Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mám jediný cíl. Návrat do ligy, říká olomoucký brankář Buchta

Olomoucký brankář Miloš Buchta na tréninku | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

29 2016
Bezprostředně po posledním utkání olomouckých fotbalistů, které navzdory vysoké výhře nad Teplicemi znamenalo sestup, chtěl Miloš Buchta skončit s kariérou. Měsíc bez fotbalu ale pomohl pětatřicetiletému brankáři zapomenout i vyčistit hlavu a nakonec nebude chybět v sestavě Hanáků ani v nové sezoně.

„Máme pět šest týdnů na to, abychom naladili formu a šli od prvního kola za svým cílem,“ vyhlíží už Buchta netrpělivě boj Hanáků o návrat do první ligy.

Zvažoval jste dlouho, zda v kariéře pokračovat dál?
Dal jsem si měsíc úplné volno, orazil jsem si na dovolené s manželkou a dcerou. Nabral jsem trochu energie i za cenu, že se do toho budu dostávat pomaleji. Říkal jsem si, že když jsme spadli, byla by to černá kaňka na závěr kariéry. Tak jsem se rozhodl, že ještě rok bych si chtěl užít radost z postupu. A co bude potom, uvidíme.

V jaké náladě jste po dovolené?
Na klucích je vidět, že energii mají a určitě ještě přijdou nějací noví hráči, kteří zvýší konkurenci. Uvidíme v jaké formě budeme před sezonou. Věřím, že každý, kdo je v kabině, si místo zaslouží a zabojuje o základní jedenáctku. Hrát budou ti nejlepší a věřím, že od začátku budeme potvrzovat roli favorita. A budeme na špici tabulky.

Odešla řada starších hráčů, kterým skončily smlouvy nebo hostování. Budete mít v omlazeném týmu i roli mentora?
Ani ne. Bavili jsme se o tom i s trenérem a se staršími kluky. Trochu budeme chtít kabinu usměrňovat za jedním cílem, kterým je jednoznačně postup. Některé věci, které se nám minulou sezonu nelíbily, upravíme a jiné přidáme. Zkusíme zlepšit komunikaci s vedením a vymyslet společné akce, aby se mužstvo semklo. Na konci minulé sezony bylo vidět, že hrajeme trochu lépe, i proto, že jsme začali dělat s klukama nějaké společné akce. Kabina je důležitá, proto letos chceme, aby od začátku táhla za jeden provaz. Na to budeme apelovat, abychom utvořili dobrý tým a měli v něm tu nejlepší konkurenci.

Brankář Olomouce Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Plzni.
Brankář Olomouce Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Plzni.

Brankář Olomouce Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Plzni.

Na jaře jste Sigmu vedl jako kapitán, budete na sobě mít tíhu lídra i v boji o návrat?
Neřešil jsem to. Možná jsem tu nejstarší, ale nemusím pásku mít a nebude mi vadit, když ji dostane někdo jiný. Mám už věk, kdy si stejně k tomu něco řeknu, ať bude kapitán kdokoliv. Je nás tu pár starších, ale umíme najít společnou řeč i s mladými a umíme se domluvit. Uvědomujeme si, že náš jediný cíl, tedy můj určitě, je návrat do ligy, a věřím, že to tak cítí dalších 24 hráčů v kabině. Já to chci hned od začátku vštípit, že se na to musíme připravit. Nechceme ale, aby nám to pak svazovalo nohy. Věřím, že když budeme vše dělat poctivě, tak se nám to vrátí v zápasech.

Pokud vás kabina či trenér zvolí, přijmete odpovědnost i kapitánskou pásku?
Nemám s tím problém. Pro mě je to jen páska. Každý si v mužstvu může pozici vybudovat přístupem a všude, kde jsem byl, jsem si ji vybudoval. Když budu kapitán, tak roli budu brát a budu se snažit tým připravit na to, abychom byli v lize nejlepší. Ale kluky budu motivovat stejně i bez ní. Je to sice ocenění, ale jsou podstatnější věci.

V týmu je hodně mladých hráčů, bude zapotřebí je usměrnit a pomoci více?
Do týmu přibyli noví kluci z béčka. Zůstává tu i jádro starších, budeme mezi sebou hodně komunikovat a nabádat i mladší, aby se spíš na tréninku učili od zkušenějších. Jsem rád, že je nás tady víc a nebudu je usměrňovat sám.

Nemůže nastat rivalita s mladíky z béčka, kteří museli druhou ligu opustit právě kvůli sestupu prvního týmu?
Rivalita není. Kluci si určitě váží toho, že jsou v kabině áčka. Budu rád, když se co nejvíc z nich chytne a ukáže, že má na to v něm být. A doufám, že mezi námi udělají co největší konkurenci. Je škoda, že jsme sestoupili z ligy, protože pro mladé kluky byla druhá liga dobrá soutěž. Nedá se nic dělat. Uvidíme tento rok, třeba se nám znovu podaří postoupit s oběma mužstvy zpátky.

Co si myslíte o atraktivitě zápasů ve druhé lize?
Byl jsem se na pár zápasů béčka podívat. Kvalita možná nebyla taková, jak jsem očekával, i co se týká kulisy. Ale bude tam Baník, Opava, derby s Prostějovem, Budějovice, mužstva z Čech, která se tam taky zamotají, protože se budou chtít vytáhnout na Sigmu. My se musíme popasovat s tím, že budeme favorit. Nemůžeme se koukat na ostatní mančafty, protože tu máme takové podmínky, že druhá liga je za trest. Možná si aspoň uvědomíme, že touhle cestou ne, a pokud postoupíme, tak si budeme ligy víc vážit.

Z kádru odešlo devět hráčů po ukončení kontraktů, k tomu přestoupili Navrátil se Ševčíkem do Liberce a David Houska hostuje v Mladé Boleslavi. Je to velké oslabení?
Každý na to má jiný pohled. Honza Navrátil možná potřeboval nový impulz a změna mu může pomoci. Vždycky, když přijdete do nového mužstva, tak vás to nakopne. Odchod Ševčíka mě překvapil, protože začal naskakovat na jaře, je to perspektivní fotbalista, a kdyby se ve druhé lize rok oťukal, tak by v té první byl možná ještě lepší. Ale beru to tak, že z ekonomického hlediska to byly pro klub i hráče dobré nabídky. Musíme je nahradit a klukům přeju, aby se jim dařilo v novém mužstvu dál.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze