Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Olomoucký šéf Lébr výzvu vítá. Jsem zvědavý na konkrétní pomoc, říká

Josef Lébr - spolumajitel a předseda představenstva fotbalové Olomouce | foto: MF DNES

18 2014
Většinový vlastník fotbalové Olomouce Josef Lébr vítá výzvu osobností „Spojme síly pro Sigmu“, za kterou stojí také dvě respektované sigmácké legendy Pavel Hapal s Tomášem Ujfalušim. A je zvědavý, jakými konkrétními kroky chtějí klubu, jenž po třiceti letech ostudně sestoupil z první ligy, pomoct.

Veřejnou výzvu osobností berete pozitivně?
Všechny, kteří chtějí pomáhat, vítám. Neberu to vůbec špatně. Sigma jim není jedno. S některými lidmi, kteří tam jsou podepsaní, se občas vídám. S Tomem Ujfalušim jsem čas od času mluvil. Neberu to vůbec kontroverzně. Je to výzva, chtějí pomoct. S čím konkrétním přijdou, nevím, ale jsem na to zvědavý. Počkám si na konkrétní věci.

Schůzce a širší diskusi se tedy nebráníte?
Stoprocentně ne. Aniž by ta výzva byla, nebo nebyla, tak kdyby mi řekli: „Pojď se sejít,“ tak se s nimi určitě sejdu.

Máte představu, v čem by mohli Sigmě pomoct? Ujfaluši i Hapal znají, jak fungují špičkové zahraniční kluby, jejich zkušenosti by se mohly Olomouci hodit.
Jasně. Já to říkám pořád: pohled více lidí a diskuse o problematice nikdy nemůže uškodit, může jenom pomoct.

Vnímáte to tak, že jejich pomoc teď potřebujete, protože už si sami nevíte úplně rady?
Nevíte si rady... Víte, my jsme pořešili řadu věcí, které souvisely se sestupem, což bylo hodně problematické. Bohužel to jediné - a nejdůležitější - co není, jsou sportovní výsledky. Myslím si, že teď se to nějakým způsobem snad zlomilo, začne to být lepší a půjdeme tabulkou nahoru. Ale to je úplně jedno, jestli je to takové, nebo takové. Pokud je pomoc myšlená dobře, budou v ní konkrétní věci, tak proč ji odmítat, když vám ji někdo dává? My nebudeme hrát jenom druhou ligu, já doufám, že příští rok už budeme hrát zase první ligu.

Spojme síly pro Sigmu

Legendy Sigmy a bývalí čeští reprezentanti - Tomáš Ujfaluši s Pavlem Hapalem - stojí za veřejnou výzvou „Spojme síly pro Sigmu“. Klubu, ve kterém začínaly jejich úspěšné hráčské kariéry, nabízejí pomoc. „Mimořádná situace si vyžaduje mimořádné přístupy k jejímu řešení,“ tvrdí. Pod výzvou jsou podepsaní také předseda fanouškovského spolku Sigma United Tomáš Vaida a olomoucký podnikatel Roman Brulík, někdejší člen představenstva Sigmy či ředitel agentury Sport Invest. Na webové stránce spojmesilyprosigmu.cz se přidávají další podporovatelé, mezi nimi i bývalí hráči Sigmy, například Ľubomír Reiter či Roman Hubník.

Post sportovního ředitele máte obsazený Ladislavem Minářem. Našel byste případně místo ve vedení klubu pro Ujfalušiho či Hapala, pokud by o to měli zájem?
Jedna věc je někoho angažovat a druhá věc je najít na to peníze. My momentálně děláme personální politiku tak, že jeden člověk dělá více věcí, aby byly zdroje. Nejdřív musíme zaplatit fotbalisty, pak se platí funkcionáři. Musím říct, že kromě sportovního ředitele a ekonomického ředitele nebere nikdo z představenstva nic. Zřekli jsme se jakýchkoli odměn, děláme to zadarmo. Je otázka, jestli je někdo ochotný pracovat zadarmo. A teď nemyslím Pavla Hapala s Tomášem Ujfalušim, ale všeobecně.

Možná ano, pokud jsou zabezpečení a ke klubu mají vztah.
To je potřeba si říct v diskusi: Jo, jasný, ale nemáme momentálně peníze na to, abychom mohli platit další lidi.

Navýšil jste akcionářský podíl v Sigmě, když jste odkoupil část akcií od SK Sigma Olomouc MŽ, do klubu během čtyř let vložíte 24 milionů korun. Přitom jste prohlásil, že pokud hráči nezačnou předvádět lepší výkony, tak to neuděláte. Bylo to dilema?
Musím říct, že jo. Rozhodování bylo těžké. Uvažoval jsem, že tady nechám peníze, které jsem do klubu dal, a další už sem dávat nebudu, nechám to být. Sestup mě stál velké nervy. Každý je nerad neúspěšný. Sestup beru jako osobní neúspěch, a když potom vidím, že ve druhé lize nebyly adekvátní výkony, a teď se nebavím o výsledcích, ale přístupu, tak jsem si řekl, jestli to mám zapotřebí - nervy a ještě tam dávat peníze. To není to, co od toho očekávám.

Remíza v Opavě a poslední výhra nad Ústím nad Labem vás zlomily?
Zlomil mě přístup hráčů, ne bod z Opavy. S troškou sportovního štěstí jsme měli získat tři, protože jsme byli druhou půli jednoznačně lepší. Hráči prostě jezdili. Pak jsem se byl podívat na pohár ve Velkém Meziříčí, neviděl jsem tedy pohár s Třincem, protože jsem byl v zahraničí. To prý bylo špatné. Ale zase musím říct, že byla diskuse s panem Minářem a panem Kalvodou o přístupu hráčů v tréninkovém procesu, tak jsem se rozhodl, že to udělám. A zápas s Ústím mě uspokojil.

Definitivně, nebo můžou od vás přijít podobná ultimáta?
To je podepsané, už jsem první peníze poslal.

Jaká byla reakce města, třetího akcionáře klubu, že kupujete další akcie a jste tak většinovým vlastníkem Sigmy?
Je to věc, která se odsouhlasila už dávno. Město bude držet blokační minoritu. Ač jsem většinový akcionář, tak bez souhlasu města nemůžu udělat nic zásadního. Podle mě je to tak správně. Bude samozřejmě nová radnice, tak nevím, jak se na to bude koukat. Ale momentální stav je takový, že město řeklo: Ano, uděláme poslední navýšení a budeme si držet blokační minoritu.
Další navýšení z mé strany a ze strany občanského sdružení není možné. Poměr akcií vůči městu se nebude měnit.

Vy jste už dříve avizoval, že byste další akcie nekupoval, kdyby s tím město nesouhlasilo. Takže souhlas vám dalo?
Kdyby město řeklo, že tohle nechce, tak bych to neudělal. Na rovinu: odkup jsem provedl jen proto, aby došlo k nalití peněz do společnosti a bylo na provoz klubu, na platy. To je čistá transakce, kdy mě to zase až tak moc nepřináší, protože se o to stejně musíte starat tak jako tak.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 10 5 4 1 16:11 19
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 10 4 4 2 14:12 16
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze