vedou! Centr Olma z pravé strany přelétl Brekala, Morata si míč zpracoval pravačkou a levačkou jej vzápětí napálil pod břevno.

101

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Sergio Busquets, nahradil ho Rodri

103

Tvrdá střela Kramariče zpoza vápna mířila do středu brány, takže si Simon poradil.

103

Mikel Oyarzabal (Španělsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Španělsko 3:5
Druhý španělský úder krátce po sobě! Olmo si na pravé straně zaběhl za obranu a přízemním pasem do vápna našel Oyarzabala, který si míč zpracoval a napálil jej k tyči. Brankář Livakovič si na něj sice rukou sáhl, ale tvrdou ránu zastavit nedokázal.

105

Morata z pravé strany postupoval na chorvatskou bránu, v poslední chvíli jej zastavil Vida.

105

Španělé rozvážně kombinují kolem půlící čáry.

105

Skončilo první prodloužení. Probíhá změna stran před druhým prodloužením 3:5

106

Začalo druhé prodloužení utkání Chorvatsko - Španělsko

106

Chorvaté se nevzdávají. Pašalič vysunul Budimira, jenž z první zakončoval na zadní tyč, kterou jen těsně minul.

107

Morata se prohnal přes několik soupeřů, na půlce narazil až na posledního Chorvata v poli, jímž byl Čaleta-Car.

109

Chorvaté marně hledají cestu ze své poloviny.

110

Chorvatům už to neladí a těžko postupují vpřed.

111

Španělé pod tlakem na své půlce odevzdali míč Modričovi, jenže ten jej vzápětí ztratil.

112

Španělé si vyměňují míč a unavení Chorvati je už nedokáží nahánět.

113

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Luka Modrič, nahradil ho Luka Ivanušec

115

Pořád to samé, Španělé si v klidu nahrávají a ani se neženou dopředu.

116

Teď ovšem Morata utekl Čaleta-Carovi a z levé strany tlačil míč k bližší tyči, kde jej rukou vytlačil Livakovič.

117

Když už Chorvati sebrali míč Oyarzabalovi, tak to bylo jen za cenu faulu.

118

Za Brekalovým přetaženým centrem se řítil Oršič, ale dřív u něj byl brankář Simon.

119

Španělé se vrací ke své kombinaci.

120

Španělé mohli přidat ještě jeden gól, když Oyarzabal přihrál ve vápně Olmovi a ten technickou střelou trefil vzdálenější tyč.