Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Olomoucký trenér Psotka sledoval pohárového soupeře, přál Velšanům

Zdeněk Psotka | foto: Luděk Peřina, MAFRA

12 2009
Od čtvrtečního rána až do pátečního podvečera opustil fotbalový trenér Zdeněk Psotka své olomoucké svěřence a z herního soustředění v Rakousku zamířil na odvetu 1. předkola Evropské ligy do Walesu. Na stadionu v městečku Oswestry osobně sledoval, jak islandský Fram Reykjavík zopakoval domácí výhru 2:1 nad týmem The New Saints.

Islanďané se tak ve čtvrtek na olomouckém Andrově stadionu postaví hanáckému týmu.

"Přivezl jsem si spoustu pozitivních zkušeností. Byl jsem mile překvapený herním projevem týmu The New Saints, za který hráli hodně techničtí, mladí hráči, ale doplatili na to, že neproměnili velké šance. Vynikající výkon navíc předvedl islandský gólman," popisuje své dojmy olomoucký kouč Psotka.

Povídejte ještě o islandském Framu, který bude vaším prvním evropským soupeřem.
U nich jsem zase byl překvapený hodně dobrým taktickým výkonem, který vycházel ze zabezpečené a velmi dobré defenzivy.

V jakém prostředí se čtvrteční utkání hrálo?
Velšané mají stadion jen pro tři tisíce diváků, ale je to útulné, tribuny jsou hned u hřiště. Jen je škoda, že je tam umělá tráva, ta utkáním ubírá na britské kvalitě. Panuje tam příjemná atmosféra, TNS je takovým rodinným klubem a všichni jsou vůči hráčům obrovsky pozitivní.

Jak kvalitní zápas jste viděl?
V prvním poločase měl vysoké tempo, ze strany domácího týmu byla moc dobrá hra se spoustou šancí. Druhý poločas už byl poznamenaný inkasovaným gólem ze dvacáté minuty, po kterém The New Saints by už museli dát domácí k postupu tři góly. Na nějakou dobu tým vypadl ze hry, i diváci z toho byli dost smutní, ale závěr byl hodně emotivní. Všichni domácí hráči se semkli a poděkovali lidem, ti jim to zase vrátili. Bylo cítit, že tam mají všichni fotbal rádi.

Koho z těch dvou týmů jste si víc přál?
Asi Wales. Jak už jsem řekl, protředí tam bylo moc příjemné, tým hrál dobrý fotbal a přál jsem jim postup, který by si zasloužili. Ale nemůžeme spekulovat, s kým bychom raději hráli. Máme jasně daný úkol, ať už by naším soupeřem byl z těchto dvou týmů kdokoliv, měli bychom postoupit.

Můžete i po poznání síly soupeře říct, jak velkým favoritem jste?
Nechci se do toho pouštět a ani to po jednom zápase nedokážu.

Trenér poraženého TNS Andy Cale vidí mezi týmy obrovský rozdíl v tom, že Fram je rozehraný díky probíhající islandské lize. Je to skutečně jejich velkou výhodou?
Hm, něco takového jsem v zápase neviděl. Fotbalovou rozehranost jsem naopak pozoroval u hráčů The New Saints. Projevovat se rozdíl mohl snad jen trošku v osobních soubojích a kondici.

Velšský kouč také upozornil, že největší zbraní Framu jsou rychlé brejky. Co jste o nich vypozoroval ve čtvrteční odvetě?
S tímto poznatkem naprosto souhlasím. Islanďané hráli v hodně zataženém bloku a mají dva tři hráče, kteří jsou rychlostně velmi dobře vybaveni a okamžitě po zisku míče se snaží akci dohrát až do brány. Tuto velkou nebezpečnost v zápase dvakrát třikrát prokázali a jednou to i zužitkovali.

Postupující Fram také v obou zápasech skóroval z pokutových kopů. To jejich hráči tak často padali na zem?
Vůbec ne, naopak jsem byl překvapený, že utkání sice bylo hodně agresivní, ale maximálně korektní. I rozhodčí to zvládl dobře, v prvním poločase pískl jen třikrát. Agresivnější situace přišly až za rozhodnutého stavu.

Co všechno jste přímo na místě dojednal?
Přiletěl jsem tam ve čtvrtek dopoledne a díval jsem se, jaké by v případě velšského postupu byly možnosti ubytování a dopravy. Když pak postoupili Islanďané, tak jsem se hned po zápase spojil s jejich sekretářem, vyměnili jsme si kontakty i základní údaje. Dali jsme jim nějaké možnosti, kde by oni mohli být v Olomouci ubytovaní. Další komunikace už pak probíhá s naším sekretářem.

Kdy mají hráči Framu dorazit?
Očekávám, že den před zápasem, tedy ve středu.

Už jste se o Framu bavil s bývalým olomouckým hráčem Petrem Mrázkem, který na Islandu čtyři roky působil?
Hned po losu už jsme spolu mluvili. Nějaké informace jsem od něj zjistil. Teď sice Peťa odjel na dovolenou, ale stihl vyřídit, aby jeho bývalý klub, který je taky z Reykjavíku, nám poslal nějaká DVD z ligových zápasů Framu. Doufám, že po našem návratu z Rakouska už tyto záznamy mít budeme a podíváme se tak na Fram podrobněji. Od Peti taky známe podmínky fotbalové i povětrnostní, které na Islandu jsou. Řekl nám třeba, že islandské týmy jsou hodně nepříjemné doma, ale venku takovou sílu nemají.

Dva dny jste byl sice pryč, ale o zdravotních potížích vašich hráčů jistě máte přehled.
Byly tam nějaké drobné problémy, ale doufám, že do čtvrtka budeme všichni zdraví.

Až na stopera Martina Komárka, kterého trápí výron v kotníku.
Bohužel, až na něj. Ale máme vynikajícího fyzioterapeuta, pana Urbana. Takže doufám, že předvede nějaký zázrak.Najdete na iDNES.czmobilní verze